Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2018/2019

Publikacje
 
 

Spotkanie z ciekawymi ludźmi
       Dnia 3.06.2019 dzieci z grup Krasnale, Skrzaty i Poziomki uczestniczyły w zajęciach sportowych prowadzonych przez trenera piłki nożnej pana Tomasza Kosickiego. To wydarzenie odbyło się                     w ramach ,,Spotkań z ciekawymi ludźmi”, organizowanych cyklicznie w naszym przedszkolu dla dzieci  i rodziców.                                                                                                                                                               W treningu na boisku szkolnym wzięło udział 9-cioro dzieci wraz z opiekunami. Do spotkania wszyscy przygotowali się wzorowo : strój sportowy, woda no i dobra kondycja .Pan trener nie szczędził zadań kierowanych jednocześnie do małych i dużych sportowców. Pomimo słonecznej aury nikt z uczestników nie opuścił żadnej z  konkurencji .Na koniec treningu dzieci rozegrały krótki mecz                       z rodzicami strzelając gole do bramki, której dzielnie bronił Pan Tomasz. Jak można się domyśleć tę konkurencję wygrały dzieci.
           Mamy nadzieję , że pośród uczestników zabawy tli się jeszcze nie ujawniony talent na wzór Lewandowskiego. Ziarenko zostało zasiane ! Kolejny krok należy do rodziców, którzy w wiadomym im terminie mogą przyprowadzić dzieci na kolejny trening.
B.Czarnecka; R.Garbaczewska;M.Rutkowska; R.Woroniecka,

„Przedszkolaki też biegają….. maratony”
         Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w akcji Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków pt. „Sprintem do maratonu”- była to V edycja.
        Inauguracja miała miejsce 10.05.19r. na boisku „Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 2. Dzieci po krótkiej rozgrzewce , podczas której zaśpiewały gimnastyczną piosenkę i rozruszały nogi biegnąc w miejscu raz truchtem, raz sprintem, usłyszały zawołanie ”Co przedszkolaki lubią najbardziej?. Bez chwili zastanowienia odpowiedziały „Biegać!”. Teraz już każda grupa czekała tylko na sygnał startu, by przebiec 100 metrów. Taka odległość nie sprawiła dzieciom żadnej trudności. Biegały tak przez 5 dni pokonując ten sam dystans w otoczeniu swojej placówki.
         Zakończenie maratonu odbyło się także na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 w dniu  23.05.19r. wspólnym biegiem wszystkich grup. W 5- dniowym cyklu biegania brany był pod uwagę  jeden dzień każdej grupy z największą liczbą dzieci, by mogły przebiec najdłuższy dystans.
Zwycięzcą maratonu została grupa „Poziomek” z wynikiem 11300 m, II miejsce zajęły „Krasnale”, które przebiegły 10700  m, a III „Skrzaty” pokonując 10300 m.
         Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami i pamiątkowymi medalami.
Bardzo dziękujemy p. Jolancie Dadura -dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 za użyczenie terenu do zabawy biegowej przedszkolaków.
Bożena Szumowska

„Jak przedszkolaki zaglądały do majowego ula”
           „W zieleni łąka majowa”- to popularna wśród przedszkolaków piosenka, którą śpiewają najczęściej z okazji Dnia Mamy. „Łąka” to też temat kompleksowy realizowany w przedszkolu właśnie w maju. Dzieci poznają wtedy za pomocą różnych form i metod bogate życie świata roślin i zwierząt w tym ekosystemie. Wśród owadów zawsze większą uwagę poświęcamy pszczołom. Wiedza naszych wychowanków  na etapie przedszkolnym sprowadza się najczęściej do faktu, że pszczoły „robią miód”.
      W tegorocznym maju mieliśmy okazję zdobyć więcej informacji na temat tych owadów, ponieważ odwiedzili, nas- grupę „Zajączków” 28 maja hodowcy pszczół, państwo Grzegorz i Anna Dzienis. Jakież było zdziwienie dzieci, gdy do sali weszły osoby przebrane w białe kombinezony w kapeluszach i z zasłoniętymi siatką oczami. Mieli ze sobą tajemnicze skrzynki i nieznane nam przedmioty. Nasi goście ujawnili kim są i wtedy dzieci z ogromną ciekawością chłonęły wiedzę o pszczelarstwie. Wszystkiego mogły dotknąć i powąchać: ramki z woskiem, narzędzia do obróbki miodu, klatki dla królowej, podkurzacz- przyrząd do odymiania pszczół. Dzieci dowiedziały się , że poza miodem przydatne są również inne produkty wytwarzane przez pszczoły: wosk- do wyrobu świec i figurek, pyłek i kit pszczeli (propolis)  wykorzystywane są w medycynie i farmacji. Jedna mała skrzynka była cały czas zasłonięta, bo okazało się, że są tam za szkłem prawdziwe pszczoły, już trochę zdenerwowane. Pan Grzegorz opowiedział nam o ich przemianie z jaja, poprzez larwę, później poczwarkę, aż do postaci dorosłej. Na pierwszy rzut oka wszystkie pszczoły są takie same. Ich właściciel z łatwością je odróżnia: pokazał nam królową, robotnice i trutnie, a także opowiedział jakie role mają w ulu. Wskazał też na problemy pszczół- opryski środkami chemicznymi łąk i pól, pasożyty i coraz mniej miejsc z kwiatami. Dzieci dowiedziały się także , jak odróżnić pszczołę od osy i jak wygląda jej dom- kokon. Na koniec dzieci otrzymały torebki z nasionami kwiatów, by mogły stworzyć małe łączki w ogródku i na balkonie oraz próbki pyłku.
           Myślę, że to spotkanie przyniosło dzieciom dużo korzyści w postaci wiedzy i pozytywnych emocji. Dziękujemy państwu Dzienisom za poświęcony czas. Nie co dzień można zobaczyć życie pszczół z tak bliska i czuć się przy nich całkiem bezpiecznie. Od tej pory wiemy, że pszczoły to owady pożyteczne i nie można ich niszczyć, bo są dla przyrody niezbędne.
Bożena Szumowska


„  Gminny Dzień Dziecka”
1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej też okazji Dom Kultury w Czarnej Białostockiej zaprosił wszystkie dzieci z naszego miasta do wspólnego świętowania. Miało to miejsce 2 czerwca na stadionie miejskim. W imprezie wzięły udział chętne dzieci z naszego przedszkola z grupy ,,Krasnale” i ,,Smerfy”. Przedszkolaki  śpiewały ulubione piosenki i recytowały wiersze. Mogliśmy usłyszeć min. popularny wiersze: ,,Okulary” J.Tuwima, ,,Żuk” J.Brzechwy”. Występy dzieci najbardziej cieszyły rodziców i bliskich . Mamy nadzieję, że spotkamy się także za rok                                                                                                                                
R. Garbaczewska

Dzień Rodziny
   W ostatnich dniach maja we wszystkich grupach odbyły się skromne uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Ze wszystkich stron płynęły serdeczne życzenia. Przedszkolaki wierszem,  tańcem i śpiewem wyraziły swą miłość i podziękowania za dobroć i troskę. Rodzice tłumnie przybyli na uroczystość, a w ich oczach widać było ogrom i wzruszenie. Przedszkolaki wręczyły również własnoręcznie  przygotowane upominki: laurki, obrazki, kwiatki, dyplomy oraz wiele innych pięknych rzeczy.
Występy dzieci połączone były z analizą wyników kart II obserwacji dzieci, z których wynika, że dzieci pięknie się rozwijają, nabywają umiejętności oraz pokonują trudności. Jest to oczywiście dodatkowy prezent i powód do dumy i odczuwania zadowolenia ze swoich pociech.
Wszystkim rodzicom życzymy wszystkiego najlepszego, a dni dzieciństwa naszych dzieci będą radosne i szczęśliwe!
K. Skrzypińska, K. Pezowicz

Wycieczka do Fast Park – gr. „”Poziomki” i  gr. „Skrzaty”
  W Dniu 30 maja odbyła się wycieczka do Fast Park parku linowego w Białymstoku z okazji Dnia Dziecka. Dzieci  z grup Poziomki i Skrzaty przyszły do przedszkola z rana bardzo podekscytowane i gotowe do zabawy. Przejazd autokarem to dla ich dodatkowa atrakcja. Jest wtedy wesoło i miło. Kiedy dzieci oraz panie dotarły na miejsce, zostały podzielne na kilka mniejszych grup. Pod okiem animatorów korzystały  z licznych atrakcji podzielonych na trzy strefy: park linowy, strefa zabaw, strefa nauki. Przedszkolaki w pełni oddały się zabawie na dużych kolorowych zjeżdżalniach, karuzelach, a także pobudzały swą kreatywność w ogromnej hali z klockami, gdzie powstawały kolorowe domy i zamki. W strefie zabawy można również było poskakać w małpim gaju i pobawić się piaskownicy, a także pograć w gigantyczne szachy, kręgle lub chińczyka. Następnie przyszedł czas na prawdziwe wyzwania. Dzieci w strefie parku linowego dokonywały istnych wyczynów pokonując trasę średnią i niską. W ten sposób przezwyciężyły swoje obawy i lęk. Były przy tym bardzo dumne, a jednocześnie świetnie się bawiły. Na koniec zapoznały się z prawami fizyki i iluzją w strefie nauki, która okazała się niezwykle ciekawym  miejscem. Przedszkolaki eksperymentowały, sprawdzały i badały właściwości wielu zjawisk. Odkrywały różne złudzenia optyczne. Taki zestaw wrażeń  niezmiernie pochłonął dzieci. Wracały do przedszkola zmęczone, ale bardzo szczęśliwe.
K. Skrzypińska
R. Woroniecka
K. Pezowicz

WITAJ MAJ, TRZECI MAJ !
   Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło czynny udział w obchodach  tym razem 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Dzieci z grup „Poziomki” i „Słoneczka” wraz z rodzicami wystąpiły w Kościele Św. Rodziny w Czarnej Białostockiej po uroczystej Mszy świętej rozpoczynającej gminne obchody.  Rodzice odczytali kilka ważnych faktów związanych z tymże świętem. Dzieci zaś odświętnie ubrane   pomogły przenieść się nam do dnia  3 maja 1791 r. i przedstawiły krótką inscenizację  o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, który jest niezwykle ważną postacią w historii państwa polskiego.  Ponadto przedszkolaki zaprezentowały taniec  narodowy – poloneza. Za swój trud i serce zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec uroczystości w kościele rozdawały biało- czerwone flagi, z którymi uczestnicy obchodów udali się na plac Konstytucji 3 Maja w Czarnej Białostockiej.
    Przygotowanie do takich występów jest doskonałą lekcją historii, a udział w obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja lekcją patriotyzmu. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków za ich czar, naturalność i wspaniały przekaz. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu do występu i udział w inscenizacji.
M. Rutkowska
R.Woroniecka
K. Pezowicz

KONKURS  RECYTATORSKI
„O ZŁOTĄ RÓŻDŻKĘ DOBREJ WRÓŻKI”
  W dniu 9 maja 2019 r. przedszkolaki wzięły udział w konkursie recytatorskim „O złotą różdżkę dobrej wróżki” organizowanym przez Wiejski Dom Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej. Dzieci prezentowały poezję dziecięcą wielu znakomitych poetów. Występy dzieci były na bardzo dobrym poziomie. Towarzyszyły im ogromne emocje. Każde z dzieci otrzymało duże brawa oraz dyplomy i niespodzianki za uczestnictwo.
Jury miało trudny orzech do zgryzienia w wybraniu wyróżniających się wykonań. Podkreślić należy, że konkursy tego typu mają wiele celów np.: rozbudzenie zainteresowania literaturą dziecięcą, recytacją  i poprawną wymową oraz  zaszczepianie odwagi i pokonywanie stresu przed wystąpieniami publicznymi. Bardzo ważną rolę odgrywa tu odpowiednio dobrany repertuar, który musi być bliski sercom naszych pociech, a także wsparcie rodziców w nauce nowych rzeczy m.in. w nauce wiersza i recytacji oraz czytanie przez nich swoim dzieciom literatury dziecięcej.
  A  oto lista dzieci z naszego przedszkola wyróżnionych za swój występ:
Agata Radkowska – grupa „Krasnale”
Lena Muszyńska – grupa „Poziomki”
Aleksander Jaremkiewicz – grupa „Skrzaty”
Dawid Kozłowski – grupa „Zajączki”
  Do dalszego etapu  zakwalifikowała się Hania Tur z grupy „Zajączki”. To właśnie ona reprezentować nas będzie w wojewódzkim konkursie recytatorskim „O złotą różdżkę dobrej wróżki”
Serdecznie gratulujemy !
K. Skrzypińska
K. Pezowicz

"Słoneczka w pracowni komputerowej"
       Przedszkolaki idą z duchem czasu i poznają technologię komputerową w oparciu o realizowany program necio.pl. Dzięki niemu poznały podstawowe pojęcia związane z komputerem:
klawiatura, myszka, moniter, internet, sieć internetowa, drukarka. Dowiedziały się jakie realne występują zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa w trakcie korzystania zwłaszcza z internetu i jak ich unikać.
      Tak przygotowane 4ro- 5cio latki z grupy "Słonaczka" 13 maja 2019 r. Pierwszy raz przekroczyły próg pracowni komputerowej. Były zachwycone widokiem tak wielu komputerów oraz innych sprzętów multimedialnych. W trakcie rozmowy z nauczycielem iformatyki, p. Łucją Maculewicz przedszkolaki poznały zasady bezpiecznego oraz właściwego korzystania z dobrodziejstw technologicznych. Miały też okazję zasiąść przy komputerach i sprawdzić swoją dotychczas zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniu praktycznym, wykonując rysunek logo grupy lub o tematyce wiosennej. Wiekszości dzieci udało się stworzyć naprawdę piękne prace. Czas minął bardzo szybko i niestety musieliśmy opuścić pracownię, co uczyniliśmy bardzo niechętnie. Dziękujemy p. Łucji za życzliwość i cierpliwość.
Marta  Rutkowska

30 lat rozwijania talentów
   Przedszkole „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej już od blisko 30 lat promuje budzenie zainteresowań i wspieranie wszechstronnych zdolności dziecka. Jesteśmy placówką przyjazną dzieciom. Mimo zmieniających się czasów, trendów i kierunków w wychowaniu w dalszym ciągu kładziemy ten sam nacisk na rozwijanie zdolności plastycznych,wokalnych, aktorskich i recytatorskich. Przykładem tego są liczne występy artystyczne  i udziały  przedszkolaków w konkursach wewnętrznych organizowanych przez przedszkole, ale także gminnych i ogólnopolskich na przestrzeni wielu lat. Oczywiście każdy występ poprzedzony jest zawsze dokładnym doborem repertuaru i przygotowaniem pod okiem pań, a także rodziców.
W ten sposób dzieci budują  wiarę we własne możliwości, zapewniają doznania estetyczne i mają możliwość obcowania z literaturą, sztuką i muzyką. Niejednokrotnie dzieci z naszej placówki odnosiły sukcesy. Ostatnim z nich był udział przedszkolaków w Festiwalu Piosenki Przedszkolaków„Mama Tata i ja” zorganizowanym przez Dom Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej . Na konkursie wojewódzkim w Białymstoku reprezentować nasze przedszkole będzie Agata Sakowicz z Grupy „Poziomki”. Wyróżnienia otrzymali: Lena Ryczkowska z grupy „Smerfy”, Szymon Łuczaj i Hania Muszyńska z grupy „Misie”, Gabrysia Chomko z gr. „Słoneczka”, Blanka Kowara z gr. „Poziomki” oraz Kornelia Sakowicz z gr. „Krasnale”. Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy rodzicom. To dzięki takim wydarzeniom wierzymy, że naprawdę warto wspierać dziecko, odkrywać pasję i zamiłowanie do muzyki i innych form ekspresji.
K. Skrzypińska
K. Pezowicz
A. Bogdzia
E. Toczydłowska


WARSZTATY WIELKANOCNE

  Tradycje wielkanocne po raz kolejny zawitały do naszego przedszkola. W dniu 11.04. 2019r. zorganizowane zostały warsztaty wielkanocne dla dzieci i rodziców. Kolorowe wstążki, stroiki, kwiaty, ozdobne jajka i gałązki wierzbowe to tylko kilka z wielu materiałów, z których powstawały istne świąteczne cuda. Dorośli przy pomocy swoich pociech tworzyli barwne dekoracje, ozdoby i palmy świąteczne. Czas spędzony z dzieckiem na warsztatach jest chwilą wytchnienia i wprowadzenia w okres przedświątecznych porządków i Obrzędy Wielkiego Tygodnia. W czasie warsztatów Pani Dyrektor Danuta Kowalewska wręczyła nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego „Malowanka o Czarnej Białostockiej”, a także upominki dzieciom rodziców, którzy zgłosili swoje zdjęcia do wystawy fotograficznej „My Polacy przedszkolacy”. Wystawa mieści się w holu Szkoły Podstawowej nr 2 im R. Traugutta przy sali „Krasnali” i „Słoneczek”. Zapraszamy do oglądania ! Życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!
K. Skrzypińska
K. Pezowicz

Owocowe przysmaki
W styczniu, lutym i marcu w grupie „Smerfy” był realizowany projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. Odbyły się różne ciekawe zajęcia według proponowanych scenariuszy. Dzieci poznały zasady prawidłowego odżywiania się. Na pierwszych zajęciach poznały postacie Siłaczka i Słabeuszka. Wypowiadały się na temat wyglądu tych  postaci, czym się różnią. wysłuchały wierszy i każde dziecko stwierdziło, że chciałoby być Siłaczkiem. Ta postać im się bardzo podobała, gdyż była silna i duża. Na kolejne zajęcie dzieci przebrały się w stroje gimnastyczne. Na początku wysłuchały opowiadania o ludziku Ferro, który zaprosił ich na swoją planetę, gdzie wszyscy mieszkańcy są zdrowi, bo właściwie się odżywiają i aktywni ruchowo. Dzieci stwierdziły, że chciałyby również być zdrowe i uprawiać jakiś sport. Po różnych zabawach i zawodach otrzymały do domu karty pracy z krzyżówką
jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej Planety, którą miały z pomocą rodziców uzupełnić. Karty pracy wróciły z powrotem, dzięki nim dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat zdrowia. W ramach realizacji programu dzieci wybrały najładniejszy rysunek Siłaczka. Spotkaliśmy się również z grupą „Słoneczka” na wspólne zabawy i działania. Do realizacji projektu włączyli się również rodzice. W czasie zebrania wzięli udział w prelekcji „Piramida zdrowego żywienia” . Do domu otrzymali też przygotowane fiszki, które zawierały informacje jak ważna jest aktywność fizyczna i pomysły na wspólne ćwiczenia z dzieckiem. W ramach promocji zaproponowałam rodzicom, aby przeprowadzili zabawy dla dzieci. Chętne mamy p. Sara A, Justyna H i Joanna M przyszły na zajęcia i zorganizowały wspólne zabawy pod tytułem „Owocowe przysmaki”. Przygotowały też dużo pomocy potrzebnych do zajęć. Na początku dzieci otrzymały na głowy opaski z obrazkami owoców- śliwek, jabłek i gruszek. Zabawa polegała na tym, że na przerwę w muzyce, każdy owoc „spadał z drzewa”, można było ukucnąć, położyć się lub poturlać po dywanie. Następnie dzieci usiały w dwóch rzędach- mamusie miały kartoniki z obrazkami różnych owoców. Każdy po dotyku kartonika miał odgadnąć jaki to owoc. Za dobrze wykonane zadanie każdy otrzymywał punkt. Kolejną zabawą było rozwiązywanie zagadek i wyszukiwanie w sali schowanych owoców i warzyw. „Wyścigi świeżaków”- polegały na tym, aby pobiec do pudełka, wyjąć świeżaka i najszybciej podać go pod nogami kolegów, koleżanek ustawionych w 2 rzędach. Zawody zakończyły się remisem, chociaż było dużo emocji. Na koniec zajęć panie zaproponowały dzieciom wykonanie owocowej niespodzianki w postaci- zwierzątek, śmiesznych minek na talerzu i innych. Obieranie, układanie oraz spożywanie świeżych owoców bardzo dzieciom się podobało.
    Dziękuję Paniom: Sarze A, Justynie H i Joannie M za zaangażowanie, przeprowadzenie ciekawych zabaw, przygotowanie dużej ilości  pomocy.
Bogdzia

„Zdrowo jem, więcej wiem”
  Grupa „Smerfy" wzięła udział w IX edycji konkursu organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska „Zdrowo jem, więcej wiem”. Honorowy  patronat konkursu objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser- Duda. Skierowany był do szkół klas I           i zerówek. Cel  konkursu to  podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej.
Realizowaliśmy zimowy blok tematyczny od 9 stycznia do 19 marca.
Tematyka: zadanie 1
Dbam o to, co jem i jak spędzam czas.
                 Zadanie 2- Jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej Planety.
                 Zadanie 3- Najlepszy rysunek „Jestem Siłaczkiem”
                 Zadanie 4- Sfera aktywności
najciekawsze propozycje zabaw w przedszkolu
                 Zadanie 5- Zdrowe inwestycje- rodzice na SRART!
                 Zadanie 6
Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań.
Nasz zespół nosi nazwę „Niebieskie Smerfy”.  Po zrealizowaniu wyznaczonej tematyki należało przygotować kilka raportów i wysłać zrobione w czasie realizacji zdjęcia. Raport składał się z 6 zajęć i mógł zdobyć maksymalnie 530 punktów. W połowie kwietnia zostały ogłoszone wyniki. Uzyskaliśmy 24 miejsce na 228 miejsc punktowanych wśród wszystkich placówek z całej Polski. Za swój raport uzyskaliśmy aż 482,33 punktów.  Każdy uczestnik otrzymał plakat z nową piramidą żywienia. Jesteśmy dumni z osiągnięcia tak wysokiej pozycji. Wyniki można zobaczyć na stronie- https://zdrowojem.fundacjabos.pl/index.php?m=ho.

Konferencja przedszkolaków  u Pana Burmistrza.
Mali mieszkańcy Czarnej Białostockiej poprosili Pana Burmistrza Jacka Chrulskiego   o spotkanie w formie konferencji. Celem spotkania było poznanie Pana Burmistrza i  jego pracy oraz  pracowników Urzędu Miejskiego w Czarnej Białostockiej i ich obowiązków.
Dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami  przygotowały pytania do Burmistrza i z zainteresowaniem słuchały odpowiedzi  i zabawnych opowieści.
Maluchy dowiedziały się, że Pan Burmistrz bardzo lubi dzieci, dlatego  chętnie przyjął nasze zaproszenie i ucieszył się z  planowanych odwiedzin dzieci.  Opowiadał nam, że nie chodził do przedszkola, a  w wieku przedszkolnym czas, gdy rodzice pracowali spędzał z babcią. Wspominał, że był „raczej  grzecznym dzieckiem”, chociaż jak żartuje Pan Burmistrz: „z grzecznością różnie bywało” . Opowiedział swoją zabawną przygodę  z dzieciństwa, gdy wybrał się do sklepu  po sprawunki -rowerem i   podczas jazdy spadł   prosto do kałuży,  po czym ubłocony dokończył zakupy nie zdając sobie sprawy z tego jak wygląda. Ta zabawna przygoda bardzo rozśmieszyła dzieci i przełamała pierwsze  onieśmielenie. Pan Burmistrz opowiadał dzieciom o ulubionych potrawach i smakołykach- dowiedzieliśmy że jest smakoszem pizzy, czekolady i ciasta np. keksu. Pycha !
 wołały maluchy, potwierdzając  dobry wybór menu. Na pytanie o  ulubioną  bajkę Pan Burmistrza  wymienił  „Lampę Aladyna”- bajkę o właścicielu cudownej lampy, w której mieszkał dżin spełniający życzenia. Przedszkolaki wypróbowały także umiejętności Pana Burmistrza pytając : „czy  potrafi składać  samoloty z papieru?” Po czym podsunęły Burmistrzowi  papier prosząc o samolot! Samolot chciał rzecz jasna każdy!
Przedszkolaki nie do końca rozumiały znaczenie słowa „burmistrz” i nie wiedziały    jakie są zadania  burmistrza.  Chciały też wiedzieć jak zostaje się burmistrzem, myśląc o własnej karierze w dorosłym życiu. Pan Burmistrz dokładnie wyjaśnił dzieciom, że słowo   „burmistrz” oznacza  „ osobę zarządzającą  miastem lub gminą”, a zadania takiej osoby to dbanie o miasto, by „dobrze wyglądało, rozwijało się i by przedszkole mogło funkcjonować”.   Do zadań burmistrza należy też  „zarządzanie pracą osób w urzędzie tak,  by wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni”. Wyjaśnił również, że aby zostać  burmistrzem  trzeba „ dorosnąć, wystartować w wyborach i zebrać większość głosów mieszkańców gminy, opowiadających się za jego osobą w wyborach”. Na pytanie: „czy zawsze pan był burmistrzem”  odpowiedział, że 25 lat był nauczycielem w szkole podstawowej oraz w gimnazjum w naszym mieście. „A czy trudno się rządzi?”- pytały dzieci- „bardzo trudno „- odpowiedział Pan Burmistrz- „gdy dużo osób narzeka, to trzeba próbować działać i  tak pracować by ludzie  byli zadowoleni, a ludzi narzekających było  jak najmniej-  a  to jest bardzo trudne zadanie”- stwierdził.
Dzieci pytały też Pana Burmistrza o plany  rozbudowy naszego miasta: „czy będzie w naszym mieście basen, fontanny, ławki na ulicy Fabrycznej” itp. Dowiedziały się, że w planach jest poprawienie stanu dróg w naszej gminie,  rozbudowa placu przed Urzędem Miejskim
budowa fontanny, oświetlenie placu, posadzenie roślin.  Ławki na ulicy prowadzącej do zalewu raczej nie są planowane, gdyż jest to ulica przeznaczona głównie do spacerów. Ławki będą na nowym  placu.
Pytania zadawano z czekoladowymi zajączkami  w buzi, bo dzieciaki zostały obdarowane wielkanocnymi pysznościami z czekolady
a jakże! i nikt nie czekał na koniec konferencji by je zjeść! Było słodko, zabawnie i ciekawie. Z papierowymi samolotami i wiedzą jak zostać burmistrzem wyruszyliśmy do przedszkola- przyglądając się zmianom w naszym mieście!
Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi- Jackowi Chrulskiemu oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego za miłe przyjęcie i ciekawe rozmowy.
Życzymy wszystkim spełnienia marzeń i planów!
Dyrektor Przedszkola „Kraina Marzeń”, nauczyciele oraz przedszkolaki.
R. Garbaczewska, A. Bogdzia, R. Woroniecka
Bogdzia

Kodowanie na dywanie w grupie „Skrzaty” - zajęcia otwarte dla rodziców
W dniu 25.04 dzieci i nauczyciele z grupy „Skrzaty”zaprosiły rodziców na zajęcia otwarte będące jednocześnie warsztatami. Rodzice mogli włączyć się do zajęć i odkryć „kodowanie” oraz jego tajniki, które tak naprawdę towarzyszy nam w wielu codziennych czynnościach. Zajęcia pokazały, w jaki sposób dzieciaki zakodowują i odkodowują rzeczywistość oraz w jaki sposób matematyka i pojęcia z nią związane towarzyszą nam nieustannie. Dzięki zróżnicowanym pomocom dydaktycznym oraz pomysłowości w doborze zabaw i ćwiczeń dla uczestników zajęć nikt się nie nudził. Na twarzach przedszkolaków gościł uśmiech, zadowolenie i ekscytacja, ponieważ mogły wykazać się swoimi umiejętnościami przed rodzicami. Rodzice zaś z chęcią obserwowali i korzystali z zajęć, aby móc zaczerpnąć parę prostych pomysłów na zabawę ze swymi pociechami w domu.
Takie zajęcia są niezwykle ważną formą współpracy z rodzicami i bardzo cennym wspólnie spędzonym czasem dla rodzin.
K. Skrzypińska
K. Pezowicz

Witaj Wiosno! – Pierwszy Dzień Wiosny w „Krainie Marzeń”
Jak co roku, w marcu cała społeczność przedszkolna z niecierpliwością wyglądała pierwszych oznak wiosny. Mimo, iż początek astronomicznej wiosny przypada na 21 marca, nasi wychowankowie podczas spacerów w okolicy wnikliwie obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie już od kilku tygodni. I w końcu nadszedł długo wyczekiwany czwartek, 21 marca. Niestety, wiosna  -podobnie jak w ubiegłym roku, przybyła do nas niepostrzeżenie. Pogoda zbytnio nas nie rozpieszczała – było pochmurnie i wietrznie, tylko z rzadka na niebie pojawiało się słońce. Mimo niesprzyjającej aury wszystkie przedszkolaki w doskonałych humorach, ubrane stosownie do pogody wybrały się na wspólne powitanie wiosny.  Przed wyjściem na spacer nauczycielki grup wręczyły dzieciom instrumenty przygotowane przez nie w domach wspólnie z rodzicami,  by zrobić dużo hałasu i radośnie powitać wiosnę. Nasi wychowankowie wyposażeni zostali również w kolorowe chorągiewki, kwiaty itp. Ach, jak kolorowo zrobiło się na ulicach Czarnej Białostockiej! W tym roku wyjątkowo przygotowaliśmy trzy kukły – Marzanny. Jedna z nich znajdowała się na czele spacerujących ulicami miasta grup z budynku przy ul. Piłsudskiego, druga prowadziła dzieci z oddziałów znajdujących się w SP nr 1, a trzecia powitała  wszystkie zgromadzone dzieci na placu przy SP nr 2, gdzie spotkało się całe przedszkole.  Podczas wspólnej uroczystości na placu przy szkole dzieci przywitały wiosnę grając na instrumentach, śpiewając specjalnie przygotowane na tę okoliczność piosenki, a także wykrzykując „Żegnaj zimo! Witaj wiosno!” . Co ciekawe, w tym roku nasze trzy Marzanny spotkał inny los niż te, przygotowywane w latach poprzednich. Kukły wspólnie się zaprzyjaźniły i wsiadły do jednego wózka, który zaniesiony został do auta skąd odjechał hen, hen, hen… daleko… aż na Biegun Północny! Mamy nadzieję, że Marzanny wrócą do nas dopiero za rok, a wiosna ukaże się nam już niedługo w pełnej swej krasie i będzie kwitła milionami odcieni barw tęczy.
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska


Grupy „ Skrzaty” i „Poziomki” odwiedziły BTL
W czwartek, 7 marca 2019r. przedszkolaki z grup „Skrzaty” i „Poziomki”  wybrały się na wycieczkę do Białostockiego Teatru Lalek.  Program wycieczki obejmował udział w spektaklu pt. „Cudowna lampa Aladyna”. Spektakl powstał na bazie tekstu jednego z największych polskich „czarodziejów” teatru lalek – Jana Wilkowskiego. Przedstawienie zachwyciło naszych młodych widzów wielobarwnością, egzotyką i magią. Dzieci aktywnie słuchały, uczestniczyły w spektaklu. Jednym ze szczególnych walorów przedstawienia było wykorzystanie przez aktorów  instrumentów muzycznych i muzyka „na żywo”.  Nie zabrakło również dobrego żartu,  a zarazem „mądrości” i morałów, jakie wynikały z postępowania postaci.
Po powrocie do przedszkola zarówno „Skrzaty”, jak i „Poziomki” z radością wypowiadały się na temat obejrzanej sztuki. Poprzez udział przedszkolaków w wyjazdach do różnorodnych instytucji kultury, nasi wychowankowie miło spędzają czas, a zarazem uczą się zasad kulturalnego zachowania i postępowania podczas spektakli, pokazów, audycji, itp.
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

Wycieczka grup ,,Misie” i ,,Krasnale” do Białegostoku
Dnia 6 marca 2019r. dzieci z najmłodszych grup naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. W programie wyjazdu było: obejrzenie spektaklu w Białostockim Teatrze Lalek oraz spacer po Akcent Zoo.
Zgodnie z planem wyjazdu przedszkolaki obejrzały spektakl adresowany do najmłodszych pt. ,,Kulki”. Aktorzy zaprosili  dzieci na wyprawę w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzyły tajemnicze krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze, kuliste elementy łączyły się w zadziwiające kompozycje, pobudzając wyobraźnię  małych widzów  .
Po opuszczeniu teatru, przy pięknej pogodzie dzieci odwiedziły  mieszkańców białostockiego zoo . Większość maluchów w tym obiekcie była po raz pierwszy. W ogrodzie zoologicznym można było  zobaczyć min. rysie,  daniele , wilki , kuce, koniki, żubry, sarny i jelenie. Jednak największą atrakcją był niedźwiedź wygrzewający się na słońcu i leżący na  hamaku.  Znaczną część eksponowanych zwierząt stanowiły ptaki: bażanty, kury, kaczki, pawie, puchacze, puszczyki i  bociany.
Taki wyjazd  dostarczył dzieciom niezapomnianych  wrażeń i wywołał uśmiech na ich twarzach.
R.Garbaczewska

„Jestem zdrowy jak Siłaczek”
W ramach realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” grupa „Smerfy” dn. 27.02.2019 r  odwiedziła grupę „Słoneczka” w Szkole Podstawowej Nr 2.  Postanowiliśmy podzielić się wiedzą o zdrowym trybie życia. W ramach promocji wykorzystaliśmy zbiór najciekawszych zabaw, które zaproponowali rodzice . Na początku wszystkie dzieci powitały się i zapoznały przy zabawie integracyjnej „Wszyscy są”. Następnie bawiliśmy się w  „Wolne miejsce” – należało zawołać dziecko, które w odpowiedni sposób poruszało się naśladując wybrane zwierzę lub przedmiot. Kolejną zabawą była „Ludwiczku, co niesiesz w koszyczku?”  - dziecko odkrywało kartonik jedzeniem i naklejało na tablicę „Piramida zdrowego żywienia”. Przy okazji dzieci utrwaliły wszystkie piętra piramidy. Przy zabawie „Jestem piłką” dzieci naśladowały ruchy piłki. Następnie podzieliłyśmy przedszkolaki na 2 grupy : chłopcy i dziewczynki. Chłopcy byli drzewami, a dziewczynki strumykiem. Na dźwięki muzyki dziewczynki slalomem mijały chłopców. Inne zabawy to „Gumoludki i roboty”, „Czarodziejskie szkatułki” i „Coraz mniejsze i mniejsze”. Przy tej ostatniej  było wiele śmiechu i radości, ponieważ gazety- wyspy, na przerwie w muzyce robiły się coraz mniejsze i trudno było się na nich utrzymać. Zabawa „Jestem zdrowy jak Siłaczek” miała na celu utrwalenie widomości na temat zdrowego jedzenia i aktywnego trybu życia. Na koniec dzieci podzieliłyśmy na 4 zespoły, które wykonały plakaty. 2 z nich dotyczyły zdrowego jedzenia, a pozostałe 2 dotyczyły aktywnego trybu życia. Dzieci były bardzo pochłonięte pracą – z zaangażowaniem  wybierały potrzebne im wycinki z gazet do tego zadania. Niektóre dorysowywały jeszcze różne elementy. 2 plakaty zostały powieszone w korytarzu Szkoły Podstawowej, aby uczniowie innych klas również mogli je obejrzeć. Zostawiliśmy też dla grupy „Słoneczka” fiszki dla rodziców zachęcające do aktywnego trybu życia. Pozostałe 2 plakaty zabraliśmy do swojego przedszkola (obecnie siedziba jest na ul. Piłsudskiego) i powiesiliśmy na wystawie w korytarzu, żeby rodzice i inne przedszkolaki mogły je także zobaczyć.
Wspólne zabawy były doskonałą okazją do integracji dwóch grup i nawiązania ze sobą współpracy.
A. Bogdzia, M. Rutkowska

Podsumowanie akcji ,,Góra grosza”
W grudniu 2018 roku Towarzystwo ,,Nasz dom” kolejny raz ogłosiło akcję ,,Góra grosza”.  Rokrocznie w tym ogólnopolskim wydarzeniu biorą udział dzieci  naszego przedszkola wraz z rodzicami. Głównym motywem do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu  była świadomość, iż zebrane pieniądze mogą przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnej winy wychowują się poza rodziną,  z dala od domu rodzinnego, od najbliższych. Przez kilka  tygodnie dzieci z wszystkich grup przynosiły drobne monety groszowe do skarbonki, nieraz dzieląc się wszystkimi swoimi oszczędnościami. Po zakończeniu akcji koordynatorzy dokonali podsumowania:
Wspólnie zebrano :  491zł   21gr
Smerfy
27.80 zł
Krasnale-61.88zł                                                                                                                                 
Zajączki-  27.51zł                                                                                                                             
Słoneczka-131.30   
Jeżyki -62.06zł                                                                                                                                            
Misie- 65.89zł                                                                                                                               
Poziomki- 36.16zł                                                                                                                          
Skrzaty-78.61zł                                                                                                                                
Kolejny raz pokazaliśmy, że potrafimy dzielić się z innymi.
DZIĘKUJEMY! Koordynatorzy

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

„Gdy Babcia i Dziadek idą na spacer – nie idą sami!
Bardzo się cieszą, że mogą w parku wędrować z nami.
Są uśmiechnięci i czasu mają zawsze tak wiele,
Jakby w tygodniu codziennie były same niedziele.”


Tradycją naszego przedszkola jest to, że w styczniu nasze skromne progi odwiedzają babcie i dziadkowie naszych wychowanków, a my w dowód wdzięczności za ich starania, troskę i opiekę nad wnukami, przygotowujemy im uroczystość z okazji święta – Dnia Babci i Dnia Dziadka. W tym roku każda z grup przygotowała oddzielne przedstawienie. Zaproszeni goście zebrali się w pięknie udekorowanej sali, gdzie czekało ich mnóstwo pozytywnych wrażeń. Przedstawienia składały się z dwóch części – jasełek oraz programów artystycznych przygotowanych specjalnie dla babć i dziadków. Nie obyło się bez wzruszających wierszy i żartów z dobrym humorem. Babcie i dziadkowie z dumą oglądali występy swoich małych pociech. Tańcem, wierszem i piosenką przedszkolaki umiliły czas kochanym dziadkom. Niektóre grupy przygotowały specjalne zadania i konkursy dla swoich dziadków i babć. Zakończeniem uroczystości były serdeczne życzenia wygłoszone w imieniu naszej dyrekcji i grona pedagogicznego oraz wręczenie prezentów przez wnuczki i wnuków.
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi…
Przedszkole „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej  to placówka, w której pielęgnowane są najpiękniejsze polskie tradycje. Wzorem lat ubiegłych nie mogło obyć się bez kultywacji świątecznego śpiewania. I tak, 17 stycznia 2019r. odbył się Koncert kolęd i pastorałek, będący wspaniałą okazją do wychwalania nowonarodzonego Jezusa, a także do przedłużenia magii świąt. W bieżącym roku szkolnym udział w występach wzięły przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat. Wśród repertuaru młodych kolędników nie zabrakło zarówno kolęd,  jak i współczesnych pastorałek. Uroczystość prowadziły nauczycielki Karolina Pezowicz i Krystyna Skrzypińska, które przybliżyły licznie zgromadzonej publiczności rys historyczny wykonywanych utworów i zapowiadały młodych wykonawców.  Delikatnie oświetlona, pięknie ozdobiona sala, a także przedszkolaki w odświętnych strojach nadały koncertowi niepowtarzalny, świąteczny klimat. Każdy z występów był wyjątkowy. Niektóre kolędy wzruszały widzów do łez, inne wywoływały uśmiech na twarzy. Jedno jest pewne: każdy występ został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie koncertu pani dyrektor przedszkola – Danuta Kowalewska pogratulowała rodzicom młodych talentów, a samym śpiewakom wręczyła przygotowane dyplomy i upominki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesu podczas występów, a widowni dziękujemy za przybycie. Mamy nadzieję, że znów spotkamy się za rok!
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU
Nowy Rok w naszym przedszkolu rozpoczynamy od balu karnawałowego. Połączony jest on z wizytą Mikołaja i wręczeniem paczek z podarkami. W dniu 4 stycznia odbyła się impreza noworoczna. Wyobraźnia rodziców w przygotowaniu strojów nie ma granic. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, czarodzieje, superbohaterzy, piraci, komandosi, urocze zwierzątka, a także postacie z przeróżnych bajek. Choinka noworoczna była radosnym czasem wypełnionym tańcem i zabawą poprowadzoną przez aktorów teatru „Co nieco”. Przedszkolaki wzięły udział w licznych konkursach i zadaniach. Uczestniczyły w profesjonalnej sesji zdjęciowej, która w doskonały sposób podkreśliła, jak barwnie i pomysłowo tego dnia wyglądały dzieciaki. Uwieńczeniem imprezy było spotkanie z Mikołajem. Każde z dzieci otrzymało prezent i z uśmiechem na twarzy wróciło tego dnia do domu.
M. Diemianiuk,  K. Pezowicz, K. Skrzypińska

Wycieczka „Zajączków”
Grupa ,,Zajączków” z Przedszkola ,,Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej pamiętała o swoich kolegach z lasu (też zajączkach i innych zwierzętach). Dzieci zrobiły dla nich choinkę z warzywnych bombek. Obiecują wrócić w to miejsce na wiosnę, by sprawdzić, czy zwierzęta częstowały się przygotowanym pokarmem.
B. Szumowska

Warsztaty  Świąteczne
  19 grudnia w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej odbyły się warsztaty świąteczne, w trakcie których można było wykonać bożonarodzeniowe ozdoby i stroiki. Jest to bardzo atrakcyjna i miła forma współpracy z rodzicami, która jest jednocześnie okazją do wspólnego i owocnego spędzania czasu dzieci z mamą i tatą. Poprzez różnorodne techniki plastyczne wykorzystywane na warsztatach oraz bogato wyposażone stoiska świąteczne nuda i brak pomysłów na dekoracje świąteczne idą w kąt.  Warsztaty świąteczne to kolejne wydarzenie wprowadzające nas w magiczny okres Bożego Narodzenia.  Serdecznie zachęcamy do wspólnego oraz częstego  tworzenia i  kreatywnego działania razem z naszymi pociechami!
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

Jasełka
  Jak co roku każda z grup z Przedszkola „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej wystąpiła w Jasełkach. To wdzięczna tradycja wprowadzająca nas w świąteczny nastrój.  Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki, gwiazdek i światełek. Zaproszeni Goście i Rodzice dzieci ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Po przedstawieniu dzieci podzieliły się opłatkiem z rodzicami składając sobie nawzajem życzenia. Dyrekcja oraz pozostałe panie serdecznie dołączały się do życzeń dla wszystkich przedszkolaków i ich rodzin.
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

Mikołajki
    Imieniny Mikołaja to bardzo wyczekiwany dzień. Sam Mikołaj w asyście Pani Dyrektor odwiedził nasze przedszkole. W każdej z grup zawitał osobiście rozdając prezenty dzieciakom. W zamian przedszkolaki śpiewały i recytowały świąteczne piosenki i wiersze. Tego dnia poznawały wiadomości i ciekawostki dotyczące życia Świętego Mikołaja. W salach tworzyły ciekawe prace z jego wesołą podobizną. Po południu przedszkolaki obejrzały bajkę animowaną o tematyce świątecznej oraz uczestniczyły w  mikołajkowych  zajęciach sportowych. 6 grudnia to zdecydowanie jeden z najweselszych dni!
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA….
Dnia 4.12.2018r w grupie „Smerfy” odbyły się kolejne warsztaty przygotowane przez rodziców o tematyce świątecznej. Mamy bardzo zaskoczyły wszystkie dzieci, gdyż przyszły do sali przebrane za elfy. Pierwszą pracą jaką wykonały starszaki było malowanie farbami plakatowymi  gwiazdek, bałwanków i innych figurek  z masy porcelanowej. Następnie gotowe figurki zostały posypane kolorowym brokatem, co dało ładny, świecący efekt. Kolejnym zadaniem było wykonanie „Mikołaja” z łyżki drewnianej. Rączkę pomalowały dzieci na czerwono, potem, naklejały z waty brodę, ozdabiały czapeczkę, nakleiły oczy, nos i na koniec na końcu łyżki biały pomponik. Po wspólnej zabawie przy muzyce w pociąg podjęliśmy kolejne wyzwanie. Z gotowych elementów trzeba było wykonać renifera. Dzieci według instrukcji Pani Sary kolejno naklejały poszczególne części, aż powstał renifer. Pani Justyna pomagała przyklejać rogi gorącym klejem. Ostatnim zadaniem było zrobienie bałwanka z białej skarpety. Do środka przy pomocy wszystkich mam dzieci wsypywały ryż. Następnie sznurkiem związały tak, aby powstała głowa. Z końcówki skarpety powstała czapeczka, na szyję zawiązany został szaliczek. Dzieci naklejały oczka, nosek,  rysowały mazakiem buzię, ozdabiały guzikami.
Na koniec każde dziecko dostało świąteczną pocztówkę i stroik. Warsztaty były bardzo ciekawe.  Dzieci bardzo cieszyły się z wykonanych prac, a Panie Sara A, Justyna H, Monika Sz i Joanna M wykonały i przygotowały mnóstwo pomocy do zajęć.  Dziękuję paniom za ogromne zaangażowanie i ciekawe pomysły.
A. Bogdzia

Andrzejki
           Misie  i Krasnale to jedne z najmłodszych grup naszego przedszkola, które wzięły udział w przygotowanej dla nich imprezie
. Na początku spotkania dzieci poznały krótką historię dotyczącą  obchodzenia Andrzejek . Następnie dzieci losowały obrazki,  aby dowiedzieć się  "Kim będą w przyszłości?". Najbardziej podobały się przedszkolakom  czerwone serduszka- losy z imionami kolegów              i koleżanek. Maluchy z zainteresowaniem słuchały, jakie imię zostało wylosowane. Ciekawą atrakcję stanowiły  losowane  kolory kart, które łączyły się z przepowiednią bardziej pomyślną lub mniej np.,,… będziesz szczęśliwy, będziesz mądrym człowiekiem, będziesz bogaty itp.”.. Dzieci chętnie ustawiały w szeregu kapcie - które wędrowały przez całą salę do drzwi. But, który pierwszy przekroczył próg świadczył, że jego właściciel w najbliższej przyszłości wyruszy w daleką podróż. Wróżbom towarzyszyły pląsy i tańce . Uwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, za który serdecznie dziękujemy.
R.Garbaczewska,  M. Diemianiuk


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
,,Świat zna misiów bardzo wiele                                                                                                                         

Miękkich, ciepłych i pluszowych                                                                                                                                      
To są dzieci przyjaciele                                                                                                                                                      
Od kołyski, aż do szkoły”

       Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ten dzień został ustanowiony na cześć pierwszego pluszowego niedźwiadka o imieniu Teddy. Miś swą angielską nazwę "Teddy" zawdzięcza Theodorowi Roosveltowi, który był prezydentem Ameryki.  Jego pasją były polowania na niedźwiedzie. Pewien sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na którym prezydent już nie ma ochoty polować, bo nie chce skrzywdzić niedźwiadka. Stworzona pod wpływem tego rysunku zabawka otrzymała imię Teddy, które jest zdrobnieniem imienia Theodor.                                        
          W naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy już w piątek 23 listopada. Na wspólną przedszkolną zabawę zostały zaproszone dzieci młodsze z grup „Misie”, „Jeżyki”, „Krasnale” i „Zajączki”, zaś starsze bawiły się ze swoimi  paniami w grupach. Podczas wspólnej imprezy  dzieciom towarzyszyły misie białe, szare, brązowe, żółte i w wielu innych kolorach, misie duże  i całkiem malutkie. Wszystkie dzieci podczas zabawy wykonywały ,,misiowe zadania” m.in. zbierały dary lasu w misiowych łapach, przeciągały linę z garnuszkiem z miodu, układały misia z wyciętych elementów, tańczyły przy piosenkach: ,,Ja jestem niedźwiadek”, ,,Jadą misie”, ,,Misie szare”, ,,Mały miś”.                                                                                  
             Małe przedszkolaki wykazały się wiedzą na temat misiów,  poprawnie udzielając odpowiedzi na zadawane im zagadki. Podczas trwania całej imprezy dzieci miały wiele okazji  do przytulania swoich misiów.                                                                   
               Na zakończenie dzieci ze swoimi ulubieńcami zostały zaproszone do tańca przy piosence ,,Pokochaj pluszowego misia”. Ten lubiany przez wszystkie dzieci dzień, był naprawdę wyjątkowy i ,,misiowo” udany. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola jeszcze więcej misiów  i będziemy znowu wesoło się  bawić .  
 M. Diemianiuk, R. Garbaczewska, L. Wójcik


Misja Velvetki i Śmiałek
W  listopadzie we wszystkich grupach naszego przedszkola realizowany jest  program profilaktyczny  kształtujący nawyki higieniczne ,,Misja Velvetki”. Celem tego programu jest zapoznanie dzieci z zasadami higieny, ze szczególnym uwzględnieniem higieny nosa. Z dużym zainteresowaniem w takich  zajęciach uczestniczyli przedszkolacy z grupy ,,Krasnale”. Dzieci uczyły się  zasad profilaktyki grypy i innych chorób przenoszonych drogą kropelkową. Dowiedziały się, jak właściwie  korzystać z chusteczek higienicznych oraz zapoznały się  z trzema ważnymi zasadami, które pomogą im zadbać o higienę :- Wydmuchaj; - Wyrzuć ; - Wymyj ;
Wcześniej, bo pod koniec października realizowany był program „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”.  Podczas zajęć z tego programu, przedszkolaki z grupy „Krasnale” poznawały postać sympatycznego przyjaciela „Śmiałka”, który służył pomocą wystraszonym, zlęknionym i zawstydzonym dzieciom, gdy nie wiedziały jak zachować się w sytuacji „słabości”, np. u lekarza. Dzięki Śmiałkowi przedszkolaki dowiedziały się więcej o różnych chorobach, ale również o tym, że lekarz wcale nie jest wrogiem, a tak jak Śmiałek – jest przyjacielem, który pragnie pomóc choremu dziecku. Przedszkolaki bawiły się też w szpital pluszaków –  dzieci przyjmowały role lekarzy leczących swoje zabawki – maskotki lub rolę Śmiałka – będącego wspierającym przyjacielem, dodającym wystraszonym pacjentom otuchy.
R. Garbaczewska, M. Diemianiuk

WARSZTATY MALARSKIE Z MAŁGORZATĄ WYSOCKĄ
Wzorem lat ubiegłych w Przedszkolu „Kraina Marzeń” organizowany jest cykl spotkań  z ciekawymi ludźmi pt. „NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ” . Zainaugurowały go warsztaty malarskie dla przedszkolaków i ich rodziców z panią Małgorzatą Wysocką, które odbyły się 16 listopada 2018r. Z tej okazji została również przygotowana wystawa prac pani Wysockiej w holu naszego przedszkola. Pani Małgorzata jest artystką, pochodzi z Czarnej Białostockiej, gdzie należy do Stowarzyszenia Twórców Majstrowania. Zaprezentowała zebranym swoją twórczość i opowiedziała o pasji malowania pastelami olejnymi oraz suchymi i o innych swych rysunkach. Następnie zademonstrowała uczestnikom warsztatów sposób tworzenia pracy plastycznej pastelami olejnymi i zachęciła wszystkich do malowania. Przedszkolaki bardzo chętnie przystąpiły do pracy, a rodzice pomimo początkowych obaw o to, iż nie podołają zadaniu, z wielkim zapałem wspierali swoje dzieci oraz tworzyli własne kompozycje martwej natury.  Pani Małgorzata bacznie doglądała uczestników i udzielała im cennych wskazówek. Gdy wszystkie obrazy zostały skończone, przyszła pora na ich utrwalenie specjalnym preparatem – fiksatywą.  Było wiele zabawy, radości i satysfakcji z wykonanych dzieł. Na zakończenie warsztatów dzieci i rodzice zostali poproszeni o tymczasowe pozostawienie swoich rysunków w celu organizacji powarsztatowej wystawy. To były bardzo udane warsztaty. Miejmy nadzieję, że rozbudzą w dzieciach chęć dalszego poznawania tajników malowania i nowe zainteresowania.
B. Czarnecka, M. Diemianiuk, R. Garbaczewska, R. Woroniecka, K. Pezowicz,  K. Skrzypińska

Rytmika w przedszkolu z mamą Agatki…
W ramach współpracy z rodzicami w listopadowy  szary dzień   w grupie „Poziomki”  gościliśmy mamę Agatki - panią Agnieszkę Sakowicz - muzyka z wykształcenia i zainteresowania.
Pani Agnieszka zaproponowała dzieciom bardzo ciekawe i kreatywne zajęcia z muzyką na podstawie płyt własnej aranżacji. Dzieci poznały nowe sposoby słuchania i zabawy z muzyką, z zainteresowaniem przysłuchiwały się opowiadaniu  o nutkach, które wcieliły się w śmieszne postacie, wirowały z kolorowymi wstążkami w rytmie prowadzącej linii melodycznej, bawiły się i uczyły z wielką przyjemnością. Bardzo dziękujemy za wizytę, zabawy i płyty.
Zapraszamy   do przedszkola wszystkich rodziców i znajomych, którzy chcieliby wrócić do lat dzieciństwa i pobawić się z dzieciakami, a jednocześnie zainteresować maluchy tym, czym sami się fascynują!
Świat dzieci i dorosłych jest bardzo bliski, a pierwsze zainteresowania  i pasje rozwijają się już w okresie  dzieciństwa.  
R. Woroniecka

11 listopada
   W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci  i rodzice z grup „Skrzaty” i „Smerfy” pod okiem swoich pań wystąpiły w Kościele pw. Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej w czasie mszy za Ojczyznę,  włączając się w ten sposób do gminnych obchodów. Montaż słowno-muzyczny dotyczył historii zaborów i odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci w piękny i wzruszający sposób zaprezentowały postawę patriotyczną pojmowaną przez ich dziecięce umysły i dobre serduszka.  Przedszkolaki tańcem „Krakowiakiem” zaimponowały przybyłym gościom. Dziękujemy rodzicom dzieci, którzy wystąpili razem z dziećmi za zaangażowanie, organizację i wsparcie. Dzięki wszystkim uczestnikom obchodów w dniu 11 listopada ten wspaniały jubileusz odzyskania wolności przez nasz kraj, został uczczony w godny sobie sposób.
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

DZIEŃ PRZEDSZKOLNYCH PATRIOTÓW
W piątek, 09. 11. 2018 r. w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej odbył się dzień przedszkolnych patriotów z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Już od rana w przedszkolnych salach pojawiały się dzieci ubrane w nasze barwy narodowe - biel i czerwień.
Przed śniadaniem przedszkolaki w swoich grupach poznawały życiorys jednego z Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Każde dziecko otrzymało kolorowankę przedstawiającą Marszałka. Dzieci kończyły też przygotowywać biało-czerwone chorągiewki i słuchały pieśni patriotycznych.
Następnym ważnym punktem dnia przedszkolnych patriotów było wspólne spotkanie dzieci ze wszystkich grup w dolnej sali. Tam wszystkie przedszkolaki recytowały wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” i uczestniczyły w projekcji filmu edukacyjnego „Polak Mały!”. Film dotyczył polskich symboli narodowych. Został on przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Kolejnym etapem obchodów 100-lecia niepodległej było oglądanie przedstawienia o tematyce patriotycznej przygotowanego przez dzieci z grup „Skrzaty” i „Słoneczka”. Występ wzbudził w zebranych wiele emocji, a na twarzach wszystkich nauczycielek dostrzec można było dumę, że nasze przedszkolaki to mali patrioci, którzy z miłością, ciepłem i szacunkiem opowiadają o ojczyźnie. Mali aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami.
Po obejrzeniu przedstawienia wszystkie dzieci udały się w kierunku szatni, gdzie ubrały się stosownie do pogody tak, by nikomu nie było zimno i ruszyły na spacer w kierunku Pomnika poległym za ojczyznę. Każdy przedszkolak trzymał w swojej dłoni małą, biało-czerwoną chorągiewkę. Stojąc u celu spaceru – pod pomnikiem wszystkie dzieci uczciły pamięć poległych symboliczną minutą ciszy i szybkim tempem wracały na plac przedszkolny, by nie spóźnić się na następny punkt programu. Szczęśliwie, wszystkie grupy wróciły pod przedszkole na czas, a nawet kilka minut wcześniej.
Dzieci zostały przywitane przez naszą Panią Dyrektor, która opowiedziała o akcji „Rekord dla Niepodległej” – czyli o wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego, zaplanowanego   w tysiącach szkół i przedszkoli w całym kraju – 09.11.2018r. o godzinie 11.11.  
Nasze przedszkolaki cierpliwie czekały na odpowiednią chwilę i po wydanej komendzie: „Baczność! Do hymnu!” każde dziecko wiedziało jak należy się zachować. Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na placu przedszkolnym wzbudziło zainteresowanie przechodniów, którzy słysząc dźwięki hymnu przystawali i z powagą dołączali do pieśni jednoczącej i małych, i dużych – wszystkich Polaków.
Po południu dzieci z grup ,,Poziomki”, ,,Słoneczka” i ,,Skrzaty” uczestniczyły w zabawach patriotycznych. Miały one m.in.za zadanie udzielić odpowiedzi na zadane im zagadki słowne  i obrazkowe. Dużo radości sprawiło przedszkolakom  układanie puzzli z godłem Polski , stworzenie z kartek białych i czerwonych największej flagi oraz poszukiwanie państwowej flagi  pośród  flag innych narodów. Dzieci i te starsze i młodsze podczas zabawy przy piosence ,,Jesteśmy Polką i  Polakiem” cieszyły się  i rytmicznie machały szarfami biało-czerwonymi.    
Uwieńczeniem całodziennych wydarzeń było ,,Patriotyczne śpiewanie”  w Domu Kultury  w Czarnej Białostockiej. Jako przedstawiciele grup  w koncercie z okazji 100-lecia Niepodległości Polski  wystąpiło 11-cioro dzieci śpiewając dawne  i  współczesne piosenki  patriotyczne.
M. Diemianiuk, R. Garbaczewska,  K. Pezowicz, M. Rutkowska, K. Skrzypińska,  R. Woroniecka

Pasowanie na Przedszkolaka
  W dniu 8 listopada odbyło się pasowanie na przedszkolaka dzieci z grup „Jeżyki”, „Zajączki”, „Misie”, „Słoneczka”. W uroczystości udział brali rodzice dzieci. Przedszkolaki zachwyciły ich uroczym występem prezentując w ten sposób to, czego nauczyły się dotychczas w przedszkolu. Pani Dyrektor Danuta Kowalewska za pomocą czarodziejskiego ołówka zamieniła maluchy w prawdziwe przedszkolaki.  Wręczyła odznaki i dyplomy. Dzieci złożyły również uroczyste przyrzeczenie i obiecały być dzielnymi  i zawsze uśmiechniętymi uczestnikami naszej społeczności przedszkolnej.
W ten sposób dzieci rozpoczynają swoją drogę edukacji w przedszkolu. Jest to ich pierwszy tak ważny występ. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy!
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

Wizyta u stomatologa
W wyznaczonym terminie dzieci z grup „Skrzaty”, „Poziomki” i „Słoneczka” udały się  na wycieczkę do Gabinetu Stomatologicznego „Madent” lek. stom. Joanny Wańczuk  w Czarnej Białostockiej. Przedszkolaki spotkały się z panią stomatolog, która pokazała im  jak właściwie szczotkować zęby. Pani doktor zademonstrowała narzędzia stomatologiczne  i sposób leczenia zębów. Każdy mógł usiąść na fotelu, przyjrzeć się akcesoriom stomatologicznym oraz sprawdzić ich działanie. Pani stomatolog wręczyła dzieciom kolorowankę dotyczącą dbania o higienę zębów. Po tej lekcji przedszkolaki na pewno nie będą bać się wizyty u dentysty i ochoczo zasiądą w fotelu wiedząc, że nic złego ich nie spotka.
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska

Pamiętamy o tych, którzy odeszli…
W poniedziałek, 5 listopada 2018 r. dzieci z przedszkola „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej przemaszerowały pod pomnik Ojca Świętego – Jana Pawła II, gdzie zapaliły znicze czcząc w ten sposób – w nawiązaniu do minionych świąt Wszystkich Świętych  i Święta Zmarłych – pamięć tego Wybitnego Polaka. Przedszkolaki w ciszy, zadumie i refleksji zmówiły krótką modlitwę prosząc o wstawiennictwo Ojca Świętego w codziennym życiu.
M. Diemianiuk, K. Pezowicz, K. Skrzypińska
        
ZABAWA W BASENIE Z PIŁECZKAMI TO ŚWIETNA TERAPIA-
organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej na terenie
Przedszkola „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej

Kolejny miesiąc przedszkolnego roku za nami. Jesteśmy już po diagnozie naszych wychowanków i wkraczamy w nowe miesiące, w czasie których będziemy realizować w dalszym ciągu podstawę programową wychowania przedszkolnego, przyjęte do realizacji programy i udzielać dzieciom, które tego potrzebują pomocy psychologiczno- pedagogicznej.  
Organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej na terenie przedszkola polega na wczesnym rozpoznawaniu trudności oraz zakłóceń w rozwoju psychofizycznym dziecka a tym samym na podejmowaniu odpowiednich oddziaływań diagnostyczno - terapeutycznych mających na celu ich niwelowanie, korygowanie.  
Wczesna diagnoza rozwoju psychomotorycznego dziecka umożliwia dokonanie wstępnego rozpoznania poziomu rozwoju dziecka, a w przypadku ustalenia jego nieharmonijności czy zakłóceń umożliwia podjęcie ukierunkowanych i celowych działań w celu wyrównania jego poziomu, a tym samym wyrównania szans dziecka w jego zmaganiach edukacyjnych. Działania diagnostyczne dzieci prowadzone są przez nauczycieli oraz specjalistów zatrudnionych w przedszkolu (terapeuci, logopeda, psycholog). Niekiedy prosimy rodziców o przeprowadzenie pogłębionej diagnozy dzieci w poradni psychologiczno- pedagogicznej.
W naszym przedszkolu proponujemy dzieciom kilka form pomocy: zajęcia logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne, socjoterapeutyczne oraz terapeutyczne z psychologiem. Pomocą psychologiczno – pedagogiczną obligatoryjnie objęte są również dzieci posiadające opnie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną. Dzieci te ponadto mają organizowane zajęcia rewalidacyjne lub terapeutyczne na terenie przedszkola. Ciekawostką jest, że zajęciami w ramach wczesnego wspomagania rozwoju możemy objąć także dzieci, które nie uczęszczają do przedszkola, gdyż wczesne wspomaganie rozwoju może być udzielane od narodzin dziecka.
Z uwagi na częste występowanie u dzieci deficytów w rozwoju sprawności językowej, licznych nieprawidłowości artykulacyjnych, opóźnień w rozwoju mowy w przedszkolu organizowane są zajęcia z logopedą. Oddziaływania logopedyczne mają na celu rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dziecka poprzez eliminowanie wszelkich zakłóceń procesu językowego porozumiewania się. Służą usprawnianiu motoryki aparatu artykulacyjnego, usprawnianiu funkcji pokarmowych, wypracowaniu odpowiedniego poziomu sprawności językowej (m.in. artykulacyjnej), oddechowej i fonacyjnej, wzbogaceniu zasobu słownictwa biernego i czynnego.
Najczęściej stosowane metody w ramach terapii logopedycznej to:  ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, słuchowe, elementy symultaniczno-sekwencyjnej metody nauki czytania J. Cieszyńskiej, Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz, Terapia ręki (usprawnianie pracy ręki, ćwiczenia grafomotoryczne), Logorytmika (oddziaływanie na sferę słuchową, słuchowo – ruchową i ruchową). Metody dobierane są indywidualnie, zgodnie z potrzebami i możliwościami dziecka. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub zespołowo. Ponadto w ramach działań profilaktycznych prowadzone są zajęcia grupowe z logopedą we wszystkich grupach. Należy pamiętać, iż wczesne wykrywanie zaburzeń rozwoju mowy, stymulowanie sprawności językowej, a także monitorowanie i wspieranie tego procesu poprzez oddziaływanie logopedyczne, to czynniki warunkujące prawidłowy rozwój dziecka pozwalające na przygotowanie do rozpoczęcia edukacji szkolnej.
W sytuacji zaobserwowanych u dzieci trudności w zakresie opanowywania sprawności grafomotorycznych, widocznych zakłóceń w rozwoju funkcji słuchowych czy wzrokowych, których prawidłowy rozwój jest niezbędny do opanowania techniki czytania i pisania – organizujemy wybranym dzieciom zajęcia korekcyjno – kompensacyjne. W ramach tych zajęć prowadzone  są ćwiczenia  rozwijające umiejętności grafomotoryczne (przygotowujące rękę do pisania),  usprawniające koordynację wzrokowo- ruchową, percepcję słuchową (słuch fonematyczny), doskonalące pamięć, spostrzegawczość wzrokową, wyobraźnię oraz kształtujące pojęcia i umiejętności matematyczne.  Wszystkie te działania mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych i pomoc w osiągnięciu dojrzałości szkolnej.
W przedszkolu dzieci, rodzice oraz nauczyciele mogą skorzystać z pomocy psychologa, który ma za zadanie obserwowanie dzieci- jak bawią się i zachowują w grupie. Na podstawie obserwacji i konsultacji z nauczycielami specjalista określa problemy, które jego zdaniem wymagają wsparcia. W dalszym etapie za zgodą rodziców psycholog wstępnie diagnozuje dziecko oraz organizuje zajęcia terapeutyczne w formie indywidualnej bądź zespołowej, które mają na celu rozwijanie kompetencji społeczno – emocjonalnych, stymulowanie sfery poznawczej dziecka.
Z uwagi na wzrastającą każdego roku liczbę dzieci wymagających dodatkowych oddziaływań stymulująco – wspierających staramy się być gotowi, jako instytucja,  do zapewnienia tymże dzieciom niezbędnego wsparcia w postaci odpowiednich specjalistów oraz wyposażenia. Stale podnosimy swoje kwalifikacje i  sukcesywnie doposażamy bazę dydaktyczną o dodatkowe pomoce, narzędzia konieczne do realizacji zajęć specjalistycznych. Ostatnim „hitem” okazał się zakupiony w bieżącym roku tzw. „suchy basen” z piłeczkami. Przebywanie dzieci wśród piłeczek to znakomity sposób na masaż całego ciała i rozluźnienie napiętych mięśni. Moc barw działa stymulująco na narząd wzroku. Dzieci z ogromną przyjemnością doznają tu chwil odreagowania napięć i relaksu.
Reasumując – w naszym przedszkolu zawsze pamiętamy o tym, iż natychmiastowe objęcie dzieci z dostrzeżonymi  specjalnymi potrzebami edukacyjnymi działaniami wspierającymi w przyszłości zapewne zaowocuje ich lepszym rozwojem, uniemożliwiając nawarstwianie się zakłóceń i trudności.

Małgorzata Dziemiach- Krzywicka

Foto- M. Dziemiach- Krzywicka

Przedszkolny Dzień Edukacji Narodowej i trochę historii…
   Dzień 14 października jest świętem  upamiętniającym  powstanie Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.  Te historyczne fakty są początkiem drogi zmian i nieustających reform edukacji w Polsce.
Dziś Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich  pracowników oświaty. Obchodzony jest uroczyście i radośnie. Uczniowie, dzieci i rodzice  dziękują w ten sposób za trud i cierpliwość włożone w wychowanie i edukację młodego pokolenia.
   W  dniu 12 października 2018 r. w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej również nas  nie ominęło świętowanie. Zaproszeni emerytowani  i obecni pracownicy przedszkola, a także inni ważni goście tj.: p. Burmistrz Jacek Chrulski i ks. Sławomir Tomaszuk mogli obejrzeć występ artystyczny dzieci z grup „Słoneczka” i „Poziomki”. Przedszkolaki swym tańcem i śpiewem rozjaśniły uroczystość, w trakcie której Pani Dyrektor Danuta Kowalewska dziękowała za zaangażowanie i efekty pracy kadrze przedszkola wręczając  niektórym pracownikom nagrody i pochwały. Tego dnia również Pana Burmistrz Jacek Chrulski złożył serdeczne życzenia i gratulacje pracownikom oświaty, a naszą Panią Dyrektor Danutę Kowalewską wyróżnił Nagrodą Burmistrza za osiągnięcia i działalność edukacyjną.
O nauczycielach i pracownikach nie zapomnieli również rodzice i dzieci. Składali podziękowania   i  gorące  życzenia całej kadrze przedszkola, które nagradzają i rekompensują wszystkie poświęcenia i trudy.
Dzień ten to także wspomnienia   przeżyć i zdarzeń związanych z przedszkolem i  z ludźmi, którzy są  lub byli ściśle z nim związani.
   Cofnijmy się zatem  do kart kroniki Przedszkola „Kraina Marzeń”, aby prześledzić jego ciekawą  historię na przestrzeni okrągłych  30 lat. Istotnym wydarzeniem, którego ominąć nie wolno jest otwarcie przedszkola, które przypada na wrzesień  1988.
  Był to moment przełomowy i uroczysty w historii całego miasta, o którym pisała również Gazeta Współczesna. Dzięki determinacji ludzi oraz pracy ich rąk udało się osiągnąć realizację  celu: BUDOWĘ PRZEDSZKOLA!  Ponad setka dzieci mogła mieć zapewnioną opiekę oraz odpowiednią  dla ich wieku edukację. W kronice przedszkolnej z roku szkolnego 1988/1989 można napotkać wpis jednej z pracownic  opisującej uroczystość wielkiego otwarcia placówki.

„Posłuchajcie moi mili, co w naszym mieście uradzili:
- W naszej Czarnej brak przedszkola!
- Co? Przedszkole chcesz budować?
Lepiej sklepy, pocztę, dom kultury albo szkołę!
Rozpoczęły się rozmowy, waśnie.
Wnet zawiązał się  SPOŁECZNY -KOMITET BUDOWY:
– Przedszkola ! - właśnie.

Z jego inicjatywy zakłady pracy się włączyły,
By budować dom ten miły!
Od każdego – dla dzieciaka.
Grosz do grosza i urosła suma wielka taka.
I zaczęły się wykopy, potem ławy, dalej stropy,
A Pan Tercjak słowo powie:
- Poznacie mnie po mojej dobrej budowie!

By to wszystko wybudować
Trzeba nieźle pogłówkować.
Skąd wziąć blachę, cegłę, rurę?
Skąd wziąć cement i glazurę?

Naczelnicy tu działali!
Całą Polską obdzwaniali, objechali -
- więc dostali.
I pieniędzy wciąż szukali.
Już na koncie całkiem mało.
A jeszcze by się przydało.

Pan kurator – mądra głowa -
Wciąż pieniądze nam dotował .
To na szafy, to na stoły
I sumował tymi słowy:
- Nie ma sprawy moi mili,
wielkie dzieło żeście zrobili.
Teraz szybko się starajcie,
1 września do użytku oddajcie.

Tutaj problem znów nie lada
Pan inspektor szuka, bada:
-Kto może dalej ciągnąć to dzieło?

Pani Dyrektor Zalewska
Pasowała w sam raz,
Urządzała sale przedszkolne
Już nie jeden raz.

Gdy budynek ten przejęła,
Ze wszystkich sił  się starała.
Do 1 września
Pięknie zagospodarowała.

Więc zrobiliśmy duże półkole,
Bo chcemy podziękować wszystkim zebranym
Za to wspaniałe przedszkole.

Mili goście dziś do nas przybywali.
I otwarcia przedszkola dokonali.

NIECH NAD TYM PRZEDSZKOLEM
ZAWSZE SŁOŃCE ŚWIECI!
NIECH BĘDZIE CHLUBĄ DLA MIASTA!
RADOŚCIĄ DLA DZIECI!”

Rok otwarcia  placówki kojarzy się zatem z pierwszym Dniem Edukacji Narodowej, pierwszą choinką przedszkolną oraz innym wydarzeniami i uroczystościami, które dały początek tradycjom przedszkolnym pielęgnowanym aż po dziś dzień.
  Zadziwiające jest też to, że dziś – dokładnie 30 lat później – planujemy rozbudowę przedszkola  w celu podwyższenia jakości  edukacji przedszkolnej w Czarnej Białostockiej.
Historia zatem zatacza krąg niosąc nowe nadzieje, plany i marzenia- jak na „Krainę Marzeń” przystało.

K.  Skrzypińska
K. Pezowicz
M. Diemianiuk

„Kolorowa jesień”
    Jesień kojarzy się nam z kolorowymi liśćmi spadającymi z drzewa, a także z różnymi „darami natury”, które dzieci zbierają i przynoszą do kącika przyrody. Kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina to niektóre jesienne skarby, które można wykorzystać do różnorodnych prac plastyczno-technicznych w przedszkolu. Dn. 9.10.2018 r w grupie 5-6 latków „Smerfy” odbyły się warsztaty zorganizowane przez rodziców dzieci z tej grupy. Panie Sara A. , Justyna H. , Joanna M. i Monika Sz. przygotowały wiele ciekawych pomysłów na zajęcia dla dzieci.
 Na początku dzieci wykonały sowy z pomalowanej na brązowo kuli styropianowej.
Pod kierunkiem p. Sary kolejno przyklejały poszczególne elementy-brwi,  oczy, dziób, skrzydła, oraz naklejały na płytę z kolorowymi liśćmi. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały sowy. Kolejną propozycją pań były wiewiórki z pustej rolki po papierze toaletowym oklejonej pomarańczowym papierem. Pani Joanna  wyjaśniła jak należy wykonać prace. Dzieci wycinały łapki, ogonek oraz naklejały na orzech włoski oczka wiewiórki, a pani Justyna przyklejała do łapek- żołędzia. Kolejną propozycją były lampiony zrobione z plastikowego dużego kubka. Na jednym kubku dzieci czarnymi markerami rysowały drzewa i krzaki jesienne. Na drugim farbami plakatowymi malowały bardzo dużo kolorowych kropek, następnie wkładały kubek do kubka i pokręcały wokół, z tego powstał jesienny lampion. Każde dziecko do środka włożyło mały wkład ze świecy. Wiele radości sprawiło przedszkolakom też malowanie farbami liści wykonanych przez mamy z masy porcelanowej. Powstały piękne różnobarwne liście. Ostatnim zadaniem było wykonanie na deseczce jesiennego obrazka. Dzieci miały do wykorzystania małe gałązki, suszone liście, szyszki, żołędzie i plastelinę. Praca dała im wiele radości.
Wszystkie prace dzieci zostały umieszczone przy sali na ławeczkach, żeby wszyscy mogli podziwiać ich dzieła. Serdecznie dziękuję Paniom Sarze A., Justynie H., Joannie M. i Monice Sz. za ogromne zaangażowanie w zorganizowaniu warsztatów dla dzieci oraz  za wykonanie tylu pomocy do zrobienia prac.
A. Bogdzia

PRZEDSZKOLAKI I BABIE LATO W SKANSENIE
W dniu 2 października dzieci z grup „Poziomki” i „Słoneczka” odwiedziły Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w  Jurowcach.  Przedszkolaki wyruszyły na spotkanie z tradycją i obyczajami dawnej wsi dzięki programowi „Babie lato w skansenie”. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy np. „jak to ze lnem było”. Zobaczyły do czego służą krosna i czym o tej porze roku zajmowali się przed laty rolnicy. Obejrzały  pokaz młócenia i mielenia zboża, a na deser odbyły, tak lubiane przez wszystkich, warsztaty malowania makatek. Pogoda dopisała, więc pobyt w skansenie został uwieńczony ogniskiem. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń  wróciły do przedszkola.

K. Skrzypińska
M. Diemianiuk
K. Pezowicz

Z policją za pan brat…
27 września 2018 r. przedszkolaki zostały zaproszone do Komisariatu Policji  w Czarnej Białostockiej na spotkanie z panią dzielnicową  st. sierż. Martą  Dzikiewicz.
Dzieci długo przeżywały i żywo  rozmawiały o mającym nastąpić spotkaniu. To zainteresowanie wynikało prawdopodobnie ze strachu i zarazem ciekawości na czym polega praca policjanta, czy ma on wiedzę na temat „kto co przeskrobał, kiedy i gdzie”  w odniesieniu do własnych , dziecięcych drobnych przewinień! Zainteresowanie podczas spotkania nie gasło, maluchy uważnie słuchały i obserwowały panią policjantkę, która poruszała bardzo ważne tematy dotyczące niebezpiecznych sytuacji i bezpiecznych zachowań  dzieci. Przedszkolaki utrwaliły wiedzę na temat bezpiecznej postawy, gdy atakuje pies, lub zachowania gdy rozmowę inicjuje nieznana dziecku osoba. Spotkanie zakończyło oglądanie samochodu policyjnego, przymierzanie kamizelki kuloodpornej- i to podobało się najbardziej. Pani policjantka wybrała się z dziećmi na spacer i w drodze do przedszkola dzieci przećwiczyły poprawne przechodzenie przez ulicę, co było bardzo łatwe ponieważ pani Marta zatrzymywała ruch na ulicy i maluchy miały  wolną drogę!
Spotkanie dzieci z  policjantką  zburzyło mit, że  policjant to ktoś  groźny,  kto zna przewinienia innych i srogo za nie karze.  Dzieci poznały przyjazną i miłą panią dzielnicową,  służącą pomocą słabszym lub poszkodowanym!
Bardzo dziękujemy policjantom z Komisariatu Policji w Czarnej Białostockiej za miłe i pouczające spotkanie. Przekazujemy życzenia satysfakcji z wykonywanej pracy, udanych akcji i sukcesów w staraniach o bezpieczeństwo w naszym mieście.

Przedszkolaki z grupy „Poziomki” i „Słoneczka”
wraz z nauczycielami M. Rutkowską i R. Woroniecką

Dzień Przedszkolaka
Jak co roku, na dzień 20 września przypada bardzo ważne dla społeczności przedszkolnej święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wzorem lat ubiegłych, w „Krainie Marzeń” dzień ten obchodziliśmy bardzo uroczyście. Już od samego rana w przedszkolu było bardzo gwarno i wesoło, a także kolorowo – to nasze przedszkolaki schodziły się do swoich sal we wzorzystych, kwiecistych i różnobarwnych strojach. W tym dniu na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek – na przykład wspólne zabawy na placu przedszkolnym. Uroczystość rozpoczęła się hasłem „ Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały!” energicznie skandowanym przez nasze przedszkolaki, nie zabrakło wspólnego odśpiewania Hymnu Przedszkolaka, zabaw integracyjnych i radosnych tańców. Każda z grup prezentowała się wyjątkowo, a to za sprawą opasek z emblematami grup, które dzieci miały na głowach.  Na zakończenie wspólnej uroczystości na placu zabaw przedszkolaki otrzymały dyplomy i medale Super Przedszkolaka, nie zabrakło również słodkich łakoci.  Po świetnej zabawie nadszedł czas na spacer w okolicy przedszkola – wszystkie przedszkolaki dzielnie maszerowały, a starszaki z dumą niosły tabliczkę z nazwą przedszkola oraz jego logo. Był to wspaniały dzień pełen słońca, świetnej zabawy i uśmiechów wszystkich dzieci.
Wszystkim przedszkolakom z okazji święta życzymy, by dobry humor nie opuszczał ich przez cały rok, a marzenia – i te małe i te duże zawsze  im się spełniały.
M. Diemianiuk, R. Garbaczewska

IMIENINY PRZEDSZKOLA „KRAINA MARZEŃ” W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ
Dnia 9 września 2008 roku Uchwałą Rady Miejskiej przedszkolu w Czarnej Białostockiej nadano nazwę „Kraina Marzeń”. Z okazji  X-lecia tego wydarzenia, by uczcić kolejną rocznicę święta naszej społeczności przedszkolnej, 10 września spotkaliśmy się na wspólne świętowanie. Spotkanie  rozpoczęła nasza Pani Dyrektor, która opowiedziała o ważnym wydarzeniu  jakie miało miejsce 10 lat temu, a następnie z wybranymi dziećmi odsłaniała kolejne litery tworzące magiczną nazwę naszej placówki „Kraina Marzeń”.  Kolejnym etapem spotkania było uroczyste nadanie przez Panią Dyrektor nazw  poszczególnym grupom  naszego przedszkola i umieszczenie ich emblematów w przedszkolnym  pociągu.  W roku szkolnym 2018/2019 są to: Misie, Krasnale, Skrzaty, Słoneczka, Poziomki, Jeżyki, Zajączki i Smerfy.  Po zapełnieniu wszystkich ośmiu wagonów nadszedł czas na zabawy ruchowe, w tym „disco nogi”.  Pod koniec uroczystości integrującej i maluszki i starszaki  wszyscy podziwiali występ grupy „Krasnale”, która wykonała taniec z pomponami. Zwieńczeniem wspólnego świętowania było wręczenie przez Panią Dyrektor baniek mydlanych dla każdej z grup oraz słodkich łakoci dla każdego dziecka, a dzieci  na dowód wdzięczności  wręczyły Pani Dyrektor przygotowane wcześniej „Książeczki Marzeń”.
Dodatkowym  akcentem  świętowania było pojawienie się w holu przedszkola „Imieninowej Księgi Życzeń”, w której przez cały tydzień  rodzice wraz z dziećmi dokonywali pięknych wpisów. Za wszystkie życzenia i ciepłe słowa serdecznie dziękujemy.
M. Diemianiuk, R. Garbaczewska

Początek września w przedszkolu
1 września 2018 r przypada rocznica wybuchu II wojny światowej. Miejskie obchody 79 rocznicy tych tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godz.10.00 na Placu Konstytucji. Oddając hołd wojennym bohaterom przedstawiciele rady pedagogicznej złożyli symboliczną wiązankę pod pomnikiem. 4 września po udanych wakacjach uśmiechnięte przedszkolaki powróciły do swoich pań i kolorowych sal. Dzieci odświętnie ubrane w towarzystwie rodziców wzięły udział w spotkaniu rozpoczynającym nowy rok szkolny 2018/2019. W tym dniu liczną grupę tworzyły te  dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Były one bardzo przejęte i podekscytowane tym faktem. Mimo, że rok szkolny dopiero się zaczął, mamy już wiele planów i pomysłów, aby przedszkolaki wszechstronnie się rozwijały. Mamy też nadzieję na udaną współpracę z rodzicami, którzy  jak co roku chętnie się włączają w życie przedszkola.

R.Garbaczewska

,,Po raz pierwszy w przedszkolu…”
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka. Aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu zorganizowane zostały  zajęcia adaptacyjne. Trwały one cztery dni i odbywały się w sali, w jakiej będą przebywać po przyjściu do przedszkola dzieci. W tym czasie przyszli przedszkolacy mieli okazję zapoznać się z nauczycielkami, obejrzeć salę, toaletę, szatnię. Był to czas na swobodną, spontaniczną zabawę z wykorzystaniem dostępnych w przedszkolu zabawek. Chętne dzieci uczestniczyły także w zabawach proponowanych przez nauczycielki oraz wspólnym śpiewaniu piosenek.
Przełomowym momentem dni adaptacyjnych była pierwsza próba rozstania z mamą i pozostania pod opieką nauczycielek na kilkanaście  minut. Kiedy ostatniego dnia dzieci odpoczywały na leżakach, rodzice mieli krótkie spotkanie z panią dyrektor.
Zwieńczeniem zajęć adaptacyjnych był słodki poczęstunek. Każde dziecko otrzymało także dyplom za udział w zajęciach adaptacyjnych.
Zajęcia adaptacyjne dały dzieciom szansę zaznajomienia się z nowym miejscem, innymi dziećmi. Dzieci miały szansę zobaczyć, że można świetnie się bawić nie tylko w domu pod opieką rodzica.
B. Cz., L. Wójcik


Przedszkolaki z wizytą w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi
Dnia 23.08.2018r. najstarsze dzieci z naszego przedszkola odwiedziły ambulans – MOBILNY PUNKT POBORU KRWI - Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Był to pierwszy kontakt dzieci z takim sposobem pobierania krwi.
Spotkanie w ambulansie było bardzo pouczające dla wszystkich. Dzieci dowiedziały się jak przebiega cała procedura pobierania krwi. Najpierw odbywa się rejestracja pacjenta, następnie pobieranie próbki krwi. Kolejnym etapem jest badanie przez lekarza, który wystawia skierowanie na pobranie krwi. Oczywiście tylko zdrowi dawcy mogą ją oddawać. Wszystkie te etapy nasze dzieci mogły obserwować – oprócz badania lekarskiego. Nie wszystkie dzieci dały radę patrzyć na krew, która sączyła się z żyły.
Przypomnijmy, dawcą mogą zostać tylko osoby dorosłe, więc nie ma się czego bać, ale może w przyszłości obecne przedszkolaki uratują komuś życie oddając swoją krew.   
B. Jopich

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego