Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2017/2018

Publikacje
 

Wycieczka do ,,Krainy Smyka”
Wraz ze zbliżającym się Dniem Dziecka w przedszkolu organizowane są różne atrakcje. Do jednej z nich należą wycieczki . Dnia 30 maja dzieci z młodszych grup ,,Misie”, ,,Skrzaty” i ,,Poziomki ” wybrały się do Centrum zabaw w Białymstoku . Celem wyjazdu była wspólna zabawa , inna niż ta znana z przedszkolnej sali i placu zabaw. Dzieci  bawiły  się w basenie kolorowych piłek, zjeżdżały w szybkich rynnach, skakały na pompowanej trampolinie.  Nie lada wyczynem było wdrapywanie się po ściance, przeznaczonej do tego celu. Niektóre dzieci wybierały jazdę samochodem lub bawiły się  w kącikach zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z animatorem , który wspaniale integrował dzieci.
Przedszkolakom bardzo podobała się ta forma spędzania czasu. Dla najmłodszych dzieci z grupy ,,Misie” był to pierwszy wyjazd bez rodziców pod czujnym okiem nauczycieli i opiekunów grupy. Cieszy nas fakt iż wszystkie dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale bardzo szczęśliwe.
R. Garbaczewska

Gminny Dzień Dziecka
1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej też okazji Dom Kultury w Czarnej Białostockiej zaprosił wszystkie dzieci z naszego miasta do wspólnego świętowania. Miało to miejsce 3 czerwca na stadionie miejskim.  W imprezie  wzięły  udział chętne dzieci  z naszego przedszkola, które śpiewały ulubione piosenki i recytowały wiersze. Następnie nauczyciele przedszkola zaprosili najmłodszych uczestników do przygotowanego kącika zabaw sportowych . Stoisko na trawie  cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż dzieci bezpiecznie  korzystały  z przygotowanego sprzętu, a rodzice z dala od gwaru i hałasu mogli spokojnie porozmawiać ze znajomymi. Mamy nadzieję, że  spotkamy się także za rok.
R. Garbaczewska

W Dniu Dziecka  spełniają się marzenia przedszkolaków
Jest w roku taki dzień – 1 czerwca, kiedy wszystkie dzieci na całym świecie obchodzą swoje święto. W tym roku każda z naszych przedszkolnych grup zorganizowała wycieczkę, by móc świętować Dzień Dziecka podczas wyjazdu. Grupy  „Muchomorki” i „Krasnale” świętowały podczas wyjazdu do „Fikolandu” w Białymstoku. „Tygryski” i „Motylki” wybrały się do „Papugarni” w Białymstoku. Tuż po nich „Misie”, „Skrzaty” i „Poziomki” odwiedziły „Krainę Smyka” w Białymstoku. 19 czerwca „Słoneczka” i „Muchomorki” wyjechały na wycieczkę do Ruczaju. Każda z grup bawiła się wspaniale na swoim wyjeździe. Dodatkową atrakcją dla wszystkich dzieci z przedszkola był piknik, który odbył się 4 czerwca, tuż przed rozpoczęciem Maratonu Przedszkolaków, by zgromadzić energię niezbędną do udziału w biegu. Wszystkie działania związane z obchodami Dnia Dziecka odbyły się w radosnej atmosferze, dzieci były bardzo zadowolone z grupowych wycieczek.
M. Diemianiuk

Maraton – „100 m na 100-lecie odzyskania niepodległości”

Przedszkole „Kraina Marzen” czerwiec  rozpoczęło maratonem „100 m na 100-lecie odzyskania niepodległości”. W dniach 4 – 8 VI wszystkie grupy biegały, przechodziły oraz przejeżdżały po 100 m, co mnożąc  przez ilość dzieci dało nam naprawdę imponujący dystans. Ostatni dzień, tj. piątek 08.06 był dniem podsumowującym, w którym to dzieci zostały nagrodzone medalami i dyplomami za swoje indywidualne osiągnięcia. Nie mogło obyć się bez uroczystego rozdania dyplomów grupowych za zajęcie poszczególnych miejsc w Maratonie. Tak prezentowała się tabela wyników:
  I miejsce – Skrzaty oraz Krasnale, z wynikiem 11 200 m
  II miejsce – Poziomki – 10 800 m
  III miejsce – Tygryski – 10 300 m
  IV miejsce – Misie – 9 600 m
  V miejsce – Motylki – 9 500 m
  VI miejsce – Muchomorki – 8 700 m
  VII miejsce – Słoneczka – 6 000 m
 Wszystkim grupom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów, ponieważ mamy nadzieję, że na takiej aktywności nasze Maluchy nie poprzestaną! ;)
R. Garbaczewska, L. Iwaniuk


Uroczyste zakończenie kół zainteresowań
W roku 2017/18 nasze przedszkolaki miały możliwość uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, rozwijających ich zainteresowania.  Koła, które były prowadzone w naszej placówce, to: koło teatralne „Pomponik”, plastyczne „Mali artyści”, zespół taneczno-wokalny „Wesołe nutki”, koło „Sprawne rączki zucha”, koło szachowe oraz  gier planszowych „Zagraj ze mną”. Na zajęcia uczęszczało 48 przedszkolaków, które 15 czerwca uczestniczyły w spotkaniu na zakończenie kół zainteresowań, podczas którego otrzymały pamiątkowe dyplomy. Pani dyrektor przedszkola – Danuta Kowalewska podziękowała zarówno przedszkolakom, które aktywnie brały udział w zajęciach, jak i nauczycielom prowadzącym – za trud i pracę włożone w prowadzenie zajęć dodatkowych. Po uroczystym zakończeniu i wręczeniu dyplomów, nauczyciele i dzieci z kół uczestniczyli w poczęstunku przygotowanym specjalnie na tę okoliczność.
M. Diemianiuk


,,Żyjmy zdrowo na sportowo”-spartakiada przedszkolaków z okazji 100 –lecia odzyskania niepodległości
,,Obiecuję- wykonywać wszystkie zabawy uczciwie.
Nie płakać, jeżeli nie uda mi się wygrać.
Obiecuję, że będę starać się wykonywać wszystkie zabawy do końca i dokładnie.”  

     Takie ślubowanie złożyły przedszkolaki 15. 06. 2018r. o godzinie 9.30  na ,,Orliku” przy Szkole Podstawowej nr 2 , gdzie po raz pierwszy odbyła  się Spartakiada Przedszkolaków pod hasłem ,,Żyjmy zdrowo na sportowo”. W spartakiadzie wzięły udział  dzieci 5- 6 letnie  z grupy ,,Krasnale” z Przedszkola „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej oraz oddziałów przedszkolnych: grupa ,,Biedronki”-oddział  przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz grupa ,,Zajączki”- oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2.
    Spartakiada odbyła się w ramach przedszkolnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i miała na celu nie tylko   propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie czasu, ale przede wszystkim tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w zespole. Inne cele to: rozwijanie bezinteresownej życzliwości i szacunku wobec uczestników turnieju, poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej oraz poznawanie i stosowanie zasad właściwego dopingu sportowego, a także integrowanie dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych.                                                                                                                                                      
      Przedszkolaki zmagały się w różnych konkurencjach sportowych i sprawnościowych. Kolorowe drużyny z entuzjazmem oraz ogromnym zaangażowaniem brały udział w poszczególnych zabawach, pokazując prawdziwego ducha sportowej walki. Dzieciaki rywalizowały w ośmiu zadaniach  sprawdzających szybkość, zwinność oraz celność, wyścigi rzędów, slalom z piłką czy bieg z piłką.
         Przedszkolaki pomimo upalnej pogody dawały z siebie wszystko. Bez względu na wyniki każda drużyna do końca liczyła na najwyższe podium. Młodzi sportowcy zgodnie przyznali, że nie wszystkie konkurencje należały do najprostszych. Zdaniem wielu uczestników najtrudniejsze było zadanie, podczas którego należało pokonać jak najszybciej tor, niosąc na paletce piłeczkę do tenisa. Zadanie to  wymagało doskonałej koordynacji i precyzji. Podczas całej imprezy panowała gorąca, sportowa atmosfera jak   na      prawdziwych igrzyskach.       
          W klasyfikacji końcowej, najsprawniejsze okazały się przedszkolaki  z grupy ,,Zajączki”, które zajęły pierwsze miejsce na podium. Tuż za nimi uplasowały się ,,Krasnale", a trzecie miejsce na podium zgarnęły ,,Biedronki”.
     Na zakończenie  zawodów sportowych  Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2   Pani Małgorzata  Skreczko   wręczyła dzieciom dyplomy i  medale oraz pyszne  odżywcze soczki . Podkreśliła również , że w tej spartakiadzie nie ma przegranych, gdyż ideą zawodów jest wspólna  zabawa  i  propagowanie sportu wśród najmłodszych, a otrzymane medale różnią się tylko kolorem. Tym miłym akcentem wraz z podziękowaniami dla nauczycielek  i dzieci za wspólne sportowe emocje oraz wspaniałą atmosferę zakończyliśmy  pierwszą spartakiadę przedszkolaków w naszym mieście.
      W imieniu przedszkolaków biorących udział w spartakiadzie i pracowników Przedszkola ,,Kraina Marzeń” chciałabym złożyć serdeczne podziękowania pani Dyrektor Szkoły  Podstawowej nr 2  Jolancie Dadura za użyczenie  ,,Orlika i zakup soczków.  Pani Dyrektor Przedszkola Danucie Kowalewskiej   za zakup medali, a także za pomoc w organizacji. Nauczycielkom  zaś,  pani  Justynie  Bujwickiej- Łapińskiej za przygotowanie dyplomów, a  pani Bożenie Szumowskiej za opracowanie konkurencji. Dziękuję wszystkim za życzliwość i za pomoc w organizacji sportowych zmagań przedszkolaków.
Lucyna Wójcik


„Ruch to zdrowie!”
Czerwiec to w naszym przedszkolu miesiąc, gdy szczególną uwagę zwracamy na aktywność sportową dzieci. Podczas gdy „Maraton” był już za nami, a zakończenie roku szkolnego 2017/2018 już tuż… tuż… przed nami,  21 czerwca do naszego przedszkola, a raczej na nasz plac znajdujący się wokół przedszkola, przybyły panie animatorki zabaw dla dzieci.  W zabawach ruchowych brały udział wszystkie grupy przedszkolne.
Animatorki przygotowały dla dzieci zabawy z muzyką, z wykorzystaniem sprzętów sportowych – kół hula-hop, dużych kostek do gry i plansz, po których można było skakać. Było również przeciąganie liny, tańce w kole i wraz  z przebraną Myszką Minnie, więc wszyscy bawili się i skakali w świetnych nastrojach.  Na zakończenie spotkania dzieci mogły pożegnać  Myszkę Minnie przybijając jej piątkę, machając do niej lub przytulając ją. Spotkanie miało na celu kształtowanie prawidłowej postawy prozdrowotnej, w myśl zasady „Ruch to zdrowie!”.
M. Diemianiuk

Pożegnania nadszedł czas…
"Żegnaj przedszkole, na szkołę nadszedł czas. Niech wspomnienia pozostaną, a do przodu biegnie czas…”

Dnia 22 czerwca w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Tego dnia dzieci z grup „Krasnale”, „Motylki” oraz 5-cio latki z grupy „Tygryski” oficjalnie pożegnały przedszkole. „Krasnale” żegnały się ze sobą z rana. O 10:30 rozpoczęły swój występ przed gośćmi – rodzicami i panią dyrektor wchodząc na salę w rytmie poloneza. Starszaki śpiewały piosenki i mówiły wiersze, przygotowane pod czujnym okiem wychowawczyni – pani Lucyny Wójcik. Podczas zakończenia roku głos zabrała nasza pani dyrektor, życząc dzieciom sukcesów na dalszym etapie kształcenia. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy i pamiątkowe zdjęcia, zostały pożegnane przez swoją panią oraz młodszych kolegów z grupy „Muchomorki”.
Na uroczystość „Motylków” i „Tygrysków”, która odbyła się popołudniu przybył honorowy gość przedszkola – pan burmistrz Czarnej Białostockiej, dyrekcja przedszkola, nauczycielki, rodzice z rady rodziców oraz rodzice dzieci z wyżej wymienionych grup. Podobnie jak na wcześniejszej imprezie, dzieci rozpoczęły swój występ od tańca zwanego „Polonezem”, po którym nastąpiła część z recytowanymi wierszami i piosenkami na pożegnanie przedszkola. Część rodziców ukradkiem ocierała łzy wzruszenia widząc swoje dzieci, które jeszcze niedawno rozpoczynały edukację przedszkolną, a teraz już stoją u progu edukacji w szkolnej zerówce. Na zakończenie występu „Motylki” i najstarsze „Tygryski” zostały obdarowane przez młodsze „Tygryski” pięknymi, pamiątkowymi zakładkami. Głos zabrała również pani dyrektor oraz burmistrz miasta. Wręczono dyplomy przedstawicielom Rady Rodziców, którzy cały rok służyli wsparciem przedszkolu.
W sposób szczególny podziękowano za wsparcie działań przedszkola p. Paulinie  Miłkowskiej (skarbnikowi przedszkolnej Rady Rodziców), reprezentantom Klubu Motocyklistów z Czarnej Białostockiej oraz firmie Moto Sport Marczukiewicz, którym przyznano honorowy tytuł PRZYJACIEL PRZEDSZKOLA. Na zakończenie uroczystości podziękowano dzieciom za wspaniały występ i mogły się one rozejść do swoich sal, gdzie panie wychowawczynie grup wręczyły im pamiątkowe zdjęcia grupowe oraz dyplomy, a zaangażowanym w życie grupy rodzicom – dyplomy podziękowania.
M. Diemianiuk

Piknik Rodzinny ,,Żyjmy zdrowo”
W piątek, 25 maja - w przededniu Dnia Matki w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej odbył się Piknik Rodzinny pod hasłem „Żyjmy zdrowo”.  Szczególną okazją do organizacji wydarzenia są święta – Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca, które zdecydowaliśmy się razem połączyć w jedno wydarzenie, by móc miło spędzić czas w gronie naszej przedszkolnej rodziny. Przybyłych gości, rodziców i dzieci powitała pani dyrektor Danuta Kowalewska wraz z życzeniami z okazji nadchodzących świąt. Prowadzące panie Beata Jopich oraz Alina Bogdzia zaprosiły rodziców do wysłuchania występu przygotowanego przez dzieci i mimo problemów z nagłośnieniem nasze przedszkolaki wykonały dla swoich mam i tatusiów piosenki, a także wręczyły im przygotowane laurki. Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji. W kąciku plastycznym można było rozwijać swój talent malarski, a w kąciku malowania twarzy dzieci przechodziły metamorfozę – na ich twarzach pojawiały się motyle, koty, Batmany, Spidermany…  Na miłośników futbolu amerykańskiego czekali członkowie białostockiej drużyny Lowlanders, którzy chętnie pozowali do zdjęć, a fani motoryzacji mogli spotkać się z członkami klubów motocyklowych. Nie zabrakło również strażaków, którzy chętnie opowiadali dzieciom o swojej pracy i demonstrowali to, co jest niezbędne w pracy strażaka. Spragnieni i głodni mieli okazję do spróbowania specjałów polskiej kuchni – bigosu, kiełbasek z grilla oraz ciast przygotowanych przez rodziców z naszego przedszkola. Można było obejrzeć wernisaż prac pod tytułem „Ja, mama i tata ćwiczymy zimą i latem” wykonanych przez nasze przedszkolaki. Na placu przedszkolnym znajdowały się również szczególnie wyczekiwane przez dzieci „dmuchańce”, gdzie pod czujnym okiem instruktorów dzieci mogły szaleć do woli. Podczas pikniku odbył się również konkurs dotyczący wiedzy o Czarnej Białostockiej i Polsce. Uczestnicy, którzy prawidłowo odpowiadali na pytania w nagrodę otrzymywali słodki poczęstunek – jabłko i lizaka.  Rodzice z dziećmi układali również flagę Polski, co zostało uwiecznione na zdjęciach wykonanych z drona.               
Na koniec spotkania pani dyrektor podziękowała za  wspólną zabawę wszystkim biorącym w niej udział. Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców działającej przy Przedszkolu ,,Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej oraz wszystkim, którzy okazali  wsparcie finansowe i sponsorowanie Pikniku Rodzinnego, a także tym, którzy uatrakcyjnili to wydarzenie.
M. Diemianiuk


,,Największe i najmniejsze zwierzęta Puszczy Knyszyńskiej”
Dwudziestego trzeciego maja po raz kolejny grupę ,,Tygrysków”  z Przedszkola ,,Kraina Marzeń” odwiedzili pracownicy Parku Krajobrazowego  w Supraślu. Tematem przewodnim spotkania byli najwięksi i najmniejsi mieszkańcy  Puszczy Knyszyńskiej . Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia zwierząt i ptaków, oglądały slajdy i króciutkie filmy. Mogły posłuchać wydawanych przez mieszkańców lasu odgłosów. Prowadzący pokreśli także rolę i znaczenie parków i lasów w życiu nie tylko zwierząt, ale także ludzi. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały sadzonkę świerku , którą będą mogły posadzić w ogródku lub przy swoich domach.
B. Czarnecka


,,Czy ktoś jeszcze potrafi zrobić latawca?”
„Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka "

[Zofia Nałkowska]
Jakże często na nasze życie i przyszłość mają wpływ spotkania pewnych, wyjątkowych osób. Dlatego w  naszym przedszkolu postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań z ciekawymi ludźmi.
Realizację tego zadania rozpoczęliśmy od zorganizowania spotkania  z panem  Arnoldem Maculewiczem- modelarzem, zapalonym społecznikiem, ratownikiem wodnym, pomysłodawcą wielu imprez.
W tym celu 18 maja 2018 r. zostały zorganizowane w przedszkolu warsztaty dla dzieci i rodziców pt. ,,Kto dzisiaj potrafi zrobić latawiec”. Pan Arnold Maculewicz pokazał dzieciom rożne rodzaje latawców oraz modele samolotów zapoznając jednocześnie z podstawowymi zasadami aerodynamiki. Uczestnicy warsztatów z zainteresowaniem obejrzeli krótki film o działaniach pana Arnolda, a następnie przystąpili do wykonania latawca pod czujnym okiem instruktora.
W konkursie na najładniej ozdobiony latawiec wszystkie dzieci zajęły pierwsze miejsce i otrzymały w nagrodę lizaki i balony.
Gdy wszystkie latawce zostały zrobione przyszła pora na próbne loty. Na  przedszkolnym  placu zaroiło się od kolorowych latawców szybujących w powietrzu. Było wiele radości i zabawy, ale też satysfakcji, bo wszystkie latawce przeszły próbę pozytywnie.
Na zakończenie warsztatów dzieci i rodzice mogli sprawdzić swoje umiejętności w pilotowaniu samolotów na symulatorze lotów.
To były bardzo ciekawe warsztaty. Miejmy nadzieję, że rozbudzą w dzieciach nowe zainteresowania.
B. Czarnecka


Konkurs Recytatorski „O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki”- gminne eliminacje w Czarnej Wsi Kościelnej
Dnia 15.05.2018 r. dzieci i z naszego przedszkola zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie  na forum rodziców i kolegów ze szkoły w Czarnej Białostockiej i w Czarnej Wsi Kościelnej. Konkurs odbył się w Domu Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej. Jury pod kierownictwem pani Ewy Jakubaszek wysłuchało wierszy przedszkolaków i nagrodziło najlepszych.
Kolejny etap eliminacji odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.
Gratulujemy wszystkim małym, utalentowanym recytatorom.
R. Woroniecka


,,Z matematyką za pan brat od najmłodszych lat”
    10 maja dzieci  z naszego przedszkola wzięły udział w pierwszej  edycji Ogólnopolskiego Mini Turnieju Matematycznego "Groszek",  którego organizatorem jest Centrum Edukacyjno - Wydawnicze "Z-TRENER" z Malborka. Jest to dwuetapowy turniej o charakterze konkursu wysyłkowego.  Odbywa się na terenie jednostki  macierzystej pod kontrolą komisji wewnętrznej. Jest przeznaczony dla dzieci wyróżniających się umiejętnościami z zakresu pojęć matematycznych.  W naszym Przedszkolu w turnieju wzięło udział  22  dzieci - dwoje dzieci  3- 4 letnich oraz 20 dzieci 5- 6 letnich.
     Przedszkolaki były bardzo przejęte pierwszym tak ważnym konkursem. Pracowały w ciszy i skupieniu, gdyż to był pierwszy taki turniej w ich życiu. Turniej ten stanowił wspaniałą okazję do powtórzenia wiadomości z matematyki. Uczestnicy mieli do rozwiązania pięć  trudnych i wymagających zadań, w czasie 45 minut. Przedszkolaki zaprezentowały wysoki poziom wiedzy matematycznej. Wszyscy są zwycięzcami, ponieważ sam udział w turnieju wymagał ogromnej odwagi.
     Natomiast dnia 18 maja o godzinie 10.00 odbyły się I Międzyprzedszkolny Turniej   Matematyczny. Wzięły w nim udział najstarsze dzieci - czyli 6 latki ze wszystkich grup przedszkolnych na terenie naszego miasta: grupa  ,,Biedronki” ze Szkoły Podstawowej Nr 1, grupa ,,Zajączki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz  grupa reprezentująca nasze przedszkole ,,Krasnale”.  Turniej zorganizowały nauczycielki przedszkola  Bożena  Czarnecka i Lucyna Wójcik. Celem konkursu było wspieranie uzdolnień matematycznych, promowanie osiągnięć , zacieśnienie współpracy między placówkami.  Dzięki atrakcyjnej formie zabawowo – zadaniowej dzieci z zaciekawieniem i zaangażowaniem rozwiązywały kolejne zadania.  Reprezentanci poszczególnych grup mieli okazję wykazać się wiedzą matematyczną, a pozostałe dzieci dzielnie ich wspierać, sprawdzając poprawność wykonanych zadań oraz dobrze się bawić przy zabawach muzycznych. Dzięki swojej wiedzy starszaki pokazały, że  matematyka może być przyjemna i zabawna.  I tak pierwsze miejsce wywalczyły dzieci  z grupy ,,Zajączki”, drugie miejsce zajęły ,,Krasnale”, a trzecie ,,Biedronki”. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki książkowe za udział w  turnieju ufundowane przez panią dyrektor Przedszkola Danutę Kowalewską. Wszystkim należą się gratulacje. Życzymy wielu dalszych wyzwań i sukcesów w edukacji szkolnej.
L. Wójcik


„Cały tydzień Polski i o jeden dzień dłużej…”
Rok 2018 to rok, w ciągu którego w sposób szczególny wspominamy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w naszym przedszkolu postanowiliśmy upamiętnić tę rocznicę poprzez rozliczne działania. Jednym z pomysłów było przygotowanie sześciu szczególnych dni z zajęciami dotyczącymi naszego kraju. Zajęcia rozpoczęły się 7 maja.
Pierwszy dzień zajęć dotyczył naszej miejscowości – dzieci poznawały historię Czarnej Białostockiej, wykonywały album „Moje Miasto”,  poznawały symbolikę herbu miasta, spacerowały i odwiedzały ciekawe miejsca w miejscowości.
Drugiego dnia grupy „Tygryski” i „Motylki” wyruszyły na wycieczkę do muzeum wsi, gdzie brały udział w zajęciach dotyczących podlaskich strojów ludowych. Oglądały również wystrój dawnego podlaskiego domu. Dzieci z innych grup poznawały symbole narodowe i ich znaczenie, wykonywały flagi i godła Polski, słuchały  wybranych wierszy z dziecięcej literatury patriotycznej i śpiewały hymn Polski.
Kolejny dzień był okazją do poznawania podstawowych kroków tańca ludowego „Krakowiak”, słuchania ludowych pieśni regionalnych. Dzieci oglądały również mapę Polski i nazywały najdłuższą rzekę Wisłę oraz wybrane miasta, wskazywane na mapie. Tego dnia dzieci ubrane w nasze barwy narodowe – biało-czerwone wraz z flagami wykonanymi poprzedniego dnia brały udział we wspólnym zdjęciu.
W czwartek temat dnia dotyczył polskich legend. Przedszkolaki poznawały historię powstania wybranych miast poprzez słuchanie podań i legend, rysowały ilustracje do tych utworów.  Dowiedziały się,  skąd powstała nazwa stolicy – Warszawa – usłyszały historię o Warsie i Sawie, a także oglądały albumy z wybranymi zabytkami naszej stolicy.
W piątek dzieci rozwijały swoją wiedzę odnośnie słynnych Polaków. Nauczycielki opowiadały o słynnych polskich malarzach, muzykach, naukowcach. Wśród sylwetek wybitnych Polaków podkreślały szczególną rolę Ojca Świętego Jana Pawła II dla Polski,  opowiadały również o dorobku naukowym Mikołaja Kopernika. Dzieci oglądały obrazy polskich malarzy i słuchały muzyki polskich kompozytorów.
Tematem na szósty dzień była kuchnia Polska. Tego dnia dzieci w naszym przedszkolu jadły tradycyjny, polski obiad, który wcześniej same zaplanowały. Dowiadywały się również o tym, jakie typowe potrawy można spotkać w poszczególnych regionach Polski, lepiły pierogi z różnorodnych materiałów plastycznych – masy solnej, plasteliny, piasku.
Działania przeprowadzone w ciągu sześciu dni miały na celu rozwijanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej naszych przedszkolaków. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich aktywnościach proponowanych przez nauczycielki i pozytywnie zaskoczyły nas swoją wiedzą na temat Polski oraz swojej małej ojczyzny – Czarnej Białostockiej.
M. Diemianiuk


Święto Muzyki
„Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?”
[Ludwik Jerzy Kern]

Dnia 25 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Muzyki. Już od rana z sal dochodziły dźwięki różnych melodii – zarówno z repertuaru piosenek dziecięcych, jak i fragmenty wielkich dzieł kompozytorów muzyki klasycznej. W tym dniu wszystkie grupy szczególną uwagę poświęciły magii dźwięków. Dzieci wystukiwały rytm na instrumentach perkusyjnych, śpiewały poznane w ciągu roku piosenki, tworzyły improwizacje ruchowe do różnych utworów, a także poznawały znaki graficzne, które służą do zapisywania muzyki. By uwiecznić to, co wyobrażały sobie podczas słuchania muzyki przedszkolaki wykonały prace plastyczne pod tytułem „malowane muzyką”, których wystawę można było podziwiać na tablicach przy szatni oraz na holu przedszkola.                      
Około południa „starszaki”, czyli grupy „Tygryski”, „Motylki” oraz „Krasnale” uczestniczyły we wspólnym świętowaniu dnia muzyki wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej. Na początku spotkania odbyło się rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Nasza rodzinka żyje zdrowo”.  Dyplomy oraz nagrody wręczyła pani wicedyrektor Agnieszka Radkowska. Nagrody otrzymali: Marcel Ostrowski, Paulina Bielecka oraz  Blanka Kowara. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Ola Radecka, Gabrysia Pietrasz i Zuzia Jarończyk.   Po wręczeniu nagród prowadzące spotkanie  panie Beata Jopich oraz Alina Bogdzia zaprosiły zebrane przedszkolaki do oglądania występu przygotowanego przez zespół wokalno-taneczny „Wesołe Nutki”.  Dzieci z zespołu zatańczyły i zaśpiewały piosenkę o Kaczce Dziwaczce. Po tym występie przyszedł czas na piosenki w wykonaniu Leny Pieczko oraz  Amelii Szkopek z grupy „Krasnale” i dzieci z grupy „Biedronki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w programie taneczno-wokalnym. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Na zakończenie spotkania zarówno „widzowie”, jak i „występujący” pod przewodnictwem pani Beaty zaśpiewali i zilustrowali ruchem piosenkę „Jestem muzykantem” i zatańczyli „Disco nogi”. Wszyscy świetnie się bawili i w radosnych humorach rozeszli się, by pamiętać o tym, że rola muzyki w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna.
M. Diemianiuk

„… KTO TY JESTEŚ?
- POLAK MAŁY…”

19 kwietnia 2018r. w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej odbył się konkurs recytatorski w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Spotkanie w środowe popołudnie było wspaniałą okazją do rozważenia tego, czym dla przedszkolaków jest Ojczyzna. Dla małego dziecka Ojczyzna to wieś, czy miasto, w którym mieszka z rodziną, to przedszkole i koledzy, to wszystko, co znajome i bliskie. Ojczyzna to więź z rodziną, swoją miejscowością i najbliższą okolicą.       Odpowiedzi na pytanie: Czym jest Ojczyzna?  udzielało 16-cioro uczestników konkursu, począwszy od najmłodszych 3-latków do starszaków. Byli to: Ola Ostrowska i Paulina Bielecka z grupy „Misie”, Mateusz Sitko oraz Jakub Jakubowski reprezentujący grupę „Skrzaty”, Jaś Gojko i Gabriela Rozumecka z „Tygrysków”, Hania Hołownia i Michalina Grabarczyk z grupy „Słoneczka”, Jaś Szydłowski i Lena Muszyńska z „Poziomek”,  Natalia Rybakiewicz oraz Lena Kochanowska reprezentujące grupę „Muchomorki”, Marianna Sak i Aniela Krawczyńska z „Motylków” oraz Maja Sieńko i Oskar Kowejsza z grupy „Krasnale”. Dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej znanych polskich autorów, m.in. Władysława Bełzy, Czesława Janczarskiego i Włodzimierza Domeradzkiego.
W wydarzeniu uczestniczyli wyjątkowi goście: Burmistrz Czarnej Białostockiej, nauczyciele SP nr 2 w Czarnej Białostockiej oraz przedstawiciel lokalnych mediów, którzy zasiedli w jury oceniając występy małych wykonawców. W spotkanie zostali zaangażowani również rodzice. Śpiewali oni pieśni patriotyczne oraz rozwiązywali krzyżówkę, której hasło brzmiało: Polska. Spotkanie urozmaicone zostało występem koła teatralnego „Pomponik”, które pod czujnym okiem pań prowadzących: Krystyny Skrzypińskiej, Lucyny Wójcik i Renaty Woronieckiej przygotowało specjalny program na daną okoliczność. Koło przedstawiło prezentację multimedialną połączoną z tańcem, pt. „Jestem Polką i Polakiem” oraz zatańczyło polski taniec ludowy zaliczany do polskich tańców narodowych „Krakowiak”.                                     
W podniosłej atmosferze jury podsumowało występy przedszkolaków, które z dumą prezentowały wybrane wiersze. Pan Burmistrz również zabrał głos dziękując za zorganizowanie imprezy upamiętniającej tak ważne wydarzenie jakim jest odzyskanie niepodległości przez Polskę.  Na zakończenie Pani Dyrektor Przedszkola zaprosiła wszystkich do wspólnego zaśpiewania hymnu przedszkolaków „ Bo nasze przedszkole…”, tym samym podkreślając, iż przedszkole to nasza mała ojczyzna.
M. Diemianiuk, R. Garbaczewska, M. Wójcik

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM – LAS WIOSNĄ
Dnia 19.04.2018r. nasze najstarsze przedszkolaki z grupy: Tygryski oraz Motylki spotkały się z panem leśniczym Wojciechem Rudnikiem w ramach współpracy Przedszkola „Kraina Marzeń z Nadleśnictwem Czarna Białostocka. Podczas spotkania odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, który został ogłoszony z początkiem wiosny -  21 marca. Tematyka prac brzmiała: ,,Las wiosną”. Był to już trzeci konkurs zorganizowany w ramach cyklicznej współpracy z Nadleśnictwem Czarna Białostocka. Do udziału w tym konkursie zostały zaproszone dzieci ze wszystkich grup wraz z rodzicami. Jury postanowiło przyznać trzy nagrody (Julia Marcinowicz –grupa Muchomorki, Aleksandra Ostrowska- grupa Misie, Lena Muszyńska – grupa Poziomki), dwa wyróżnienia (Anna Horba- grupa Muchomorki, Jakub Kimsza- grupa Poziomki) i  dwie pochwały (Zofia Murzyn- grupa Motylki, Zuzanna Jarończyk- grupa Muchomorki). Pani Dyrektor Przedszkola wraz z panem leśniczym gratulowali oraz wręczali dyplomy i nagrody małym artystom. Po wręczeniu nagród pan leśniczy zaprosił dzieci na wycieczkę do pobliskiego lasu. Przedszkolaki raźno maszerowały za leśnikiem, uważnie obserwując rozkwitającą dookoła przyrodę. Pan leśniczy opowiadał o roślinach występujących w lesie, wskazując miejsca, w których one rosną. Dzieci z wielką ciekawością wypatrywały także zwiastunów wiosny, słuchały śpiewu ptaków oraz nazywały kwiaty i drzewa rosnące w lesie.
M. Diemianiuk,  R.Garbaczewska, R. Woroniecka, M. Wójcik

„MAMA, TATA I JA”         
Dnia 12 kwietnia 2018r. w Czarnej Wsi Kościelnej odbył się Gminny Konkurs Piosenki
Przedszkolnej, w którym wystąpiły dzieci z naszego przedszkola w wieku 4-6 lat. Mali wykonawcy zaprezentowali się w zróżnicowanym repertuarze. Jak przystało na artystów, wszyscy prezentowali się na scenie bardzo elegancko. Ponieważ był to konkurs, to oczywiście każdemu wykonawcy towarzyszyły duże emocje. Scena i komisja powodowały dużą tremę,  z  którą należało się zmierzyć i wykonać jak najlepiej swoją piosenkę.
Gwiazdą , która wystąpiła na początku i na końcu konkursu, był zespół wokalno - taneczny „Wesołe Nutki” z Przedszkola w Czarnej Białostockiej prowadzony przez Beatę Jopich i Alinę Bogdzia.  Dzieci zaśpiewały piosenkę z płyty „Nibylandia” i wykonały układ taneczny do piosenki „Kaczka dziwaczka”.
Dzieci z naszego przedszkola w konkursie poradziły sobie bardzo dobrze, a nawet wyśmienicie. Zajęliśmy dwa pierwsze miejsca i zaprezentujemy się w Wojewódzkim Konkursie Piosenki w Białymstoku. Troje wykonawców wróciło do przedszkola z bardzo ważnymi wyróżnieniami.
Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
B. Jopich, A. Bogdzia

Dzień Służby Zdrowia
7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Natomiast 10 kwietnia obchodzimy Dzień Służby Zdrowia. To znakomita okazja do tego, aby docenić pracę tych, którzy z ogromną cierpliwością dbają o nasze zdrowie i przynoszą ulgę w cierpieniu.
Dlatego dzieci z grupy ,,Tygrysków” i ,,Motylków” wybrały się z wizytą do przychodni zdrowia. Powitała ich pani doktor Izabela Małyszko i pokrótce opowiedziała o pracy lekarzy i pielęgniarek. Przedszkolaki zwiedziły  gabinet lekarski i zabiegowy. Za trud i serce włożone w niesienie pomocy i służbę na rzecz drugiego człowieka dzieci podziękowały wierszami oraz wręczyły laurki pracownikom przychodni. Pani doktor Izabela Małyszko podziękowała dzieciom. Otrzymały one także pyszne soczki i nalepki.
Pracownikom przychodni dziękujemy za miłe przyjęcie i życzymy wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim pogody ducha i dużo radości w życiu zawodowym i rodzinnym.  Niech na co dzień otacza Was życzliwość i serdeczność tych, których spotykacie na swojej drodze.
B. Czarnecka

Wycieczka do Białostockiego Teatru Lalek
W  środę, 4-go kwietnia, dzieci z grup „Skrzaty” oraz „Poziomki” wybrały się na wycieczkę do Białostockiego Teatru Lalek. Dla wielu naszych przedszkolaków było to pierwsze spotkanie ze sztuką teatralną w prawdziwym teatrze.  Dobry nastrój towarzyszył nam od początku wyjazdu. Dużo emocji wzbudził przejazd z Czarnej Białostockiej do Białegostoku autokarem, a także podziwianie gmachu BTL-u. Sztuka, którą oglądaliśmy nosi tytuł „Pan Brzuchatek”. Jest to interesująca opowieść o przesympatycznym Panu – Brzuchatku, mieszkającym w niezwykłym, wielopiętrowym domu. Poprzez grę dwóch aktorów, widzowie przenoszą się do bajkowego świata i  poznają mieszkańców poszczególnych pięter ogromnego domu, a także samego Brzuchatka, który pewnego dnia odczuwa pewien uporczywy brak. Przez zaproszenie młodych widzów do wspólnej zabawy, aktorzy próbują wspólnymi siłami odnaleźć ten brak, zgubę Pana Brzuchatka. Aktywny udział dzieci z naszego przedszkola pomógł osiągnąć zamierzony cel. Spektakl adresowany szczególnie do młodziutkich odbiorców minął w radosnej atmosferze.  Po przedstawieniu  dzieci udały się z powrotem do autokaru i grzecznie zapięły pasy, by móc bezpiecznie wrócić do swego przedszkola. Wycieczka udała się znakomicie, a wszyscy wspominali Pana Brzuchatka jeszcze przez długi czas.
M. Diemianiuk, K. Skrzypińska, R. Woroniecka

Dzień Marchewki
Dnia 4 kwietnia w Przedszkolu ,,Kraina Marzeń” obchodziliśmy  Dzień Marchewki. W tym dniu wszystkie działania przedszkolaków  były związane tematycznie z marchewką. Tak też było w najmłodszych grupach ,,Misie”  i ,,Skrzaty”. Dzieci  po wejściu do  sali otrzymały czapki  z bibuły przypominające marchewkę i w takim przebraniu uczestniczyły  w zorganizowanych zabawach. Była to min. zabawa  przy piosence ,,Urodziny marchewki”, zabawa orientacyjno-porządkowa ,,Zajączki na polu marchewkowym” oraz zabawa zręcznościowa z podawaniem marchewki z rąk do rąk. Bawiliśmy się w poszukiwanie ukrytej marchewki oraz uczestniczyliśmy w zabawie ,,Zgaduj zgadula”.  Następnie cała grupa   zabrała się do wyklejania  gigantycznej  sylwety marchewki, którą ozdobiliśmy naszą salę .W tym dniu we wszystkich posiłkach rolę główną grała marchewka; był sok marchewkowy, zupa marchwiowa i marchewka do chrupania. Dzień Marchewki to dla przedszkolaków  dzień wyjątkowy , bo wesoły, zdrowy i bardzo pomarańczowy.
R.Garbaczewska

Pamiętamy o rocznicy śmierci Jana Pawła II
2 kwietnia 2018 r obchodziliśmy 13- tą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Chcąc uczcić to wydarzenie dzieci z Przedszkola ,,Kraina Marzeń” , 4 kwietnia   udały  się pod pomnik Ojca Świętego .Tam przedszkolaki  złożyły  kwiaty oraz zapaliły znicz. Chwilą modlitwy została uczczona pamięć Wspaniałego Polaka.    
R. Garbaczewska

WARSZTATY WIELKANOCNE
Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, obchodzimy wyjątkowe święto – Wielkanoc. Czas poprzedzający to święto, czyli okres przygotowań do Wielkanocy to szczególna okazja do wspominania bądź poznawania niejednokrotnie zapomnianych już tradycji świątecznych, takich jak na przykład ozdabianie jajek za pomocą gorącego wosku, czy tworzenie „skrobanek”, czyli malowanych jajek z wydrapywanym wzorem.
Jak co roku, przedszkole Kraina Marzeń w Czarnej Białostockiej zorganizowało warsztaty wielkanocne, które odbyły się 26 marca. Celem spotkania było stworzenie okazji do poznawania tradycji związanych ze świętami Wielkanocnymi i integracja rodziców z dziećmi, poprzez wspólnie i aktywnie spędzany czas.
Warsztaty rozpoczęły się od występu dzieci z grupy „Tygryski”, które przygotowały przedstawienie przenoszące widzów do świata zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Dzieci pokazywały, w jaki sposób obchodzono pierwszy i drugi dzień świąt. W niedzielę, po powrocie z rezurekcji, spożywano uroczyste śniadanie na które składały się potrawy ze święconki, czyli koszyka z jedzeniem, święconego w Wielką Sobotę. Dzielono się jajkiem, składając sobie najlepsze życzenia. W poniedziałek wielkanocny, zwany Dyngusem lub Lanym Poniedziałkiem, oblewano się wodą, a w szczególności kawalerowie oblewali wodą wybrane przez siebie panny na wydaniu. Innym zwyczajem prezentowanym przez dzieci było „chodzenie z kurkiem”, polegające na wożeniu po wsi przez młodych chłopaków koguta – kurka na dwukołowym wózku. Kurek jest symbolem siły, urody, męskości i płodności. Młodzi chłopcy przechodzili przez wieś i podczas swej wędrówki otrzymywali od zachwyconych ich urodą panien jajka. Występ „Tygrysków” bardzo spodobał się wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom oraz został nagrodzony gromkimi brawami. Po obejrzeniu przedstawienia zebrani uczestnicy przenieśli się do sali, w której przygotowane były stoły z materiałami niezbędnymi do wykonania ozdób, stroików i dekoracji świątecznych.  Jedno z przygotowanych stanowisk pracy dało możliwość zrobienia tradycyjnych pisanek i wydrapywanek wielkanocnych. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały również piękne wianki wielkanocne dekorowane różnymi ozdobami oraz jajka techniką decoupage. Uczestnicy warsztatów poznali wiele różnych technik plastycznych oraz ciekawych wzorów.
Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.
M. Diemianiuk

Wiosenny Koncert
22  marca 2018 roku w „Krainie Marzeń” odbył się Wiosenny Koncert Piosenki Przedszkolnej. Występy przedszkolaków poprzedziło powitanie wykonawców, ich rodziców i jury, w skład którego wchodziły panie: Małgorzata Skreczko i Grażyna Sakowicz oraz dyrektor przedszkola Danuta Kowalewska, przez prowadzące: Bożenę Czarnecką i Renatę Woroniecką. Po przywitaniu zebranych gości, na „scenę” wkroczyła grupa taneczna „Wesołe nutki”, która pod czujnym okiem pań: Aliny Bogdzia, Beaty Jopich i Marty Rutkowskiej przygotowała specjalny występ na tę okoliczność. „Wesołe nutki” wprawiły wszystkich w radosny nastrój, który nie opuszczał zebranych aż do końca spotkania.
Podczas koncertu swoje umiejętności wokalne zaprezentowało 17-ro wychowanków naszego przedszkola. Każdy występ poprzedzony był krótkim wywiadem z rodzicem młodego wykonawcy i  nagradzany był brawami, których poziom odmierzano za pomocą specjalnie przygotowanego klaskometra. Na początku koncertu wystąpiły dwie przedstawicielki z najstarszej grupy – Krasnali – Amelia Szkopek w piosence „Podajmy sobie ręce” oraz Lena Pieczko z utworem „Kolega dziadek”. Kolejnymi wykonawcami były dziewczyny z najmłodszej z grup – Misiów -  Kornelia Sakowicz, która zaśpiewała piosenkę „Była sobie żabka mała” i Agata Radkowska – „Piesek Tereski”.
Po występach czwórki dziewczynek prowadzące zaprosiły rodziców i dzieci do wspólnej zabawy ruchowej, w celu „rozprostowania kości”. Przedszkolaki naśladowały jazdę autobusem – prosto, skręcając w lewo, prawo lub na rondzie krążąc dookoła.
Następny wykonawca piosenki przedszkolnej to Igor Łukaszewicz z grupy „Tygryski”. Czterolatek zaśpiewał piosenkę „Pod wspólnym niebem”. Jako kolejne prezentowały się dziewczyny ze Słoneczek – Hanna Hołownia w piosence „Marsz wiosny” oraz Michalina Grabarczyk – „O lisku” i  przedstawicielki Skrzatów  - Wiktoria Kuzebska śpiewająca utwór „Popatrzcie na jamniczka”, a także Małgorzata Cilwicka – „Kwiatki – bratki”. Wszyscy młodzi wykonawcy nagradzani byli gromkimi brawami tak, że wskazówka klaskometra nie schodziła z najwyższego pułapu.
Po krótkiej przerwie, w trakcie której prowadzące zaprosiły zebranych do wykonania „meksykańskiej fali”, na scenę wkroczyły kolejne czterolatki – Poziomki. Reprezentację tej grupy stanowiły dwie dziewczyny, prezentujące swe talenty wokalne w piosenkach „Śniadanko baranka” – Olga Czarnecka i „Mam cztery lata” – Michalina Święcicka. Kolejne gwiazdy wiosennego koncertu uczęszczają do grupy o nazwie Muchomorki i są to: Lena Ryczkowska, która przygotowała piosenkę „Mała, smutna królewna” oraz  Julia Marcinowicz śpiewająca utwór „Maszeruje wiosna”. Po tych występach nastąpiła zabawa muzyczno-ruchowa, w której udział wzięły dzieci z „Wesołych nutek” oraz wszyscy śpiewacy koncertu. Podczas ostatnich czterech występów wokalnych, swoje umiejętności prezentowali kolejno : Jan Gojko z grupy Tygryski, który zaśpiewał piosenkę „Nasze uszy słyszą świat”, dwa Motylki – Bartek Gbur – „O sopelku” i Zuzanna Burak – „ Nuda – maruda” oraz ponownie Tygrysek – Inez Stasiełuk w utworze „Pod wspólnym niebem”. Gdy wybrzmiały ostanie już oklaski, jury udało się na naradę w celu podjęcia decyzji o tym, kto zasłużył na tytuł mistrza koncertu, a niecierpliwym werdyktu widzom czas znów umiliły „Wesołe nutki”. Tym razem był to taniec do utworu „Kaczka dziwaczka”. Po naradzie jury jednogłośnie stwierdziło, iż wszystkie przedszkolaki zasługują na tytuł mistrza na przykład wdzięku, uśmiechu lub elegancji i przyznało każdemu uczestnikowi koncertu pierwsze miejsce. Dzieci otrzymały nagrody, ozdobne szarfy z tytułami mistrza i podziękowania za udział w wiosennym koncercie. Wszystkim wykonawcom gratulujemy talentu wokalnego i odwagi, a także życzymy dalszych sukcesów.
M. Diemianiuk

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W „KRAINIE MARZEŃ”
21 dzień marca to początek astronomicznej wiosny. W tym roku wiosna przybyła do nas niepostrzeżenie, z przelotnymi opadami śniegu i chłodem, a zarazem ze słońcem, zgodnie z polskim porzekadłem, że „w marcu jak w garncu”.
Tego dnia już od rana w Krainie Marzeń przygotowywaliśmy się do uroczystego powitania nowej pory roku. Po śniadaniu nasze dzieci uczestniczyły w przedstawieniu zorganizowanym przez działające w przedszkolu koło teatralne „Pomponik”, pt. Na wiosennej Łące.   Mali aktorzy przebrani za różne postaci, na przykład za kwiaty i owady, wprowadzili nas w nastrój radosnego oczekiwania na wiosenny rozkwit. Pozostałe przedszkolaki
widzowie - nagrodziły swoich kolegów gromkimi brawami. Po zakończeniu spektaklu dyrektor przedszkola Danuta Kowalewska wręczyła nagrody dzieciom uczestniczącym w rodzinnym konkursie plastycznym na zaprojektowanie gry planszowej. Następnie jedna z nauczycielek przedszkola zademonstrowała kukłę Marzannę, którą w rytualny sposób należy spalić w celu przywołania wiosny, ale najpierw trzeba pokazać ją całemu miastu . Aby móc tego dokonać, nasze dzieci udały się do szatni, gdzie zmieniały buty i przebierały się w stosowne do pogody ubrania. Nauczycielki grup wręczały im instrumenty przygotowane w domach wspólnie z rodzicami i ozdoby, między innymi kwiaty na rękę.
Całe przedszkole przemaszerowało ulicami miasta. Na czele szła jedna z najstarszych grup z transparentem „Witaj wiosno!”. W centrum pochodu niesiono Marzannę, wokół słychać było „grę” na instrumentach oraz okrzyki  „Żegnaj zimo! Witaj wiosno!” Przedszkole zrobiło dużo hałasu, a wszystko po to, żeby wszyscy przechodnie nie mieli wątpliwości, iż wiosna już nadeszła. Po powrocie na plac przedszkolny, nasza kukła - Marzanna została przeniesiona w wyznaczone miejsce i spalona.  Jestem przekonana, że po takim powitaniu, wiosna na dobre zadomowi się wokół nas.
M. Diemianiuk


„Niecodzienna wyprawa”
Przedszkolaki długo oczekiwały na zapowiedziany zimą kulig. I kiedy aura wydawała się  być już  się wiosenna, zima na chwilę powróciła, a wtedy przedszkolaki wybrały się na przedwiosenna przejażdżkę. W tej wyprawie towarzyszył nam leśniczy pan Wojciech  Rudnik. Dzieci obejrzały las, w którym powoli kończy się zima i wypatrywały pierwszych oznak wiosny. Pan leśniczy sprawdzał spostrzegawczość dzieci i pokazał nam „kwiaty” olchy. A więc w lesie już wiosna!
Na zakończenie kuligu zawsze należy usmażyć kiełbaski w ognisku! Kiełbaski smakowały, a dym z ogniska gryzł w oczy- tak jak to zwykle bywa na kuligu!
Cały ranek dzieci spędziły na świeżym, rześkim powietrzu, zbierały szyszki, muszelki po ślimakach i przyglądały się światu. A w lesie przysłuchiwały się śpiewom ptaków ogłaszających, że wiosna już na pewno wkrótce przyjdzie!
Przejażdżka wozem ciągniętym przez konie była naprawdę niecodzienna!
R. Woroniecka

Jagiellonia Białystok czyta dzieciom w Przedszkolu „Kraina Marzeń”
Zdarzają się dni w ciągu roku szkolnego, gdy przedszkole odwiedzają szczególni goście.
W Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej jednym z takich dni był wtorek,
13.03.2018r., gdy zawitał do nas zawodnik z białostockiego klubu sportowego – drużyny
piłkarskiej Jagiellonii - pan Rafał Grzyb. W Jagiellonii Białystok pełni on rolę kapitana i
pomocnika drużyny, a na jego koszulkach widnieje numer 22. Kariera piłkarza w
białostockim klubie rozpoczęła się w roku 2010, co świadczy o dużym doświadczeniu
zawodnika.
Kapitan Jagiellonii wziął czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta
dzieciom”. Na początku spotkania z „Tygryskami” i „Motylkami”, przybyłego gościa
powitała pani dyrektor przedszkola - Danuta Kowalewska. Nasi mali kibice przygotowali się
na ten dzień wyjątkowo – w całym przedszkolu widać było „barwy Jagi”. Wiele z
przedszkolaków ubrało się w żółto-czerwone koszulki lub miało na sobie szalik Jagiellonii.
Pan Rafał Grzyb odwiedził wszystkie nasze grupy z baśnią Jana Christiana Andersena, pt.
„Księżniczka na ziarnku grochu”. Po zapoznaniu najmłodszych kibiców z lekturą, piłkarz
przeprowadzał dyskusje na temat czytanego tekstu i odpowiadał na wszystkie pytania
przedszkolaków. Dzieci miały okazję dowiedzieć się nieco na temat pracy piłkarza nożnego –
zawodu, który nie jest dostępny w bezpośredniej obserwacji. Pod koniec każdego ze spotkań
nadszedł czas na cierpliwie rozdawane autografy – zarówno na koszulkach, jak i na piłkach
oraz karteczkach. Po złożeniu wszystkich podpisów piłkarz ustawiał się z dziećmi do
wspólnych zdjęć. Na koniec ostatniego ze spotkań, pani dyrektor podziękowała panu
Rafałowi za przybycie i na pamiątkę wręczyła mu drobny upominek- prace wykonane
specjalnie dla niego przez dzieci. Spotkanie z kapitanem białostockiej drużyny przebiegało w
radosnej, przyjaznej atmosferze i zostanie w pamięci naszych przedszkolaków na długo.
W imieniu dzieci pragniemy serdecznie podziękować panu Pawłowi Łozowickiemu oraz
pani Paulinie Miłkowskiej, przedstawicielom przedszkolnej Rady Rodziców, którzy
przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego spotkania. Szczególnie p. Łozowickiemu,
który umówił nas już na kolejne spotkanie z piłkarzami.
M. Diemianiuk

Parapetowy ogródek w grupie Misie
Najmłodsze przedszkolaki z grupy Misie nie mogły doczekać się nastania
wiosny. Chcąc przyśpieszyć jej przyjście postanowiły założyć w sali ogródek.
Najpierw wraz z panią przygotowały skrzynki i doniczki na wysiew, by
następnie dokładnie obejrzeć nasionka, cebulkę na szczypiorek, zasiać owies
oraz kwiatki i zioła. Teraz uważnie będziemy obserwować wzrost roślin w
naszym ogródku i dbać o nasz kącik.
Po tygodniu pielęgnacji naszego ogródka gołym okiem widać, że wiosna budzi
się w nim do życia ;)
R. Garbaczewska, L. Iwaniuk

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w „Krainie Marzeń”
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!”
Mikołaj Rej
W związku z obchodami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości w dniu 21.02.2018r.
postanowiliśmy szczególną uwagę poświęcić językowi ojczystemu.
Dbanie o mowę ojczystą jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy coraz więcej staramy się
poznawać obce języki, by móc stać się obywatelami świata. Warto pamiętać, że to jednak
język ojczysty ma na nas największy wpływ. To w nim przez całe życie myślimy i śnimy. Nic
więc dziwnego, że światowa organizacja UNESCO zdecydowała się ustanowić święto, które
ma przypominać o ważności mowy ojczystej.
W naszym przedszkolu każdego roku w dniu 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy
Dzień Języka Ojczystego.
Język służy do komunikacji z innymi i jest to jeden z najpiękniejszych prezentów,
jakie można dostać w spadku od rodziców.
O czym mamy pamiętać w tym szczególnym dniu?
Oczywiście, o naszej pięknej polszczyźnie!!! Warto pamiętać o niej nie tylko 21 lutego, ale
przez cały rok ją pielęgnować.
Celem naszego spotkania w tym dniu było ukazanie piękna języka polskiego, ale też jego
zawiłości, trudności jakie potrafi nam sprawić jego nauka. Jak wiadomo powszechnie, że
język polski nie należy do łatwych, a niektórzy uważają go za jeden z najtrudniejszych
języków świata.
W imprezie wzięły udział 5-6 latki, które wspólnie z logopedą i nauczycielami
delektowali się brzmieniem polszczyzny poprzez wspólne wypowiadanie tzw. „łamańców
językowych”. Niełatwo jest wymówić „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru
koralowego” czy „Szedł Sasza suchą szosą, same nogi Saszę niosą” itp., a jednak ku
zdumieniu wszystkich naszym przedszkolakom to się udało!!!
Zwróciliśmy uwagę na podobieństwo brzmienia głosek i słów w języku polskim, wspólnie
poszukiwaliśmy różnic pomiędzy wyrazami bułka – półka, koza – kosa, wąż – wąs, kot – koc
itp. Dzieci razem z „Panem Języczkiem” wykonały zabawy usprawniające ich aparat mowy
oraz w towarzystwie sympatycznego „Smoka Obiboka” zgadywały zagadki i rozwiązywały
rebusy słowne.
Dzieci wyniosły poczucie, że polski język ojczysty jest tylko jeden i wszyscy mamy
obowiązek dbać o niego oraz szanować jego zasady, a czysta wymowa, staranny sposób
formułowania myśli oraz dbałość o poprawność językową była, jest i będzie zawsze wysoko
ceniona.

M .Dziemiach – Krzywicka, R. Garbaczewska

Zimą nie nudzimy się w przedszkolu

W ramach zadań wypływających ze współpracy z Nadleśnictwem Czarna Białostocka w lutym w przedszkolu miały miejsce ciekawe działania kształtujące świadomość przyrodniczą  przedszkolaków.
Na początku miesiąca został ogłoszony konkurs plastyczny pt.,,Las zimą”. Wzięły w nim udział przedszkolaki wraz z rodzicami. Konkursowe prace zostały wykonane ciekawymi technikami plastycznymi z użyciem różnorodnych materiałów. Widać było, że dzieci są wspaniałymi obserwatorami przyrody, a zima  tak naprawdę nie jest taka zła.
Kolejne  działanie to spotkanie  z leśnikiem. Uczestniczące  w nim dzieci z grupy Motylki i Tygryski dowiedziały się, jak dbać o zwierzęta leśne w okresie zimy. Następnie przeszły od teorii do praktyki, wykonując szyszkową pyzę dla ptaków. Takim pokarmem nie pogardzą nasi przyjaciele - jak mawiał pan Wojciech. Przygotowane smakołyki zostały umieszczone na okolicznych drzewach wokół przedszkola. Panu leśniczemu bardzo spodobało się zaangażowanie dzieci. W związku z powyższym  obiecał, że niebawem  znowu się spotkamy
tym razem na leśnej wycieczce.
Korzystając z obecności pracownika nadleśnictwa na koniec spotkania zostały wręczone dyplomy i nagrody dzieciom, za  udział w konkursie. Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Niedługo wiosna i nowe wyzwania, które z radością podejmiemy.

R.Garbaczewska,  R. Woroniecka

Szpital Pluszaka, czyli spotkanie z Ratownikiem Medycznym w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej

Przedszkolaki z Krainy Marzeń  w Czarnej Białostockiej 13 lutego 2018 miały zaszczyt gościć u siebie ratownika medycznego, który specjalnie dla nich przyjechał ze swoim przyjacielem Misiem. Dzieci brały udział w zajęciach pod hasłem „Szpital Pluszaka”.  Celem spotkania było zapoznanie wychowanków przedszkola ze służbami ratunkowymi, nauka numeru alarmowego 112 oraz zasad prawidłowego postępowania w obliczu sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Dziecko w wieku przedszkolnym każdego dnia nabywa nowych doświadczeń i coraz dokładniej poznaje zasady funkcjonowania otaczającego świata, więc jest to najlepszy okres, by uczyć je prawidłowych odruchów, a w szczególności w sytuacjach kryzysowych zagrożenia zdrowia lub życia, tak, by mogło „zachować zimną krew”, jeśli zaistnieje potrzeba natychmiastowego udzielenia i wezwania pomocy.
Pan ratownik wyjaśnił dzieciom na czym polega jego codzienna praca. Opowiadał o tym, że ratownicy pomagają wszystkim, którzy źle się czują i niezwłocznie wymagają opieki medycznej. Dzieci  oglądały zabawkową karetkę pogotowia oraz jej wyposażenie wewnątrz, a w szczególności nosze, które można było zobaczyć po otwarciu drzwi samochodu. Dowiedziały się również do czego służy i dlaczego ma koła. Wysłuchiwały również sygnału dźwiękowego, jaki wydaje karetka pędząca ludziom na ratunek.
Nasze przedszkolaki rozpoznawały również inne wozy ratownicze
strażacki oraz radiowóz policyjny. Pan ratownik przypomniał o numerze alarmowym 112 i pomógł łatwo go zapamiętać. Aby nauczyć się tego numeru należy wskazywać palcem poszczególne części twarzy człowieka od dołu. Usta symbolizują cyfrę 1, ponieważ mamy je tylko jedne, nos także symbolizuje cyfrę 1, bo jest tylko jeden, a oczy symbolizują cyfrę 2, gdyż mamy ich dwoje.  Z taką pomocą i podpowiedzią numer 112 bez problemu został zapamiętany przez wszystkie dzieci.
Przedszkolaki dowiedziały się też, jak reagować w sytuacjach, gdy ktoś straci przytomność, w jaki sposób ułatwić mu oddychanie oraz jak wzywać pomoc. Pan ratownik pokazał ogromną torbę ratownika pełną narzędzi medycznych i główne elementy jej wyposażenia. Dzieci miały możliwość obejrzeć nożyczki ratownicze, stetoskop, szyny do unieruchamiania, opatrunki i tym podobne przedmioty, które są niezbędne do wykonywania pracy ratownika. Chętni uczestnicy mogli przymierzyć kamizelkę ratownika i poczuć jej ciężar na własnym ciele.
Za aktywny udział w zajęciach uczestnicy otrzymali naklejki dzielnych pacjentów. Zajęcia edukacyjne odbywały się kolejno w każdej z grup przedszkolnych. Wywołały wiele emocji i radości, były doskonałą lekcją ratownictwa.
M. Diemianiuk


Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu „Kraina Marzeń”
W styczniu, gdy za oknami hulają zimowe wiatry i śnieżne zamiecie, są dwa takie dni, gdy każdemu robi się cieplej na sercu – 21 stycznia - Dzień Babci oraz 22 stycznia - Dzień Dziadka. Jak co roku, w naszym przedszkolu obchodziliśmy te święta. Każda z  8-miu naszych grup przygotowała osobny program artystyczny dla babć i dziadków, a podczas jednego ze spotkań – w grupie „Poziomki” oprócz programu dla dziadków, jako wspomnienie minionych już świąt Bożego Narodzenia odbyły się też jasełka. Gwarno i hucznie w przedszkolu zaczęło się robić już 19 stycznia, tuż przed południem. Do przedszkola przybyli  i występy podziwiali babcie i dziadkowie dzieci z grupy „ Muchomorki”. Kolejne występy grup „Skrzaty”, „Poziomki”, „Słoneczka”, „Motylki”, „Misie” i „Tygryski” zaplanowane na dni od 22 do 26 stycznia odbywały się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, jedynie „Krasnale” ze względu na niską frekwencję, przełożyły swój występ. Ich uroczystość dla babć i dziadków odbędzie się już w lutym, gdy „Krasnale” wrócą do przedszkola pełne zdrowia i energii do występów.
Każda z siedmiu uroczystości odbywała się w pięknie udekorowanej sali, a gości witała nasza pani dyrektor Danuta Kowalewska wraz z najlepszymi życzeniami dla seniorów. W niektórych grupach można było wysłuchać prelekcji przedstawicieli policji na temat wyłudzeń i niebezpieczeństw czyhających na starsze osoby  „metodą na wnuczka”.  Przedszkolaki umiliły czas swym ukochanym dziadkom poprzez pięknie recytowane wiersze, skoczne tańce i pląsy oraz wzruszające piosenki. Dziękowały babciom i dziadkom za ich dobroć, magiczne opowieści, zabawy i piękne, wspólnie spędzone chwile. W zamian mali artyści otrzymali gromkie brawa i owacje od swoich gości.  Podczas niektórych spotkań odbywały się również zabawy, quizy oraz zadania przygotowane specjalnie dla dziadków i babć. Każdy występ zakończony był wręczeniem prezentów dla najdroższych gości oraz słodkim poczęstunkiem, będącym okazją do wspólnego, wesołego biesiadowania dziadków z wnukami. Za pomoc w przygotowaniu suto zastawionych stołów dziękujemy rodzicom naszych wychowanków, a wszystkim babciom i dziadkom życzymy dużo zdrowia i radości ze swoich małych pociech.
M. Diemianiuk

Hej kolęda, kolęda!

Jedną z najpiękniejszych, polskich tradycji bożonarodzeniowych jest kolędowanie. Dawniej wiązało się ono z przemarszem kolędników od domu do domu wraz z dobrą nowiną o narodzinach Zbawiciela. Obecnie, gdy klasyczny model kolędowania powoli wygasa,  Przedszkole „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej w dalszym ciągu kultywuje tradycję świątecznego śpiewania. Koncert kolęd i pastorałek, który odbył się 16 stycznia 2018r.  był okazją do pięknego wychwalania nowonarodzonego Jezusa. Było nam niezmiernie miło gościć przedstawicieli Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej, rodziców i przede wszystkim głównych wykonawców dzieci.
Kolędowanie w naszym przedszkolu odbywa się rokrocznie. W bieżącym roku, w koncercie,  ze zgłoszonych 16, udział wzięło 11 wykonawców, w wieku od 3 do 6 lat.  Dzieci śpiewały zarówno stare, tradycyjne kolędy, jak i współczesne pastorałki. Uroczystość poprowadziły nauczycielki Bożena Czarnecka i Renata Woroniecka, które przedstawiły licznie zgromadzonej publiczności młodych wykonawców oraz przybliżyły rys historyczny wykonywanych utworów. Pięknie udekorowana sala i przedszkolaki ubrane w odświętne stroje nadały wszystkiemu niepowtarzalny klimat. Swoje umiejętności wokalne w kolędach i pastorałkach prezentowali: Lena Pieczko - „Wśród nocnej ciszy”, Wiktoria Kuzebska - „Dzisiaj w Betlejem”, Kornelia Sakowicz „Nie płacz Jezu”, Bartosz Gbur „Nie miały aniołki”, Hania Hołownia- „Gore gwiazda”, Dominik Sakowicz „Przybieżeli do Betlejem”, Natalia Rybakiewicz „Przybieżeli do Betlejem”, Lena Ryczkowska „Bosy pastuszek”, Michalina Grabarczyk „Skrzypi wóz”,  Marianna Sak „Ptaki niby dzwoneczki” i Mikołaj Kurel „Gdzie Ty mieszkasz?”.
Koncertowi towarzyszył występ zespołu wokalno-tanecznego „Wesołe Nutki”, który prowadzą A. Bogdzia, B. Jopich. i M. Rutkowska.  Dzieci  z zespołu zaprezentowały dwa piękne tańce. Jeden z nich był ilustracją ruchową utworu „Hallelujah” Leonarda Cohena. Każdy z występów został nagrodzony długimi, gromkimi brawami i prośbami o bis. Drobne upominki oraz dyplomy dla naszych małych śpiewaków i tancerzy wręczyli  goście
przedstawiciele Rady Miejskiej- Anna Siemienowicz, Helena Urban, Paweł Jakubowki.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu, a rodzicom i gościom dziękujemy za przybycie. Do zobaczenia za rok!

M. Diemianiuk


JAK CO ROKU W KARNAWALE, WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE
W dniach 10-11.01.2017r. w Przedszkolu ,,Kraina Marzeń” odbyła się choinka noworoczna.
Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia  już od rana w naszych skromnych progach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny,  motylki, ,biedronki, piratów, policjantów, Spider-Manów, Batmanów, ...  - nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy profesjonalistów do poprowadzenia balu, którzy przez półtorej godziny  organizowali wspaniałą zabawę dla dzieci. Przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie z kolegami i ze swoimi paniami w zabawach. Podczas pląsów i korowodów na sali robiło się kolorowo, wszyscy tańczyli wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia.           
Kiedy czas zabaw i tańców dobiegł końca, pojawił się Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci podarkami. Na pamiątkę karnawałowej zabawy przedszkolaki wykonały zdjęcia grupowe i indywidualne. Po skończonej zabawie z żalem udały się do swoich sal.          
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów  i   sfinansowanie paczek noworocznych  dla dzieci.
M. Diemianiuk, R.Garbaczewska

Podsumowanie akcji ,,Góra grosza”
W styczniu podsumowaliśmy akcję ,,Góra grosza”. Kolejny raz pokazaliśmy,
że potrafimy dzielić się z innymi.
Misie-37.88
Skrzaty-36.31
Poziomki-56.20
Tygryski- 125.81
Motylki- 24.28
Słoneczka- 26.35
Krasnale- 23.29
Muchomorki- 56.72
Razem: 386.84
Za udział w akcji dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy !!!
Organizatorzy:
R.Garbaczewska
K.Skrzypińska


Wszystkie maskotki nasze są
W okresie wzmożonych przedświątecznych wydatków, w dniach 20.XII.2017-9.I.2018r. nasi przedszkolacy wraz z rodzicami wzięli udział w akcji ,,Zaadoptuj pluszaka.” Jest to taki czas w przedszkolu, podczas którego używane zabawki zyskują nowego właściciela.
Każde dziecko  mogło wybrać dla siebie maskotkę z przedszkolnej wystawki, zabrać ją do domu i mocno przytulać. Jedynym warunkiem było wrzucenie przez rodziców do skarbonki  symbolicznej ,,złotówki” za maskotkę. Za uzyskane  środki w kwocie 205zł 37 gr zostaną zakupione nowe zabawki, które  będą cieszyć wychowanków przedszkola. Za udział w akcji serdecznie dziękujemy.
R.Garbaczewska
L.Wójcik

Jasełka w przedszkolu
W ostatnim tygodniu przed świętami, od  18 do 22 grudnia, odbywały się w naszym przedszkolu Jasełka Bożonarodzeniowe poszczególnych grup. Przedstawienia organizowane były z myślą o wprawieniu rodziców i innych, przybyłych, bliskich osób w świąteczny nastrój i przypomnieniu o istocie świąt Bożego Narodzenia, jaką jest Narodzenie Jezusa Chrystusa. Każda z grup: Misie, Skrzaty, Poziomki, Tygryski, Motylki, Słoneczka, Muchomorki i Krasnale spisała się na medal. Zarówno maluchy jak i starszaki dzielnie pokonywały tremę, śpiewały kolędy, wcielały się w postaci znane nam z Biblii. Po występach dzieci rozdały rodzicom przygotowane w przedszkolu drobne upominki i zabrały ze sobą opłatek na wigilijny stół. Każdy z występów bardzo się podobał, a zebrani widzowie młodych artystów nagradzali występy aktorskie gorącymi brawami.
M. Diemianiuk  

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przedszkolu ,,Kraina Marzeń”

W połowie grudnia, kiedy wszyscy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, w naszym przedszkolu organizowane są warsztaty dla dzieci i rodziców. W radosnej  atmosferze wszyscy uczestnicy spotkania mają okazję wykonać ozdoby  i dekoracje świąteczne.  W tym roku w świąteczny nastrój  wprowadziły nas dzieci z koła teatralnego ,,Pomponik”. Przedszkolaki  pod bacznym okiem pań  opowiedziały zebranym historię Narodzenia Jezusa , przyjmując role biblijnych postaci i śpiewając kolędy. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gorące oklaski wszystkich zebranych.
Następnie organizatorzy  zaprosili dzieci i rodziców do drugiej sali. Znajdowały się tam stoiska do wykonania stroików na stół wigilijny, kolorowych ozdób z papieru oraz dekoracji    z masy solnej.                                                                                                                                      Każde dziecko mogło zadecydować, którą z rzeczy chciałoby wykonać. Przy dźwiękach kolęd, z pomocą rodziców powstawały radosne aniołki i kolorowe stroiki. Podczas tworzenia prac wszyscy uczestnicy wykazywali się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła, które z pewnością będą stanowiły świąteczną dekorację domów.                                                                                                                  
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą. Zapraszamy!
Organizatorzy

„Choinka piękna jak las”
Nasze Przedszkole Kraina Marzeń w Czarnej Białostockiej realizuje innowację pedagogiczną ,,Przedszkolaki do ręko-dzieła”, w ramach której zorganizowany został konkurs „Choinka piękna jak las”. W grudniowe wieczory, gdy przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, warto jest poświęcić trochę czasu na własnoręczne wykonanie nietypowych ozdób choinkowych. Na tym polegało zadanie uczestników naszego konkursu plastycznego, a  było nim wykonanie ozdoby choinkowej z  naturalnych, dostępnych materiałów-drewna, papieru lub drewna i papieru. Przedszkolaki wraz z Rodzicami wykonały piękne prace, które można było podziwiać na wystawie pokonkursowej. Laureatami konkursu zostali: Anna Horba,  Mikołaj Kurel,  Lena Ryczkowska,  Gabriela Rozumecka, Kacper Smyk oraz Damian Sitko. Sponsorem nagród konkursowych było Nadleśnictwo w Czarnej Białostockiej.
B. Czarnecka, M. Diemianiuk

„Las jesienią”
Chociaż za oknami  bywa zimowo- w przedszkolu wspominamy jesień i jej uroki.
Przedszkole wraz z Nadleśnictwem  w Czarnej Białostockiej współpracuje w ramach  edukacji przyrodniczej najmłodszych. Rozpoczęliśmy  od spotkania z panem leśniczym w przedszkolu i wspólnie oglądaliśmy filmy edukacyjno – przyrodnicze o tym jak żyje las. Nasze spotkanie zaowocowało rodzinnym  konkursem plastycznym pod wspólnym patronatem  pt. „Las jesienią”.
Oto nagrodzeni zwycięzcy:
1. Adrianna Miłkowska  
2. Ania Horba
3. Oskar Jacewicz
4. Jakub Kimsza
5. Jaś Gojko
6. Zosia Murzyn.
Gratulujemy  dzieciom i ich rodzicom!
Następne spotkanie z panem leśniczym już w lesie- w planach mamy ubieranie choinki dla zwierząt, zamiast bombek i łańcuchów będą marchewki dla zająców i inne zwierzęce przysmaki!
R. Garbaczewska, R. Woroniecka

„Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?”
O tym, że zima może być sroga i mroźna, każdy przedszkolak już wie. Wraz ze zmianą pory roku dzieci dostrzegają również zmiany w przyrodzie – drzewa zgubiły liście, pojawił się pierwszy śnieg, a ogródki opustoszały, bo zebrane są już wszystkie plony. Zima to czas wyzwań dla wielu zwierząt, w tym także dla ptaków, które mogą mieć problem ze zdobyciem wystarczającej ilości pożywienia. By rozwiać wszelkie możliwe wątpliwości oraz podpowiedzieć, co powinno pojawić się na „ptasim talerzu”, w poniedziałek, 11.12. 2017r.,  przedszkolaków z grupy ,,Tygrysków” odwiedzili goście z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. Witolda Sławińskiego.
Pani Ewa Krośnicka przeniosła nasze przedszkolaki do świata ptaków poprzez opowieści o ich zwyczajach, a w szczególności tych żywieniowych. Dzieci wysłuchały również ptasich śpiewów i dowiedziały się, że dla części ptaków, na przykład gilów i jemiołuszek,  zima w Polsce jest zimą „w ciepłych krajach”, gdyż lato spędzają one bliżej bieguna północnego.  Przedszkolaki słuchały również o tym, że decydując się na dokarmianie ptaków zimą, należy podjąć się tego zadania regularnie, a nie jednorazowo, bo ptaki przyzwyczajają się do powracania do odkrytej „stołówki”.  Pani Ewa przekazała nam, w jaki sposób robić to prawidłowo. „Tygryski” dowiedziały się, że ptaki należy zacząć dokarmiać wtedy, gdy nadejdą mrozy i regularnie dokładać pożywienia aż do zimowej odwilży. W karmniku należy podawać naturalny i świeży pokarm, taki jak: ziarna słonecznika, pszenica i inne ziarna zbóż. Dla sikorek można zawiesić słoninę,  ale trzeba przede wszystkim pamiętać, by nie była ona solona.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały w prezencie kolorowanki z ptakami oraz zawieszki odblaskowe w kształcie lisa. Gdy nadejdą zimowe mrozy, chętnie rozpoczną dokarmianie ptaków, gdyż wiedzą już, w jaki sposób pomagać prawidłowo.
M. Diemianiuk

„Ozdoby świąteczne” – warsztaty  świąteczne w grupie  „Muchomorki”
  W naszym przedszkolu dbamy o dobrą współpracę z rodzicami. Jest wiele form, które  angażują rodziców do działalności na rzecz placówki. Przed świętami Bożego Narodzenia,   co roku  są organizowane warsztaty dla rodziców i ich dzieci. Tym razem to rodzice wyszli    z inicjatywą zorganizowania dla dzieci z grupy „Muchomorki” warsztatów, które odbyły się dn. 07. 12. 2017 r.
    Panie: Sara A. i Justyna H. pokazały i wytłumaczyły jak należy wykonać różne ozdoby i dekoracje świąteczne. Na początku zrobiliśmy Mikołaje z rolki papieru. Na  rolkę owiniętą czerwoną bibułką dzieci wycinały i naklejały elementy potrzebne do stworzenia sylwety Mikołaja. Powstały piękne prace, a każdy Mikołaj był inny, mimo podanego wzoru. Kolejną ozdobą było wykonanie kuli śniegowej- w małym słoiczku umieszczona została ozdobna choineczka przyklejona na pokrywkę (do środka), następnie Panie wsypywały kolorowy brokat i wlewały wodę. Dało to efekt padającego śniegu.  Kolejną propozycją było wykonanie bałwanka z masy porcelanowej. Dzieci otrzymały kolorową masę i wykałaczki, na których umieściły 3 białe kulki. Potem ozdobiły bałwanki doklejając czapeczki, noski z marchewki, miotełki i guziczki. Wykonanie bałwanka sprawiło dzieciom wiele radości. Następnym zadaniem było pomalowanie farbami przygotowanych ozdób w formie ciasteczek, które były posypane brokatem. Ostatnią pracą do wykonania były choinki, bombki i gwiazdki (do wyboru dla każdego). Przedszkolaki naklejały na gotowe formy kulki z bibułki oraz wycięte elementy z kolorowego papieru.
  Na koniec dzieci otrzymały medale i pocztówki ze świątecznymi życzeniami do domu. Przedszkolaki były tak pochłonięte pracą, że szybko minął im dzień w przedszkolu. Serdecznie dziękuję Paniom Sarze A. , Justynie H. za przeprowadzenie warsztatów  oraz  Paniom Joannie M. i Monice Sz.,  które pomogły przy organizacji.
A. Bogdzia

Mikołajki w Przedszkolu Kraina Marzeń w Czarnej Białostockiej
6 grudnia 2017r. miało miejsce niezwykle miłe wydarzenie - nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Oczywiście upragniony Gość przybył z wielkim workiem prezentów dla naszych przedszkolaków. By skrócić czas oczekiwań na Mikołaja, przedszkolaki wysłuchały audycji muzycznej „Hej kolęda, kolęda”, wprawiającej w miły, świąteczny nastrój.  Nasz Gość przybył do przedszkola tuż przed południem i odwiedził każdą z ośmiu grup przedszkolnych. Gdy dzieci znalazły się blisko Świętego Mikołaja, niektóre nieco się zawstydziły. Na szczęście okazało się, że wór jest pełen prezentów i nie ma w nim żadnej rózgi. Szanowny Gość wręczał wszystkie paczki dzieciom osobiście, a w nich – dla każdego coś dobrego! Dzień ten nie był by tak udany, gdyby nie ogromna odpowiedź rodziców na udział w akcji charytatywnej „Pomóżmy dzieciom znaleźć świętego Mikołaja”. Przedszkole pragnie serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy przyłączyli się do akcji, a byli to:  Urszula i Bartłomiej Kamińscy, Edyta i Piotr Jarończyk, Ewa i Zdzisław Chmielewscy, Dorota i Marek Kimsza, Kinga i Damian Falkowscy, Paulina i Piotr Miłkowscy, Urszula i Adam Kirejczyk, a także wiele innych osób, które chciały pozostać anonimowe. Mikołajki na długo pozostaną w pamięci naszych podopiecznych, a niektórzy z nich już teraz nie mogą doczekać się kolejnej wizyty Mikołaja.
Dodatkowymi atrakcjami danego dnia były zajęcia otwarte dla rodziców zorganizowane w grupie Poziomki.
Marta Diemianiuk


„Zwierzęta zimą”
Dnia 29.11.2017 do przedszkola został zaproszony pan leśniczy. Spotkanie odbyło się w starszych grupach: „Tygryski”, „Motylki”, „Krasnale” i „Muchomorki”.
Na początku pan leśniczy, Wojciech Rudnik,  pokazał film ze spotkania z Mikołajem z ubiegłego roku. Przypomnieliśmy sobie jak wyglądaliśmy wtedy. Następnie opowiedział o konieczności dokarmiania ptaków w okresie zimowym. Zwrócił nam uwagę, że nie wolno dokarmiać ptaków okruchami pieczywa. A należy przygotować im specjalne pożywienie. To jak je zrobić zostało pokazane w filmie. Dowiedzieliśmy się też kilku ciekawych rzeczy np. dlaczego niektóre sowy mają jasne lub czarne oczy oraz na czym polega różnica między rogami a porożem u zwierząt.
To spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające dla wszystkich.
B. Jopich
A. Bogdzia

Pierwsze Andrzejki maluchów

Misie i Skrzaty to jedne z najmłodszych grup , dla których wszystko, co  dzieje się w przedszkolu jest nowe. Zabawa andrzejkowa to  jedno z tych wydarzeń, które dla tych grup odbyło się pierwszy raz. Podczas imprezy dzieci poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Na początku było lanie wosku z odczytywaniem  znaczenia jego kształtu . Następnie dzieci losowały obrazki,  aby dowiedzieć się  "Kim będą?". Najbardziej podobały się przedszkolakom  czerwone serduszka- losy z imionami kolegów i koleżanek. Maluchy z zainteresowaniem słuchały, jakie imię zostało wylosowane. Wróżbom towarzyszyła muzyka i tańce. Dzieci chętnie ustawiały w szeregu kapcie - które wędrowały przez całą salę do drzwi. But, który pierwszy przekroczył próg świadczył, że w dniu dzisiejszym  dziecko miało przywilej pierwszeństwa. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.  
R.Garbaczewska, L. Iwaniuk, K. Skrzypińska, M. Diemianiuk                                                                                                                                                                          

GÓRA GROSZA


Pod koniec listopada otrzymaliśmy informację o rozpoczęciu  ogólnopolskiej akcji ,,Góra grosza” . Organizatorem akcji jest Towarzystwo "Nasz Dom”. Tak jak co roku postanowiliśmy wziąć w niej udział, angażując całą społeczność przedszkolną oraz rodziny  i bliskich naszych wychowanków. Głównym motywem do wzięcia udziału w tym  wydarzeniu była świadomość, iż zebrane pieniądze mogą przyczynić się do poprawy losu dzieci ,które nie z własnej winy wychowują się poza rodziną , z dala od domu rodzinnego, od najbliższych. Przez  miesiąc  dzieci z wszystkich grup będą przynosić  drobne monety groszowe do skarbonek znajdujących się przy salach, nieraz dzieląc się  swoimi oszczędnościami. Mamy nadzieję , że przedszkolacy kolejny raz pokażą, że potrafią dzielić się z innymi.


R.Garbaczewska, K. Skrzypińska

,,Świat zna misiów bardzo wiele
Miękkich, ciepłych i pluszowych
To są dzieci przyjaciele
Od kołyski, aż do szkoły”


Dzień 25. listopada jest ważnym świętem dla naszych pociech, jest to bowiem dzień ich największego przyjaciela,  pocieszyciela, przytulanki – PLUSZOWEGO MISIA. Jest tyle wspaniałych zabawek, kolorowych i pięknych, zachwycających bogactwem szczegółów, mówiących, poruszających się, ale to Pluszowy Miś nadal cieszy się największym zainteresowaniem wśród najmłodszego pokolenia. Kto sprawił się lepiej podczas adaptacji dzieci w przedszkolu, jak nie Pluszowy Miś? Kto otarł swoim pyszczkiem więcej łez smutku i radości niż Pluszowy Miś? Z kim  dzieci śnią wspólne sny, z kim marzą i się śmieją, komu zwierzają się ze swoich problemów? Pluszowemu Misiowi.  Dlatego też temu Misiowi należy się święto.
Z tego właśnie powodu, dnia 24. listopada do Przedszkola zaprosiliśmy wszystkie dzieci wraz ze swoimi misiami. Misie dosłownie opanowały nasze sale, świętowały, bawiły się, tańczyły i ucztowały wraz z najważniejszymi „organizatorami” przyjęcia. Tak oto ugościliśmy misie różowe, brązowe, białe, puchate, mięciutkie, duże i małe. Misie były różne, ale każdy był wyjątkowy i dla swojego właściciela NAJWAŻNIEJSZY.
Ów uroczysty dzień rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci ze świętem Pluszowego Misia. Dzieci mają swoje święto, misiom, wszystkim misiom z ww. powodów takie święto również się należy. Dzieciom wyrecytowano wiersz o misiu, który zapragnął chodzić do przedszkola. Później opowiedziano historię, jak powstał pierwszy pluszowy miś imieniem Teddy. Oczywiście jednym z ważniejszych wydarzeń, był moment zaprezentowania swoich misiaczków. Dzieci opowiadały za co kochają swoje przytulanki, oraz jak je nazwały. Wszyscy bawiliśmy się przy piosenkach „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek a na koniec oglądaliśmy naszego kultowego Misia Uszatka.
Ten lubiany przez wszystkie dzieci dzień, był naprawdę wyjątkowy i ,,misiowo” udany. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola jeszcze więcej misiów  i będziemy znowu wesoło się bawić.
L. Iwaniuk, R. Garbaczewska

Pasowanie na Przedszkolaka  2017/2018
Jednym z najważniejszych wydarzeń dla naszych najmłodszych dzieci stojących u progu edukacji, było uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. W przedszkolu „Kraina Marzeń” pasowanie odbywało się w ciągu trzech dni, gdyż nowych dzieci i  wszystkich grup mamy aż osiem.
Pionierami imprezy były dzieci z grup „Słoneczka”, „Muchomorki” i  „Krasnale”.  Ich pasowanie odbyło się w piątek, 17 listopada. Kolejnymi w kolejce do złożenia przyrzeczenia były „Skrzaty”, „Poziomki” i „Motylek”. Dla nich wielki dzień miał miejsce 22 listopada. Najmłodsze dzieci z grupy „Misie” były pasowane 23 listopada.
Zarówno dla  2,5 – 3- latków, jak i dla starszych dzieci było to wyjątkowe wydarzenie, związane z pokonywaniem pierwszej tremy przed publicznym występem. A publiczność zgromadzona była bardzo licznie!
Dzieci oraz rodzice witali byli przez Panią Danutę Kowalewską – Dyrektor Przedszkola.
Mimo lekkiego stresu i dreszczyku związanego z wystąpieniem, nasze przedszkolaki pokazały, że są bardzo dzielne i odważne. W przygotowanych przez nauczycielki programach artystycznych, dzieci w odświętnych strojach żwawo i radośnie prezentowały swoje umiejętności: śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wiersze. Nasza publiczność, którą stanowili głównie rodzice przedszkolaków z dumą podziwiała swoje pociechy i nagradzała je gromkimi brawami.
Podczas każdej z trzech uroczystości wszystkie dzieci składały uroczyste ślubowanie. Oto jego tekst:
Czy przyrzekacie?:
- Co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą?
-Nie płakać, nie szlochać i swoje panie mocno kochać?
-Zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować?
- Choć jesteście jeszcze mali, grzecznie bawić się w sali?
- Nie sikać w galoty, bo z tym zawsze dużo roboty?
Na każde z pytań dzieci zgodnie i donośnie odpowiadały: „Przyrzekamy!”
Po każdym z występów i złożeniu przyrzeczenia odbyła się ceremonia symbolicznego pasowania gigantycznym ołówkiem  na dzielnego zucha – przedszkolaka przez Panią Dyrektor.  Każde z dzieci cierpliwie czekało na swoją kolej i na czas pasowania wkładało specjalnie przygotowany biret – nakrycie głowy prawdziwego przedszkolaka.  Na pamiątkę wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i słodki upominek – czekoladę. Od tego dnia wszystkie dzieci stały się przedszkolakami. A nam, nauczycielom zostało tylko życzyć naszym nowym przedszkolakom samych sukcesów, wytrwałości w wypełnianiu słów ślubowania i tego, by każdy dzień spędzany w przedszkolu owocował radosnymi wspomnieniami.
M. Diemianiuk

„Przedszkolaki – mali patrioci”
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci jest to bardzo ważna data. Z tej okazji w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej wszystkie dzieci wraz z paniami zaangażowały się w obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Aby uczcić tę rocznicę nauczycielki przedszkola przygotowały gazetkę informacyjną dla społeczności przedszkolnej.
Każdy dzień tygodnia, poprzedzającego to święto, uczył dzieci postawy patriotyzmu i poszanowania symboli narodowych. Podczas zajęć były czytane wiersze i opowiadania o tematyce patriotycznej. Dzieci z młodszych grup poznawały symbole narodowe: barwy państwowe, flagę, godło, hymn. Swoją wiedzę wykorzystały w pracach plastycznych, takich jak: wykonanie flagi techniką „wydzieranki”, kolorowanie kredkami godła, malowanie farbami mapy Polski. Starsze dzieci utrwalały wiedzę na temat Polski, jej symboli narodowych poprzez różne gry i zabawy dydaktyczne. Podczas zajęć starszaki dumnie przyjmując postawę „na baczność” odśpiewały Hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkie podjęte działania kształtowały w dzieciach więź z krajem ojczystym i świadomość obywatelską.
Aby podkreślić wyjątkowość tego święta przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Wojewodę Podlaskiego i Kuratorium Oświaty pt. „Za co kocham Polskę?”. W związku z tym na korytarzu przedszkolnym została zorganizowana wystawa prac konkursowych, którą mogli obejrzeć wszyscy rodzice. A było co podziwiać, gdyż prace zostały wykonane rożnymi technikami. Każdy z przedszkolaków postarał się, aby jego praca była wyjątkowa.
W przededniu święta dzieci otrzymały biało-czerwone kwiaty, z którymi dumnie wracały do swoich domów, w poczuciu przynależności narodowej.
Mamy nadzieję, że Narodowe Święto Niepodległości zapadnie w pamięć naszym przedszkolakom i będą żyły w świadomości, że Polska to ich ojczyzna.
M. Wójcik, R. Garbaczewska

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ
25 października 2017r. nasze przedszkole gościło policjantkę – panią Martę Haponiuk, która przybyła do nas z pobliskiego Posterunku Policji w Czarnej Białostockiej. Tego dnia dzieci z grup: Tygryski, Motylki i Krasnale zgromadziły się w jednej sali, by powitać niecodziennego gościa i poznać ciekawostki związane z  jego pracą. Dzieci dowiedziały się, że praca policjantów jest bardzo ważna, a zarazem odpowiedzialna i niebezpieczna. Spotkanie z panią Martą było okazją do nauki zasad bezpiecznego postępowania w przypadku ataku psa zarówno w teorii, jak i w praktyce. Wszystkie przedszkolaki przećwiczyły przyjmowanie pozycji żółwia, która zniechęca psa do dalszego ataku. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa zarówno w domu, jaki i w przedszkolu. Opowiedziała o swych codziennych działaniach w trakcie służby i o przedmiotach niezbędnych do wykonywania pracy.  Szczególne zainteresowanie  dzieci wzbudziło umundurowanie i wyposażenie policjantki – zwłaszcza kajdanki, policyjny lizak i latarka, które wędrowały po całej sali. Na pożegnanie przedszkolaki podziękowały za interesujące spotkanie, a pani policjantka zapewniła o chęci dalszej współpracy i zaproponowała, by kolejne spotkanie odbyło się na posterunku, gdzie można jeszcze bliżej przyjrzeć się pracy policjanta.
M. Diemianiuk

„Dzień Edukacji Narodowej”
„Nasze Panie to cud natury,
potrafią  dwadzieścioro pięcioro dzieci przytulić,
wszystkich pogłaszczą, wszystkich wysłuchają
i fajne bajki opowiadają.”
Dnia 13 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu dzieci z koła teatralnego „Pomponik” i tanecznego „Wesołe nutki”  przygotowały program artystyczny- śpiewały, tańczyły i wierszem recytowały życzenia nauczycielom.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyróżnieni nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi otrzymali pochwały i nagrody.
Tego dnia gościliśmy w przedszkolu emerytowanych pracowników, którzy  ze wzruszeniem wysłuchali wierszyków i życzeń składanych przez dzieci, nauczycieli i Panią Dyrektor.
Miło było spotkać się w gronie emerytowanych pedagogów i pracowników przedszkola. Wszystkim Paniom i Panom życzymy dużo zdrowia, radości, spokoju oraz dobrych i ciepłych wspomnień o przedszkolu, w którym razem spędziliśmy wiele wspólnych lat.
Nauczyciele oraz Dyrektor Przedszkola Danuta Kowalewska

Obserwacje i diagnozy dzieci.
W październiku zostały przeprowadzone pierwsze obserwacje dzieci. Na podstawie materiałów zebranych we wrześniu i październiuku, oraz wnikliwej analizie zachowań dzieci, nauczyciele udokumentowali powyższe obserwacje.
W najstarszych grupach dodatkowo wystawiono diagnozy opisowe. Diagnoza dojrzałości i gotowości szkolnej w praktyce pedagogicznej i psychologicznej w Polsce zawsze służyła wyrównywaniu szans dzieci z problemami rozwojowymi lub środowiskowymi. Pozwala to na dokonanie oceny postępów dziecka, określa jego mocne i słabe strony. Ma to również służyć indywidualizacji pracy z dzieckiem, tj. rozwijaniu jego zdolności i wyrównywaniu występujących trudności.Diagnozie towarzyszyły różne rozwiązania praktyczne w zakresie metod kształcenia dzieci o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Obecna reforma programowa i diagnoza przedszkolna ma umożliwić wszystkim dzieciom podjęcie roli ucznia i zapewnić dobre efekty kształcenia.
O tychże wynikach, oraz ewentualnej ocenie gotowości szkolnej, rodzice będą mieli okazję zapoznać się na listopadowym zebraniu. Szczegółowe terminy spotkań znajdują się na tablicach przy salach oraz w zamierzeniach na listopad.
         L. Iwaniuk

,,Święto Drzewa”
O tym jak ważne są drzewa w ekosystemie ziemi każdy wie, ale warto o tym pamiętać nie tylko z okazji Święta Drzewa, które obchodzimy 10 października. Z tej okazji przedszkolaków z grupy ,,Tygrysków” odwiedzili goście z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. Witolda Sławińskiego.
Pani Ewa Krośnicka  bardzo ciekawie opowiadała o roli drzew w przyrodzie. Dzieci dowiedziały się, że lasy tworzą ,,płuca” Ziemi. Poznały budowę drzewa, a także sposoby wykorzystania drzew w rekreacji i przemyśle. Drzewo to wspaniałe miejsce ptaków, które budują swoje gniazda zarówno w koronie drzew jak i pniu . Dzieci oglądały figurki ptaków, słuchały głosów ptaków. Usłyszały wiele ciekawostek z ich życia. Poznały też zwierzęta, które w szczególny sposób przyczyniają się do prawidłowego wzrostu lasu.
Przedszkolaki otrzymały w prezencie kolorowanki ,,Ptasie rysowanki” oraz budkę lęgową. Od wiosny dzieci będą mogły obserwować lokatorów domku.
B. Czarnecka

„AKADEMIA UDT  DLA DZIECI”
W dobie chętnego korzystania z dobrodziejstw nowinek technicznych, warto pamiętać o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego ich użytkowania. Kwestie te w szczególności dotyczą dzieci, które często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z eksploatacji ogólnodostępnych urządzeń technicznych.
By uwrażliwić naszych przedszkolaków z grup Tygryski  i Krasnale na wyżej wymieniony problem, dnia 29 września Przedszkole „Kraina Marzeń” w Czarniej Białostockiej miało okazję brać udział w zajęciach prowadzonych przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego.  
Dzieci uczestniczyły w wykładach szkoleniowych poprzez rozmowę, gry i zabawy. Spotkanie było perfekcyjną okazją do zapoznania się z zagrożeniami czyhającymi wśród urządzeń technicznych oraz poznania specyfiki pracy inspektora UDT wraz z możliwością oglądania  podstawowych narzędzi pracy, takich jak: odzież ochronna, kask, czy liczne narzędzia pomiarowe.
Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał dyplom udziału w „Akademii”, by nie zapomnieć o tym, że bezpieczeństwo zawsze najważniejsze.
M. Diemianiuk


NAJŁADNIEJSZY LATAWIEC
We wrześniu, kiedy kończy się lato, a zaczyna jesień, kiedy zrywają się nieco silniejsze wiatry,  w przedszkolu zorganizowano konkurs plastyczny na najładniejszy latawiec.
Konkurs skierowany był do rodzin i  dzieci z przedszkola.  Głównym celem konkursu było popularyzowanie zabawy latawcem, wspólne obmyślanie i  rodzinne wykonanie latawca. Czas na wykonanie oraz puszczanie latawców to czas,  który rodzice i dzieci spędzają ze sobą i  dobrze się bawią, kiedy każdy,  i mały i duży ma coś do zrobienia- czy to ogon z bibuły czy konstrukcję z deseczek! No i najważniejsze- próba czy latawiec  poleci i jak wysoko!
Sprawdzaniem, czy piękne latawce potrafią unieść się do góry  zajęła się komisja konkursowa, która uważnie przyjrzała się wszystkim latawcom i wybrała najładniejsze.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
- pięcioletnia Ania Horba i jej rodzina,
-pięcioletnia Gabrysia Pietrzak i jej rodzina,
-czteroletnia Lena Ryczkowska i jej rodzina,
oraz :
-czteroletni Hubert Mejsak z rodziną,
-czteroletnia Adrianna Miłkowska z rodziną,
-pięcioletnia Gabrysia Rozumecka z rodzina
i sześcioletnia Kornelia Mróz z rodziną.
Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości oraz  pracowitości i życzymy wspaniałej zabawy i dobrych wiatrów.
Z latawcami zapraszamy na Otwarte Zawody Latawców, które odbędą  się  30 września 2017 r. na boisku przy Szkole Podstawowej nr 2 z okazji Święta Latawca  pod hasłem „Głowy do góry”!

R. Woroniecka, L. Wójcik, K. Skrzypińska


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Tak jak w całej Polsce, we wrześniu w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka i choć święto to przypada na 20.09, my obchody zorganizowaliśmy 22.09. W piątek od rana w salach zajęć rozbrzmiewała wesoła muzyka i zapraszała dzieci do świętowania. Wczesnym popołudniem wszystkie przedszkolaki  spotkały się na wspólnej imprezie.  Aby podkreślić przynależność do grup, dzieci nałożyły opaski   z emblematami nawiązującymi  do nazwy grupy.I tak pojawiły się : Misie, Skrzaty, Poziomki, Tygryski, Motylki, Słoneczka, Muchomorki i Krasnale. Pani dyrektor po krótkim przywitaniu i wyjaśnieniu celu spotkania zaprosiła do dalszej zabawy. Dzieci nie szczędziły głosu, aby wykonać okrzyk przedszkolaka: ,,Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały”. Równie żywiołowo wykonały ,,Hymn przedszkolaka”.                              
Cała społeczność prezentowała się bardzo barwnie, a to za sprawą kolorowych wstążek, które w tańcach wirowały nad głowami dzieci i opasek z emblematami grup, które dzieci miały na głowach. Radość i śmiech świadczył o wspaniałej zabawie wszystkich: małych   i dorosłych.                                                                                                        
Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały pamiątkową kolorowankę.
R. Garbaczewska, M. Wójcik     
     
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska, która odbywa się corocznie  na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem jest uwrażliwianie na problemy  i wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.  Zadanie do wykonania jest proste – sprzątanie śmieci wyrzucanych poza miejsca przeznaczone do ich składowania . Przedszkolaki z „Krainy Marzeń" już od wielu lat biorą czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata".     
W piątek, 15 września, nasze przedszkolaki pod czujnym okiem swoich wychowawczyń brały aktywny udział w akcji i oczyszczały teren wokół przedszkola.                          
Prace przy sprzątaniu poprzedziły zajęcia dydaktyczne dotyczące segregacji odpadów   i recyklingu, będące inspiracją do działań w celu ochrony i dbania o środowisko.                              
Już na szczeblu edukacji przedszkolnej staramy się uczyć tak, by wspólnie dbać o największe dobro – nasze środowisko. Poprzez udział w akcjach sprzątania świata, rozwijana jest postawa poszanowania  przyrody oraz możliwości nadania „drugiego życia” śmieciom poprzez ich segregację i recykling.

M. Diemianiuk, L. Iwaniuk

IMIENINY PRZEDSZKOLA
Dzień 9 września 2008 roku to ważna data dla całej społeczności przedszkolnej. Dziewięć lat temu tego dnia Uchwałą Rady Miejskiej naszemu przedszkolu nadano nazwę ,,Kraina Marzeń”.                              
Aby uczcić tę rocznicę przedszkolaki ze wszystkich grup wykonały prace plastyczne, których tematem przewodnim były marzenia dzieci. Otwartość i szczerość naszych przedszkolaków można było podziwiać na gazetkach grupowych. Dodatkowym rocznicowym akcentem było pojawienie się w  holu przedszkola ,,Imieninowej Księgi Życzeń”.                
To wydarzenie  zachęcało rodziców i dzieci do wpisania się na pamiątkę. Wybrane prace dzieci wraz z życzeniami zostały zamieszczone w przedszkolnej kronice.
ZA WSZYSTKIE ŻYCZENIA, CIEPŁE SŁOWA SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
R.Garbaczewska, M.Wójcik

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka.  Dla wielu dzieci są to pierwsze chwile dłuższej rozłąki z rodzicami.                                                                                                                  
By zminimalizować lęk dziecka wobec nowego miejsca, grupy i nieznanych osób, w ostatnich dniach sierpnia  (28-31.08.2017r.) w naszym przedszkolu odbyły się tzw. dni adaptacyjne, w trakcie których rodzice przyprowadzali swoje dzieci do przedszkola i przebywali z nimi podczas zabaw dowolnych i zorganizowanych. W tegorocznych zajęciach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem  brały udział dzieci z grup: Misie, Skrzaty i Słoneczka. W trakcie  czterech spotkań  debiutujące przedszkolaki  miały czas na zabawę, poznawanie nowych kolegów i koleżanek oraz pomieszczeń przedszkola. Z biegiem czasu, rodzice starali się w coraz mniejszym stopniu uczestniczyć w zajęciach, w celu kształtowania w dzieciach akceptacji czasowej rozłąki z rodzicem i nauki samodzielności.  Nauczycielki, którym powierzona została opieka nad dziećmi starały się , by nowe doświadczenia były miłym przeżyciem i  zawsze kończyły się radośnie. Dzieci zapoznały się z osobami  pracującymi w grupie, nawiązały wzajemne kontakty, oswoiły się z nowym otoczeniem, przyzwyczajały się do codziennych rytuałów poprzez wspólne posiłki i krótki odpoczynek na leżaku.
Dzięki słonecznej pogodzie dzieci miały  okazję  wspólnie z rodzicami i nowymi kolegami pobawić się na placu przedszkolnym.
Dzieci wraz z rodzicami chętnie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez nauczycielki, ten krótki ale intensywny okres poznawania się przebiegał w atmosferze wzajemnego szacunku i chęci współpracy, z czego jesteśmy niesamowicie dumni i wdzięczni rodzicom za pozwolenie nam uczestniczenia w życiu ich pociech.
Pierwszego dnia zajęć przedszkolnych – 01.09. 2017 r. nasze nowe Maluchy – Zuchy  już o wiele spokojniej przekroczyły progi swoich sal, by radośnie bawić się i odkrywać nieznany świat.
M. Diemianiuk, L. Iwaniuk

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego