Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2019/2020

Publikacje

„Żaczki”  i „Wiewiórki” u stomatologa
Dnia 5. 03. 2020r.  dzieci z grupy  ,,Żaczki” i Wiewiórki” odwiedziły gabinet dentystyczny  pani doktor Joanny Wańczuk w ramach zajęć dotyczących  preorientacji zawodowej oraz uświadomienia dzieciom konieczności dbania o zęby i  higienę jamy ustnej.
  Pani stomatolog przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego.    Dzieci były bardzo zainteresowane wyposażeniem gabinetu. Zadawały mnóstwo pytań, na które  otrzymywały  wyczerpującą odpowiedź , dzięki którym  specyfikę pracy dentysty. Chętne dziecko miało okazję siedzenia w fotelu dentystycznym.                                                                                                                                    
    Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły pani doktor  laurkę z życzeniami z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dentysty, który przypada piątego marca oraz podziękowanie.  Pani dentystyka obdarowała  wszystkie dzieci  obrazkami przedstawiającymi pracę dentysty oraz sposoby dbania o zdrowy uśmiech.
  Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków,  które  bogatsze o nowe doświadczenia i  pełne wrażeń wróciły do przedszkola.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  R. Woroniecka, L.Wójcik

Wizyta w pracowni artystycznej w Gminnym Domu Kultury
W ramach realizacji programu „Preorientacji zawodowej” dzieci z grupy „Zajączków” poznawały zawód malarza. Aby zapewnić przedszkolakom bezpośredni kontakt ze sztuką odwiedziliśmy 3.03.2020r. pracownię artystyczną zlokalizowaną w Gminnym Domu Kultury przy ul. Kościelnej. Czekała tam na nas pani Ewa Mickiewicz- instruktorka tej pracowni. Od  początku dzieci poczuły się jak w prawdziwej galerii, gdyż mogły oglądać obrazy lokalnych twórców uczestniczących w corocznych plenerach w Niemczynie. Dowiedziały się o różnych typach malarstwa: pejzażu, portrecie i martwej naturze. Instruktorka pokazała dzieciom i narzędzia wykorzystywane przez artystów: sztalugi, palety oraz różne rodzaje farb i pędzli.
Dzieci wyposażone w fartuchy i podstawową wiedzę o malarstwie same przystąpiły do malowania obrazów na płótnie z wykorzystaniem farb akrylowych. Mogły wybrać  dowolny typ  obrazu, korzystając z propozycji widocznych w galerii lub ze stoiska z  przygotowaną martwą naturą. Mali artyści tak bardzo zaangażowali  się w tworzenie swoich prac, że długo słychać było tylko  muzykę zespołu mającego próbę w innej sali. Dzieci odważnie eksperymentowały z kolorem, plamą i grubością nałożonej farby. Tematy prac były bardzo różne , ale wszystkie bardzo kolorowe, a przestrzeń na płótnie zapełniona. Efekty malarstwa „Zajączków” będą mogli obejrzeć rodzice w galerii przedszkolnej. Bardzo dziękujemy pani Ewie za poświęcony nam czas i zapoznanie z warsztatem pracy artystów malarzy.
Bożena Szumowska

Spotkanie z kulturą-przedszkolaki w kinie i teatrze.
„Zarażamy kulturą”  już od najmłodszych lat. Już trzy i czteroletnie dzieci mogą być wspaniałymi odbiorcami sztuki teatralnej. Sprawdziliśmy i potwierdziliśmy, że maluchy w teatrze czują się wyśmienicie. Bawią się, przeżywają przygody małych bohaterów, piszczą, gdy na scenie pojawia się włochaty pająk, „szukają apetytu” w każdej dziurce w podłodze, zaglądają pod scenę, gdy akcja bajki przenosi się do piwnicy! Miło było patrzeć na takich widzów, którzy na chwilę zapomnieli o całym świecie, o  rozstaniu z mamą i tatą, o  stresie związanym z pobytem w nowym miejscu, o niezapomnianej jeździe autokarem i innych przygodach poranka.
Dzieci bawił Pan Zbyszek(Litwińczuk) i Pani Małgosia (Płońska), wcielający się w role mieszkańców domu Pana Brzuchatka.
A po spektaklu do ZOO…..
Dzień zdarzył się nam piękny i pogodny, więc wyruszyliśmy na spacer spotkać zwierzęta, które  można zobaczyć tylko na obrazkach książek lub w zoo właśnie. Maluchy podziwiały niedźwiedzia, rysia, koniki polskie i wilki!  Zoo zamieszkuje  wiele zwierząt ale wycieczka pełna atrakcji zmęczyła maluchy i trzeba było wracać do mamy!

Ale już w czerwcu zaprosimy dzieci na kolejna wycieczkę  do miasta, tym razem będziemy świętować Dzień Dziecka i poskaczemy sobie w „Smyku”!
Pierwsze lody przełamane, teraz każda wycieczka będzie już łatwiejsza i dla dzieci i dla rodziców  trochę wystraszonych  pierwszym  samodzielnym wyjazdem swoich   pociech.
L. Wójcik
R. Woroniecka.
    W dniu 21.02.2020 r.również nasze starszaki  z grup Słoneczka, Skrzaty i Zajączki udały się na seans filmowy do kina SOKÓŁ  w Sokółce. Bajka pt. ”Opowieści świnki” rozbawiła i zaciekawiła dzieci. To kolorowa i prosta (bez magii i czarów) opowieść o przygodach zwierząt z wiejskiej zagrody, o sile przyjaźni i solidarności, a także o niesieniu wzajemnej pomocy. Cieszymy się, że w złożonym, skomplikowanym oraz pełnym bodźców  świecie, propagowane są nadal uniwersalne wartości opowiedziane na przykładzie prostej historii, która jest przede wszystkim dostosowana do wieku i potrzeb rozwojowych naszych przedszkolaków.
B. Szumowska
M. Rutkowska
K. Pezowicz

Walentynki w przedszkolu „Kraina Marzeń”

Walentynkowa wystawa
Mimo braku zimowej aury, miesiąc luty w przedszkolu „Kraina Marzeń” nie był  nudny. Zorganizowano wystawę o tematyce walentynkowej dla rodziców i przedszkolaków. Dzieci mogły wraz z opiekunami i rodzeństwem miło spędzić czas na tworzeniu  wspólnego projektu walentynkowego w domu.  Zainteresowanie tematem było spore. Na wystawach walentynkowych zorganizowanych przez grupy znajdujących się w poszczególnych miejscach pojawiły się kolorowe serduszka, amorki i słodkie życzenia walentynkowe oraz wierszyki. Wystawa ucieszyło oko niejednego przechodnia i wprowadziła w doskonały nastrój. Dzieci zaś mogły poznać zwyczaje dotyczące dnia 14 lutego. Dowiedziały się, w jaki sposób mogą okazywać sympatię koleżankom, kolego oraz bliskim.
K. Pezowicz, K. Skrzypińska,  J. Jakubowska,

Walentynki u  „Zajączków”
W piątek 14.02. wszystkie dzieci z grupy „Zajączków” przyszły do sali ubrane w kolorze czerwonym lub z emblematem serduszka. Każdy mógł więc się domyślić, że to dzień obchodów walentynek. Rozpoczęliśmy go od wizyty w sali komputerowej przy Szkole Podstawowej nr 2, gdzie dzięki życzliwości pani Łucji Maculewicz dzieci mogły poznać tajniki obsługi komputera. Poznały najpierw jego budowę, a następnie funkcję, jaką może pełnić dla dzieci i dorosłych. Korzystając z programu graficznego Paint przedszkolaki odtwarzały lub same rysowały różne kształty- najczęściej były to oczywiście serduszka: duże, małe i malutkie. Uczyły się przy tym posługiwania myszką i rozróżniania lewej i prawej strony. Dzieciom zagubionym w zawiłościach komputera pomagały uczennice z klasy II. Zarówno pani Łucji, jak i starszym koleżankom serdecznie dziękujemy za umożliwienie rozwijania inteligencji cyfrowej u dzieci.
Kolejnym punktem  obchodów Dnia Zakochanych była w „Zajączkach” walentynkowa gimnastyka. Polegała ona na ćwiczeniach w parach. Celem takiej formy zabaw ruchowych jest przede wszystkim umiejętność współpracy, dostosowania ruchów własnych do ruchów partnera, wzmacnianie poczucia własnej wartości i oczywiście dostarczenia radości, której w tym dniu nie powinno zabraknąć.
Gościła też w naszej sali pani Dyrektor, by wręczyć dzieciom biorącym udział wraz z rodzicami w tworzeniu prac plastycznych na „Walentynkową wystawę” pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a wszystkim „Zajączkom” serduszkowe lizaki i naklejki.
Ten radosny dzień dzieci zakończyły muzycznie biorąc udział w zabawie do piosenki „Nasza orkiestra” z wykorzystaniem  instrumentów: grzechotek i fletów. To był dla „Zajączków” miły dzień pełen wrażeń.
B. Szumowska

Krasnale, Słoneczka i Zajączka  poznają zawody
Spotkanie z laborantką
Podczas realizacji bloku tematycznego  „Poznajemy zawody”, starsze grupy – „Krasnale” i „Słoneczka” odwiedziła pani Marta  – mama Oli z grupy „Krasnale”, która pracuje jako laborantka.   Pani Marta opowiedziała przedszkolakom, na czym polega jej praca oraz po co wykonuje się różnego rodzaju badania w laboratorium. Podczas spotkania dzieci poznały narzędzia, które są potrzebne w pracy laboranta. Pani Aneta opowiedziała dzieciom dlaczego należy badać krew, jakie są rodzaje płytek krwi oraz co należy jeść, by być zdrowym. W trakcie interesującego spotkania, dzieci poznały różne bakterie, niewidoczne gołym okiem. Bakterie są tak małe, że w kropce kończącej to zdanie spokojnie zmieściłoby się ich tysiąc. To bardzo zróżnicowana grupa organizmów o szerokim wachlarzu cech, które umożliwiają im żywienie się niemal wszystkim i przetrwanie w niemal każdych warunkach. Niektóre bakterie potrafią żyć bez tlenu, inne przeżyją nawet gotowanie, a jeszcze inne lodowate wody Arktyki.
Serdecznie dziękujemy pani Marcie za poświęcony nam czas oraz edukowanie naszych przedszkolakom
    
Spotkanie z leśniczym
10 lutego to ,,Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej”,  z tej okazji  dzieci z grupy ,,Krasnale”  i ,,Słoneczka”  zaprosiły  Pana Leśnika Macieja Urbana-  tatę naszego Franka. Pan Leśniczy opowiedział o zmianach w przyrodzie, jakie możemy zaobserwować wraz z nadejściem zimy. Dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa, niedźwiedzia, borsuka, jelenia) zamieszkujących lasy. Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać chłodniejszy okres zimowy i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, zmieniają barwę futra a jeszcze inne zapadają w sen zimowy. Pan Maciej zainteresował swoimi ciekawostkami o zwierzętach wykorzystując ilustracje. Dzieci słuchały tych opowieści z zaciekawieniem , chętnie mówiły o swoich historiach i zadawały pytania. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Dziękujemy Panu Maciejowi za miłe spotkanie i przekazane cennej wiedzy.

Spotkanie z położną
Dnia 11.02.2010r nasze przedszkolaki  odwiedziła mama Grzesia- pani Monika .                                                                                                                                                       
Nasz Gość  pracuje w gabinecie  położnej , a także prowadzi szkołę  rodzenia dla przyszłych mam. Podczas spotkania Pani Monika opowiadała , jak na co dzień wygląda jej  praca. Przedszkolaki  dowiedziały się , że zawód położnej jest bardzo ważny i odpowiedzialny. To oprócz mamy i taty  najważniejsza osoba w pierwszych chwilach życia nowo narodzonego dziecka. Osoba wykonująca taki zawód  bardzo dobrze  zna potrzeby noworodka i uczy  rodziców jak opiekować się maleństwem .Dzieci miały  okazję poznać wszystkie etapy pielęgnacji noworodka,  i  ku dużemu zaskoczeniu pani położnej wykazały się dużą wiedzą  . Przedszkolaki chętnie kąpały lalkę-bobasa, a po wcześniejszej prezentacji z radością  zakładały pieluszki swoim lalkom przyniesionym z domu . Na zakończenie dzieci otrzymały upominki- niespodzianki,  a nasz gość pamiątkowy dyplom i własnoręcznie  wykonane książeczki.
Serdecznie dziękujemy Pani Monice  za poświęcony czas i bardzo ciekawą prezentację zawodu.   

Rutkowska,    R.Garbaczewska,    E.Toczydłowska

Wizyta „Zajączków” w gabinecie stomatologicznym
Każde dziecko w wieku przedszkolnym powinno już odwiedzić z mamą lub tatą  gabinet stomatologiczny, by lekarz dentysta mógł ocenić stan jamy ustnej dziecka. Wiąże się to na pewno trochę ze strachem przed zabiegami. Aby to miejsce stało się małym pacjentom bardziej przyjazne postanowiliśmy pokazać dzieciom, jak przebiega przegląd i ewentualne leczenie zębów. 20.02.2020r.  gabinet państwa Nawrockich odwiedziła grupa „Zajączków”.  Pani lekarz stomatolog pokazała dzieciom narzędzia do leczenia: te połączone z wężykami, i te wyjmowane z pudełek. Objaśniła  też , jak ważną rolę pełni ruchoma lampa, która nakierowana na jamę ustną pozwala zajrzeć we wszystkie zakamarki po otwarciu ust. Okazało się, że największą atrakcją dla dzieci był fotel, który pani dentystka ustawiała w różnych pozycjach. Było więc dużo chętnych, by na nim usiąść i pokazać swoje zęby.
W gabinecie dzieci mogły też poznać prawidłowy sposób szczotkowania zębów na duuuu...żym modelu szczęki. Dowiedziały się też, że pani stomatolog nie tylko leczy i usuwa zęby, ale także potrafi wstawić już utracony ząb. Wszystkie przedszkolaki obiecały, że będą dbały o swoje jeszcze mleczne zęby, które już naszym 5 i 6-latkom zaczęły wypadać. Bardzo dziękujemy Pani Nawrockiej za przybliżenie dzieciom pracy stomatologa.
B. Szumowska

Eksperymentujemy  i świetnie się przy tym bawimy
Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia „ręką, sercem i głową”. Zatem należy aktywność poznawczą dzieci stymulować i ukierunkowywać. Rozwiązując problem różnymi metodami, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków. Przy okazji uczy się planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji dzieci rozwijają wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Podążając za tym w naszym przedszkolu odbył się tydzień doświadczeń. W każdej grupie działo się coś  co wzbudzało ogromne zainteresowanie przedszkolaków.
Podczas wykonywanych eksperymentów wiele  emocji towarzyszyło grupie „Poziomek” i  „ Skrzatów”. Dzieci obserwowały powstawanie lawy wulkanicznej, same tez mogły ja zrobić. Duże zainteresowanie wzbudziło również mieszanie kolorów….ciekawe jaki powstanie? Tęcza z kolorowych cukierków także  była nie lada atrakcją.
Podsumowaniem zajęć  była wizyta „Skrzatów”, „Poziomek” i „Misiów” w prawdziwej pracowni chemicznej. Dzięki uprzejmości Pani Basi  Święcickiej – nauczyciela chemii w Szkole Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej oraz jej zdolnym uczennicom, dzieci miały okazję zobaczyć przeprowadzone przez nie ciekawe doświadczenia chemiczne. Obserwowały reakcje „magicznych cieczy i substancji”  oraz zjawisk im towarzyszących.   Przedszkolaki mogły w ciekawy i przystępny  sposób wdrożyć się w świat nauki. Dzięki takim doświadczeniom  budzi się zainteresowania  i chęć poznania oraz eksplorowania świata za pomocą wszystkich zmysłów. Oczywiście wszystko przy obecności i uprzednim przygotowaniu przez osoby dorosłe! Dziękujemy!
K. Skrzypińska, K. Pezowicz, B.Pietraniuk

Bal Karnawałowy w przedszkolu
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego okresu są bale przebierańców , na które czekają najmłodsi. W naszym przedszkolu taki bal odbył się dnia 21 stycznia. Już od rana na szkolnym korytarzu pojawiły się księżniczki Elzy, wróżki, motylki, super bohaterowie, strażacy, policjanci  . Nie sposób wymienić tych wszystkich postaci, ale dzieciom nie przeszkadzało to, że niektóre z nich się powtarzały - tego dnia  każdy czuł się wyjątkowy. Podczas  balu najmłodsze dzieci z grupy Żaczki i te nieco starsze z grupy Słoneczka i Krasnale uczestniczyły w organizowanych dla nich zabawach prowadzonych przez animatorów grupy „Arte Muza”  Beatę Bogdanowicz „ Gąsienicę” i Dariusza Dudko „Żabę”.    Muzyka zapraszała wszystkich do pląsów, korowodów, pociągów. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę zabaw. W dniu 22.01.2020 r.  także grupa Skrzaty, Misie, Poziomki, Wiewiórki i Zajączki wzięły udział w balu. Dzieci bawiły się wspaniale przy dobrze znanych rytmach. Tworzyły kolorowe pociągi, kółka i układy taneczne wraz ze swymi paniami. Każdy z przedszkolaków wyglądał wyjątkowo. Ich przebrania były pomysłowe, zaczerpnięte z bajek, filmów, nie zabrakło także strażaków, policjantów i żołnierzy. Imprezę zakończyło wyłonienie królowej i króla balu. Czyli Elzy i Olafa. Dzieciaki odwiedził Mikołaj i wręczył upominki.
Bal był dużym przeżyciem i ogromną radością dla wszystkich przedszkolaków. Takie wydarzenie to też wspaniała okazja , aby cieszyć się ze wspólnego przebywania razem.
K. Pezowicz,  R.Garbaczewska,B.Pietraniuk
 

SPOTKANIE Z POETKĄ DLA DZIECI
     W grudniu grupy ,,Krasnale” i ,,Słoneczka” gościły w przedszkolu pisarkę-poetkę Panią Małgorzatę Urban, która jest nauczycielką i mamą Franka z grupy ,,Krasnale”.Pani Małgorzata pisze wiersze na różne okazje dla rodziny , do potrzeb własnych, do pracy w przedszkolu , jak i dla  nas .Tematyka wierszy była bliska dzieciom.  Nie zabrakło też wiersza po tytułem  ,,Zabawa ruchowa”, który  pobudził dzieci do aktywności fizycznej.                        

Zabawa ruchowa

Podnieś rączkę wysoko
I oddychaj głęboko
Podnieś drugą do góry
I połaskocz śniegowe chmury
Lecą śnieżynki z nieba
Złapać je szybko trzeba
Tańczą wesoło brzuszki
Tańczą nasze bioderka
Mały aniołek dziś na nas zerka

    Potem odbyła się krótka rozmowa na temat wierszy- dzieci miały możliwość  podzielenia się swoimi refleksjami.   W trakcie pytań nasz gość miał możliwość opowiedzenia o swojej drodze do pisania. Pani Małgorzata jeszcze nie wydała swoich wierszy ale najlepszymi recenzentami twórczości były dzieci, które były zasłuchane, skupione i zaciekawione.    Dzieci wraz z paniami podziękowały za przybycie oraz wręczyły laurkę i albumik z rysunkami dzieci.  Poniżej prezentujemy wiersze Pani Małgosi:

Aniołek Gabryś

Aniołek Gabryś zgubił dziś piórko
Wpadło, aż  pod naszej pani biurko
Pani piórko szybko podniosła
I aniołkowi do nieba zaniosła
Gabryś patrzy i się śmieje
I wciąż łapie się za głowę
Piórko było przecież białe,
lecz się stało kolorowe
Tęczowe kolory piórko otrzymało
Bo farbami jedno z dzieci je pomalowało


Idzie Mikołaj

Idzie Mikołaj
Jest bardzo blisko
Choć na chodnikach jest dziś dość ślisko
Niesie nam radość w worku ogromnym
Jest przyjacielem każdego dziecka
I czarodziejem niezwykle skromnym
Zamieni smutek w uśmiech serdeczny
Tylko pamiętaj, bądź bardzo grzeczny!

Świąteczne czarowanie

Czary- mary, czary- mary
Idą święta nie do wiary
Ram pam- pam, ram pam-pam
Pada śnieżek - tu i tam
Tere- fere, tere- fere
Czeka na nas przygód wiele
Bim bam bom, bim bam bom
Do widzenia wszystkim łzom
Param pas, param pas
Święta to cudowny czas
M.RUTKOWESKA, E.TOCZYDŁOWSKA, R. GARBACZEWSKA

Wizyta leśników w  "Misiach"
16. 01.2020 grupę ,,Misiów” odwiedzili pracownicy Nadleśnictwa Czarna Białostocka , Pani  Katarzyna Rybarska i Pan  Wojciech Rudnik z . Nasi goście zapoznali dzieci z pracą leśniczego oraz opowiedzieli w jaki sposób  dokarmiać i opiekować się  zwierzętami leśnymi i ptakami podczas zimy. Przedszkolaki rozwiązywały też różne zagadki dzięki którym dowiedziały się między innymi jak należy zachowywać się w lesie oraz że niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy. Na koniec ,,Misie” otrzymały na pamiątkę kalendarz oraz pocztówki z leśnymi mieszkańcami. Bardzo dziękujemy naszym gościom za ciekawe spotkanie. Liczymy, że  to  dobry początek współpracy  z małymi przyrodnikami
J. Jakubowska

Bajkowy dzień u „Zajączków”
W dzień bajkowy przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego odpowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach, oczywiście przyszły przebrane za te postaci.
Następnie  były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
Dzień Bajkowy był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, wzbogacają słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
A.Dopierała

Poznajemy pracę  kucharza ,czyli świąteczne wypieki przedszkolaków
  Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc przedszkolaki podobnie jak dorośli również postanowiły rozpocząć przygotowania do świąt. W dniu 9.XII.19r. dzieci zaprosiły panie ze Stowarzyszenia Polskiego Związku Rencistów i Emerytów Oddział w Czarnej Białostockiej, aby użyczyły im swojej kuchni i podzieliły się doświadczeniem przy wypieku świątecznych pierniczków.                                                                                                                     

P
ani Halina Murawska –przewodnicząca Stowarzyszenia wraz z innymi członkiniami serdecznie powitały przedszkolaków z grupy Żaczki, Wiewiórki i Zajączki w swojej kuchni przy ulicy Piłsudskiego 9  i przedstawiły przepis na świąteczne pierniczki. Następnie wszyscy zabrali się do pracy, postępując zgodnie z instrukcją pań. Dzieci mieszały  produkty i pomagały w zagniataniu , wałkowaniu ciasta i wyciskaniu foremkami pierniczków. Gotowe ciastka pod fachowym okiem pań kucharek zostały umieszczone w gorącym piekarniku. Po kilku minutach całe przedszkole wypełnił wspaniały  zapach pieczonych pierników.
Kiedy wypieki były gotowe , panie kucharki zaprosiły wszystkich na degustację. Pozostałe pierniki zostały przeznaczone do dekoracji , podczas warsztatów świątecznych dzieci i rodziców.  Spotkanie pań ze   Stowarzyszenia  Polskiego Związku Rencistów i Emerytów Oddział w Czarnej Białostockiej ,   stało się okazją do przybliżenia pracy kucharza w ramach realizacji  przez przedszkolaki programu preorientacji zawodowej oraz nawiązania bliższej współpracy                                                                                                                                                            

Przedszkolaki, dyrekcja oraz cały personel Przedszkola ,,Kraina Marzeń”  w Czarnej Białostockiej  składają serdeczne podziękowania na ręce przewodniczącej pani Haliny Murawskiej wszystkim członkiniom  ze stowarzyszenia , które brały udział w przedświątecznym spotkaniu. Życzymy dużo zdrowia i satysfakcji z kolejnych pysznych wypieków oraz Wesołych Świąt  Bożego Narodzenia.                          
R. Woroniecka, L. Wójcik
                17 grudnia również  w grupie „Skrzaty”  unosił się zapach korzennych przypraw  i słodkiego lukru. Przedszkolaki  odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki.  Dzięki Pani Honoracie – kucharce z  wieloletnim doświadczeniem - poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka w przeróżnych kształtach. Prym wiodły serca, choinki i piernikowe ludki. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków. Po wystygnięciu każdy  ozdobił pierniczki słodkim lukrem i cukrowym posypkami. Ciasteczka posłużyły jako prezent dla bliskich i społeczności przedszkola.
K. Pezowicz, K. Skrzypińska
W oczekiwaniu na święta także dzieci z  grup ,,Krasnale” i ,, Słoneczka” wspólnie wypiekały  pierniczki. Czyniły to pod okiem pań kucharek ze Szkoły Podstawowej nr 2. Podczas zajęć kulinarnych przedszkolaki uczyły się nazw produktów spożywczych  potrzebnych do wypieku słodkości. Poznały przepis oraz kolejność wykonywanych czynności podczas pieczenia .   Dzieci z ogromnym zaangażowaniem ugniatały, wałkowały i wykrajały kształty z ciasta . Po upieczeniu dekorowały pierniki lukrem i ozdobnymi posypkami. Szczęście wypisane na twarzach dzieci świadczyło  o jednym - zajęcia bardzo się podobały, a pierniczki były pyszne .
R. Garbaczewska,  A.Radkowska,  E.Toczydłowska, M.Rutkowska


Zimowe przysmaki - maluchy pomagają ptakom przetrwać zimę!
Zima za pasem, ludzie i  zwierzęta przygotowują się do zimy. A ptakom w mroźne dni potrzebna pomoc. Więc maluchy z przedszkola postanowiły założyć ptasią stołówkę. Zrobiliśmy to profesjonalnie- dorośli i dzieci i na dokładkę fachowiec od leśnych spraw- pan Wojciech Rudnik- leśnik zaprzyjaźniony z przedszkolakami.
Spotkanie pierwsze – szkoleniowe odbyło się w przedszkolu w dniu 17.12.2019 r.   Pan Wojciech szkolił nas jak zrobić pokarm dla ptaków, uczył czego ptaki jeść nie mogą (np. soli i  chleba), a co lubią (np. smalec z ziarnami, słoninkę, a nawet owoce i warzywa).
To były warsztaty  pełne pracy, żartów i tłustych od smalcu rąk i rączek!
Lepiliśmy kulki ze smalcu i ziaren, wpychaliśmy je do pudełek lub smarowaliśmy tym szyszki. Było też zadanie do domu- karmę dla ptaków należy trzymać w lodówce aż do przymrozków:  - 5 stopni Celsjusza, a potem systematycznie karmić ptaki. To ważne zadanie dla całej rodziny, a nagrodą za systematyczne dokarmiane ptaków będzie możliwość obserwacji ptasich zwyczajów, poznawanie gatunków ptaków zimujących w Polsce, cierpliwe oczekiwanie na klientów ptasiej stołówki.
Tak właśnie uczymy dzieci jak dbać o przyrodę, wprowadzamy w tajniki wiedzy o zwierzętach, kształcimy takie cechy jak cierpliwość, umiejętność obserwacji i oczekiwania, systematyczność, wywiązywanie się z powierzonych obowiązków.
 A to wszystko za sprawą pomysłu na warsztaty z panem leśnikiem oraz dzięki aktywności  rodziców, którzy swoją obecnością nadali sprawie ważność!
Zachęcamy do dokarmiania ptaków zimą, do wspólnych obserwacji ptasich stołówek i całej przyrody w zimowej aurze podczas rodzinnych spacerów.
Dziękujemy Panu Wojciechowi Rudnikowi za ciekawe warsztaty, liczymy, że to  dobry początek współpracy  z małymi przyrodnikami.
L. Wójcik
R. Woroniecka.

Świąteczne warsztaty w przedszkolu
Święta tuż, tuż, więc w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy dzieciom świąteczne warsztaty plastyczne z udziałem rodziców.  
Dnia 10.12.2019 r. odbyły się one  w grupie „Żaczki” i „Wiewiórki” Celem spotkania było wspólne spędzanie czasu, integracja rodziców oraz poznanie różnorodnych sposobów  na przygotowanie świątecznych ozdób. Spotkanie rozpoczęło się wykonaniem wspólnego łańcucha  choinkowego, który połączył wszystkich uczestników warsztatów w trakcie śpiewania kolędy i słuchania świątecznych życzeń. Następnie rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykonania zaproponowanych świątecznych ozdób. Były to:  lampiony, brokatowe kule, szyszkowe choinki, udekorowane wypieczone przez dzieci  pierniczki. Rodzice i dzieci  z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Na zakończenie warsztatów została zorganizowana wystawa prac. Wszystkie wytwory podziwiano, doceniano pomysłowość i pracę małych rączek! Bardzo się cieszymy z obecności rodziców i dzieci na warsztatach w przedszkolu, to czas, który spędzamy razem, poznajemy się, zbliżamy,  integrujemy. Czas poświęcony dzieciom nigdy nie jest stracony, maluchy czują się wtedy ważne, potrzebne, a wspólna praca i zabawa to najlepsze metody wychowawcze.
11.12.2019 r „Zajączki” przy wsparciu najbliższych zrobiły piękne świąteczne stroiki do wnętrza domu. Przy takim wystroju najbliższe święta na pewno będą wyjątkowe. Zadaniem było również zrobienie bombek, pocztówek a także łańcuchów. Przy dźwiękach kolęd, praca szła bardzo szybko. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła. Warsztaty miały na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie ekspresji plastycznej dzieci oraz integrację rodziców ze środowiskiem przedszkolnym.
W dniu 12.12.2019 r również  „Skrzaty”, „Misie”  i „Poziomki” wspólnie z rodzicami i najbliższymi uczestniczyli w warsztatach. Tematem przewodnim były święta Bożego Narodzenia. Warsztaty uczą, bawią, rozwijają kreatywność, wyobraźnię przestrzenną dziecka i pozwalają radośnie spędzić czas z najbliższymi. Rodzice również wykazali się pomysłowością i zdolnościami. Powstały piękne stroiki, świeczniki, ozdoby choinkowe i bombki, które z pewnością ozdobią domy naszych milusińskich w tegoroczne święta.
Grupa ,,Krasnale” i ,,Słoneczka” dnia 17 grudnia zaprosiła na warsztaty  rodziców, rodzeństwo i dziadków.  Atmosferę radosnego oczekiwania na narodzenie Jezusa  podnosiły dźwięki kolęd ,a także unoszący się w powietrzu zapach pierników, które dzieci z wielkim zaangażowaniem lukrowały w bajeczne wzory. Przy pomocy dorosłych przedszkolaki wykonywały stroiki na wigilijny stół ze świerkowych gałązek. Z wielką starannością przyozdabiały  je naturalnymi ozdobami min. szyszkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bombki wykonywane metodą decoupage, aniołki i elfy  z papierowych serwetek oraz mikołajowe witraże. Sądząc po tak licznej frekwencji(ok.60 osób) warsztaty się wszystkim podobały.
         Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za przybycie  i udział w wydarzeniu .Słowa podziękowania kierujemy do tych, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia spotkania
Z  życzeniami rodzinnych, spokojnych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia – pracownicy przedszkola wraz  z dziećmi.

SZOPKI BOŻONARODZENIOWE
W grudniu, dzieci wraz z rodzicami z grupy Zajączki mogły przygotować  „Bożonarodzeniową szopkę”. Rezultaty ich pracy przerosły najśmielsze oczekiwania. Konstruktorzy szopek wykazali się nie lada kreatywnością.  I tak w przedszkolu pojawiły się przepiękne, ręcznie wykonane szopki: jedne z drewna, inne z patyczków, papierowych rurek, kartoników, makaronu. Każda inna, misternie wykonana. Wszystkie prace pięknie przyozdobiły salę przedszkola. A tuż przed świętami, przedszkolaki mogą zabrać do domów swoje  dzieła, by postawić je pod własną choinką.Rodziny ,które zechciały poświęcic swój czas i wzięły udział w projekccie otrzymały upominki. Za wszystkie prace serdecznie dziękujemy!
A.Dopierała

Spotkanie z Mikołajem
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość- Mikołaj. Było to niezwykłe wydarzenie.By skrócić czas oczekiwań na Mikołaja, przedszkolaki uczestniczyły w zabawach taneczno-ruchowych.Poznawały wiadomości i ciekawostki dotyczące życia Świętego Mikołaja  Wprowadziło to je  w świąteczny nastrój. Tuż przed południem  nasz Gość przybył do przedszkola z wielkim workiem prezentów .Gdy przedszkolaki znalazły się blisko Mikołaja, niektóre były nieco  zaniepokojone. Na szczęście okazało się, że wór jest pełen niespodzianek . Szanowny Gość wręczał je  osobiście, a w nich – dla każdego świąteczny kubeczek , kolorowanki,słodycze . Nie mogło również zabraknąć prezentów dla całej grupy. Dzieci bardzo cieszyły się z nowych klocków, myszek do kodowania oraz innych zabawek. W  zamian przedszkolaki śpiewały świąteczne piosenki i recytowały  wiersze. Były również pierniczki i laurki dla Mikołaja- w końcu to też Jego święto. Po odwiedzinach niezwykłego goscia  rozpoczęła sie mikołajkowa uczta. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziekować rodzicom, dzięki którym stoły uginały się od smakołyków. Mikołajkowy dzień na długo pozostanie w pamięci naszych milusińskich.

R.Garbaczewska, , A.Radkowska, M.Rutkowska, E.Toczydłowska, B.Pietraniuk

„Andrzejki w przedszkolu”
Andrzejki to  wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję,
A oto kilka  zapomnianych  wróżb andrzejkowych:
•Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).
•Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).
•Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
•Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.
•Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna, do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
•Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu) .
W przedszkolu także świętowaliśmy „Andrzejki” i w wigilię imienin Andrzeja urządziliśmy z maluchami huczny bal!
Bawiliśmy się przednio! Każdy przedszkolak przyszedł w bajkowym stroju przygotowanym  specjalnie  na ten dzień i miał okazję zaprezentować się na forum przedszkolaków z innej grupy. W przedszkolu zaroiło się od księżniczek z Krainy Lodu, superbohaterów i zwykłych bohaterów bajek dla dzieci. Wszyscy tańczyli, podjadali smakołyki przygotowane przez rodziców i bawili się doskonale!
Jedyną wróżbą zaczerpniętą z zestawu tradycyjnego było wymyślanie marzenia i zaniesienie do domu bukiecika z gałęzi wiśni z zamiarem  podlewania i przyglądania się mu – czy zakwitnie na Boże Narodzenie.
Życzymy spełnienia marzeń andrzejkowych, dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji balu.
Lucyna Wójcik i Renata Woroniecka wraz  dziećmi z grupy „Wiewiórki” i „Żaczki” .

W Wigilię Św. Andrzeja  również dzieci z grupy Krasnale i Słoneczka wzięły udział  w przygotowanej dla nich imprezie .                                            

Na początku spotkania dzieci poznały krótką historię dotyczącą  obchodzenia Andrzejek . Następnie przedszkolaki losowały obrazki,  aby dowiedzieć się  "Kim będą w przyszłości?". Najbardziej podobały się przedszkolakom  czerwone serduszka- losy z imionami kolegów i koleżanek. Maluchy z zainteresowaniem słuchały, jakie imię zostało wylosowane, jako te najważniejsze w ich życiu. Ciekawą atrakcję stanowiła wróżba w kolory, która łączyła się z przepowiednią bardziej pomyślną lub mniej np.,,… będziesz szczęśliwy, będziesz mądrym człowiekiem, będziesz bogaty itp.”.. Dzieci chętnie ustawiały w szeregu kapcie - które wędrowały przez całą salę do drzwi. But, który pierwszy przekroczył próg świadczył, że jego właściciel w najbliższej przyszłości wyruszy w daleką podróż. Wróżbom towarzyszyły pląsy i tańce .W godzinach popołudniowych, aby zintegrować się ze starszymi przedszkolakami z grupy ,,0” została zorganizowana wspólna dyskoteka. Uwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, za który serdecznie dziękujemy.Równie doskonale bawiły sie dzieci z grup "Misie", "Skrzaty"oraz "Poziomki"Tu również nie mogło obyć się bez wróżb, zabawy tanecznej oraz słodkiego poczęstunku za który bardzo dziękujemy rodzicom.
A.Radkowska, R.Garbaczewska,E.Toczydłowska,M.Rutkowska                                                                                                                                                      


Niecodzienny gość w przedszkolu- „Dżeki”  ze schroniska.
W piątek 22 listopada  2019 r. gościliśmy w naszym przedszkolu pracownika schroniska „Azyl”  panią Barbarę Puchacz ze Stowarzyszenia „As” oraz  czworonożnego przedstawiciela  „Azylu” -psa , który wabi się „Dżeki”
Wizyta  odbyła się na zakończenia akcji charytatywnej, której celem było udzielenie pomocy rzeczowej zwierzętom znajdującym się w schronisku. Do akcji przystąpiły dzieci, ich rodzice oraz personel przedszkola. W wyniku przeprowadzonej zbiórki przekazaliśmy  kilkanaście opakowań  puszek z karmą mokrą, koce i miski oraz kilka opakowań suchej karmy, także pieniądze. Podczas spotkania dzieci  dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, co to za miejsce – schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchały o schronisku, warunkach w nim panujących. Przyglądały się Dżekiemu, obserwowały jak reaguje na polecenia swojej pani, łasi się. Wizyta  Pani Basi i „Dżekiego”  dała dzieciom wiele radości i dumy, że one też potrafią dbać  o  zwierzęta.                                                                                                                                                
Na ręce Pani Basi  przekazaliśmy wszystkie dary przyniesione przez dzieci dla zwierząt. Każda puszka karmy to dla podopiecznych schroniska wielka pomoc i radość, która pomaga ocalić kolejne zwierzę.
  W imieniu pracowników Przedszkola ,,Kraina Marzeń”, pracowników Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Azyl”  w Czarnej Białostockiej oraz ich podopiecznych  składamy serdeczne podziękowania dzieciom i rodzicom  za szczodre włączenie się w naszą akcję .
L. Wójcik, R. Woroniecka  

„ZABAWKI NASZYCH RODZICÓW- NIEZWYKŁA WYSTAWA”
W przedszkolu nie może zabraknąć zabawek. To nieodłączny atrybut dzieci. Tak było zawsze. Zabawki pomagają dzieciom tworzyć  i rozumieć świat, który obserwują i odtwarzają w zabawie. Im zabawki prostsze w budowie tym większej wyobraźni i kreatywności wymagają od dzieci. Zabawka zabrana z domu do przedszkola ułatwia pierwsze dni adaptacji- pachnie domem, daje poczucie więzi  z zostawionymi na  dość długi czas bliskimi. Jest niezastąpiona gdy się robi smutno. Takie skarby- zabawki sprzed lat, przynieśli do przedszkola- tym razem- rodzice dzieci z grupy „Żaczki”. Tata Marlenki przyniósł swojego ukochanego, trocinowego misia  z dzieciństwa, a mama Zuzi   lalę wielkości dużego sześciolatka! Były też  zabawki mamy Damianka- kolorowe hula-hop, mamy Gabrysia i mamy Hani. Zabawki rodziców okazały się bardzo interesujące i żadne dziecko nie przeszło  obok wystawy nie dotykając „eksponatów”! Ale wystawa zabawek dlatego była taka niezwykła, że zabawki- jak to zabawki służyły do zabawy ( już drugiemu pokoleniu) i  były to niezwykłe zabawki, odkurzone, przypomniane, tulone niegdyś przed laty przez małe mamusie i małych  tatusiów  a dziś przez ich dzieci!  I chociaż nie były tak kolorowe i nowoczesne jak dzisiejsze zabawki to wzbudzały wielkie zainteresowanie! Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy stworzyli naszą niezwykłą wystawę. Życzymy by Państwa zabawki przetrwały jeszcze niejedno pokolenie i by cieszyły Was i Waszych najbliższych. Życzymy dobrej, wspólnej zabawy!
R. Woroniecka

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
       Dnia 25 listopada  przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym przyjacielem - Misiem.   Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ten dzień został ustanowiony na cześć pierwszego pluszowego niedźwiadka o imieniu Tedy.Miś swą angielską nazwę "Teddy" zawdzięcza Theodorowi Roosveltowi, który był prezydentem Ameryki.  Jego pasją były polowania na niedźwiedzie. Pewien sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na którym prezydent już nie ma ochoty polować, bo nie chce skrzywdzić niedźwiadka. Stworzona pod wpływem tego rysunku zabawka otrzymała imię Teddy, które jest zdrobnieniem imienia Theodor.         
W  grupach „Słoneczka” i ‘Krasnale” Uroczysty dzień rozpoczął się od zajęć w grupach, podczas których dzieci przedstawiły swoich przyjaciół i poznały historię obchodzonego święta. Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do Krainy Pluszowego Misia. Podczas wspólnej imprezy  dzieciom towarzyszy misie białe, szare, brązowe, żółte i w wielu innych kolorach, misie duże  i całkiem malutkie. Wszystkie dzieci podczas zabawy wykonywały ,,misiowe zadania” m.in. zbierały dary lasu w misiowych łapach, przeciągały linę z garnuszkiem z miodu, rysowały misia , tańczyły przy piosenkach: ,,Ja jestem niedźwiadek”, ,,Jadą misie”,,,Misie szare”,,,Mały miś".Przedszkolaki wykazały się wiedzą na temat misiów,  poprawnie udzielając odpowiedzi na zadawane im zagadki. Misiową  zabawę uwieńczyło  obejrzenie filmu  z serii ,,Przygody misia Padigtona” .

W Święto Misia także "Żaczki"I "Wiewiórki"   przyszły do przedszkola z misiami!  
Dzieci opowiadały i swoich Przytulankach dlaczego są dla nich ważne, nadawały im imiona, bawiły się z nimi, tańczyły. Tego dnia misie były najważniejsze. „Żaczki” i „Wiewiórki” obejrzały film edukacyjny  o tym „Jak powstaje miś”” i poznały historię  Pluszowego  Misia Teda.
Maluchy rozwiązywały też różne zadania i zagadki o misiach, układały puzzle i kolorowały misie- bohaterów ulubionych bajek. Dzień z misiem zakończył się balem, na którym tańczyły dzieci i misie!

Pozostałe grupy  równie uroczyście obchodziły ten dzień. Były pluszowe  misie, tańce, rozmowa o znanych i mniej znanych misiach.
Ten lubiany przez wszystkie dzieci dzień, był naprawdę wyjątkowy . Cieszymy się , że dzieci miały wiele okazji do przytulania misiów.                                           
W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola jeszcze więcej misiów  i będziemy  znowu wesoło się  bawić.  

W  ramach obchodów Dnia Misia bratnie przedszkole z naszego miasta -Niepubliczne Przedszkole Kraina Montessori - zorganizowało rodzinny konkurs plastyczny "Miś - przyjaciel dzieci". W konkursie brały udział dzieci z naszego przedszkola. W każdej kategorii wiekowej wyłoniono laureatów, pierwsze miejsce zdobył Damian Halicki z mamą, wyróżnienia otrzymali: Zuzia i Karol Czerniak.
Gratulujemy.
R.Garbaczewska, M.Rutkowska, E.Toczydłowska, R. Woroniecka, L. Wójcik


Pasowanie na przedszkolaka
Czas pasowania na przedszkolaka to czas,  gdy już wszystkie dzieci są pełnoprawnymi przedszkolakami! To czas gdy już prawie  nikt nie płacze, rozumie co i dlaczego dzieje się naokoło i poznał już te ważne, aczkolwiek trudne w stosowaniu zasady Kodeksu Przedszkolaka.  Wtedy właśnie czas na pasowanie. W naszym przedszkolu uroczystość to rozłożona była w czasie całego miesiąca.                     
I tak:                                                                                                                                                                                                   
6   Listopada pasowanie odbyło się w grupie „Wiewiórki” i „Zajączki”. Dzieci, które w tym roku rozpoczęły pobyt w przedszkolu, odświętnie ubrane w towarzystwie rodziców zaprezentowały nabyte umiejętności: tańczyły, śpiewały, recytowały wiersze. Po ich występach oklaskom nie było końca. Dumne przedszkolaczki otrzymały pamiątkowe dyplomy i balony. Bardzo dziękujemy rodzicom za obecność na tak podniosłej uroczystości jaka jest włączenie maluszków w poczet prawowitych przedszkolaków.
15 listopada swoje święto miały „Żaczki”. Dzieci elegancko ubrane prezentowały przed rodzicami swoje umiejętności: słuchania Pani, recytowani wierszy,  pięknego i głośnego śpiewania, tańców i pląsów  i wielu jeszcze  umiejętności, z których dumni byli wszyscy rodzice i goście! Prawie nikt nie bał się pasowania, bo tuż po nim każdy przedszkolak otrzymywał „róg obfitości” pełen łakoci, dyplom, lizaki, balony! To było bardzo wesołe popołuDNIE. Rodzice zadbali by stoły uginały się pod pysznymi ciastami, był czas na rozmowę, bliższe poznanie, pobycie dłużej w przedszkolu.                                                 Bardzo dziękujemy  Radzie Rodziców za pomoc w organizacji uroczystości a wszystkim rodzicom i gościom za liczną obecność. „Żaczkom” gratulujemy nowej funkcji- przedszkolaka!
26 listopada odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka, w której udział wzięły dzieci z grupy „Misie”, „Poziomki” i „Skrzaty”. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na to ważne wydarzenie. Maluszki wykazały się umiejętnością recytacji wierszyków oraz śpiewania piosenek, a nawet pokazały jak potrafią tańczyć i grać na wymyślonym instrumencie. Wszystko, oczywiście, zostało nagrodzone gromkimi brawami przez przybyłą bardzo licznie publiczność. Uwieńczeniem występu była ceremonia pasowania, której dokonała Pani Dyrektor przy pomocy gigantycznego ołówka. Na pamiątkę całego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i balony. Nam zostało tylko życzyć samych sukcesów i radości, aby każdy dzień spędzony w przedszkolu zaowocował miłymi wspomnieniami.
L. Wójcik, R. Woroniecka, M. Wójcik, J. JakubowskaPoznajemy zawody.
Kim będę? Takie pytania zadaje sobie każdy w młodym wieku. My w przedszkolu wyprzedzamy to pytanie i prezentujemy maluchom różne zawody, poznajemy dzieci z przedstawicielami tych zawodów, odwiedzamy ich w miejscu pracy, rozmawiamy, przyglądamy się, poznajemy tajniki- może to pierwsze lekcje doradztwa zawodowego, może już teraz przygotowujemy dzieci do ważnego pytania: „kim będę?”A może też pomoze rozpalić w maluchach chęć  zainteresowanie zawodem „biznesmena” lub polityka?  Czy  potrafimy przewidzieć jaki zawód będzie potrzebny ludziom za dwadzieścia lat?

Miesiąc listopad w naszym przedszkolu upłynął podd hasłem: poznajemy zawody. Niemal każda grupa miała okazje poznać specyfikę pracy róznych specjalistów"

Grupa ,,Krasnale” i,,Słoneczka”  poznawały na zajęciach zwyczaje zwierząt wiejskich oraz znaczenie hodowli zwierząt dla ludzi. W ramach tych zajęć wybraliśmy się na wycieczkę do Lecznicy Weterynaryjnej. Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy i leczenia. Poznanie podstawowych  sprzętów  używanych w pracy lekarza weterynarii. Poznanie sposobów pielęgnacji zdrowych zwierząt. Wskazywanie postawy humanitarnej w stosunku do zwierząt.   Przedszkolaki podczas wycieczki zobaczyły jak wygląda i funkcjonuje gabinet weterynaryjny, oraz dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Obejrzały poczekalnię, gabinet zabiegowy, salę pooperacyjną oraz sprzęt medyczny potrzebny do pracy lekarzowi m.in.: termometr, stetoskop, strzykawki, igły, kroplówkę, wagę, specjalny stół do badania zwierząt. Nasze spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dzieci były zaciekawione i zaangażowane.
Dziękujemy serdecznie pani weterynarz Mariannie Radulskiej za ciekawą lekcję, miłe przyjęcie i poświęcenie nam czasu mimo wielu obowiązków

W dniu 27.11.2019r  grupę "Krasnali" odwiedził lekarz-mama Michała.Zaprosiliśmy Panią Doktor,aby poprowadziła dla nas zajęcia o zdrowiu.Rozmawialiśmy o tym, jak zadbać o zdrowie i zapobiegać chorobom. Oglądaliśmy przyrządy lekarskie min. stetoskop. Wspólnie bawiliśmy się w lekarza i w pacjentów . Badaliśmy oczy, uszy i puls. Słuchaliśmy bicia serca. Wszystkie dzieci otrzymały od naszego gościa nagrody-niespodzianki. W zamian podarowaliśmy książeczkę pt. ,,U lekarza”, którą wykonaliśmy samodzielnie. Dziękujemy Pani  Doktor  Marcie Burak  za  ciekawe spotkanie i zapraszamy ponownie.

Wcześniej poznały  pracę taty Marlenki z grupy „Żaczki”- pana  strażaka, a przed kilkoma dniami "Wiewiórki "i "Żaczki"odwiedziły  salon fryzjerski pani Bogusi- przemiłej pani fryzjerki.  Maluchy przyjrzały się wszystkim sprzętom, które służą fryzjerowi  do pracy, zasiadły na fotelach, przeglądały się w lustrach, oglądały wałki, suszarki, nożyczki  i wiele innych ciekawych rekwizytów fryzjerskich. Na zakończenie wizyty Pani Bogusia poczęstowała dzieci cukierkami  i zrobiło się słodko!
Dziękujemy Pani Bogusi za zaproszenie, za miłe przyjęcie małych gości i ciekawe zaprezentowanie swojej pracy. Być może jakiś maluch w przyszłości zostanie fryzjerem, być może pod wpływem wizyty w salonie fryzjerskim Pani Bogusi.

W grupach "Poziomki" i "Skrzaty" gościła pani pielęgniarka. Przyniosła wiele narzędzi ,którymi posługuje sie wykonując swoją pracę. Jej torba była bardzo duza, ciężka i wypełniona po brzegi. Dzieci z zaciekawieniem słuchały na czym polega  praca pielęgniarki a potem chętnie zadawały pytania. Mogły posłuchać bicia serca przy użyciu stetoskopu i zmierzyć ciśnienie. Wzbudziło to wśród maluchów duże zainteresowanie. Bardzo dziękujemy pani Wioli za przybycie i podzielenie sie swoją wiedzą i doświadczeniem.

Życzymy maluchom mądrych wyborów w przyszłości, a dziś rozpalajmy w nich ciekawość  na otaczający świat i zachęcajmy do odwiecznego pytania młodych ludzi: „Kim będę?”.Może przyczynią sie do tego
kolejne spotkanie przedszkolaków,które juz są zaplanowane.

M.Rutkowska, E.Toczydłowska, R.Garbaczewska, L.Wójcik, R. Woroniecka, B.Jopich, K. Skrzypińska.

PIĘKNA NASZA POLSKA JESIEŃ
Jesień to pora roku, kiedy cała przyroda przyodziewa się w najpiękniejsze kolory. Tę porę roku szczególnie w swojej twórczości plastycznej  lubią  uwieńczać przedszkolaki.
W październiku w Przedszkolu ,,Słoneczne” w Wasilkowie odbył się konkurs plastyczny  pt.,,Barwy Jesieni” . Miał on na celu prezentację i popularyzację twórczości dziecięcej oraz ukazanie piękna otaczającego świata. Grupa Krasnale zgłosiła chęć udziału w tym wydarzeniu. Na konkurs zostały wysłane dwie prace starannie wykonane , z użyciem ciekawych technik.  Miłą niespodzianką było otrzymanie informacji, iż dwie prace zostały wyróżnione . Dnia 30 października odbyła się uroczystość rozdania nagród na którą zaproszeni dzieci  wraz z rodzicami. Laureatom Paulince i Oli gratulujemy!
R.Garbaczewska  E.Toczydłowska

Dzień Niepodległości w "Krainie Marzeń"
Ważną  lekcją historii było włączenie się wszystkich przedszkolaków w akcję „Szkoła do hymnu” w ramach , której 8 listopada o godz. 11.11. został wspólnie odśpiewany „Mazurek  Dąbrowskiego”.
Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola odświętnie ubrane, dominowały barwy biało-czerwone. Miały tez przypięte piękne kotyliony w naszych barwach narodowych.
Przedszkolaki przebywające w Szkole Podstawowej nr 2 po odśpiewaniu hymnu uczetniczyły w   akademii przygotowanej przez uczniów szkoły, podczas której  miały okazję do poszerzenia lub tez utrwalenia  wiedzy  dotyczącącej   utraty niepodległości oraz jej odzyskania przez naszą ojczyznę.Następnie  udały się pod pomnik na Plac Konstytucji gdzie zapaliły znicze i oddały cześć bohaterom walczącym o niepodległą Polskę.  
Pozostałe dzieci po uroczystym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego"  rozmawiały o symbolach narodowych,śpiewały pieśni patriotyczne.Wszysko to odbywało sie w bardzo podniosłej atmosferze.
Wierzymy, że  te wszystkie przedsięwzięcia  przyczynią się do kształtowania postaw patriotycznych  dzieci.
E.Toczydłowska,R.Garbaczewska, B.Pietraniuk.

WYCIECZKA DO MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W BIAŁYMSTOKU
   Dnia 24.X.2019r. dzieci z  grupy ,,Krasnale” i ,,Słoneczka” udały się na wycieczkę do Muzeum Wojska  w Białymstoku. Jest to bynajmniej  jedna z  najważniejszych atrakcji naszego regionu . Zwiedzając muzealne sale dzieci zapoznały się z umundurowaniem i wyposażeniem wojska, a także poszerzyły wiedzę o tragicznych doświadczeniach Polaków. Miały też możliwość obejrzenia eksponatów pochodzących z wykopalisk oraz z darów lokalnej jednostki wojskowej i osób prywatnych. Najważniejszym celem naszego pobytu w muzeum był udział w warsztatach edukacyjnych . Pierwszy z nich nosił tytuł ,,Pierwszy krok w muzeum. Wokół eksponatu” . Dla większości dzieci było to rzeczywiste pierwsze doświadczenie z muzealnymi eksponatami ukrywającymi wiele tajemnic. Przedszkolaki usłyszały o historii ułanów, ,,ostrej szabelce” i o,, koniku cisawym”. Wielki podziw wzbudził eksponat konia- o  wyglądzie i wielkości prawdziwego konia. Dzieci obejrzały zabytkowe szable, których replikę mogły wykonać samodzielnie z papieru i folii aluminiowej.       ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi”-to drugi z warsztatów edukacyjnych. Uczestnicząc w spotkaniu dzieci poznały atrybuty króla: korona, berło i jabłko królewskie. Słuchając bajki  ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi” wykonały pacynki, którymi posługiwały się w małym , przenośnym teatrzyku. Doświadczenie poznania tytułowych bohaterów bajki w dużym stopniu pomogło  odróżnić  dzieciom prawdę od fikcji. Sądząc po zainteresowaniu dzieci, paradoksalnie był to pierwszy ale nie ostatni  krok w muzeum. W planach mamy kolejne.
   29 października również dzieci z grup „Zajączki” i „Skrzaty” odwiedziły Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku.  Starszaki uczestniczyły tam  w lekcji historii pt. „Polska- moja Ojczyzna” .Na początku utrwaliły i poszerzyły wiadomości o polskich symbolach narodowych poznając znaczenie barw na fladze, symbolikę godła i legendę o powstaniu państwa polskiego pt. „Lech, Czech i Rus” .Dowiedziały się też, kiedy Polacy śpiewają hymn narodowy i jak należy się przy tym zachować oraz jakie wydarzenia mobilizują polskich patriotów do wywieszania flagi i okazywania dla niej szacunku. W dalszej części dzieci zostały zaproszone do zabawy tropiącej z wykorzystaniem map. Polegała ona na rozpoznawaniu symbolicznych obrazków (sztandar, czapka maciejówka, odznaka wojskowa, hełm, guzik z orzełkiem) i znalezieniu tych przedmiotów ukrytych w salach muzealnych. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wykonały zadanie, bo każdy chciał być odkrywcą, tym bardziej, że wszystkie te obiekty mieli przy sobie żołnierze. Wielką ciekawostką okazały się pudełeczka ze znakiem zapytania, w których ukryte były „skarby”: kokarda narodowa, flaga polska z godłem, tzw. bandera, którą umieszcza się na statkach, żołnierska opaska na rękaw, zawieszka patriotyczna. Dzieci zapoznały się przy tym, do czego one są wykorzystywane. Na koniec „żołnierskiej przygody” przedszkolaki wykonały muzealne puzzle, kolorując obrazek konturowy z mapą Polski. Po wizycie w muzeum dzieci wróciły bogatsze o nową wiedzę historyczną, doświadczenia w odczytywaniu i szukaniu zakodowanych znaków , a także muzealne pamiątki. Organizując wizytę w Muzeum Wojska Polskiego poczyniliśmy kolejny krok do kształtowania postawy patriotycznej dzieci.
R.Garbaczewska, E.Toczydłowska, B.Szumowska

Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
    18  października dzieci z  grup : ,,Zajączki”, ,,Wiewiórki” i ,,Żaczki” z Przedszkola ,,Kraina Marzeń” wybrały się na wycieczkę do OSP  w Czarnej Białostockiej .
Gdy przedszkolaki dotarły na plac, przy remizie strażackiej OSP czekali już na nich strażacy wraz z samochodem gaśniczym.  Pan strażak opowiedział o wyposażeniu auta, pokazywał węże, prądownice  oraz wszystko co znajduje się w wyposażeniu wozu i czego strażacy używają w swojej pracy. Ciekawostką tego spotkania była możliwość oglądania nożyc pneumatycznych i demonstracja ich zastosowania. Dużą radość sprawiło także dzieciom przymierzanie hełmów strażackich.
Dzieci mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały pogadanki o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo- gaśniczych. Dzieci miały możliwość wejścia do wozu strażackiego,  dodatkowo każdy mógł spróbować potrzymać wąż strażacki tryskający wodą.
Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki mogły przekonać się, że być strażakiem to bardzo odpowiedzialna funkcja. Na zakończenie spotkania dzieci  przypomniały sobie numer alarmowy 112 oraz 998- niezbędne w sytuacjach zagrożenia numery do Straży.
     W imieniu dzieci i pracowników Przedszkola  składamy serdeczne podziękowania strażakom  OSP w Czarnej Białostockiej , za umożliwienie naszym podopiecznym poznanie zawodu strażaka z bliska, za miłe przyjęcie, ciekawe opowieści oraz za zaprezentowanie sprzętu i wozów strażackich.
Renata Woroniecka, Lucyna  Wójcik

Spotkanie z policjantem
Dnia 8 października  do przedszkola po raz kolejny przybyli  funkcjonariusze z Komisariatu Policji  w Czarnej Białostockiej-  pani Policjantka i pan Policjant. Jednak dla wielu przedszkolaków z grupy ,,Żaczki”, ,,Wiewiórki” oraz ,,Zajączki”  było to pierwsze spotkanie z policjantem.  Głównym tematem spotkania było  zapoznanie  dzieci   z zasadami ruchu drogowego. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.  Podczas spotkania  policjanci  zwracali uwagę dzieci na różnego rodzaju zagrożenia  podając sposoby ich unikania: w domu, na podwórku, w drodze do i z przedszkola, na wycieczce, w kontakcie z ,,osobą obcą” oraz  z psem .Pani policjantka w sposób praktyczny nauczyła dzieci jak zapamiętać najważniejszy   numer alarmowy 112 . Policjanci przedstawili dzieciom  również  swoją pracę. Opowiadali maluchom czym zajmują się na co dzień. Pokazywali  swoje wyposażenie - kajdanki, lizak, odznakę. Po spotkaniu z policjantami w przedszkolu, wszystkie dzieci zostały zaproszone na komisariat- miejsce pracy policjantów. Z zaciekawieniem oglądały dyżurkę i pokój przesłuchań oraz wysłuchały  pouczających opowieści o niewłaściwym postępowaniu niektórych ludzi i o konsekwencjach jakie ich czekają. Dzieci miały możliwość posłuchać zaszyfrowanych komunikatów, które przekazywali sobie policjanci z różnych miejsc  przez radiostację. To była pierwsza „sąsiedzka”  wizyta dzieci w komisariacie policji. Następnie  dzieci wyszły na plac przedszkolny, gdzie   czekał   policyjny radiowóz z migającymi światłami, a otwarte drzwi były znakiem, że dzieci mogą tam wejść. Najpierw jednak policjant pokazał dzieciom przedmioty z bagażnika służące do ratowania ludzi na drodze i w wodzie. Później dzieci z ogromną ciekawością wsiadały do samochodu, by zobaczyć jego wyposażenie i pokręcić kierownicą. Pani posterunkowa Bogusia zaprosiła też dzieci na krótki spacer, by przypomnieć podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię. Na przejściu dla pieszych zatrzymywała samochody, by przedszkolaki mogły bezpiecznie przejść na drugą stronę.
Serdecznie dziękujemy pracownikom posterunku w naszym mieście za przekazane dzieciom informacje i udostępnienie  miejsca swojej pracy. Myślę, że po takim spotkaniu policjant stanie się osobą bardziej bliską dzieciom i godną zaufania w trudnych sytuacjach.
B. Szumowska, R. Woroniecka, L. Wójcik.

WIZYTA ,,KRASNALI” I ,,SŁONECZEK” W SCHRONISKU ,,AS” DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT.
        4 października obchodziliśmy ,,Dzień dobroci dla zwierząt” z tej okazji nasze przedszkole wybrało się na wycieczkę do miejscowego schroniska w celu dostarczenia zebranych smakołyków i niespodzianek dla czworonogów. Pracownicy bardzo ciepło powitali nas, dziękując  za zebrane przysmaki dla ich podopiecznych.  Pani Barbara , która jest Prezesem  Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt ,,AS”,  opowiedziała dzieciom, jak wygląda tutaj życie zwierząt, jak nimi się opiekują , a także uświadomiła, jak w inny sposób pomagać zwierzętom, np. przychodzić z rodzicami i wyprowadzać pieska na spacer.
    Dla większości dzieci wizyta w schronisku jest ogromnym przeżyciem i wywołuje wiele pozytywnych emocji , uczy wrażliwości na krzywdę innych i empatii.
 Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom w zbiórce pokarmu dla zwierząt.
 M.Rutkowska, R.Garbaczewska, E.Toczydłowska

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
    Hymn przedszkolaka
Wszyscy swoje święto mają, święto mają
Tańczą skaczą i śpiewają, i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają
Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj
To święto Ani, Basi i Krzysia
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami kto tylko chce

         20 września to ważna data dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto zostało ustanowione Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 września 2013 roku, aby podkreślić znaczenie edukacji przedszkolnej.                                                                                                                                     
Tak jak w całej Polsce  do wspólnej zabawy włączyły się  grupy mieszczące się w SP nr2: Krasnale i Słoneczka. Już  od rana w salach zajęć rozbrzmiewała wesoła muzyka i zapraszała dzieci do świętowania. Wczesnym popołudniem wszystkie przedszkolaki  spotkały się na wspólnej imprezie. Aby podkreślić przynależność do grup, dzieci ubrały się w  kolorach nawiązujących  do nazwy grupy: żółtym i czerwonym.  Cała społeczność prezentowała się  barwnie, a to za sprawą kolorowych opasek i wstążek , które w tańcach wirowały nad głowami dzieci. Panie nauczycielki  w humorystyczny sposób przywitały dzieci i wyjaśniły cel spotkania. Dzieci nie szczędziły głosu , aby wykonać okrzyk przedszkolaka: ,,Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały".  Równie żywiołowo wykonały ,,Hymn przedszkolaka", który był obowiązkowym punktem świętowania. Radość i śmiech świadczył o wspaniałej zabawie wszystkich: małych i dorosłych. Na zakończenie imprezy przedszkolaki otrzymały nowe zabawki do zabawy w sali, a na  pamiątkę  dyplomy i drobne niespodzianki.
R.Garbaczewska, M.Rutkowska

Również dzieci z oddziałów „Skrzaty”, „Misie” i „Poziomki” obchodziły  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia przyszły do przedszkola ubrane „na wesoło” wg pomysłu ich rodziców. Patrząc na ich kreacje,  od razu widać było, że to wielkie święto. Po śniadaniu odbył się bal przedszkolaków połączony z zawodami sportowymi, w trakcie których dzieci pokazywały , że są super przedszkolakami. Tańce przeplatały konkurencje sportowe tj.  : skoki przez krążki, zawody z hulahop, noszenie jaka na łyżce. Po tak hucznej imprezie przedszkolaki otrzymały cukierki i dyplomy z okazji ich święta do pokolorowania.
K.Pezowicz, M.Wójcik, B. Jopich

„Święto Przedszkolaka” w najmłodszych grupach: „Żaczki” i „Wiewiórki”   było dniem pełnym niespodzianek!
Maluchy samodzielnie i kreatywnie opracowały i wykonały Medale Dzielnego  Przedszkolaka, za to wspólnie, na jednej duuu…żej kartce rysowały przedszkole i to jak lubią  w nim spędzać czas
czyli zabawy z dziećmi i z panią. Był oczywiście bal- tańce, muzyka i bańki mydlane! Dziewczynki zamawiały kolorowe tatuaże kwiatki i serduszka na twarzy, dłoniach, łokciach… chłopcy raczej pająki i tygrysy!  Na zakończenie koniecznie- słodki poczęstunek cukierki i balony!  To był  bardzo wesoły dzień - Święto Przedszkolnej Braci!
Również Zajączki aktywnie i wesoło spędziły swoje święto:
malowanie na twarzy indywidualnych znaczków przydzielonych dzieciom, zabawa konstrukcyjna: budowanie mega domu dla przedszkolaków- praca zespołowa, "Marzenia przedszkolaków"- malowanie farbami plakatowymi,  tworzenie postaci przedszkolaka zgodnie z własnym wyglądem ,to tylko część z zabaw. Świętowanie zakończyło się rozdaniem dyplomów upamiętniających Dzień Przedszkolaka oraz słodki poczęstunek

R. Woroniecka, L. Wójcik.  B. Szumowska

Spotkanie przedszkolaków z historią
           Historia opowiada o tym, co wydarzyło się w przeszłości. Historia Polski wyjaśnia, jak powstało nasze państwo, jak się rozwijało, czym się zajmowali jego mieszkańcy, w co wierzyli oraz z kim i dlaczego walczyli. Dla dzieci w wieku przedszkolnym takie informacje są jeszcze trudne do zrozumienia, dlatego zapoznajemy je z tym, co dla nich bliskie, a więc wydarzeniami, które miały miejsce w  naszym mieście. Najwięcej wie  o tym nasz 87-letni mieszkaniec- pan Ryszard Wołkaniec, którego gościliśmy w starszych grupach : „Zajączków”, „Krasnali”, „Słoneczek”    i „Skrzatów” pod koniec września.
          Nasz gość opowiedział dzieciom o czasach swojego dzieciństwa      i młodości, które spędził na ulicy Marszałkowskiej. Dowiedzieliśmy się    o wrogich poczynaniach Niemców i Rosjan wobec mieszkańców naszego miasta, w tym Żydów. Nie oszczędzali też naszych lasów wywożąc drewno z Puszczy Knyszyńskiej. Niszczyli domy, wyposażenie drewnianej szkoły oraz zakłady, które w tym czasie powstały. Pan Ryszard jako mały chłopak to wszystko widział i zachował wiele pamiątek, które zgromadził w swoim małym muzeum w dzielnicy Pierekały.  Dla dzieci przyniósł naboje pochodzące z czasów II wojny światowej oraz hełmy- dziurawy niemiecki i angielski,  który nosił jego tato- żołnierz walczący pod dowództwem Gen. Andersa pod Monte Casino we Włoszech. Wszystkie dzieci chciały oczywiście dotknąć i przymierzyć te eksponaty.
         Nasze pokolenie nie doświadczyło okrucieństw wojny, ale dzięki jeszcze żyjącym świadkom tego wydarzenia  może my o nich posłuchać, i co ważne pamiętać.
         Na ręce pana Ryszarda składamy  serdeczne podziękowania od  dzieci i pracowników Przedszkola  „Kraina Marzeń”  i życzymy jeszcze długich lat życia , by mógł dzielić się wspomnieniami z kolejnym  pokoleniem naszego miasta.
Bożena Szumowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego