Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2016/2017

Publikacje
 

„Wszystkie dzieci nasze są”.

Dzień dziecka jest bardzo ważnym wydarzeniem. Każde dziecko czeka na tę chwilę z niecierpliwością. W naszym przedszkolu dzieci również miały wiele atrakcji. Jedną z nich był „Bal u Basi Pasiastej” i przedstawienie w wykonaniu personelu pedagogicznego pt: „Witaminki dla księżniczki Marcelinki”. Ciekawostką były lalki wykonane na drewnianych łyżkach.
Każda grupa wyjeżdżała również w różne miejsca. Dzieci odwiedziły: Fabrykę Misia, Krainę Smyka, uczestniczyły w warsztatach w Niemczynie podróżując  szlakiem rękodzieła ludowego, Park dinozaurów, Uroczysko Ruczaj. Wszystkie atrakcje zorganizowały nauczycielki z poszczególnych grup. Każde z tych miejsc zapewniało różne atrakcje. Dzieci miały możliwość lepienia z gliny, wykonania próbek papieru czerpanego, poznały głosy i wygląd dinozaurów, pływały w kulkach i zjeżdżały na zjeżdżalniach, skakały na trampolinach.   
Dzieci były bardzo zadowolone z tak mile spędzonego czasu. Takie wyjazdy są zawsze bardzo atrakcyjne i wzbudzają wiele emocji.
Alina Bogdzia
Beata Jopich
Marta Rutkowska


Piknik Rodzinny ,,Mama, tata i ja”
Mama to jedno z najpiękniejszych słów świata wypowiadane we wszystkich językach świata z czułością i miłością. Jej święto, jako wyraz szacunku dla wszystkich matek, obchodzone jest na całym świecie. W przedszkolu z okazji Dnia Matki zorganizowany został Piknik Rodzinny pod hasłem ,,Mama, tata i ja”, aby to święto obchodzić w rodzinnym gronie i miło spędzić czas. Wspólne świętowanie uświetnili przybyli goście: Burmistrz pan Jacek Chrulski oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Przybyłych gości, rodziców i dzieci powitała pani dyrektor Danuta Kowalewska. Wręczyła także nagrody i wyróżnienia dla uczestników rodzinnego  konkursu plastycznego „Polska – moja ojczyzna”.
Obchody Dnia Matki rozpoczęto od ,,Koncertu Życzeń” . Ale dzieci pamiętały także o zbliżającym się Dniu Taty, dlatego od dzieci z najmłodszej  grupy  po starszaki wszystkie składały swoim mamusiom  i tatusiom najlepsze życzenia. Słowami wierszy i śpiewanych piosenek pragnęli przekazać całą swoją miłość jaką darzą rodziców.
Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji. W kąciku sportowym można było  rozwijać swoją sprawność fizyczną, a plastycznym talent malarski. Na miłośników motoryzacji czekali członkowie klubu motocyklowego, a  fani strażaków mogli  dowiedzieć się o ich pracy.  Spragnieni i głodni mieli okazję spróbować bigosu, kartaczy, kiełbaski z grilla i ciast w ,,mini kawiarence”. Można było obejrzeć  pokonkursową wystawę ,,Polska moja ojczyzna” i wystawę tkactwa dziecięcego realizowanego w ramach innowacji pedagogicznej „Przedszkolaki! Do ręko-dzieła!”. Na placu przedszkolnym czekały też ulubione przez dzieci ,,dmuchańce”.
Na zakończenie pikniku został rozstrzygnięty konkurs na ,,Najsmaczniejsze ciasto w świecie”. Jurorami konkursu byli uczestnicy pikniku, którzy po degustacji ciasta głosowali na to najsmaczniejsze. Pani dyrektor Danuta Kowalewska laureatom konkursu wręczyła nagrody i wyróżnienia ,zaś pozostałym uczestnikom dyplomy za udział w konkursie. Podziękowała także za wspólną zabawę wszystkim biorącym w niej udział.
Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców przy Przedszkolu w Czarnej Białostockiej ,,Kraina Marzeń” oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe i sponsorowanie Pikniku Rodzinnego oraz wszystkim, którzy uatrakcyjnili to wydarzenie.
Bożena Czarnecka
Bożena Szumowska

„PIESKI,KTÓRE NIE MAJĄ DOMU”
22 maja    w  Dniu Praw Zwierząt przedszkolaki wybrały się na  wycieczkę doi schroniska „Azyl” prowadzonego przez stowarzyszenie „As”. Chcieliśmy odwiedzić zwierzęta, zanieść im smakołyki, które zebraliśmy w przedszkolu, pogłaskać samotne zwierzaki i pobawić się z nimi.
Dzieci bardzo żywo reagowały na  opuszczone zwierzęta, były zainteresowane ich losem, obiecały, że wrócą do schroniska razem z rodzicami  by wyprowadzać pieski na spacery.
Wychowanie dzieci w poszanowaniu praw zwierząt  zaowocuje w przyszłości  szlachetnymi dorosłymi troszczącymi się o słabszych i bezbronnych.
R. Woroniecka, |A. Dąbrowska.

„O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki”
24 maja 2017 roku  w Czarnej Wsi Kościelnej  mali artyści słowa recytowanego wzięli udział  w konkursie wiersza. Dwadzieścia  dziewięcioro dzieci reprezentowało Przedszkole w Czarnej  Białostockiej „Kraina Marzeń”.
Jury oraz rodzice wysłuchali pięknej recytacji  wierszy  dziecięcych  i nagrodzili artystów brawami.
Spośród małych recytatorów jury wyłoniło  zwycięzców – nagrodzonych i wyróżnionych oraz jednego reprezentanta powiatu- Filipa Suchockiego.
Wszystkim artystom i ich rodzicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
R. Woroniecka, A. Dąbrowska.

DZIEŃ MLEKA
            W tym roku po raz pierwszy dzieci z Przedszkola ,,Kraina Marzeń” uczestniczyły w programie edukacyjnym ,,Dzieciaki Mleczaki”. Celem programu jest ukazanie dzieciom poprzez zabawę  zalet płynących z picia mleka i spożywania nabiału. Jest to akcja realizowana w przedszkolach na terenie całej Polski.
W przedostatnim tygodniu maja we wszystkich grupach naszego przedszkola przeprowadzone  były zajęcia, które miały na celu wzbogacić wiedzę o wartościach odżywczych produktów mlecznych. Przedszkolaki zapoznały się z drogą mleka: ,,Od krowy do kartonika”,  dowiedziały się  skąd pochodzi mleko, gdzie je się przerabia na pyszne sery i jogurty. Dzieci  z najmłodszych grup poznały i degustowały  produkty mleczne i obejrzały film o wpływie mleka na organizm. Podsumowaniem wszystkich  działań był Dzień Mleka, który odbył się  w przedszkolu  25 maja. W tym dniu ,,Kraina Marzeń” zamieniła się w ,,Mleczną Krainę”. Dzieci przyszły tego dnia do przedszkola ubrane na biało, a z przedszkolnej kuchni rozchodził się zapach mlecznych potraw spożywanych podczas posiłków. Biletem wstępu na imprezę plenerową  było przygotowane przez każdą grupę hasło dotyczące korzyści płynących z picia mleka np. ,,Kto mleko pije, ten długo żyje”, ,,Pij mleko wieczorem, a będziesz zdrowy”,,, Pij mleko                             z rana, a w przedszkolu będzie zabawa udana” itp. Na powitanie dzieci przekazywały sobie mleczną iskierkę , podczas której podawały z rąk do rąk, z wielką starannością i uwagą kubeczek wypełniony mlekiem. W tym momencie słowa: ,,Mleczny kubeczek puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk” rozbrzmiały po całym placu zabaw. Pośród proponowanych zabaw był min. taniec do piosenki ,,Muczy krowa”, odkrywanie obrazka z części, łowienie produktów spożywczych drewnianą łychą i określanie, które produkty są mleczne. Na koniec uczestnicy zabawy wykonały kolorową kredą na chodniku mleczny obrazek. Twarze przedszkolaków promieniały uśmiechem.
W nagrodę za wspólne świętowanie dzieci otrzymały dyplom z rąk Zosi, która jest jedną z postaci programu ,,Dzieciaki Mleczaki” oraz ,,Mleczny zeszyt”. Dodatkową atrakcją było wykonanie pamiątkowego zdjęcia.
Włączenie się w realizację programu ,,Dzieciaki mleczaki” okazało się dobrym przedsięwzięciem. Mamy nadzieję, że nasze przedszkole będzie uczestniczyło w programie również w następnym roku szkolnym.
B.Bednarek
R.Garbaczewska

„Bal u Basi Pasiastej”
Przez cały rok dzieci z przedszkola chodziły z wizytą do Biblioteki Miejskiej,  by w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” słuchać historii „Basi Pasiastej”  Z. Staneckiej i M. Oklejak  czytanych przez panie bibliotekarki.
Na zakończenie spotkań z Basią  odbył się „bal u Basi” zorganizowany  1 czerwca  w przedszkolu. Dzieci bawiły się przy muzyce, rozwiązywały quizy i zagadki, prezentowały „pasiaste” stroje balowe.
Wielką niespodzianką było przedstawienie kukiełkowe  pt. „ Witaminki królowej Marcelinki” przygotowane i zaprezentowane przez nauczycieli.
Dzień Dziecka przyniósł jeszcze wiele niespodzianek –były zabawy i zajęcia ulubione i wybierane przez dzieci, a także słodkie przysmaki i lody! Tego dnia  w przedszkolu było naprawdę pysznie i wesoło!
R. Woroniecka, A. Dąbrowska.

Dnia 17.05.2017 dzieci z grupy ,,Jagódki”  udały się na wycieczkę do garncarza w  Czarnej Wsi Kościelnej. Pan Wojciech Maculewicz  przyjął Nas bardzo miło i serdecznie w swojej garncarni. Dzieci zapoznały się z pracą ginącego już niestety zawodu garncarza oraz miały możliwość obserwowania jak wykonuje się różne naczynia z gliny. Pan Wojciech opowiadał o leczniczych właściwościach jakie ma glina oraz pokazywał dzieciom jak różne mogą być kolory gliny . Dzieci piosenką i wierszem podziękowały  panu garncarzowi.                                                                                                                                                   Dziękujemy bardzo serdecznie Panu Wojciechowi za przekazanie cennych informacji o swojej pracy, a także miłe przyjęcie nas w swojej pracowni.
E. Toczydłowska


,,Szlakiem  Rękodzieła Ludowego Podlasia”
Janowski ośrodek jest jedynym w Polsce kultywującym oryginalną technikę tkactwa dwuosnowowego. O tym również dowiedziały się dzieci z grup ,,Tygryski” i ,,Skrzaty” goszcząc w pracowni p. Teresy Pryzmont w Wasilówce. Podczas warsztatów każde dziecko miało okazję prząść nitkę na kołowrotku oraz bezpośrednio zobaczyć, jak powstaje tkanina na krośnie.
P. Teresa opowiedziała nam, jak powstają wzory na tkaninie o niepowtarzalnej urodzie, chętnie podzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dzieci zadawały pytania, na które uzyskały wyczerpującą odpowiedź. Chętnych do nauki tego ginącego rzemiosła nie brakowało.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy również pracownię garncarką p. Pawła Piechowskiego. Tutaj również mieliśmy okazję zdobyć nowe doświadczenie i wiedzę na temat powstawania przedmiotów z gliny oraz zobaczyć krok po kroku związany z tym proces.
Wróciliśmy bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.
Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka

18 maja gościliśmy w przedszkolu w grupie ,,Jagódki”, autorkę wierszy dla dzieci Panią Ewę Rosiak- Giemułę. Jest autorką wielu wspaniałych wierszy dla dzieci. Zaprezentowała tomik ,,Podróż z wyobraźnią”, wiersze to ,,Portret mamy”, ,,Bajka o zaginionych kropkach”, ,,Nocne strachy”.
Pisarka swoimi wierszykami przeniosła maluchy w zaczarowany świat poezji. Dzieci po raz pierwszy miały możliwość obcować z żywym słowem, było to dla nich ogromnym przeżyciem które można było zaobserwować na ich twarzyczkach. Dzieci z głębokim zainteresowaniem słuchały dowcipnych i dynamicznych wierszy   oraz bardzo chętnie podejmowały próby wspólnego recytowania.  Śmiało rozmawiały z pisarką i dzieliły się swoimi dziecięcymi spostrzeżeniami. Kto wie, a może właśnie w którymś serduszku przedszkolaka drzemie nasionko wybitnego poety.                                                                                                           Spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej, radosnej i przyjaznej atmosferze.  Dzieci nagrodziły swojego gościa gromkimi brawami oraz wręczyły samodzielnie wykonaną laurkę.
Koło literackie ,,Mali Literaci” zaprezentowało wiersze i piosenki.
          Serdecznie dziękujemy pani Ewie Rosiak- Giemule za urocze chwile, które razem spędziliśmy oraz za podzielenie się swoją twórczością.

E.Toczydłowska

OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW
„Sprintem do maratonu”.

    Ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna to kluczowy element, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dzieci w każdym wieku. Dlatego w  dniach 08.05 19.05.2017  dzieci z Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń” brały udział w Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków. Bieg inauguracyjny i końcowy  odbył się na Stadionie Miejskim w Czarnej Białostockiej. Codziennie każdy przedszkolak pokonywał dystans 100 m. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nasi mali maratończycy zaangażowali się i każdego dnia byli zwarci i gotowi do biegu. Ich wyniki rzetelnie notowano. Przedstawiają się one następująco:
Grupa Jeżyki
19200m - III
Grupa Zajączki
18 500 m-  IV
Grupa Biedronki -18 400- V
Grupa Tygryski
20 800 - I
Grupa Skrzaty
20 200 II
Grupa Żabki
12 400 - X
Grupa Muchomorki- 16 400 - IX
Grupa Słoneczka
17 800- VI
Grupa Krasnoludki
16 400 - VII
Grupa Jagódki  - 16 200 - VIII

  Zwycięzcą została grupa „Tygryski”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom maratonu. Jesteśmy dumni z naszych małych sportowców. Mamy nadzieję, że w ten sposób zaszczepiliśmy w nich zamiłowanie do aktywnego wypoczynku!


„Szczęście to je rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.” (Albert Schweitzer)

Dzień Optymizmu w przedszkolu.

10 maja ogłoszono Dniem Optymizmu. Bardzo lubimy takie radosne święta, więc jako prawdziwi optymiści przyłączyliśmy się do świętowania z przedszkolakami w całej Polsce.
Tego dnia pani dyrektor powitała optymistyczne przedszkolaki iskierką przyjaźni i krótką pogadanką wyjaśniającą „kto to taki ten optymista”! Wszyscy zgodnie orzekliśmy, że spełniamy wszelkie warunki, by nazywać siebie optymistami i wyruszyliśmy na spacer, aby wszystkim ogłaszać, że dziś Święto Optymisty, wręczać przechodniom papierowe serduszka z hasłem „uśmiechnij się”, lub cytatami  opowiadającymi o tym, że warto być optymistą. Tego dnia wszyscy przechodnie uśmiechali się do nas wesoło!
Z życzeniami od optymistów dla optymistów wybraliśmy się również  do Urzędu Miejskiego, by pozdrowić  Burmistrza pana Jacka Chrulskiego oraz  wszystkich pracowników  radosnym hasłem: „dziś się wszyscy uśmiechamy, bo Dzień Optymisty mamy!”
To był naprawdę wesoły dzień. Od dziś wszyscy zostajemy optymistycznymi przedszkolakami.
Warto być optymistą, świat wydaje się lepszy a ludzie weselsi.
”Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii, co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej” (Martin Seligman)
Z życzeniami optymistycznej codzienności - dzieci, nauczyciele i Dyrektor Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”.


R. Woroniecka, A. Dąbrowska.


Z wizytą w Przedsiębiorstwie Komunalnym  w naszym mieście.

10 maja w Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej przedszkolaki udały się z wizytą do Przedsiębiorstwa Komunalnego w Czarnej Białostockiej, by złożyć życzenia, wręczyć kolorowy obrazek w prezencie i uściskać miłych pracowników.
Dzieci przyjęto jak  długo oczekiwanych gości, było miłe spotkanie, rozmowy, prezenty, balony!
Do przedszkola wracaliśmy radośnie i lekko, szczególnie dlatego, że nieśliśmy ze sobą naręcza balonów, a raczej to one nas niosły!
Dziękujemy za miłe spotkanie , a pani prezes i wszystkim pracownikom życzymy satysfakcjonującej pracy.
Dzieci wraz z nauczycielami i Panią Dyrektor Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina
Marzeń”.

R. Woroniecka, A. Dąbrowska.,,Wielkanocne warsztaty”
 Wielkanoc to święta radosne, wiosenne, związane z odradzaniem się nowego życia. To, w jaki sposób je spędzamy i przeżywamy. wynikające z wielowiekowej polskiej tradycji.  Niestety wiele pięknych zwyczajów i obrzędów ludowych odchodzi w zapomnienie. Warto więc je przypominać i przekazywać najmłodszemu pokoleniu, by kultywowało rodzinne tradycje.
Już od kilku lat w przedszkolu organizowane są warsztaty wielkanocne. W tym roku został też  zorganizowany konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną.
Warsztaty rozpoczęły się od występu dzieci z koła folklorystycznego ,,Podlasiaczki”. Przedstawienie rozpoczęło się od zwyczaju malowania jajek, które na Podlasiu zdobiono woskiem przy użyciu lejka lub szpilki. Następnie dzieci pokazały w jaki sposób świętowano pierwszy dzień świąt i drugi dzień świąt. W niedzielę, po powrocie z rezurekcji, spożywano uroczyste śniadanie, składające się  z potraw święconych w Wielką Sobotę. Dzielono się jajkiem składając sobie życzenia. Drugi dzień Świąt Wielkanocnych, zwany Dyngusem lub Lanym Poniedziałkiem, oznaczał dyngus jako polewanie wodą i dyngus jako podarek. „Dyngusiarze” chodzili przede wszystkim do tych domów, gdzie były panny na wydaniu, starając się możliwie szczodrze zmoczyć wybraną osobę. Czasem kończyło się to wykupem w postaci specjalnie przygotowanych pisanek. Niemniej wielokrotne oblanie wodą było dobrym omenem dla dziewczyny i wróżyło rychłe zamążpójście.
Innym zwyczajem przedstawionym przez dzieci było ,,chodzenie z kurkiem”. Młodzieńcy wozili po wsi koguta (kurka) na dwukołowym wózku. Z czasem żywego ptaka zastąpiono sztucznym: ulepionym z gliny, pieczonym z ciasta, wycinanym z deski. Tradycyjnie wózek dyngusowy malowano na czerwono i zdobiono suszonymi źdźbłami zbóż, traw i kwiatów oraz kolorowymi wstążkami. . Kogut jest bowiem symbolem siły, urody, męskości i płodności. Obchody miały charakter zalotów, a nawet konkurów. Kiedy któryś chłopiec z spodobał się córce z gospodarstwa, otrzymywał jajka z jej rąk. Oznaczało to iż, dziewczynie spodobał się zalotnik. Jeśli bardzo wpadł jej oko otrzymywał pisankę. Tak połączone pary miały żyć długo i szczęśliwie z gromadką zdrowych dzieci.
W czasie warsztatów uczestnicy mogli wykonać tradycyjne palmy wielkanocne, stroiki a także dekoracje świąteczne. W warsztatach wzięły udział panie Alina Kaliściak, Stanisława Jeromin, Jadwiga Gniazdowska ze Stowarzyszenia ,,Aktywni”. Zademonstrowały technikę zdobienia jajek  z wykorzystaniem sznurka, koronek i tasiemek.
Został także rozstrzygnięty konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Nagrody otrzymali: Dominika Kunda, Jakub Kimsza, Tymoteusz Kurel, Karolina Kossakowska, Lena Ryczkowska, Karolina Suchocka.
Składamy podziękowania Paniom ze Stowarzyszenia ,,Aktywni” za poświęcony czas na rzecz dzieci i rodziców . Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Bożena Czarnecka
Bożena Szumowska

Pamięci Jana Pawła II
Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. W kolejną rocznicę śmierci Wielkiego Polaka dzieci z przedszkola wraz z nauczycielami, poszły na Plac Jana Pawła II. Pan katecheta Ryszard opowiedział o życiu naszego papieża, zapalił z dziećmi znicze. Nastepnie wszyscy w ciszy i skupieniu odmówili modlitwę. Jan Paweł II na zawsze pozostanie w sercach i pamięci wszystkich ludzi.
A. Bogdzia
B. Jopich
M. Rutkowska

DZIEŃ MARCHEWKI
04.04.2017r. zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu ,,Dzień Marchewki”. W tym dniu dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo. Obchody rozpoczęły dzieci z grupy ,,Krasnoludki” przedstawieniem „Święto Marchewki”. Dlaczego świętujemy Dzień Marchewki? Co warto wiedzieć o marchewce? Na te pytania wszyscy wspólnie staraliśmy się znaleźć odpowiedzi.
Dalsze obchody odbyły się w salach przedszkolnych. Dzieci miały do wyboru różnorodne prace: plastyczne, zabawy, tańce, zagadki, quizy, puzzle. Nie zabrakło również rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały, jak wiele dzieci wiedzą na temat wartości odżywczych tego warzywa oraz wykorzystania jego w życiu codziennym. Na zakończenie w każdej grupie wybrano króla i królową balu.
Po pracy, aby wzmocnić swój organizm każdy przedszkolak z ochotą chrupał świeże marchewki i pił sok marchewkowy.
Dzień ten poszerzył wiedzę dzieci na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców oraz wdrażał poprzez zabawę nawyki prozdrowotne.
Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka
Lucyna Wójcik
Krystyna Skrzypińska

LABORATORIUM MŁODEGO MISTRZA I ODKRYWCY W   CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ
   Dnia 30.03.2017 r  w Przedszkolu w Czarnej Białostockiej ,,Kraina Marzeń” odbyły się warsztaty edukacyjne  w ramach programu unijnego- Urbact III.  Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego przy współpracy naszej gminy. To przedsięwzięcie skierowane  było do dzieci w wieku 6-10 lat i ich opiekunów. Pomimo dużego   zainteresowania, w zajęciach mogło wziąć udział dziesięcioro dzieci.  Nasze przedszkole reprezentowało czworo 6- 7 letnich  przedszkolaków wraz z opiekunami. Pozostali uczestnicy, to  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej.
 Zajęcia pod hasłem ,,Laboratorium młodego odkrywcy” odbyły się  w formie doświadczeń  fizycznych i chemicznych  i trwały  ok.90 min .Podczas ich trwania nikt się nie nudził.                                         Już w pierwszych minutach spotkania  na twarzach  uczestników pojawiły się wypieki- to z emocji, jakie towarzyszyły oglądanym  i wykonywanym samodzielnie eksperymentom. Nieznane dotąd  prawa fizyki i chemii wykorzystywane podczas eksperymentów ,wzbudzały momentami   niepokój, lecz  ciekawość i chęć  samodzielnego wykonania doświadczenia były silniejsze. Już  po krótkim czasie, pod bacznym okiem prowadzących stawały się łatwe, bezpieczne i zrozumiałe.   Doskonale również bawili się opiekunowie dzieci, którzy już po zakończeniu zajęć chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i uwagami.                                                                                                                                                       Na zakończenie  zajęć, dzieci w nagrodę za udział w badaniach otrzymały Certyfikat Młodego Odkrywcy oraz  opracowane materiały do dalszych zabaw z rodzicami w domu .
Mamy nadzieję ,że ten dzień dostarczył ,,młodym naukowcom” wielu niezapomnianych wrażeń, a także sprowokował do zabaw badawczych i doświadczeń pod czujnym  okiem dorosłych.

                                                                                                          Opracowanie: R. Garbaczewska, L.Wójcik


DZIEŃ LEŚNIKA
Dzień 5 kwietnia w przedszkolnym kalendarzu oznaczyliśmy na czerwono- to święto leśnika. My przedszkolacy jesteśmy zaprzyjaźnieni z paniami i panami leśnikami już od lat. Wiele drzew posadziliśmy wspólnie, niektóre rosną razem z nami na przedszkolnym placu i są już całkiem wysokie!
To od leśników dowiedzieliśmy się wiele ciekawych i pożytecznych wiadomości o lasach rozciągających się wokół naszego miasteczka, o zwierzętach, które w nich żyją, o tym jak być przyjacielem przyrody.  To bardzo cenna wiedza, bo zmienia nas, uczy jak  być mądrym i dobrym dorosłym. Jak żyć w zgodzie z naturą, chronić i szanować współmieszkańców świata, w którym razem rośniemy.
Dziś my odwiedziliśmy leśników by w dniu ich święta życzyć wszystkim pogody ducha, zadowolenia i satysfakcji z pracy i  radości z każdej wiosny!
DARZ BÓR!
Dzieci z przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”.
Dziękujmy za wieloletnią współpracę  i wszystkie „zielone spotkania”  z maluchami-
-  dyrektor i pracownicy przedszkola.

WYCIECZKA DO TEATRU LALEK W BIAŁYMSTOKU
Magiczną baśń Hansa Christiana Andersena, którą każdy dobrze pamięta z dzieciństwa , dzieci z grupy ,,Jagódki” z przedszkola w Czarnej Białostockiej mogły zobaczyć w lutym na deskach Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl zachwyca kukiełkami i świetlnymi dekoracjami
   Głównym bohaterem był bajarz, który  ma na sobie kostium iluzjonisty. Opowiada i oprowadza widza po baśniowym świecie. Pełni funkcję pośrednika pomiędzy publicznością a bajkową rzeczywistością. Sprawia, że widownia staje się częścią opowieści o Kayu i Gerdzie, bierze aktywny udział w poszukiwaniach zaginionego chłopca, lęka się monstrualnej Królowej Śniegu. Oglądający podróżują wraz z Gerdą: wkraczają do krainy zapomnienia, jaskini rozbójników, książęcych komnat. Odczuwają też stany emocjonalne dziewczynki, jej niepokój i troskę o przyjaciela. Dynamiczna kreacja bajarza skutecznie przeciwdziała nudzie, wywołuje w małym widzu żywe zainteresowanie przedstawieniem.
„Królowa Śniegu” Białostockiego Teatru Lalek rozbudza dziecięcą wyobraźnię, wywołuje w młodej publiczności entuzjazm, przykuwa uwagę i przenosi w tajemniczy, baśniowy świat. To magiczna opowieść o ogromniej sile przyjaźni i miłości, dzięki której można pokonać każde zło. Grupa ,,Jagódki” z dużymi pozytywnymi emocjami wróciła do przedszkola.
                                                                        E.Toczydłowska
                                                                        M.Wójcik


WYCIECZKA DO CIEPŁOWNI.

Dnia 2 marca 2017 r. dzieci z Przedszkola w Czarnej Białostockiej wybrały  się do Zakładu Energetyki Cieplnej  w Czarnej Białostockiej. Przedszkolaki  poznały ogólne zasady działania ciepłowni, oglądały miejsca, gdzie składuje się opał oraz taśmociągi, którymi zrębki drzewa przenoszone są do pieców.
Duże wrażenie zrobiły na dzieciach wysokie kominy i wielkie piece. Ciekawostką była informacja, że z wysokich kominów ciepłowni, podczas spalania nie wydobywa się dym, tylko para wodna!
Zwiedzanie ciepłowni pozwoliło dzieciom poznać ekologiczny sposób ogrzewania domów w naszym mieście.
Dziękujemy pani Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej za zaproszenie-

-dzieci i nauczyciele Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”.


„Tydzień języka angielskiego”

W dniach 13.03 15.03 w naszym przedszkolu został zorganizowany Tydzień Języka Angielskiego w trzech grupach starszaków, Słoneczkach, Skrzatach i Tygryskach. Zamierzonym celem, który chciałyśmy osiągnąć było, aby dzieci w naszej placówce nie tylko nabywały umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale również zapoznały się z kulturą i zwyczajami jednego z krajów anglojęzycznych. W poniedziałek i wtorek dzieci miały zajęcia tematyczne o Wielkiej Brytanii, które poprowadziły panie Renata Woroniecka i Karolina Pezowicz. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci, ponieważ niektóre z nich podróżowały już do Anglii lub mają rodzinę w tym kraju. Wielką atrakcją było picie herbaty i jedzenie frytek przygotowanych przez kuchnię. W środę i czwartek dzieci miały zajęcia języka angielskiego na których poznały bliżej stolicę Wielkiej Brytanii Londyn. Mogły też skosztować słodkości prosto z Anglii. W piątek świętowaliśmy Dzień Św. Patryka. Hitem tego dnia był teatrzyk przedstawiany przez dzieci o skrzatach oraz foto budka przygotowana na zajęcia angielskiego. Cały tydzień był obfity w najróżniejsze niespodzianki, które bardzo spodobały się dzieciom. Pytały do jakiego kraju będziemy podróżować w przyszłym tygodniu :) Poniżej zamieszczamy fotorelację z całego tygodnia naszej podróży.


Aneta Sobolewska


GRUPA AZOTY PRZEDSZKOLIADA TOUR 2017 BIAŁYSTOK

„Przedszkole i piłka to nie pomyłka!” Takie właśnie hasło przyświecało naszym przedszkolakom na imprezie sportowej zorganizowanej w Białymstoku dla uczestników Przedszkoliady przez GRUPĘ AZOTY w  dniu 27.02.2017 r. Ten ogólnopolski projekt ma przeciwdziałać otyłości u najmłodszych, zachęcać dzieci do uprawiania sportu już od najmłodszych lat oraz zapobiegać przyszłym zwolnieniom z wf-u. Naszym małym sportowcom gorąco kibicowali rodzice. Dzieci otrzymały dyplomy, nagrody, koszulki oraz puchar za uczestnictwo. Imprezę pomogli zorganizować białostoccy sportowcy, a także wydarzenie to umilały maskotki Kangura oraz Pszczoły maskotki klubu piłkarskiego Jagiellonia Białystok. Serdecznie dziękujemy organizatorom za tak emocjonujący dzień!
Karolina Pezowicz
Małgorzata Dziemiach
Krzywicka


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY NIE ZAWSZE MUSI BYĆ SŁONECZNY!

21 marca powitaliśmy wiosnę!
Przyszła nieco niezauważona, z deszczem, pierwszą burzą, chłodem i słońcem schowanym  za chmurami. Ale przyszła!
Przedszkolaki powitały ją w sposób tradycyjny
z Marzanną.  Maluchy obejrzały przedstawienie „Czas na wiosnę” w wykonaniu przedszkolnego koła teatralnego „Pomponik” z Marzanną, Panią Wiosną i Panią Zimą w roli głównej. Marzannę przedszkolaki zrobiły samodzielnie ze słomy i ekologicznych odpadów. Mieliśmy w planach spalenie zimowej kukły, radosny marsz ulicami naszego miasta z kwiatami, motylami z papieru i okrzykami na cześć wiosny, ale plany przełożyliśmy na słoneczny dzień.

Dzieci z grupy "Jagódki" z Czarnej Wsi Kościelnej w pierwszym dniu wiosny wzięły udział w przemarszu prezentując kukłę Marzanny przed starszakami szkolnymi. Dzięki pomocy starszych kolegów, mimo padającego deszczu, udało się spalić Marzannę, tym samym żegnając zimę. Jako prezent powitalny dla Pani Wiosny, dzieci przygotowały suknię, wspólnie ozdabiając ją elementami symbolizującymi wiosnę. Cały dzień obfitował w wesołe zabawy do wiosennych piosenek. Teraz już na pewno wiosna zagości na dobre i będzie każdego dnia malować słoneczne uśmiechy na twarzach przedszkolaków oraz wszystkich dorosłych.

A wiosna jest, czujemy to w zapachu ziemi i trawy ale…  „na razie bazie” (J. Sztaudynger).

K. Skrzypińska, L. Wójcik, A. Dąbrowska, R. Woroniecka, M. Wójcik.


                 ,, JAK DOKARMIAĆ PTAKI ZIMĄ"- OBLICZA LASU   
           Dnia 21.02.2017r. dzieci z Przedszkola Czarnej Białostockiej ,,Kraina Marzeń” grupę ,,Jagódki”, odwiedzili pani leśnik Agnieszka Szumarska i pan leśnik Wojciech Rudnik pracownicy Nadleśnictwa Czarna Białostocka, którzy poprowadzili zajęcie w ramach tematu kompleksowego „Pomagamy ptakom i zwierzętom przetrwać zimę”, którego celem było:               
- Zachęcenie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy
- Kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody.
- Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej.
- Pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym.
Dzieciaki oczekiwały gościa z niecierpliwością już od samego rana. Spotkanie rozpoczęło się występem koła przyrodniczo- ekologicznego ,,Szyszkowe Ludki”  oraz literackiego ,,Mali Literaci” wystawiając teatrzyk pod tytułem ,,Śniadanie Wróbelka” oraz wiersze.                                                        
Pan Wojciech  opowiadał dzieciom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa, jelenia, łosia) zamieszkujących las.
Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Leśniczy zainteresował dzieci swoimi opowieściami o zwierzętach i ptakach wykorzystując różne ilustracje, obrazki oraz slajdy na dużym ekranie. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały ciekawe plansze edukacyjne, aktywnie brały udział w rozmowie z panią i panem leśnikami. Każde dziecko otrzymało nagrodę za piękny występ..
Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań panu leśniczemu i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasi goście na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym.                                                                                                                       
Serdecznie dziękujemy pani leśnik Agnieszce Szumarskiej i panu leśnikowi Wojciechowi Rudnikowi  oraz Nadleśnictwu Czarna Białostocka za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.
E.TOCZYDŁOWSKA


Dzień wody

22 marca 2017 obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji grupa „Żabki” i „Słoneczka” spotkały się by uczcić razem to święto. Dzieci ubrane we wszystkich odcieniach niebieskiego, który jest umownym kolorem wody postanowiły zaznaczyć ten fakt.  Po włączeniu „telewizora” w przedszkolnych wiadomościach spiker  przybliżył dzieciom, łącząc się z korespondentką z Krakowa, Warszawy, Białegostoku i  Czarnej Białostockiej : jaki smak ma woda?, jaki kolor ma woda ?, komu potrzebna jest woda?  oraz gdzie mieszka woda? Korespondentka zadawała pytania przechodniom a w tej roli wystąpiły  dzieci.  Potem zrobiło się jeszcze bardziej niebiesko niż na początku, bo w rytm muzyki dzieci tańczyły z niebieskimi bibułkowymi serpentynami. Nadszedł czas na działanie, które jest najbardziej pożądaną formą uczenia się ale też najbardziej lubianą przez dzieci. Zaczęliśmy od ćwiczeń oddechowych- czyli bulgotania. Potem sprawdzaliśmy co tonie a co pływa? Następnie co się rozpuszcza w wodzie a co nie? Każdy własnoręcznie wykonywał swoje eksperymenty. Woda jest tak dobra, że niektórym trzeba było kilka razy ją dolewać  , aby móc kontynuować doświadczenia. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom akompaniowanie do muzyki za pomocą folii malarskiej. Na zakończenie, „Słoneczka” i „Żaki” wykonały prace plastyczne z kropelek wody. Powstały niesamowite dzieła. Jedni wyczarowywali postacie dziewczynek, chłopców, inni: sowy, duszki, pieski itd. Chciało nam się jeszcze świętować i  bawić z wodą, ale czas szybko płynął i trzeba  było wracać do domu. Grunt, że w dobrych humorach i z nowymi wiadomościami i doświadczeniami.

R. Garbaczewska
B. Bednarek


Przedszkole w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”             21.02.2017

Artykuł dot. obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
w dniu 21.02.2017

"Chodzi mi o to, aby język giętki - powiedział wszystko, co pomyśli głowa
A czasem był jak piorun jasny, prędki
A czasem jako pieśń stepowa
A czasem jako skarga nimfy miętki
A czasem piękny jak aniołów mowa
Aby przeleciał wszystko ducha skrzydłem
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem."
                                                             Juliusz Słowacki


Dnia 21 lutego 2017r w Przedszkolu w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń” obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Od 2000r w dniu 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez organizację UNESCO w 1999 roku i jest z pewnością okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony różnorodności językowej i docenić piękno ojczystego języka.
Na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, z których ponad połowa jest już rzadko używana tj. wyparta przez inne języki (np. język angielski).
Język jest silnym czynnikiem świadczącym o przynależności narodowej człowieka.
Język polski, literacki, ojczysty jest tylko jeden i wszyscy mamy obowiązek o niego dbać oraz szanować jego zasady.
Współczesny, coraz bardziej cyfrowy świat niezbyt dobrze obchodzi się z naszym językiem. Mało ze sobą rozmawiamy, coraz rzadziej piszemy, niechętnie czytamy.
Nauczycielom organizującym imprezę zależało na tym, by  przekazać dzieciom wiedzę na temat tego, czym jest język ojczysty, uświadomić wagę poprawności językowej i ukazać  piękno rymu języka polskiego poprzez prezentację powszechnie znanych wierszy i piosenek.
Zależało nam na przekazaniu dzieciom, iż kulturę osobistą człowieka tworzy nie tylko jego zachowanie, sposób ubierania się, ale także to, jak się wypowiada.
Czysta wymowa, staranny sposób formułowania myśli oraz dbałość o poprawność językową jest wysoko ceniona.
Dzień uczciliśmy prezentując piękno naszego języka polskiego, które jest ukazane m.in. w dorobku słynnych polskich twórców poezji dziecięcej. Dzieci dokonały inscenizacji wierszy,
zostały zaangażowane do powtarzania trudnych zdań tzw. „łamańców językowych” (lingwołamanek). Miały też możliwość ekspresji ruchowej, zabawy tanecznej przy znanych, prostych  piosenkach dziecięcych.
Obchodzony przez naszych przedszkolaków dzień dostarczył im wielu miłych wrażeń, a najważniejsze sprowokował do odkrywania i delektowania się piękną polszczyzną.
Na zakończenie nasuwa się krótka, ponadczasowa myśl Mikołaja Reja: „A dyć narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi iż swój język mają…”

Opracowanie: Małgorzata Dziemiach - Krzywicka

TELEWIZJA W PRZEDSZKOLU.
W dniu 4 stycznia 2017 roku   Przedszkole w Czarnej Białostockiej Kraina Marzeń odwiedziła  telewizja TVP Białystok .  Celem jej wizyty było sporządzanie reportażu dotyczącego dzieci sześcioletnich oraz zmian w płatnościach dla nich.  Dziennikarze stacji zadali kilka pytań  o ofertę przedszkola  i  realizację programów dodatkowych.  W obiektywie kamer telewizyjnych zaistniała grupa najstarszych dzieci czyli grupa Skrzaty.  Reporterzy nakręcili kilka ujęć z ich udziałem.  Kamera towarzyszyła im w czasie wykonywania  przez nich pracy plastycznej.  Tak nakręcony reportaż można było obejrzeć na kanale stacji jeszcze tego samego dnia o godzinie 18.00. Film dostępny jest w archiwum stacji na stronie internetowej TVP Białystok .  Jest wspaniałą pamiątką dla bohaterów reportażu ! ! !
J

KAROLINA PEZOWICZ.


KULIG! KULIG! KULIG!

    Korzystając z przepięknej zimowej pogody, w czwartek 16 lutego 2017 r. dla dzieci z grupy Skrzaty i Tygrysy został zorganizowany kulig. Na miejscu czekały na nas koniki z dużymi saniami.  W trakcie przejażdżki podziwialiśmy zimowy krajobraz okolic naszego miasta. Po przejażdżce saniami przyszedł czas na ognisko i pieczenie  kiełbasek. Po takiej wycieczce kiełbaski bardzo smakowały. Dzieci troszkę odpoczęły, nabrały siły i bawiły się na śniegu: lepiły bałwana, rzucały śnieżkami i robiły anioły. Radości przedszkolaków nie było końca.

Karolina Pezowicz
Krystyna Skrzypińska
Ewa Dakowicz
Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka


Poznajemy zawody- może zostanę fryzjerem?

Dzięki uprzejmości pani Justyny Sadowskiej fryzjerki z salonu „Szalone Nożyczki” przedszkolaki poznały pracę fryzjera- na czym polega, czy jest trudna, czy to ciekawy zawód? Takie pytania zadawały dzieci pani Justynie.  Zaciekawione były wielką ilością kosmetyków, sprzętami pomagającymi w układaniu fryzur i niezliczoną ilością nożyczek. Niektórzy siedli na fotelu, by ufryzować włosy żelem, lub sprawdzić jaką moc ma suszarka fryzjerska. To była bardzo przyjemna wizyta, chłopcy dowiedzieli się, że panowie w naszym mieście  równie często  jak panie korzystają z usług fryzjera, modelują włosy i są zainteresowani modnymi, nowymi trendami fryzjerskimi.
Czy chłopcy mogą zostać fryzjerami?  Czy małe dziewczynki mogą zostać klientkami salonu fryzjerskiego? Jak dbać o włosy by rosły tak jak Roszpunce- do ziemi?
Warto było się tego dowiedzieć, warto było odwiedzić salon „Szalone Nożyczki”  i wrócić do przedszkola ze słodkim lizakiem w buzi! Może zostanę fryzjerem zastanawiał się  tego dnia niejeden przedszkolak!
R. Woroniecka, A. Dąbrowska.

Przedszkole w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń" 21.02.2017

Artykuł dot. obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
w dniu 21.02.2017

"Chodzi mi o to, aby język giętki - powiedział wszystko, co pomyśli głowa
A czasem był jak piorun jasny, prędki
A czasem jako pieśń stepowa
A czasem jako skarga nimfy miętki
A czasem piękny jak aniołów mowa
Aby przeleciał wszystko ducha skrzydłem
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem."
                                                             Juliusz Słowacki

Dnia 21 lutego 2017r w Przedszkolu w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń" obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Od 2000r w dniu 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez organizację UNESCO w 1999 roku i jest z pewnością okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony różnorodności językowej i docenić piękno ojczystego języka.
Na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, z których ponad połowa jest już rzadko używana tj. wyparta przez inne języki (np. język angielski).
Język jest silnym czynnikiem świadczącym o przynależności narodowej człowieka.
Język polski, literacki, ojczysty jest tylko jeden i wszyscy mamy obowiązek o niego dbać oraz szanować jego zasady.
Współczesny, coraz bardziej cyfrowy świat niezbyt dobrze obchodzi się z naszym językiem. Mało ze sobą rozmawiamy, coraz rzadziej piszemy, niechętnie czytamy.
Nauczycielom organizującym imprezę zależało na tym, by przekazać dzieciom wiedzę na temat tego, czym jest język ojczysty, uświadomić wagę poprawności językowej i  ukazać  piękno rymu języka polskiego poprzez prezentację powszechnie znanych wierszy i piosenek.
 Zależało nam na przekazaniu dzieciom, iż kulturę osobistą człowieka tworzy nie tylko jego zachowanie, sposób ubierania się, ale także to, jak się wypowiada.
Czysta wymowa, staranny sposób formułowania myśli oraz dbałość o poprawność językową jest wysoko ceniona.
Dzień uczciliśmy prezentując piękno naszego języka polskiego, które jest ukazane m.in. w dorobku słynnych polskich twórców poezji dziecięcej. Dzieci dokonały inscenizacji wierszy,
zostały zaangażowane do powtarzania trudnych zdań tzw. „łamańców językowych” (lingwołamanek). Miały też możliwość ekspresji ruchowej, zabawy tanecznej przy znanych, prostych  piosenkach dziecięcych.
Obchodzony przez naszych przedszkolaków dzień dostarczył im wielu miłych wrażeń, a najważniejsze sprowokował do odkrywania i delektowania się piękną polszczyzną.
Na zakończenie nasuwa się krótka, ponadczasowa myśl Mikołaja Reja: „A dyć narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi iż swój język mają…”


Opracowanie: Małgorzata Dziemiach - KrzywickaAutorem i inicjatorem filmu jest p. Aneta Sobolewska. Szczególne podziękowania kierujemy do p. Huberta Bielawskiego za pomoc w montażu filmu oraz dzieci i pracowników przedszkola, którzy “grali” w filmie.


Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu.
Tradycją naszego przedszkola jest to, że odwiedzają nas babcie i dziadkowie naszych wychowanków, dla których przygotowujemy uroczystość z okazji ich święta.
Zaproszeni goście w pięknie udekorowanej sali oglądali przedstawienia w wykonaniu wnuków. W tym roku w niektórych grupach odbyły się jasełka, a w innych montaże słowno-muzyczne. Tańcem, wierszem i piosenką przedszkolaki umiliły czas kochanym dziadkom. Odbywały się też konkursy, zadania przygotowane specjalnie dla dziadków i babć. Zwieńczeniem każdej uroczystości było wręczenie prezentów oraz wspólna biesiada przy suto zastawionych stołach.
Na uroczystość do niektórych grup przybyli przedstawiciele policji, którzy z dziećmi rozmawiali na temat zagrożeń jakie mogą nieść nieodpowiednie zabawy na śniegu. Natomiast starsze osoby uczulali na niebezpieczeństwo wynikające z nadmiernego zaufania do osób obcych podających się za najbliższych
„metoda na wnuczka”.

Alina Bogdzia
Beata Jopich


„Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi”
Miasto przyprószone śniegiem, lekki  mróz za oknami, a w naszym przedszkolu pięknie przystrojona sala - to nastrój towarzyszący koncertowi kolęd i pastorałek, który odbył się 25 stycznia  2017 r. Koncert kolęd był okazją do tego, aby przedłużyć radość Świąt Bożego Narodzenia, ale też pomyśleć nad tym co nas czeka w nadchodzącym roku.
Było nam niezmiernie miło gościć pana w-ce burmistrza Wiesława Majewskiego, który już po raz drugi gościł na naszym koncercie kolęd.  Pan Ryszard Krutul
katecheta uczący w naszym przedszkolu uświetnił nasz koncert grając na gitarze kolędy. Wszyscy przybyli goście oraz dzieci śpiewali do akompaniamentu. Na pewno z  nostalgią, każdy wspominał niedawno obchodzone Święta Bożego Narodzenia.

Kolędowanie  w  naszym  przedszkolu  to  coroczna tradycja . W  koncercie  wzięło  udział  15  wykonawców. Wiek wykonawców wahał się od ukończonych 3 lat do ukończonych 6 lat.
  Na koncercie można było usłyszeć stare, tradycyjne  kolędy jak i współczesne pastorałki. Były to min.: „Cicha noc”, „Do szopy , hej pasterze”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „ Jezus malusieńki”, „ Gore gwiazda”, „ Zostań Jezu mym braciszkiem”, „Skrzypi wóz”, „Nie płacz Jezu”, „Do stajenki”, „Bosy pastuszek”.
Nasz  koncert  jak  co  roku  jest  inny , dekoracja  zimowo -  świąteczna, dzieci  w  pięknych  odświętnych  strojach, a na  koniec  po  występie  słodkie co nieco  dla  gości  i  uczestników koncertu .

Wszystkim i każdemu z osobna ( rodzicom, babciom, dziadkom, osobom niespokrewnionym), którzy zaszczycili nas swoją obecnością DZIĘKUJEMY!!!!!!!. Szczególne podziękowania, należą się jednak ŚPIEWAJĄCYM ARTYSTOM. Pozostało nam zaprosić na   wspólne  kolędowanie  za  rok!

B. Bednarek
R. Garbaczewska


„On jest Królem”
W okresie kolędowania dnia 22.01.2017 r. przedszkolaki wystąpiły w kościele pw. Jezusa Miłosiernego w przedstawieniu jasełkowym pt. : „Tak, On jest Królem”.
W zimowy dzień maluchy  opowiedziały zebranym historię Narodzenia Jezusa Chrystusa, śpiewały kolędy, przyjmowały role postaci z Biblii, dzielnie pokonywały tremę i chłodną, zimową aurę kościoła.
Występ przedszkolaków bardzo się podobał,  zebrani i rodzice młodych artystów gorąco oklaskiwali występy dzieci.
Dziękujemy księdzu proboszczowi  Andrzejowi Rynkowskiemu za zaproszenie, rodzicom za pomoc w przygotowaniu jasełek, dzieciom za piękny występ.

K. Skrzypińska, L. Wójcik, R. Woroniecka.


Podsumowanie akcji ,,Góra grosza”
W grudniu dzieci z przedszkola przystąpiły do ogólnopolskiej akcji ,,Góra grosza”. Głównym motywem do wzięcia udziału w tej akcji była świadomość, iż zebrane pieniądze mogą przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnej winy wychowują się poza rodziną, z dala od domu rodzinnego, od najbliższych. Przez trzy tygodnie dzieci z wszystkich grup przynosiły drobne monety groszowe do skarbonki, nieraz dzieląc się wszystkimi swoimi oszczędnościami.Po zakończeniu akcji koordynatorzy akcji dokonali podsumowania, sporządzając protokół:
Wspólnie zebrano :  587zł   39gr
Jagódki - 90,91 zł
Zajączki -  73,58 zł
Jeżyki - 72, 17 zł
Słoneczka - 69,67 zł
Żabki - 67,50 zł
Skrzaty - 65,55 zł
Biedronki - 57,96 zł
Tygrysy - 54,14 zł
Krasnale - 22, 62 zł
Muchomorki - 13,29 zł
Cieszy nas fakt, że kolejny raz pokazaliśmy, że potrafimy dzielić się z innymi.
R.Garbaczewska, K.Pezowicz, K.Skrzypińska,  J. Bujwicka - Łapińska

„Pierwszy dzień zimy”
Pewnego grudniowego dnia dzieci z  grupy „ Żabki" otrzymały list od Pani Zimy, która wyznaczyła dla nich mnóstwo zadań do wykonania. Był to pierwszy dzień kalendarzowej zimy, który przypada 22 grudnia.
Na początku dzieci wysłuchały opowiadania pt.”Zimowe zabawy misia Kuleczki” z którego dowiedziały się, jak należy ubierać się zimą oraz jak można bawić się o tej porze roku. Następnie maluszki tańczyły przy piosence „Przyszła zima biała” i bawiły się w odgadywanie zdań „Prawda- fałsz”. Nie dały się zwieść i zgodnym chórem odpowiedziały, że zdanie : „Zimą chodzimy w krótkich spodenkach”, jest fałszywe. Przy muzyce A. Vivaldiego papierowe śnieżynki tańczyły na chuście animacyjnej, którą poruszały dzieci. Sprawiło im to dużo radości, gdy patrzyły jak białe płatki wirują w powietrzu. Śnieżynki posłużyły im również do ćwiczenia orientacji w przestrzeni, kładły je: za sobą, przed sobą i obok siebie.
Z prawdziwym zacięciem odgadywały zimowe zagadki wcale nie „strzelając” a „trafiając” w samo sedno odpowiedzi. Na koniec ze śnieżynek powstała suknia dla Pani Zimy. Zwieńczeniem dnia, kiedy powitaliśmy zimę było wyjście na ulice miasta i poczęstowanie mieszkańców lodowymi cukierkami. Przyłączyła się do nas grupa „Słoneczek” z którą przy okazji odwiedziliśmy szopkę stojącą przed kościołem „Jezusa Miłosiernego”. Dzieci podziwiały figury Maryi, Józefa i małego Jezusa leżącego w żłóbku. Zostaliśmy mile przyjęci przez mieszkańców a niektórzy dzięki nam dowiedzieli się o pierwszym dniu zimy, bo w przedświątecznej gonitwie umknęło to ich pamięci.

Beata Bednarek


W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA…
 
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się ze spokojem, radością, rodzinną atmosferą. To najlepszy czas w ciągu roku, magiczny klimat, zapach pierniczków, czerwonego barszczu z uszkami i prezenty. Każde dziecko uwielbia te święta. Dostaje wtedy prezenty od św. Mikołaja, ubiera z rodzicami choinkę, zajada pyszne ciasta.
    W przedszkolu jest to również czas oczekiwania na przyjście Mikołaja. Dzień ten nastąpił 6.XII., Mikołaj w towarzystwie pracowników Nadleśnictwa odwiedził dzieci w grupach obdarowując je prezentami, w przygotowaniu których pomogli mu przyjaciele dzieci. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy:
Radzie Rodziców działającej przy Przedszkolu,
 Pracownikom Nadleśnictwa Czarna Białostocka

Państwu:
Emilii i Robertowi Sitko.
Annie i Bartłomiejowi Żurawskim,
Annie i Grzegorzowi Dzienis
Monice i Jarosławowi Różańskim
 Urszuli i Adamowi Kirejczyk
Katarzynie i Pawłowi Szutko
Katarzynie i Januszowi Ganczarskim
Ewie i Zdzisławowi Chmielewskim
 Justynie i Arkadiuszowi Sadowskim „Szalone Nożyczki”
Marcie i Krzysztofowi Burak
 Joannie i Tomaszowi Gregorczuk Sklep spożywczo-monopolowy „PROMYK”
Monice i Jarosławowi Dowgiert „JAR-DOW”
Dariuszowi Moniuszko -Sklep Ogólnospożywczy
Marii i Dariuszowi Kolendo
Ewie i Mariuszowi Gbur
Dorocie i Markowi Kimsza
Marcie i Adamowi Mariuszowi Piktel
Pani:
Edycie Kaczko
Paulinie Miłkowskiej
Honoracie Klimowicz-Sobolewskiej
Magdalenie Suszko -Salon Urody „BEAUTY MADAME”
Grażynie Dobrowolskiej

Następnie odbył się Turniej o Jego puchar. Trzeba przyznać, że postawione dzieciom zadania do wykonania wcale nie były łatwe. Wymagały ogromnej zręczności, szybkości, a także refleksu. Atmosferę podgrzewały hasła i okrzyki poszczególnych grup przygotowane na powitanie Mikołaja. Tego dnia nie było przegranych,  sam fakt uczestnictwa był niezwykle ważny. Dobra zabawa i zdrowa rywalizacja dostarczyły mnóstwo radości wszystkim uczestnikom.
    Czas świąteczny to również spotkania rodzinne w przedszkolu. Jednym z nich były warsztaty, które odbyły się 14.XII. Atrakcją był występ zespołu folklorystycznego „Podlasiaczki” z kolędowaniem. Po występach został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy stroik świąteczny i pani dyrektor wręczyła nagrody i wyróżnienia. Następnie rodzice wraz z dziećmi udali się do przygotowanych stoisk. Przy których wykonywali: bombki, stroiki, pachnące pomarańcze oraz szyszkowe choinki. Wykonane ozdoby zostały zabrane do domów.
    Kontynuacją świątecznej tradycji były zaprezentowane rodzinom jasełka w wykonaniu przedszkolaków. Odbyły się one we wszystkich grupach. Śpiew kolęd ,teksty o tradycyjnej treści wprowadziły w radosny nastrój oczekiwania na święta.

                                                                         
Beata Jopich, Alina Bogdzia, Marta Rutkowska.


Andrzejkowe Wróżby
W dawnych czasach pod koniec roku, kiedy dni stawały się krótsze, a wieczory dłuższe, ważnymi spotkaniami były wieczory poprzedzające dzień św. Katarzyny i św. Andrzeja. Na Katarzynki wróżyli chłopcy a dziewczęta w andrzejki. Z czasem katarzynkowe wróżby zanikły, zaś tradycja andrzejek pozostała do dziś.
Zgodnie z ludową tradycją w dniu poprzedzającym imieniny św. Andrzeja dzieci brały udział w różnych zabawach. Atrakcją tego dnia były oczywiście wróżby np.: Dwa serca, Wirująca butelka, Wędrujące buty, Magiczne cyfry, Rzucamy kości, Koło przyszłości. Każdy uczestnik mógł sobie wywróżyć: kim zostanie w przyszłości, odczytać los z rzucanych kości, a nawet sprawdzić jakie imię będzie miała wybranka serca lub wybraniec. Oczywiście nie zabrakło najbardziej znanej wróżby, czyli lania wosku:
Kto wosk w wodę leje
temu spełnią się nadzieje
Podczas tej wróżby dzieci bardzo chętnie odczytywały swoją przyszłość z cienia jaki rzucał odlew woskowy.
Takie spotkania przy andrzejkowych wróżbach i zabawach to dobra okazja do poznania ludowych tradycji i zwyczajów.
Marta Rutkowska
Beata Jopich


Wyjazd do kina na film animowany „Trolle”
W dniu 29.11.2016 dzieci z grup „Biedronki”, „Zajączki”, „Skrzaty” i „Tygryski” wybrały się na wycieczkę do kina „Sokół” w Sokółce na film animowany „Trolle”. Wspaniała, kolorowa bajka w wersji 3D dzięki swej fabule i efektom specjalnym przeniosła dzieci w niezwykły i inny świat. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Celami i założeniami programowymi wycieczki było: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej (edukacja medialna),kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu, integracja dzieci, wzmocnienie więzi koleżeńskiej, poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie
kino w Sokółce.
Krystyna Skrzypińska
Karolina Pezowicz

POMAGAMY ZWIERZĘTOM
Otwarte serca i empatia, to dzisiaj ogromna zaleta, a umiejętność dzielenia się to dar, który posiadają nieliczni. W dzisiejszych czasach często spotykamy się z prośbami o pomoc.  Na te prośby i apele odpowiadają osoby, którym nie jest obojętny los innych.
Przedszkole w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń" stało się miejscem pomocy naszym „braciom mniejszym”. Potrzebujące zwierzęta same nie umieją poprosić o pomoc, ale są ludzie dobrej woli, którzy robią to w ich imieniu.  W dniach 5.XII. - 9.XII.2016r została zorganizowana akcja pod hasłem ,,Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę. W ten sposób chcieliśmy pomóc podopiecznym ze Stowarzyszenia As w Czarnej Białostockiej przetrwać trudny czas chłodu i zimna.  Na odzew nie trzeba było długo czekać. Przedszkolaki i ich rodzice chętnie włączyli się w proponowane działania. W wystawionych w przedszkolnym holu kartonach zaczęły pojawiać się najpotrzebniejsze rzeczy : karma dla psów i kotów, koce, miski, smycze itp.  Akcja zakończyła się powodzeniem.            
Organizatorzy dziękują wszystkim ofiarodawcom i ludziom dobrej woli za otwarte serca.                                        
B.Bednarek, R.Garbaczewska,


„Strażacy w przedszkolu”- czy małe dzieci widzą jak się ratować w czasie pożaru?
W ramach realizacji programu „Bezpieczny Przedszkolak”  zaprosiliśmy do przedszkola pana Radosława Tercjaka-  strażaka OSP w Czarnej Białostockiej. Panu Radkowi towarzyszył syn- zafascynowany pracą  taty, przyszły strażak.
Pan strażak przyszedł do przedszkola w stroju „roboczym” i  pozwolił dzieciom przymierzyć swój kask.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały rad pana Radka o tym, jak należy się  zachowywać  w przypadku pożaru. Oto kilka z nich.
Gdy w domu się pali dziecko powinno:
-położyć się na podłodze, schować głowę, zasłonić nos i usta np. oddychając przez bluzkę- jest to bardzo ważne, gdyż toksyczny dym i wysoka temperatura znajdują się głównie w górnych warstwach powietrza. Do twarzy dziecko może przyłożyć zmoczony ręcznik- ułatwi to oddychanie w oparach ciężkiego, trującego dymu.
-zawiadomić dorosłych lub jeśli to możliwe zadzwonić pod nr ratunkowy 998 lub 112. Prawidłowo przekazana informacja powinna zawierać trzy elementy:
-dokładny adres miejsca , gdzie wybuchł pożar,
-imię i nazwisko osoby zgłaszającej,
-numer telefonu, z którego następuje zgłoszenie.
Istotne jest, by nauczyć dziecko numerów alarmowych na pamięć i  pobawić się z dzieckiem w ewakuację, by dziecko potrafiło uciec z domu, gdzie wybuchł pożar.
-dziecko musi wiedzieć, że nie może samo walczyć z pożarem, że jest to zbyt niebezpieczne,
-dziecko powinno spróbować opuścić dom jak najszybciej np. w pozycji na czworakach, z nisko opuszczona głową,
-w sytuacji gdy ogień odetnie drogę ucieczki , dziecko powinno poszukać schronienia w pomieszczeniu znajdującym się najdalej od źródła pożaru,
- wiedzieć, że nie wolno chować się w szafach i innych zakamarkach. Nie ochroni to dziecka od ognia, a ratownikom utrudni jego odnalezienie.
-gdy dziecko znajdzie się w pomieszczeniu niestrawionym jeszcze płomieniami, musi zamknąć drzwi i uszczelnić szparę znajdującą się między nimi, a podłogą za pomocą mokrej szmaty. Powstrzyma to dym, który rozprzestrzenia się szybciej od ognia.
Wizyta pana strażaka była bardzo pouczająca. Dzieci przyswoiły sobie  bardzo ważne informacje ratujące życie i   zdrowie. Należy je często powtarzać, by w sytuacji zagrożenia dzieci wiedziały jak należy się zachować.
Dziękujemy panu  strażakowi Radosławowi Tercjakowi za wizytę w przedszkolu i cenne wskazówki by małe dzieci wiedziały jak ratować się w czasie pożaru.
Renata Woroniecka, Alicja Dąbrowska, Krystyna Skrzypińska.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

    Dnia 25 listopada przedszkolaki z grup Żabki, Muchomorki i Słoneczka uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym przyjacielem - Misiem. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek , moda            na nie nie przeminęła.                                                                                                                                                Uroczysty dzień rozpoczął się od zajęć w grupach, podczas których dzieci przedstawiły swoich przyjaciół i poznały historię obchodzonego święta. Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do Krainy Pluszowego Misia. Tam czekały na nie niespodzianki w postaci zabaw ruchowych, konkursów, śpiewanych piosenek i tańców. Po wykonanych zadaniach dzieci w nagrodę  przystąpiły do degustacji tego, co misie lubią najbardziej czyli miodu z biszkopcikami. Wszystkim bardzo smakowało, aż miło było patrzeć! Na zakończenie nastąpiło  wspólne złożenie życzeń pluszakom oraz  zaśpiewanie: ,,Sto lat” . Misiową  zabawę uwieńczyło  obejrzenie filmu  z serii ,,Miś Uszatek” .
  Ten lubiany przez wszystkie dzieci dzień, był naprawdę wyjątkowy  i ,,misiowo” udany. Dzieci miały wiele okazji do przytulania misiów. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola jeszcze więcej misiów  i będziemy  znowu wesoło się  bawić.

                                                                                    Beata Bednarek , Alina Bogdzia, Renata Garbaczewska

Dzień Jeża w grupie „Żabki”
Dzień Jeża to jedno z wielu pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. Dlaczego mamy bowiem świętować z okazji istnienia małego kolczastego ssaka? Odpowiedź jest prosta. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach.
Grupa „Żabki” postanowiła uczcić to święto. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na brązowo. „Pani Jesień” zostawiła do dzieci list w którym poinformowała ich, iż w przedszkolu zgubił się jej przyjaciel. Ruszyliśmy więc w poszukiwaniu zagubionego gościa. Pomogły nam w tym ślady. Kiedy już znaleźliśmy pudełko okazało się że w środku schował się jeż.  Dzieci odśpiewały jeżykowi „sto lat”. Wysłuchały ciekawostek z życia tego ssaka, poznały jego wygląd oraz wykonały gruszkowego jeża. Bardzo ich rozweselił widok swojego „kolczatka”.  Próbowały go pogłaskać, ale to nie było proste .
Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznawać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić. Zachęcamy, byście świętowali Dzień Jeża 10 listopada czytając o nich, oglądając filmy i bawiąc się uczyli. A jeże w tym czasie obchodzą swoje święto smacznie śpiąc, nie przeszkadzajmy im więc.

Beata  Bednarek

Akcja „Zaadoptuj Pluszaka”
14 listopada 2016 rozpoczęliśmy akcję „Zaadoptuj Pluszaka”. Popularne hipermarkety robią akcję „Wietrzenie magazynów” nasza akcja też była swego rodzaju „wietrzeniem magazynu”. Z pewną dozą nieśmiałości wystawiliśmy pluszaki, które wcześniej wykąpały się w naszej przedszkolnej pralce a potem grzecznie schły i czekały na wielki swój dzień. Byliśmy mile zaskoczeni, że nasze misie, żabki, jeże, smoki, krokodyle, łosie i inne maskotki, znalazły swoich nowych właścicieli. Jakaż była radość dzieci, gdy wypatrzyły nowego „przyjaciela”, który ukoi smutek, wysłucha gdy dziecku jest źle i przyjmie wszystkie łzy, ale też będzie fikał koziołki, gdy dziecko rozpiera radość. Jest nam niezmiernie miło, że nasze pluszaki znalazły nowe domy. Dziękujemy wszystkim, którzy przy okazji wsparli finansowo nasze przedszkole, wrzucając małe co nieco do puszki. Uzbieraliśmy 645,18 zł.  Zebrane fundusze przeznaczone będą na zakup nowych zabawek. Serdeczne dzięki
JJJ

Beata Bednarek
Renata Garbaczewska

Pasowanie na przedszkolaka.
Jak co roku w Przedszkolu w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń” 27 października odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka". Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola. Był to również ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Nie jest to wcale takie proste jak mogłoby się wydawać, ale nasze przedszkolaki poradziły sobie znakomicie. Słowo „trema” tego dnia zastąpiły słowami „ jestem dzielnym przedszkolakiem”.
Dzieci oraz rodzice zostali przywitani przez Dyrektor Przedszkola Panią Danutę Kowalewską. Impreza rozpoczęła się od uroczystego wejścia wszystkich przedszkolaków przy piosence „Cały pociąg robi hop”. Następnie w przygotowanym przez nauczycielki programie artystycznym pięknie ubrane dzieci wesoło prezentowały swoje umiejętności: śpiewały piosenki, recytowały wiersze. Rodzice maluchów z dumą obserwowali swoje pociechy. Ku zaskoczeniu Pani Dyrektor, tym razem to nie dzieci prosiły o pasowanie, tylko Panie z grupy: Żabki, Słoneczka, Muchomorki, Jeżyki, Biedronki i Zajączki. Wszystkie dzieci złożyły ślubowanie. Oto jego tekst:
Czy ślubujecie:
-  co dzień rano buzię zawsze mieć roześmianą ?
- nie płakać, nie szlochać i swoje Panie mocno kochać ?
- zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować ?
- nie sikać w galoty, bo z tym za dużo roboty ?
Na co dzieci odpowiadały zgodnym chórem : - Ślubujemy !

Po występach odbyła się „ceremonia" symbolicznego pasowania ołówkiem na dzielnych przedszkolaków przez Panią Dyrektor. Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało dyplom oraz balonik i czekoladę. Od tego dnia wszystkie dzieci stały się przedszkolakami. To jednak nie wszystko, ponieważ pasowana na nauczyciela naszego przedszkola została Pani Ewa Dakowicz , która w tym roku szkolnym rozpoczęła pracę w grupie „Tygryski”.
Dnia 16 listopada w Czarnej Wsi Kościelnej odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Dzieci z grupy „Jagódki” z niecierpliwością oczekiwały na to ważne wydarzenie. Do grona prawowitych przedszkolaków dołączyło 13 dzieci. Dzieci opowiedziały o tym, jak wygląda dzień w przedszkolu, wykazując się umiejętnością recytacji  wierszyków oraz śpiewania piosenek. Wszystko zostało nagrodzone gromkimi brawami. Po występie dzieci rodzice sumiennie złożyli przyrzeczenie, że będą mądrze kochać swoje pociechy, natomiast dzieci ślubowały być prawdziwymi przedszkolakami. Uwieńczeniem wszystkiego była ceremonia pasowania, której dokonała Pani Dyrektor za pomocą gigantycznego ołówka. Na pamiątkę całego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i balony. Nam zostało tylko życzyć samych sukcesów i radości, aby każdy dzień spędzony w przedszkolu zaowocował miłymi wspomnieniami.
Wszystkim pasowanym życzymy wytrwałości w wypełnianiu słów ślubowania.

                                                                                                           Beata Bednarek
Renata Garbaczewska
Alina Bogdzia
Beata Jopich
Marta Wójcik


„Ona mi pierwsza pokazała gwiazdy, księżyc i pierwszy  śnieg na świerku, i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka.."

K. I. Gałczyński.

Pani w przedszkolu  jest jak mama w domu, uczy, dba, bawi się, przytula, pomaga w trudnościach. A dzieci… kochają swoje panie.
14 października w przedszkolu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. Zapraszamy wówczas nasze panie i panów, którzy     pracują  w przedszkolu dziś i tych. Którzy pracowali tu przed laty. Dzieci co roku przygotowują program artystyczny by podziękować nauczycielom za ich serce i codzienną cierpliwość, szacunek, wyjaśnianie „jak działa świat”.
W tym roku dzieci z koła teatralnego „Pomponik" recytowały wiersze, a mali tancerze z koła folklorystycznego „Podlasiaczki”  umilili gościom czas „Tupakiem” i „Grozikiem”.
Występy najmłodszych to „wisienka na torcie" jak  określiła pani Dyrektor Przedszkola Danuta Kowalewska, zawsze podobają się gościom i mali artyści są szczodrze oklaskiwani i obdarowywani  komplementami i słodkościami!
To bardzo miła uroczystość, uczy szacunku do ludzi, którzy kiedyś pracowali w przedszkolu, najmłodsi wiedzą, że należy o nich pamiętać.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej naszym Paniom i Panom, którzy wychowują najmłodsze pokolenie życzymy wiele cierpliwości i satysfakcji w trudzie pracy nauczyciela.

Pracownicy Przedszkola „Kraina Marzeń" w Czarnej Białostockiej.DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszym Przedszkolu zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci.
W tym dniu na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Już od samego rana w przedszkolu było gwarno i wesoło. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, która odczytała list od Rzecznika Praw Dziecka.
Tego dnia każdy przedszkolak przyszedł odświętnie ubrany. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie na placu przedszkolnym, nie zabrakło wspólnego odśpiewania Hymnu Przedszkolaka i zabaw integracyjnych.  Było wesoło i kolorowo, mnóstwo uśmiechu i radości.
Był to wspaniały dzień radosnej zabawy, pełen słońca i uśmiechów wszystkich dzieci.
Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka


POLICJANT W PRZEDSZKOLU
     Od najmłodszych lat uczymy dzieci odpowiedzialności za życie i zdrowie własne, ale także za życie i zdrowie innych. Policja od lat bierze czynny udział w edukacji najmłodszych.
W związku z opracowywaniem treści dotyczących bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym, wynikających z realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz programu Bezpieczny przedszkolak, odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji sierż. szt. Dariuszem Łazewskim.
W bezpośredniej rozmowie dzieci wzbogaciły się o zasób wiedzy mającej uchronić je w przyszłości przed niebezpieczeństwami oraz gdzie szukać pomocy. Poznały niektóre problemy ruchu drogowego. Funkcjonariusz opowiadał o swojej pracy, zasadach ruchu drogowego, przestrzegał przed nierozważnym postępowaniem, które prowadzi do tragedii. Na zakończenie spotkania wszyscy udali się na przejście dla pieszych, gdzie pod okiem policjanta dzieci uczyły się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
Bezpieczeństwo dzieci zależy od nas wszystkich: rodziców, wychowawców i opiekunów.

Alicja Dąbrowska
Renata WoronieckaSPRZĄTANIE ŚWIATA
Sprzątanie Świata   to międzynarodowa akcja odbywająca się na całym świecie w trzeci   weekend   września . Polegająca na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
My jako jeszcze młode społeczeństwo już od wielu lat bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata". W dniu 19 września nasze przedszkolaki w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji i oczyszczały teren wokół przedszkola.
Samo sprzątanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi segregowania odpadów i recyklingu, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko.  
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby dbać wspólnie o nasze środowisko. Poprzez udział w takich akcjach rozwijana jest potrzeba prawidłowego korzystania z uroków przyrody.

Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka


„Imieniny Przedszkola”
Osiem lat temu 9 września 2008 r nasze przedszkole otrzymało nazwę „Kraina Marzeń”.  Dzień to szczególny dla całej społeczności przedszkolnej. Zaczęliśmy od przystrojenia się w kolorowe kokardki, w których udaliśmy się na plac. Tam wzięliśmy udział w imieninowej zabawie.                   
Pani Dyrektor jako gospodarz naszej placówki w uroczysty sposób nadała nazwy poszczególnym grupom. Były to: Jeżyki, Żabki, Zajączki, Biedronki, Tygryski, Skrzaty, Słoneczka, Krasnoludki, Muchomorki i Jagódki. Do nominacji w rytm piosenki ,,Pociąg” przystępowały wszystkie przedszkolaki wraz z nauczycielem
Spotkanie na placu uwieńczyliśmy wspólnym tańcem integracyjnym oraz słodkim upominkiem.       
Po południu rodzice wraz z dziećmi wykonywali pocztówki , które na pamiątkę zostały umieszczone  w kronice przedszkola.  Za wszystkie życzenia, ciepłe słowa serdecznie dziękujemy.

Beata Bednarek
Renata Garbaczewska


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego