Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2015/2016

Publikacje
 

SŁAWNI LUDZIE W PRZEDSZKOLU.
Dnia 23.06.2016 r. w przedszkolu gościliśmy laureatkę XV edycji konkursu Trenerka Roku, organizowanego przez Komisję Sportu Kobiet PKOl panią Malwinę Wojtulewicz-Sobierajską oraz jej podopiecznego Wojciecha Nowickiego  brązowego medalistę mistrzostw świata w rzucie młotem zdobył w 2015 roku w Pekinie.
 Pani Malwina jest mamą Filipa, „Tygryska" z naszego przedszkola. O jej sukcesach zawodowych dowiadywaliśmy się z mediów, a także z opowieści Filipa.
Podczas odwiedzin  w przedszkolu pani Malwina i jej zawodnik przynieśli młot, pokazali jak należy nim rzucać, przeprowadzili trening konieczny przed zawodami. Młot   okazał się bardzo ciężki- waży  aż 7 kilogramów i podniesienie go sprawiło dzieciom wielką trudność.
Spotkanie ze sławną trenerką i  brązowym medalistą świata oraz wicemistrzem Polski  w jednej osobie było bardzo interesujące, dzieci z zaskoczeniem przyglądały się potężnie zbudowanemu panu Wojtkowi, z ciekawością oglądały brązowy medal- dumę zawodnika, przysłuchiwały się opowieściom o tym jak się wygrywa! Na zakończenie spotkania pani Malwina przeprowadziła trening z przyszłymi sportowcami, być może  przyszłymi zwycięzcami sportowymi. Pani Malwinie i panu Wojtkowi życzymy  wielu sukcesów !

Dąbrowska, R.Woroniecka.


Piknik  Rodzinny w „Krainie Marzeń”.
Rodzina jest dobra na wszystko. Kto jak nie mama opatrzy kolano? Kto jak nie tata nauczy jeździć na rowerze? Wszyscy wiemy, że rodzice są dla dziecka najważniejsi. Aby uczcić ich święto i zrobić to w inny sposób niż zwykle, wszyscy spotkaliśmy się na Pikniku Rodzinnym 10 czerwca 2016 roku w naszym przedszkolu. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy. Głównym sponsorem była Rada Rodziców naszego przedszkola. Dzięki hojności darczyńców dzieci mogły skakać w dmuchanych zamkach i zjeżdżać ze zjeżdżalni, skosztować pysznego bigosu przygotowanego przez nasze panie kucharki oraz zjeść gorącą kiełbaskę z grilla. Rodzice wraz z dziećmi przygotowali na konkurs pyszne „Desery marzeń”. Każdy mógł spróbować i zagłosować na najsmaczniejszy. Wybór był trudny, bo wszystkie desery były pyszne.
Atrakcji na naszej imprezie nie brakowało. Czas umilał nam p. Zbigniew Pieczko, który wykonał znane wszystkim  melodie biesiadne. Studenci  z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku pokazali, w jaki sposób udzielić dziecku pomocy przedmedycznej.  Motocykliści z Czarnej Białostockiej pokazali swoje „maszyny”, na których można było usiąść i zrobić sobie zdjęcie.  Modele kartonowe pokazał p. Jarek Kalata z klubu modelarstwa kartonowego „Modelandia” z Czarnej Białostockiej.  Dzieci mogły nawet polepić z gliny na prawdziwym kole garncarskim, które udostępnił p. Wojtek Maculewicz.  
Na dzieci czekały również kąciki przygotowane i prowadzone przez nauczycieli przedszkola: plastyczny, malowania twarzy, baniek mydlanych, sportowy oraz kącik książki, gdzie można była kupić książkę lub ją wymienić (bookcrossing). Wszystko byłoby wspaniale bo bawiliśmy się bardzo dobrze gdyby nie deszcz, który nieco pokrzyżował nasze plany. Jednak z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Wszyscy schowaliśmy się do sal przedszkolnych i zabawa trwała dalej. Gdy tylko przestało padać, znowu mogliśmy bawić się dalej na dworze.  
Korzystając z okazji obecności rodziców, został rozstrzygnięty konkurs na „Malowankę o Czarnej Białostockiej”. Najbardziej podobała nam się praca Państwa Kossakowskich, Karolinki i jej rodziców. Zwycięzcom wręczono nagrody i  nagrodzono ich brawami. Zakończyliśmy piknik w dobrych humorach przy wspólnym tańcu rodziców razem z dziećmi.  Rodzicom trudno było odnaleźć swoje dzieci ponieważ zamieniły się one w:  spidermanów, motylki, piratów, krokodyle  i wiele innych. Jak widać w dobrej zabawie nawet deszcz nie jest straszny.
Jeszcze raz dziękujemy naszym sponsorom:
- Radzie Rodziców Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”
- Urzędowi Miejskiemu w Czarnej Białostockiej- dotacja z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Czarnej Białostockiej na rok 2016
- Panu Zbigniewowi Pieczko
- Państwu Kindze i Dariuszowi Moniuszko
sklep „Lewiatan”
- Państwu Barbarze i Andrzejowi Guziejko
- ITD. COLLECTION
materiały plastyczne
- Panu Jarosławowi Kalacie
modelarstwo
- Panu Wojciechowi Maculewiczowi- garncarz
- Motocyklistom z Czarnej Białostockiej
- Studentom Wyższej Szkoły Medycznej W Białymstoku
i wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia naszej imprezy.

Beata Bednarek
Beata Jopich


,,MISTRZ MATEMATYKI”
Matematyka dla najmłodszych? Dlaczego nie!!! Już od najmłodszych lat w przedszkolu kształtujemy umiejętności matematyczne. Liczymy, porównujemy wielkości, dodajemy, odejmujemy a nawet rozwiązujemy zadania z treścią. Wszystkie umiejętności dostosowane do możliwości i zainteresowań rozwojowych dzieci podane w formie zabawy oczywiście. Często nawet maluchy poznają pierwsze zawiłości matematyczne nic o tym nie wiedząc. Po prostu w przedszkolu uczymy się bawiąc- bawimy się ucząc.
 W ramach współpracy z Politechniką Białostocką gościliśmy w przedszkolu nauczycieli akademickich, którzy przygotowali dzieciom zajęcia dydaktyczne na temat fraktali. Było też wiele doświadczeń matematycznych i niespodzianek. Okazaliśmy się mistrzami matematyki!
 Potwierdzeniem wysokich umiejętności małych matematyków był turniej matematyczny zorganizowany w ramach obchodów Dnia Dziecka. Dzieci wspólnie rozwiązywały zadania i zagadki, rzucały do celu, grały w grę ścigankę, przeliczały punkty przyznawane za dobre wykonanie zadania przez p. dyrektor, która pełniła funkcję jury w naszym turnieju. Za wspaniałą zabawę i doskonałą wiedzę mali matematycy otrzymali złote medale i dyplomy.

R. Woroniecka, A. Dąbrowska
Wykładowcy Politechniki Białostockiej
dr Ewa Girejko, dr Marzena Filipowicz-Chomko.


,,Matematyczne podróże  małe i duże”

Matematyka była niegdyś rozumiana jako nauka o liczbach (arytmetyka) i figurach (bryłach) geometrycznych (geometria). Do dziś w popularnych encyklopediach określana jest jako nauka o wielkościach, czyli o stosunkach ilościowych i formach przestrzennych. Z biegiem czasu dodano również do obszaru zainteresowań matematyki wszystko, co wiąże się z pojęciem granicy. Nasze przedszkolaki doskonale wiedziały czym jest matematyka, ich skojarzenia wędrowały pomiędzy dodawaniem, odejmowaniem, liczeniem a figurami geometrycznymi. Aby wejść do królestwa matematyki, każdy przedszkolak musiał mieć bilet , który był potrzebny, aby wsiąść do pociągu. Nikt nie pomylił się i wsiadł do odpowiedniego wagonu. Kolejnym zadaniem była gra „ściganka”. Przedstawiciele grup byli „żywymi pionkami”, które przesuwały się o tyle oczek ile dana grupa wyrzuciła na kostce. Dzieci dopingowały swoich współzawodników. Zadanie polegające na policzeniu poszczególnych zwierząt w stawie okazało się równie proste, jak poprzednie. Co prawda jedna z grup nie policzyła swojej złotej rybki, ale tylko dlatego , że miała ona inny kolor niż wszystkie. Dzieci uznały więc, że nie należy do ławicy. Brawo za logiczne myślenie. Pani Dyrektor jako sędzia pilnie przyglądała się poczynaniom naszych milusińskich. Skrzętnie notowała wyniki poszczególnych grup. Przechadzała się, zerkała przez ramię, sprawdzając jak radzą sobie przedszkolaki. Na jej twarzy malowały się zdumienie i zachwyt. Każdy miał szansę wykazać się zręcznością w konkurencji „Celuj do kosza”. Tutaj było różnie. Jedni rzucali za daleko, drudzy za blisko, a innym udawało się trafić celnie do kosza. To zadanie wcale nie było takie proste. Nasze zmagania zakończyliśmy „Cyfrowym tańcem”. Pomimo, że dzień był upalny, wytrwale czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Pani Dyrektor podsumowała punkty i okazało się, że wszystkie grupy starszaków( Tygryski, Skrzaty, Biedronki, Słoneczka, Krasnoludki)  , bo tylko one brały udział w turnieju, zebrały taką samą liczbę punktów. Rozległy się wtedy okrzyki radości. Każdy przedszkolak otrzymał złoty medal. Dumne z siebie dzieciaki, a my z nich, wróciły do przedszkola.

Beata Bednarek


Dzień Dziecka w Przedszkolu
       Dzień Dziecka  jak co roku obfituje w ciekawe sposoby spędzania czasu. Dzieci z niecierpliwością czekają na swoje święto, dlatego też w przedszkolu organizowane są różne atrakcje. W tym roku dzieci ze starszych grup „Tygryski”, „Krasnoludki”, „Słoneczka” i „Skrzaty” uczciły swój dzień wyjazdem autokarowym do Uroczyska Ruczaj.                                                                                                                                                            Ten piękny zakątek to gospodarstwo agroturystyczne z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.                         Już po przekroczeniu bramy, wszyscy zostaliśmy zaproszeni do udziału w plenerowej  grze ścigance. Elfy, trolle  i krasnale robiły wszystkim grupom psikusa, utrudniając wyrzucanie kostką sześciu szczęśliwych oczek. Po przekroczeniu linii mety dzieci mogły   przejść do stanowisk, w których samodzielnie  wykonały i ozdobiły papier czerpany , ulepiły  naczynia z gliny i inne przedmioty, zobaczyły jak dawniej młócono len. Dodatkową atrakcją było spędzenie czasu na placu zabaw pośród giga baniek i  zjeżdżalni. Dużym zainteresowaniem cieszył się indiański szałas- tipi, w którym chętne  dzieci mogły spędzić kilka chwil.
Młodsze dzieci z naszego przedszkola ,,Muchomorki” ,,Zajączki” ,,Misie” i ,,Biedronki wybrały się na wycieczkę do Centrum Zabaw „Bajkoland” i ,,Krainy  Smyka” w Białymstoku”.
Celem wyjazdu była wspólna zabawa , inna niż ta znana z przedszkolnej sali i placu zabaw. Dzieci  bawiły  się w basenie kolorowych piłek, zjeżdżały w szybkich rynnach, skakały na pompowanej trampolinie.  Nie lada wyczynem było wdrapywanie się po ściance, przeznaczonej do tego celu. Niektóre dzieci wybierały jazdę samochodem lub bawiły się  w kącikach zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry interaktywne, przy których dzieci miały czas na krótki odpoczynek.
Przedszkolakom bardzo podobała się ta forma spędzania czasu.
W przedszkolu dzieci również ciekawie spędziły czas. Dnia 1 czerwca koło teatralne „Pomponik” wystąpiło z przedstawieniem „Ambaras w krainie bajek”. Wszystkim bardzo się podobało, a nagrodą były gromkie brawa. Tego dnia odbył się także piknik na trawie, na placu przedszkolnym.
Atrakcjami zorganizowanymi jeszcze w przedszkolu w kolejnych dniach były zabawy sportowe dla dzieci z grup „Misie”, „Zajączki” i „Muchomorki”. Do pokonania był tor przeszkód, zabawy z chustą animacyjną i wspólny taniec przy muzyce.
Natomiast  dzieci starsze z grup „Biedronki”, „Tygrysy”, „Skrzaty”, „Słoneczka” i „Krasoludki” wzięły udział w  Turnieju Matematycznym. Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami matematycznymi stosowaniem zasad fair play, za co zostały nagrodzone złotymi medalami.
Przygotowane atrakcje dostarczyły dzieciom niezapomnianych  wrażeń i wywołały uśmiech na ich twarzach.

                                                                                                 Renata Garbaczewska
Alina Bogdzia
Beata Jopich

Marta Rutkowska


SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z AUTORKĄ KSIĄŻKI,,PODRÓŻ Z WYOBRAŹNIĄ”
      To były magiczne chwile pełne wyobraźni.  Dnia 20 maja 2016 r. zaszczyciła nasze przedszkole niezwykła osoba- p. Ewa Rosiak-Giemuła. Przedszkolaki przygotowały mini wywiad z poetką. Były bardzo ciekawe, jak zaczęła się przygoda poetki z pisaniem. Pani Ewa zaskoczyła dzieci, ponieważ jej pierwsze wiersze były mówione, a zapisywała je mama. Brzmiały one następująco: ,,Beczy kózka be - niebo liznąć chce  Sweter, kurtka, kamizelka, bardzo proszę o cukierka” - na co mama p. Ewy odpowiadała: ,,Nie gadaj wierszy, bo dziś nie pierwszy, cukierki były, lecz się skończyły.”  Bardzo te wierszyki rozweseliły dzieci, które dowiedziały się, że pomysły na wiersze  poetka czerpała i czerpie po prostu z życia.   Z wielką radością przyjęliśmy informację, że ilustracje do książki ,,Podróż z wyobraźnią”wykonała  p.Barbara Szutko, która kiedyś pracował a w naszym przedszkolu. Również dzieci ze starszych grup naszego przedszkola miały okazję zilustrować wiersze z najnowszego tomiku.. Stanowiły one przepiękną dekorację podczas spotkania. Rysując kropki, które ,,uciekają z szalików i śpioszków” wyobraźnia pracowała pełną parą. Te ilustracje przypadły do gustu poetce i ją szczerze zachwyciły. Pani Ewa powiedziała, że w następnej jej książce dla dzieci ilustracje wykonają właśnie dzieci.  Na zakończenie przedszkolaki wysłuchały wiersz pt.,,Przekora”, który przeczytała sama autorka.  W zamian dzieci wyrecytowały wiersz ,,Portret mamy”, który znalazł się w tomiku ,,Podróż z wyobraźnią”. Na koniec były kwiaty, podziękowania i wspólne zdjęcie z poetką .
P ani Ewo, dziękujemy i czekamy na kolejny tomik, ponieważ bardzo podobają nam się pani wiersze!   

                                                                                                                                B.Bednarek,  R.Garbaczewska

II OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW- SPRINTEM DO MARATONU

Sport to zdrowie, każdy o tym wie. Wiedzą i dzieci z naszego przedszkola biorąc udział w ogólnopolskim maratonie, a tym samym przyłączając się do przedszkolaków z całej Polski.
 Dnia 19.05.2016r. 158 dzieci przebiegło dystans 400 m, co stanowi łącznie 47 km i 400 m.
 Większość dzieci po raz pierwszy wzięło udział w takiej akcji sportowej. Każdy uczestnik świetnie sobie poradził. Udział dzieci w maratonie przedszkolaków poprzedził ogólnopolską akcję sportową ,,Cała Polska Biega”.
 Zachęcamy dzieci do zdrowego stylu życiu, promujemy aktywność fizyczną jako sposób spędzania wolnego czasu.

Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka


OPTYMISTA? TAK, TO JA!

Dnia 10 maja wraz z innymi przedszkolakami w Polsce dzieci z Przedszkola ,,Kraina Marzeń” świętowały Dzień Optymizmu. ,,Optymista, to ktoś, kto jest zawsze wesoły o dobrze się czuję. To dziecko, które zawsze się może bawić i biegać po podwórku i jeść lody”.
W Dniu Optymisty w naszym przedszkolu było wesoło i śmiesznie. Wszystkie dzieci zgromadziły się  na placu przedszkolnym i wygodnie rozsiadły się na kocach. Każda grupa przygotowała ,,śmieszne powitanie”- maluszki chodziły jak kaczuszki, a starszaki dorysowały sobie szerokie uśmiechy. Było bardzo śmiesznie. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola w przebraniach, które rozśmieszały innych i wzbudzały radość w całym przedszkolu a swoje stroje mogły zaprezentować na prawdziwym ,,wybiegu”. Było też malowanie wesołych obrazków na folii i dyskoteka na podwórku. Na zakończenie dnia przedszkolaki wyruszyły w pochód po naszej miejscowości i rozdawały przechodniom ,,uśmiechy” przypominając o optymizmie na co dzień. Wielu mieszkańców uśmiechało się do nas radośnie, co sprawiło, że obchody Dnia Optymizmu były udane.

Renata Woroniecka
Alicja Dąbrowska
Lucyna Wójcik
Krystyna Skrzypińska


DZIEŃ FLAGI I DZIEŃ KONSTYTUCJI 3 MAJA

      W Naszym Przedszkolu „Kraina Marzeń” staramy się wykształcić w dzieciach   ducha  patriotyzmu , dlatego tłumaczymy im, na czym polegają   narodowe święta . Przed   świętem Flagi i Konstytucji 3 Maja , dla uczczenia tychże świąt, wspólnie robiliśmy  dekorację przedszkola i flagi w narodowych barwach, które rozdawaliśmy w czasie obchodów 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wejście do przedszkola i hol ozdobiły biało-czerwone kwiaty i papierowe gołębie wykonane przez dzieci, a także gazetka informacyjna dotycząca świąt narodowych. W oknach sal pojawiły się  flagi. W całym przedszkolu panowała niezwykła atmosfera.           
      Po tak wspaniałych przygotowaniach przyszedł czas na  uroczyste obchody świąt. W dniu 3 maja 2016 r. o godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Rodziny w Czarnej Białostockiej odbyła się msza święta za Ojczyznę. Swoją obecnością zaszczyciły  nas władze miasta, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. Po mszy przyszła kolej na część artystyczną. Dzieci z zespołu folklorystycznego „Podlasiaczki” prezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz recytatorskie, zarysowując jednocześnie historię Polski związaną z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
      Następnie odbył się uroczysty przemarsz na plac Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniu burmistrza Jacka Chrulskiego zostały złożone kwiaty przez delegacje placówek oświatowych oraz innych instytucji i zakładów pracy.
      Uwieńczeniem tak pięknego dnia był  IV Bieg o Puchar Proboszcza w parafii  Św. Rodziny, w którym nasze przedszkolaki licznie wzięły udział. Na twarzy dzieci tego dnia gościł uśmiech i zadowolenie.                                                                                                                                                               

Jesteśmy dumni z naszych małych patriotów !!

ŚWIATOWY  DZIEŃ  KSIĄŻKI

4.04.2016r. tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w prawdziwą Krainę Marzeń, w której spełniały się pragnienia dzieci. Każdy przedszkolak mógł, jeśli tylko chciał, przemienić się w ulubioną postać z bajki. Wśród dziewczynek najwięcej było oczywiście księżniczek, wróżek, zaś chłopcy przebierali się za rycerzy, supermenów, dużą popularnością cieszyła się też postać kota w butach. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki i prezentowały je rówieśnikom. Nauczycielki zapoznały małych czytelników z etapami powstawania książki. Przedszkolaki miały za zadanie ułożyć  historyjkę obrazkową o tym „Jak powstaje książka”. Niemal wszystkie dzieci wykonały to prawidłowo. Następnie przypomniały  zasady prawidłowego korzystania  z książek i poszanowania ich. Uświadomiły też sobie jakim dobrym i niezawodnym przyjacielem może być jeśli tylko tego chcemy.

Marta Rutkowska
Beata Jopich
Justyn Bujwicka-Łapińska
Bożena Szumowska


KONKURS PIOSENKI ,,MAMA, TATA I JA”

Konkurs Piosenki Dziecięcej jest prezentacją umiejętności wokalnych dzieci. Służy  przede wszystkim rozśpiewaniu dzieci i promowaniu piosenki dziecięcej.
W naszym przedszkolu już po raz kolejny odbył się konkurs piosenki przedszkolnej.
Jury w składzie: dyrektor Danuta Kowalewska, p. Grażyna Sakowicz, p. Małgorzata Skreczko i p. Stefan Czarnecki bacznie obserwowało występy 16 uczestników.
W przerwie wystąpił zespół dzieci z koła języka angielskiego prowadzony przez p. Anetę Sobolewską. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze się zaprezentowali a przybyli goście bili gromkie brawa. Do konkursu powiatowego zakwalifikowały się następujące osoby: Wiktoria Stuczyk, Karolina Zapolska, Lena Pieczko.
Serdecznie dziękujemy jury i wszystkim uczestnikom konkursu. Do zobaczenia za rok!!!

Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka


„Emocjałki”
„Emocje to coś takiego, co dzieje się w brzuchu, gdy człowiek się boi…, gdy je lody…gdy właśnie stoi przed nim pudło z niespodzianką….”
To emocje właśnie  kierują zachowaniem dzieci, czasami są to zachowania akceptowane, czasami trudne i niezrozumiałe. Żeby emocje zrozumieć, trzeba je poczuć, poznać i nazwać. Wtedy łatwiej nad nimi panować. Tego uczymy dzieci w przedszkolu.
Teatr to dobre miejsce, by doświadczyć różnych emocji.
23 marca 2016 roku gościliśmy w przedszkolnych progach  aktorów z Białostockiego Teatru Dramatycznego  prezentujących  spektakl pt.:  „Emocjałki”. Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana. Projekt zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Celem projektu jest podniesienie jakości przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest przede wszystkim wspieranie placówek edukacyjnych poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów.
Maluchy z wypiekami na twarzy oglądały „Emocjałki”: cieszyły się, bały i złościły, uczyły się, że wszystkie emocje są dobre i potrzebne, ale niektóre są trudne i nieprzyjemne oraz ,że  można się nauczyć jak je okazywać by nie krzywdzić   siebie i innych.

L. Wójcik, k. Skrzypińska, A.Dąbrowska, R. Woroniecka.URODZINY MARCHEWKI W PRZEDSZKOLU
„Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.”
Taką piosenką przywitaliśmy się we wtorek 05.04.2016 . ponieważ nasze przedszkole obchodziło Dzień Marchewki. Wszystko po to, aby zachęcić dzieci do spożywania warzywa, jakim jest marchewka. W tym dniu dzieci ubrały się w pomarańczowe stroje i przyniosły marchewki. Panie natomiast przygotowały marchewkowe czapeczki z bibuły.

Każdy przedszkolak mógł skosztować pomarańczową bohaterkę dnia
marchewkę w postaci pysznego soku marchewkowego a nawet ciasta marchewkowego, które smakowało wybornie. Dzieci mocno się zdziwiły, że ciasto może być marchewkowe. Dowiedziały się również jakie składniki odżywcze znajdują się w marchewce oraz poznały jej historię. Swoją drogą to trudno było im uwierzyć ,że kolor pomarańczowy nie zawsze jej towarzyszył. Kiedyś występowała w kolorze żółtym, czerwonym i fioletowym.  Wszyscy świetnie się bawili, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, muzycznych i plastycznych związanych z marchewką.
Po takiej dawce witamin i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

Beata Bednarek
Renata Garbaczewska


Za co lubimy wiosnę ?
Za przylaszczkę, pierwiosnek.
Za sasankę w futerku, za żaby kumkające.
Za kukanie kukułki, za kaczeńce na łące.

Jak przedszkolaki witały wiosnę.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na dłuższe i coraz cieplejsze dni, na pierwsze wiosenne kwiaty. Lubimy jak przyroda budzi się do życia, a zieleń wokoło pięknie zdobi nasze otoczenie. 21.03 jest pierwszym dniem wiosny, który zawsze jest uroczyście obchodzony w przedszkolu. W tym dniu na dzieci czeka zawsze wiele atrakcji.
Jedną z nich było przedstawienie o tematyce wiosennej, w wykonaniu małych artystów z koła teatralnego „Pomponik” działającego w przedszkolu. Nasi aktorzy przebrani za różne postacie wprowadzili w nastój radosnego oczekiwania na tę porę roku. Tańcem zachwycił też zespół wokalno
taneczny „Wesołe Nutki”, w kolorowych strojach.  Oba zespoły za swoje występy otrzymały duże brawa. Potem wszystkie dzieci z całego przedszkola poszły na wiosenny spacer. Pierwsza „szła” kukła „Marzanna”, którą kilka dni wcześniej wykonała jedna z grup wraz z nauczycielkami. Za nią szły  dzieci wraz ze swoimi wychowawcami, a każda grupa oznaczona była barwnymi emblematami. W czasie marszu przedszkolaki grały głośno na instrumentach perkusyjnych, miało to ogłaszać radość z przyjścia wiosny.
Na koniec wróciliśmy na plac przedszkolny. Na środku została ustawiona Marzanna. Wszystkie dzieci krzyczały:  żegnaj zimo! Kukła została spalona i wszyscy głośno wołali
witaj wiosno!. Powitana w ten sposób wiosna na pewno szybko przyjdzie.
Alina Bogdzia, Beata Jopich, Marta Rutkowska


Przedszkolacy w teatrze
,,Karnawał zwierząt” to tytuł przedstawienia, na które wybrały się dzieci z grupy ,,Słoneczka”  i  ,,Krasnoludki”. Spektakl  przygotowali aktorzy z Białostockiego  Teatru Lalek oraz z Podlaskiego  Stowarzyszenia Tańca.  Współczesne  utwory muzyczne i taniec  ukazywały cały wachlarz ludzkich zachowań  i emocji, którymi kieruje się w życiu  człowiek- mały i duży. Każdemu z  cech ludzkiego charakteru towarzyszyły postacie zwierząt : słonie, kury, łabędzie, tygrysy, osły, żółwie. Spektakl, choć na pozór trudny w odbiorze bardzo zaciekawił przedszkolną  publiczność. Dzieci odbierały go z wielką euforią . Spontanicznie reagowały na element zaskoczenia: radością albo smutkiem. Poprzez zabawę z poduszkami dokonano  celowej  integracji aktora na scenie  z publicznością.
Dzieci po obejrzeniu ,,przedstawienia bez słów” wróciły do przedszkola pełne pozytywnych wrażeń.
R.Garbaczewska L.Wójcik


Warsztaty wielkanocne
Dnia 18 marca w naszym przedszkolu odbyła się kolejna impreza z cyklu :,, Wiosna -  warsztaty  świąteczne”. Spotkanie rozpoczęły dzieci z zespołu ,,Podlasiaczki”, prezentując zebranym dzieciom i rodzicom przedstawienie ,,Wielkanocne zwyczaje”. Inscenizacja dotyczyła polskich, współczesnych zwyczajów , a także tych zapomnianych. Można było obejrzeć jak dawniej wyglądał zwyczaj odwiedzania domów  z gaikiem, dekorowanie stołu świątecznego, oblewanie wodą w Wielkanocny Poniedziałek, chodzenie z kogucikiem. Po przedstawieniu rozpoczęło się praktyczne przygotowanie do świąt. Organizatorzy przygotowali uczestnikom trzy stoiska, przy których wykonywano wielkanocną palmę, komponowano świąteczne stroiki i ,, wyczarowywano” z kolorowego papieru i różnych dostępnych materiałów ozdoby na świąteczny stół. Rodzice z przedszkolakami z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działań twórczych. Wszyscy spędzili miło czas : rodzice z dziećmi a dzieci z rodzicami . Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie  przyczyniło się do wzmocnienia  więzi rodzinnych oraz przyczyniło się do kultywowania regionalnych tradycji wielkanocnych.
Renata Garbaczewska


     OBCHODY  MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO
W PRZEDSZKOLU W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ ,,KRAINA MARZEŃ” - 15.02.2016  

      Od 2000r. w dniu 21 lutego na całym świecie  obchodzony jest Dzień  Języka Ojczystego.   W Polsce po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 2005r. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury-UNESCO w celu ukazania i ochrony bogactwa, różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Na świecie istnieje 6 tysięcy języków, z których ponad połowa jest już rzadko używana tj. wyparta przez inne języki (np. język angielski). Współczesny, coraz bardziej cyfrowy świat niezbyt dobrze obchodzi się z naszym językiem. Mało ze sobą rozmawiamy, coraz rzadziej piszemy niechętnie czytamy.
       Każdego roku w naszym przedszkolu staramy się obchodzić Dzień  Języka Ojczystego, by móc pokazać dzieciom jego piękno. Szczególną uwagę zwracamy na fakt, iż kulturę osobistą człowieka tworzy nie tylko jego zachowanie, sposób ubierania się, ale także to, jak się wypowiada. Bowiem czysta wymowa, staranny sposób formułowania myśli oraz dbałość o poprawność językową była, jest i będzie zawsze wysoko ceniona.
            Imprezę rozpoczęto krótką prezentacją brzmienia naszego języka polskiego - wiadomo, że zawiera on w sobie dużo trudnych do wymowy dźwięków (głosek) np. „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, „r” oraz słów o bardzo skomplikowanej wymowie. Dzieci zaangażowano do wspólnego powtarzania tzw. ,,łamańców językowych”, np.:
-,,Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru kolorowego”,
-,,Czarna pliszka w czarnym fraczku zatrzymała się na krzaczku” itp.
Następnie dzieci z grupy ,,Biedronki” wspólnie z publicznością dokonały inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. ,, Rzepka”.
Po tym, osoby prowadzące zapoznały dzieci z pojęciami „dialektu” i „gwary”.
  Jak wiadomo język polski można podzielić na kilka odmian. Wśród nich zdecydowanie dominuje język literacki, zwany też dialektem kulturalnym. Oprócz niego istnieją różne dialekty ludowe. Na terytorium Polski wyróżniamy cztery dialekty: mazowiecki, małopolski, śląski i wielkopolski.  To na ich podstawie powstał współczesny język polski.
Istnieją też w języku polskim gwary miejskie, czyli takie odmiany języka, którymi posługują się głównie najstarsi mieszkańcy jednej lub kilku wsi.
Staraliśmy się uwrażliwić dzieci na to, iż gwara czy dialekt nie są językami gorszymi, czy niepoprawnymi i absolutnie nie możemy się z nich naśmiewać.  Są one bardzo ważnym elementem naszej kultury, tradycji i dziedzictwa. Rola gwar jest ogromna. Trzeba je zachowywać i kultywować.  Musimy jednak wiedzieć, że gwarą czy dialektem można posługiwać się w odpowiednim miejscu np. na podwórku, w domu, w czasie uroczystości rodzinnych czy środowiskowych. Natomiast w instytucjach takich jak przedszkole czy szkoła  mówimy czystą polszczyzną.
Wszyscy powinniśmy z uwagą słuchać  ludzi, którzy mówią gwarą m. in. dziadków i babć, próbować wspólnie nią rozmawiać, dowiadywać się co znaczą dane słowa. Musimy pielęgnować nasze regionalne gwary, gdyż część z nich przestała już funkcjonować, a inne są w zaniku. Jedynie mowa śląska i góralska wciąż nie pozostają zagrożone.
Język jakim rozmawia się na obecnym Podlasiu (dawnej białostocczyźnie) ma sporo naleciałości zarówno z języka białoruskiego, a także z ukraińskiego, rosyjskiego, litewskiego, żydowskiego, część z tych słów zachowała się w niezmienionej formie, część uległa z biegiem lat przeobrażeniom. Wszystkie te słowa mają to do siebie, że w znaczny sposób wpłynęły na kształtowanie specyfiki i tożsamości północno- wschodniego regionu Polski i to właśnie bez wątpienia jest w  języku  naszego regionu najpiękniejsze.
Dzieci miały możliwość osłuchania się jak w gwarach brzmią niektóre słowa, powiedzenia.
Zakończeniem obchodów Dnia Języka Ojczystego było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Polska bajka w obrazku”.            

                                                                                       M. Dziemiach- Krzywicka,  E. Toczydłowska,  J. Bujwicka- Łapińska,  M. Wójcik,  B. Czarnecka


WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE
           Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

           Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było w  naszym przedszkolu.
           W dniu 12-13.01.2016r. odbyła się choinka noworoczna.
           Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu aktorów , którzy przez dwie godziny  prowadzili zabawę dla dzieci. Przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie z kolegami i ze swoimi paniami  w zabawach. Podczas pląsów i korowodów na sali robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.           
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową
lecz tylko na chwilę. Za drzwiami czekał na nie Mikołaj, który przyniósł prezent każdemu dziecku. Na pamiątkę dzieci wykonały zdjęcie z Mikołajem i z radością udały się do swoich sal.           
 Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i  niespodzianek dla dzieci.

Podczas ferii zimowych dzieci z grup Muchomorki, Krasnoludki i Słoneczka  bawiły się na kolejnym balu karnawałowym. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie na bal maski karnawałowej . Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
           Kolejny  karnawał już za rok!
                                                                                           R.Garbaczewska,L.Wójcik


POMAGAMY ZWIERZĘTOM.

Otwarte serca i empatia, to dzisiaj ogromna zaleta, a umiejętność dzielenia się to dar, który posiadają nieliczni. Często spotykamy się z prośbami o pomoc dla potrzebujących ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Na te prośby i apele odpowiadają osoby, którym nie jest obojętny los innych.
Przedszkole w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”, również stało się miejscem pomocy, ale naszym „braciom mniejszym”. Potrzebujące zwierzęta same nie umieją poprosić o pomoc, ale są ludzie dobrej woli, którzy robią to w ich imieniu.

W dniach 18.I. - 22.I.2016r w naszym przedszkolu została zorganizowana akcja pod hasłem ,,Karma dla zwierząt”. W ten sposób chcieliśmy pomóc podopiecznym ze Stowarzyszenia As w Czarnej Białostockiej przetrwać trudny czas chłodu i zimna.  Na odzew nie trzeba było długo czekać. Przedszkolaki i ich rodzice chętnie włączyli się w proponowane działania. W wystawionych w przedszkolnym holu kartonach zaczęły pojawiać się najpotrzebniejsze rzeczy : karma dla psów i kotów, koce, miski, smycze itp.  Akcja zakończyła się powodzeniem. Przedszkolaki  kolejny raz udowodniły, że można na nich polegać, a los potrzebujących nie jest im obojętny.            
Organizatorzy dziękują wszystkim ofiarodawcom i ludziom dobrej woli za otwarte serca.
                                                                                     B.Bednarek, A.Bogdzia, J.Bujwicka- Łapińska, R.Garbaczewska, B. Jopich


DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa uroczystość, którą jak co roku w naszym przedszkolu dzieci ze wszystkich grup uświetniają swoimi występami. Wiersze, piosenki i tańce w wykonaniu przedszkolaków są zawsze nagradzane przez gości gromkimi brawami, a nawet owacjami. Dziadkowie jak nikt inny doceniają starania swoich wnuków i cieszą się z ich występów. Biorą też aktywny udział w tych uroczystościach. Wspominając swoje dziecięce lata bawią się ze swoimi wnuczętami w: „Starego niedźwiedzia”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Stoi różyczka”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Karuzela” itp. Wspólny, słodki poczęstunek to też okazja do integracji „dziadków” i wnuków.
Dziękujemy babci i dziadkowi za to, że są, bo z nimi wszystko jest łatwiejsze.  

Beata Jopich, Marta Rutkowska.


Koncert Kolęd.

Kolędowanie to piękna tradycja chrześcijańska. Dawniej kolędnicy wędrowali od domu do domu niosąc Dobrą Nowinę o narodzinach Syna Bożego. Niestety ten zwyczaj powoli zanika. Wychodząc naprzeciw niekorzystnym zmianom w społeczeństwie, w naszym przedszkolu kultywujemy tradycję organizując wspólne kolędowanie. I tak 14.I.16r. odbył się koncert kolęd na którym wystąpiły dzieci od najmłodszych 3- Latków, po najstarsze 5-ciolatki. Nasz koncert był imprezą ekumeniczną wzbogaconą kolędą białoruską. Zaszczycili go również swoją obecnością zaproszeni goście reprezentujący władze naszego miasta.
Wszyscy goście i rodzice wspierali młodych kolędników brawami oraz wspólnym śpiewem.

Marta Rutkowska,  Beata Jopich


,,CHOINKA NADZIEI”
Jednym ze zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia jest puste miejsce przy stole wigilijnym, które czeka na niespodziewanego gościa. Ten zwyczaj przypomina nam , żeby pamiętać o tych, którzy z różnych powodów są samotni lub nie mogą być z rodziną , z bliskimi im osobami.
               Nadleśnictwo w Czarnej Białostockiej już od kilku lat organizuje ,,choinkę nadziei”. W tym roku pracownicy Nadleśnictwa zaprosili do udziału ,w tym szlachetnym dziele ,dzieci z naszego przedszkola. Wspólnie odwiedziliśmy pensjonariuszy  Domu Opieki ,,Złota Jesień” w Wólce Ratowieckiej.
               Dzieci z koła teatralnego ,,Pomponik” przedstawiły tradycyjne jasełka a koło folklorystyczne ,,Podlasiaczki” dawny zwyczaj ,,kolędowania z gwiazdą”- składania życzeń świąteczno- noworocznych.  Wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym sprawiło wspólne ubieranie choinki oraz śpiewanie kolęd.
               Podopieczni Domu Opieki ,,Złota Jesień” przyjęli nas z wielką życzliwością i serdecznością obdarowując własnoręcznie pięknie wykonanymi stroikami świątecznymi. Takie spotkania uczą dzieci empatii i wrażliwości na potrzeby innych ludzi.

B. Szumowska, B. Czarnecka.


Warsztaty bożonarodzeniowe.

Jak co roku w przedszkolu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i rodziców. Dnia 16 12 2015r. spotkaliśmy się w sali w „dolnym przedszkolu”. W świąteczny nastrój wprowadziły nas dzieci z zespołu folklorystycznego „Podlasiaczki”. Przebrane w stroje kolędnicze zaprezentowały swoje przedstawienie. Następnie zaprosiliśmy dzieci i rodziców do drugiej sali. Znajdowały się tam stoiska do wykonania stroików, kolorowych bombek oraz z papieroplastyką. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem zabrali się do pracy. Powstały piękne stroiki, bombki, ozdoby i kartki świąteczne. Nastrój wzbogaciły wspólnie śpiewane kolędy w czasie pracy.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólną pracę i zabawę. Zapraszamy na kolejne warsztaty organizowane w naszym przedszkolu.

Alina Bogdzia, Beata Jopich.


ZABAWA W ,,KRAINIE SMYKA”
Po Uroczystości Pasowania na Przedszkolaka w nagrodę za trud przygotowań, dzieci z grupy ,,Krasnoludki” i ,, Słoneczka” wybrały się na wycieczkę do Centrum Zabaw ,,Kraina Smyka” w Białymstoku. Dla niektórych dzieci była to pierwsza przedszkolna wycieczka. Celem wyjazdu była wspólna zabawa , inna niż ta znana z przedszkolnej sali. Dzieci  bawiły  się w basenie kolorowych piłek, zjeżdżały w szybkich rynnach, skakały na pompowanej trampolinie. Nie lada wyczynem było wdrapywanie się po ściance, przeznaczonej do tego celu. Niektóre dzieci wybierały jazdę samochodem lub bawiły się  w kącikach zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry interaktywne, przy których dzieci miały czas na krótki odpoczynek.
Wszystkim przedszkolakom bardzo podobała się ta forma spędzania czasu.
R.Garbaczewska
L.Wójcik


Spotkanie z leśnikiem
Dnia 8 grudnia  2015r dzieci ze starszych  grup naszego przedszkola spotkały się  z pracownikami Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Goście opowiedzieli dzieciom o przygotowaniach zwierząt do zimy.Dowiedzieliśmy się , że wiele zwierząt mieszkających w naszych lasach przesypia zimę. Te, które nie śpią zimą należy dokarmiać np. sarny, zające. Przedszkolaki ze szczególną uwagą słuchały o tym, jak pomóc ptakom, które pozostały w Polsce na zimę . Dowiedziały się  jakie smakołyki można pozostawiać w ptasiej stołówce. Pan leśnicy podarował przedszkolakom ,,ptasie pyzy” w celu zawieszenia ich w najbliższej okolicy.  Zobowiązał dzieci, aby codziennie obserwowały, czy ptakom nie brakuje pokarmu.
Na koniec spotkania został ogłoszony konkurs na imię dla borsuka, który był gościem honorowym  w naszym przedszkolu. Z pracownikami nadleśnictwa spotkamy się   w nowym roku, i wtedy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.

                                                                                                   L.Wójcik, R. Garbaczewska


RADOSNE OBCHODY ŚWIĘTA  NIEPODLEGŁOŚCI  PRZEZ PRZEDSZKOLAKÓW .
,,W historii Polski, tak się składa,                                                                                                                             Był kiedyś ponad wiek niewoli.                                                                                                                       Jedenastego Listopada  
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości   
Ten dzień na zawsze, dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości.”

,,11 Listopada” - L. Wiszniewski

   11 listopada to  bardzo ważne święto dla każdego Polaka. Jest  to szczególny i wyjątkowy dzień. Dzień ,w którym  po wielu latach niewoli nasza ojczyzna odzyskała wolność.                                          
W tegoroczne  obchody Święta  Niepodległości  w naszym mieście , włączyły się również dzieci   z koła teatralnego ,,Pomponik” działającego w  przedszkolu ,,Kraina Marzeń” . Przedszkolaki przygotowały na tę okazję program artystyczny, który  przedstawiły podczas miejskich uroczystości  w kościele pw. Jezusa Miłosiernego.  Głównym celem występu  dzieci było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz okazanie szacunku dla symboli narodowych naszego kraju.
 Po zakończeniu mszy świętej   w intencji  ojczyzny, dzieci rozpoczęły część  artystyczną wnosząc przy dźwiękach werbelków trzy biało
czerwone flagi. Następnie   Dyrektor Przedszkola Danuta Kowalewska wyrecytowała wiersz ,,To jest Polska" Z. Jarzyny , aby  przybliżyć dzieciom  i społeczności lokalnej  takie pojęcia jak: „ojczyzna”, „patriotyzm”  oraz  za co warto kochać naszą  ojczyznę . Mali artyści zaprezentowali  wiersze i piosenki patriotyczne opowiadające o tamtych dawnych i trudnych czasach .  O tym jak  sąsiednie  państwa podzieliły naszą Polskę, która zniknęła z mapy świata, ale nigdy z serc Polaków. Dzieci wyrecytowały   wiersz W. Bełzy   „Katechizm Polskiego Dziecka", który do dziś jest ważnym wierszem każdego młodego Polaka  oraz zaśpiewały Hymn Narodowy. Recytując wiersze dzieci dały wyraz swojego przywiązania do ojczystego kraju oraz  uświadomiły , że  wszyscy jesteśmy  odpowiedzialni za  nasz patriotyzm i jego pielęgnowanie    a przede wszystkim ,rodzina, przedszkole, szkoła. Występ przedszkolaków wywarł wielkie wrażenie na zebranej publiczności, która włączała się w śpiewanie pieśni patriotycznych ,  a recytacje wierszy nagradzała gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości  dzieci  rozdały zebranym biało czerwone  chorągiewki.
Jesteśmy dumni, że możemy współuczestniczyć w pielęgnowaniu takich wartości wśród najmłodszych oraz  uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach dla naszego kraju.

Dąbrowska, K. Skrzypińska , R. Woroniecka , L. Wójcik.


„Młodość jest stanem ducha,
a nie etapem w życiu”
                                                          L. Ullmann

Dnia 17 listopada 2015 roku gościliśmy w przedszkolu emerytowanych pracowników, świętowaliśmy Dzień Seniora.
Przedszkolaki przygotowały i przedstawiły  gościom program artystyczny. Wcielając się w postacie emerytów. Dzieci w zabawny sposób zaproponowały gościom „śmiechoterapię”.
W przedszkolu pojawili się także mali lekarze z receptami na długie i pogodne życie. Doradzali gościom : „o każdej dnia i roku porze- uśmiechaj się seniorze” lub „pogoń i wyścig pozostaw chartom. Zdrowiem za pośpiech płacić nie warto”, a także: „pozostaw innych problemów szereg i na codzienny wyrusz spacerek”!
Goście z rozbawieniem i zainteresowaniem podziwiali występy  aktorskie i taneczne dzieci z koła teatralnego „Pomponik”  i  z koła  folklorystycznego „Podlasiaczki”.
Gościem honorowym na uroczystości był Burmistrz Czarnej Białostockiej pan Jacek Chrulski, który złożył życzenia emerytowanym pracownikom przedszkola, zaś  nagrody oraz pochwały  pracownikom wręczyła dyrektor Danuta Kowalewska.
W miłej atmosferze wspomnień minionych lat  spędziliśmy czas w przedszkolu łącząc pokolenia najmłodszych oraz pracowników czynnych i emerytowanych. Uczymy dzieci  szacunku dla starszych, pamięci o ludziach, którzy kiedyś budowali nasze przedszkole  i  tworzyli społeczność przedszkolną. Razem tworzymy historię tego miejsca.

Dąbrowska, K. Skrzypińska , R. Woroniecka , L. Wójcik.


,,ŚWIĘTO DRZEWA” W GRUPIE ,,JAGÓDKI” Z PRZEDSZKOLA  W  CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ ,,KRAINA  MARZEŃ” ORAZ W KLASIE ZEROWEJ  Z CZARNEJ WSI KOŚCIELNEJ
,,Dzień Drzewa” wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.
Dzieci z przedszkola po raz kolejny obchodzą ,,Święto Drzewa” , które rozpoczęliśmy ,, Niezwykłym koncertem” muzyki ekologicznej (szum strumyka , śpiew ptaków, szelest liści, gwizd wiatru)-jako  punkt wyjścia do rozmowy, o lesie, o drzewie. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki ,kojarzyły odpowiedzi z ilustracjami drzew. ,,Jestem drzewem” świetnie się bawiły przy improwizacji ruchowej przy muzyce, wykonały ,,Grupowe drzewo” dowolną techniką i dowolnymi materiałami .
Punktem  kulminacyjnym było spotkanie z panem leśnikiem  Wojciechem Rudnikiem, który przekazał dzieciom ciekawą lekcję przyrody o naszych lasach,  zwierzętach tam żyjących  , drzewach i roślinach.  Wspólnie z naszym gościem posadziliśmy na placu drzewko ,,jarząb” podarowany przez Nadleśnictwo z Czarnej Białostockiej. Aby tradycji stało się za dość drzewko jarząb nazwaliśmy imieniem pana leśnika ,,Wojciech”. Obiecaliśmy, że będziemy o niego dbać i pielęgnować.                                                                  Dziękujemy serdecznie Nadleśnictwu i  panu leśniczemu  za interesują lekcję przyrody.
E. Toczydłowska


Pasowanie na przedszkolaka.
W dniach 19 i 20 listopada w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości ważne dla nowoprzyjętych dzieci. Było to pasowanie na przedszkolaka. Na początku, zgromadzonych gości i dzieci serdecznie powitała Pani Dyrektor. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i wykazały się zdolnościami tanecznymi. W większości pokonały tremę w pierwszym publicznym wystąpieniu. Wzruszeni i dumni rodzice nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. Później nastąpiła ta wyjątkowa i oczekiwana chwila. Dzieci złożyły przyrzeczenie:
- Przyrzekacie, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą?
Przyrzekamy!

- Przyrzekacie, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać?
Przyrzekamy!

- Przyrzekacie, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować?
Przyrzekamy!

- Przyrzekacie, choć jesteście jeszcze mali , zgodnie bawić się w sali?
Przyrzekamy!

- Przyrzekacie, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać?
Przyrzekamy!

- Przyrzekacie nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty?
Przyrzekamy!

Po ślubowaniu Pani Dyrektor dotykając zaczarowanym ołówkiem ramienia, pasowała każdego malucha na prawdziwego przedszkolaka i wręczała pamiątkowe dyplomy. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa.

Alina Bogdzia, Beata Jopich, Marta Rutkowska.

ZABAWY Z ZIEMNIAKIEM – 29.10.2015
Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystały przedszkolaki wraz z rodzicami z naszego Przedszkola. Na początku dowiedzieliśmy się  skąd pochodzi ziemniak i jak trafił do Polski. Przyswoiliśmy sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka np.: jego różne nazwy. Po niemiecku – die Kartoffel,  po angielsku -potato, po czesku- brambor,   po hiszpańsku- patata a w Polsce zależy gdzie: w  południowej – kartofle, w poznańskim pyry lub pyrki a na Kaszubach- bulwy. Przywieziono go zza Oceanu Atlantyckiego. Do Europy trafił w XVI w. z Chile, Boliwii i Ekwadoru za sprawą Hiszpanów . Jego walory smakowe były znacznie niższe - był nieco gorzkawy - dlatego też raczej podziwiano jego kwiaty niż go spożywano. My dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez niego obiadu, zwłaszcza gdy na stole pojawia się kotlet schabowy. Ziemniak smakuje wyśmienicie,  zwłaszcza gdy przybiera postać frytek uwielbianych przez dzieci a do tego jeszcze własnoręcznie pokrojonych. Gdy frytki smażyły się we frytkownicy jego wielbiciele siekali sałatkę ziemniaczaną, robili ziemniaczane stempelki i dziwaki- ziemniaki. W między czasie dzieci , brały udział w różnych konkursach i zawodach sportowych, w których głównym bohaterem był ziemniak. Przedszkolaki wraz z rodzicami poszukiwały ziemniaków, które schowały się w różnych zakamarkach sali, rzucały ziemniakiem do celu, zorganizowały slalom z ziemniakiem na łyżce i wymyślały potrawy w których głównym bohaterem jest ziemniak. Duch rywalizacji obudził  się we wszystkich, którzy zawitali do sali ziemniaczanych zawodów . Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej . Fajnie było pobyć razem i wspólnie się pobawić z ziemniakiem. Zakończeniem święta była degustacja frytek i sałatek ziemniaczanych.
B. Bednarek, R. GarbaczewskaPan Policjant z wizytą w grupie „Tygrysy” i  „Skrzaty”

Wrzesień to czas kiedy przedszkolaki poznają zasady ruchu drogowego, aby ich droga do i z przedszkola była bezpieczna. Praca policjanta również ich ciekawi. Aby tę ciekawość zaspokoić najlepiej było zapytać u źródła. Któż mógłby lepiej o tym opowiedzieć niż sam pan policjant. Na początku spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: kto to jest właściwie policjant? Wbrew pozorom wcale nie było to łatwe, bo pan policjant, to po prostu pan policjant. Łatwiej było już określić ,czym właściwie się zajmuje. Pan dzielnicowy opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, bo przecież nie tylko na łapaniu przestępców jak twierdziły dzieci.  Dowiedziały się również jakie formacje występują w Policji oraz jakie jest podstawowe wyposażenie policjanta. Same mogły też zobaczyć z bliska niektóre z rekwizytów. Na koniec wspólnie rozwiązaliśmy krótki test wiedzy na temat ruchu drogowego oraz numerów alarmowych. Pan policjant był zaskoczony jak dużą wiedzę w tym temacie posiadają nasze dzieciaki. Uściski dłoni i wspólne zdjęcie zakończyły nasze spotkanie.

Beata Bednarek
Krystyna Skrzypińska


Glina- nasze lokalne bogactwo

Kręci się koło, kręci koło.
Nad kołem ręce gliniany wazon lepią.
O! już patrzy na niego
gliniany kogucik.

A garncarz piosenkę nuci,
że dobra jest glina,
że ludziom służy,
by kwiat do wazonu wstawili z uśmiechem.

St. Grabowski

Każdy zakątek naszej ziemi jest przedmiotem zainteresowania dziecka- tu ono mieszka, tu jest jego rodzina.
Dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie zrozumieć, że każdy region ma specyficzną twórczość ludową, swoiście piękną i ciekawą. Wprowadzając sztukę ludową do przedszkola nie tylko realizujemy wiele zadań wychowawczych lecz spełniamy także poważną rolę pomagając ocalić ją od zapomnienia. Przybliżanie regionalnej sztuki ludowej to pierwsze lekcje historii.
W naszym przedszkolu realizujemy to zadanie w ramach Innowacji Pedagogicznej ,,Przedszkolaki! Do ręko-dzieła”. Umożliwiamy dzieciom bezpośredni kontakt z dziełami sztuki, uczymy patrzenia, jak one powstają oraz organizujemy własną twórczość dziecięcą.
W październiku bieżącego roku nauczycielki grup ,,Biedronek” i ,,Zajączków” zorganizowały wycieczkę Szlakiem Rękodzieła Ludowego. Dzieci odwiedziły warsztat garncarza p. Kudrewicza,  gdzie  obserwowały różne techniki wykonywania glinianych naczyń oraz ich zdobienia.
Dużą ciekawostką dla dzieci był fakt, że z gliny można również wykonać zabawki. Tradycyjnie więc, każde dziecko przywiozło z wycieczki pamiątkę w postaci glinianego ptaszka.
Podczas wycieczki dzieci odwiedziły też Wiejski Dom Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej, gdzie wykonywały ,,ulepianki” z gliny przekonując się, jak trudna jest to sztuka. Była to dla przedszkolaków interesująca forma wychowania plastycznego, kultywowanie tradycji regionu, a przede wszystkim dobra zabawa, w której poznały elementarz rzemiosła od wieków uprawianego przez miejscowych ceramików.   


Bożena Szumowska
Justyna Bujwicka- Łapińska
Marta Rutkowska


„Imieniny Przedszkola”
Siedem lat temu, 9 września 2015r., nasze przedszkole otrzymało nazwę „Kraina Marzeń”. Dzień to szczególny dla całej społeczności przedszkolnej. Zaczęliśmy na wesoło od spotkania na placu zabaw i zaśpiewania piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”. Pani Dyrektor, jako gospodarz naszej placówki, w uroczysty sposób nadała nazwy poszczególnym grupom: Misie, Zajączki, Biedronki, Tygryski, Skrzaty, Słoneczka, Krasnoludki, Muchomorki i Jagódki, które świętowały w oddziale w Czarnej Wsi Kościelnej. Skoro imieniny, to musiały być też kwiaty. Każda z grup wręczyła na ręce Pani Dyrektor bukiet własnoręcznie wykonanych kwiatów. Spotkanie na placu uwieńczyliśmy wspólnym tańcem „Kaczuszki”, a potem odjechaliśmy pociągiem,  który jechał do Warszawy, ale my wysiedliśmy trochę wcześniej na stacji „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej. Konduktor, zamiast sprawdzać bilety, rozdawał dzieciom naklejki. Rodzice wraz z dziećmi wpisywali się do „Imieninowej Księgi Życzeń”. Znaleźliśmy w niej dużo ciepłych słów, za które serdecznie dziękujemy.  Imieninowy dzień zakończyliśmy zdrowym i smacznym poczęstunkiem.

Renata Garbaczewska
Beata Bednarek


„Dzień Przedszkolaka”

Każdy ma swoje święto i poważni dorośli i  mniej poważne dzieciaki, więc i przedszkolaki świętują swój dzień.
W Przedszkolu w Czarnej Białostockiej  Dzień Przedszkolaka obchodziliśmy 21. 09.2015 r. Był to dzień pełen zabaw i niespodzianek. Już wczesnym rankiem zgromadziliśmy się na placu przedszkolnym  aby rozpocząć uroczystość. Były tańce, zabawy ruchowe i spacer ulicami  miasta, podczas którego dzieci puszczały  bańki mydlane.  Zabawy ruchowe zostały podzielone pod względem trudności. Dzieci młodsze bawiły się z chustą animacyjną. Starsze przedszkolaki rywalizowały między  sobą podczas zorganizowanych przez  nauczycielki zabaw sportowych.
Dzień przedszkolaka zakończyliśmy dyskoteką oraz happeningiem plastycznym pod hasłem  „Moje wymarzone przedszkole”. Rodzice wspólnie tworzyli projekt wymarzonego przedszkola.

R. Woroniecka, A. Dąbrowska, L. Wójcik.


„Zielony dzień w Przedszkolu w Czarnej Białostockiej”

„Sznurek Jurka”
„Tuż za szkołą bardzo blisko,
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach,
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
i ogromny stos  papieru.
Oto tak od sznurka Jurka
wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.
I. SIKIRYCKI

Wszyscy żyjemy w naturalnym środowisku przyrody, jesteśmy jego częścią. Gdy dbamy o otoczenie, dbamy o warunki, w których wzrastamy i rozwijamy się . Od stanu środowiska naturalnego zależy stan naszego zdrowia. Ważne jest, by świadomość potrzeby życia  w czystym środowisku miały już dzieci. Maluchy mają niewielki wpływ na  stan czystości środowiska naturalnego, ale wiedza o ekologii i dobry przykład  to ważne czynniki wzrostu wiedzy i świadomości  dzieci.
„Czym skorupka na starość nasiąknie,
tym na starość trąci.”

18 września 2015 roku  w przedszkolu zorganizowano Dzień Sprzątania Ziemi. Tego dnia dzieci segregowały przyniesione „śmieci” i przypominały sobie, do jakiego koloru worka należy wrzucać papier, szkło, plastik itp. Dzieci poznawały sposób i powód segregacji śmieci: recykling. Podsumowały  wiedzę  o tym, jak dbać o  środowisko naturalne, rozwiązując zagadki i quiz ekologiczny oraz  oglądając film edukacyjny o segregacji i recyklingu odpadów. Po zajęciach dydaktycznych dzieci spotkały się z leśnikiem panem Wojciechem Rudnikiem, który w prezencie  na Dzień Sprzątania Ziemi, przyniósł do przedszkola drzewo. Pan leśniczy wspólnie z dziećmi posadził nowe drzewo w ogrodzie przedszkolnym,  aby rosło zadbane w najbliższym środowisku, wytwarzało tlen potrzebny nam do oddychania, było domem ptaków, na jesień rodziło jarzębinowe kulki ptakom na pożywienie, a dzieciom do zabawy.
Po południu dzieci wykorzystały  posegregowane  odpadki  do wykonania „Śmietnikowego Cudaka”, który cieszył i śmieszył oczy rodziców oraz pokazywał, jak w twórczy sposób można wykorzystać odpadki.
W przedszkolu zorganizowano akcję zbierania nakrętek w celach charytatywnych oraz zbiórkę zużytych baterii,  by nie wyrzucać ich w nieodpowiednie miejsca.
Zapraszamy wszystkich do włączania się w nasze akcje pod hasłem:
„Wspólnie dbamy o  środowisko  naturalne”.


Alicja Dąbrowska, Renata Woroniecka.


Akcja „Myjemy zęby”
Dnia  30.09.2015 punktualnie o 12.00  w przedszkolu odbyła się akcja bicia rekordu Guinnessa w myciu zębów, jako wspomnienie bicia rekordu w roku 2014. Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich grup. Inicjatorem wydarzenia jest Akademia Aquafresh. Bicie rekordu  stanowi dla maluchów wspaniałą atrakcję, dzięki której utrwalą w sobie nawyk codziennej higieny jamy ustnej. To wyjątkowe  wydarzenie  ma na celu zwrócić uwagę na szerzący się problem próchnicy wśród dzieci.  
„ Próchnica to epidemia, którą lekceważymy. Główną przyczyną próchnicy są uwarunkowania genetyczne i  styl  życia. Oznacza to, że zmiana nawyków może z dużą skutecznością wyeliminować jedną z najszerzej rozpowszechnionych chorób. Niezbędna jest edukacja od najmłodszych lat, a także zmiana stereotypów związanych z leczeniem stomatologicznym -  komentuje prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego