Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2014/2015

Publikacje

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Dzieci z niecierpliwością oczekiwały swojego święta. Z tej okazji w przedszkolu czekało na nie przez kilka dni atrakcji.
      Obchody Dnia Dziecka rozpoczęliśmy udziałem dzieci w zabawie fabularyzowanej pt. „W fabryce lizaków” prowadzonej przez grupę animatorów NARWAL, w której na placu przedszkolnym uczestniczyły wszystkie grupy. W następnym dniu przedszkole opustoszało, ponieważ prawie wszystkie dzieci wyjechały na zaplanowane wycieczki. „Jeżyki”, „Motylki”, „Żabki” i „Bączki” poznawały zwyczaje i kulturę Indian Wielkich Równin podczas zabaw w Wiosce Indiańskiej w Sobolewie, a „Muchomorki” w Jurowcach. „Misie” i „Skrzaty” miło spędziły czas rozwijając sprawność ruchową w centrum zabaw „Kraina Smyka”. „Smerfy” i „Tygryski” zgłębiały wiedzę o pradawnych dziejach Ziemi spacerując alejkami w „Parku Dinozaurów” w Jurowcach. Natomiast „Puchatki” z oddziału w Czarnej Wsi Kościelnej swoje święto obchodziły uczestnicząc w pikniku na placu szkolnym, co też zorganizowaliśmy trzeciego dnia dzieciom także na terenie naszego przedszkola.
         Tego dnia już tradycyjnie starszaki brały udział w turnieju sportowym pt. „Zabawy w żółto-czerwonych kolorach” nawiązujących do barw klubu piłkarskiego „Jagiellonia”. W związku z tym, głównym przyborem w zabawie była piłka, by przygotować przyszłych reprezentantów Polski w piłce nożnej. Rywalizowały ze sobą dzieci z grupy „Motylków” i „Smerfów”. Zwycięzcą turnieju po zaciętym pełnym emocji boju zostały „Smerfy”. Obie drużyny otrzymały medale, dyplomy i naklejki przygotowane przez kibiców „Jagiellonii”                                         z Czarnej Białostockiej.
         Obchodom Dnia Dziecka sprzyjała pogoda, więc naszym wychowankom nie mogło zabraknąć lodów ufundowanych przez przedszkole.
Środki na organizację  Dnia Dziecka pozyskane zostały  w ramach dotacji z  Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Czarnej Białostockiej na rok 2015.
        Mamy nadzieję, że przygotowane atrakcje dostarczyły dzieciom dużo wrażeń i wywołały uśmiech na ich twarzach.

                                                                                                              Bożena Szumowska
                                                                                                              Bożena Czarnecka   


SPOTKANIE W PRZEDSZKOLU Z PANIA TERESĄ KALININ
Nasze przedszkole miało zaszczyt gościć panią Teresę Kalinin mieszkankę Czarnej Białostockiej, która opowiedziała nam o dawnych zabawach i zajęciach dzieci  w leśniczówce przed i wojną światową oraz  w czasie trwania wojny. Dowiedzieliśmy o przeżyciach trudnych dni wojennych o wywiezieniu na Sybir.  Pani Teresa Kalinin jest wielką krasomówczynią , bardzo ciekawie opowiadała, a dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem, obejrzeliśmy również zdjęcia z czasów młodości pani Teresy.                       W   podziękowaniu dzieci z koła literackiego wystąpiły z montażem słowno-muzycznym oraz wręczyły laurkę.
                                                                   E. TOCZYDŁOWSKA


,,Z wizytą duszpasterską”
Już od rana z radosną niecierpliwością dzieci oczekiwały na wyjątkowych gości. Tego dnia w ramach wizytacji Parafii p.w. Jezusa Miłosiernego odwiedził nasze przedszkole ks. Biskup Henryk Ciereszko wraz z ks. Dziekanem Andrzejem Rynkowskim. Przedszkolaki powitały Gości , a następnie zaprezentowały krótką część artystyczną. Dzieci z koła ,,Mali literaci” recytowały wiersze, zaś dzieci z koła folklorystycznego ,,Podlasiaczki” zatańczyły tańce z regionu Podlasia. Na pamiątkę pobytu w naszym przedszkolu ks. Biskup Henryk Ciereszko otrzymał album z pracami plastycznymi dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych.
Następnie ks. Biskup udzielał odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci dotyczące jego działalności duszpasterskiej, życia prywatnego i dzieciństwa.
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą oraz błogosławieństwem dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z najstarszych grup, z młodszymi ks. Biskup spotkał się w salach. Po krótkiej rozmowie im także udzielił błogosławieństwa.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i było ogromnym przeżyciem dla wszystkich przedszkolaków.


DZIEŃ ZIEMI
Dnia  22 kwietnia cała społeczność przedszkolna  udał się na przedszkolne place, aby uporządkować nasze najbliższe otoczenie naturalnie.
Dzieci bardzo chętnie włączyły się w prace porządkowe. Okazało się że mamy najwięcej śmieci biodegradowalnych, które najlepiej byłoby złożyć w kompostowniku. A były to szyszki, patyczki, chwasty. Niestety takiej możliwości nie mieliśmy, więc zostały one przeznaczone do wywiezienia. Akcja zakończyła się przeniesieniem napełnionych worków do kontenera oraz wspólną zabawą integrującą całą społeczność przedszkolną z wykorzystaniem urządzeń terenowych.
R.Garbaczewska


DZIEŃ MAMY I TATY
Są takie dwa dni szczególne w roku w których  Mama i Tato mają swoje święto. Z tej okazji  dzieci z przedszkola zaprosiły swoich kochanych rodziców do swoich sal na uroczystość z okazji ich święta.
W przedszkolu Dzień Mamy i Taty to  bardzo ważna uroczystość, którą szczególnie przeżywają dzieci. Starsi i młodsi przedszkolacy w tajemnicy przed mamami i tatusiami szykują prezenty, malują laurki i robią kolorowe bukiety z kwiatów. Dzieci bardzo przeżywają Dzień Mamy i Taty. Każdy przedszkolak chce, by na uroczystości zorganizowanej w przedszkolu mieć jakąś rolę: mówić wierszyk  czy zaśpiewać piosenkę. Gdy zaproszeni na uroczystość rodzice widzą swoje przejęte pociechy występujące przed publicznością są z nich niezwykle dumni.
Ważną chwilą podczas świętowanie jest zaproszenie mamy i tatusiów do wspólnej zabawy przy znanych i lubianych przez nich przebojach oraz zorganizowanych przez panie nauczycielki zabawach integracyjnych.
R.Garbaczewska


DZIEŃ OPTYMIZMU
11.05.2015r. obchodziliśmy w naszym Przedszkolu Dzień Optymizmu.  W tym dniu wszystkie przedszkolaki zebrały się na placu, aby wspólnie świętować. Każda grupa przywitała się optymistycznym hasłem, następnie p. dyrektor zabrałą głos wyjaśniając dzieciom znaczenie słowa ,,optymista”. Po wspólnym śpiewie piosenki ,,Przedszkole drugi dom” odbył się  przemarsz ulicami miasta. Podczas którego optymistycznie pozdrawialiśmy przechodniów. Przed dziećmi był jeszcze do pokonania tor przeszkód. Każdy przedszkolak bardzo dobrze sobie poradził z zadaniem, za co otrzymał  nagrodę w postaci optymistycznego medalu. Na zakończenie tego dnia każde dziecko ozdobiło balon, który zabrało ze sobą do domu.

Alicja Dąbrowska


W GALERII SLENDZIŃSKICH
,,Tata wyjechał. Lita wróciła” to tytuł wystawy, na którą wybrały się dzieci z grupy ,,Motylki” i grupy ,,Żabki”. Motywem przewodnim ekspozycji były obrazy przedstawiające Julitę Sleńdzińską ,córkę Ludomira Sleńdzińskiego. Dzieci poznały historię jej rodziny, a także różne formy plastyczne: portret, pejzaż, martwą naturę, rzeźbę czy płaskorzeźbę. Zapoznały się również z terminami dotyczącymi warsztatu malarza.
Obejrzały również prace obrazy i płaskorzeźby wykonane przez Ludomira Sleńdzińskiego.
Następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Pod kierunkiem instruktora wykonały pracę plastyczną pt. ,,Łąka”. Galerię opuściły dzieci z własnoręcznie wykonanym małym dziełem sztuki.
Potem przedszkolaki wybrały się do parku , gdzie chętnie bawiły się na placu zabaw.
Z wycieczki wróciły bogatsze o nową wiedzę i wrażenia.

B.Cz.


W zdrowym ciele- wesoły duch
Zdrowie to jedna z ważniejszych wartości w życiu człowieka. Edukacja zdrowotna jest fundamentalnym prawem socjalnym dziecka  zagwarantowanym przez Konwencję o prawach dziecka. Celem edukacji zdrowotnej w przedszkolu jest poznanie i zachęcanie do zdrowego stylu życia. W kształtowaniu zachowań sprzyjających zdrowiu ważne są działania nauczycieli i środowiska przedszkolnego, a także wsparcie rodziców sprzyjające utrwaleniu właściwej postawy prozdrowotnej.
W związku z obchodami Dnia Zdrowia w Przedszkolu w Czarnej Białostockiej ,,Kraina Marzeń” w dniach 7-10 kwietnia 2015r. zorganizowany został tydzień pod hasłem ,,W zdrowym ciele- wesoły duch”, podczas którego dzieci brały udział w różnych działaniach. Nauczyciele prowadzili w grupach pogadanki na temat zasad zdrowego odżywiania się, odbyła się projekcja filmów o tematyce zdrowotnej. Każda z grup przedszkolnych wykonała plakat pt. ,,Recepta na zdrowie” oraz uczestniczyła w zabawach ruchowych z przyborami na placu przedszkolnym. Na tablicy informacyjnej dla rodziców zamieszczona została gazetka pt. ,,Wiem co jem- bezpieczna żywność”. W dniu 9 kwietna 2015r. odbyło się spotkanie z  lekarzem
panią Izabelą Małyszko, podczas którego program artystyczny o tematyce prozdrowotnej zaprezentowało koło teatralne ,,Pomponik”. W trakcie spotkania pani doktor opowiadała przedszkolakom o zasadach zdrowego żywienia oraz szkodliwości palenia papierosów. Dzieciom  wręczone zostały również nagrody za udział w konkursie plastycznym ,,Samo  zdrowie na talerzu”. Na zakończenie tygodnia pod hasłem ,,W zdrowym ciele- wesoły duch” dzieci przygotowywały w grupach zdrowe kanapki lub przekąski. W tym dniu w przedszkolnym jadłospisie pojawiło się ,,zdrowe menu” ułożone zgodnie propozycjami przedszkolaków.  
Dzięki takiej aktywności wyrabiamy u dzieci nawyki zdrowego odżywiania się , a szczególnie spożywania owoców i warzyw w postaci surówek, przekąsek i deserów.Justyna Bujwicka Łapińska
Bożena Szumowska


„Z wizytą u pani krawcowej”

Najlepsza metoda uczenia się, to ta przez przeżywanie i doświadczanie. Dzieci z grupy „Bączki” same mogły się o tym przekonać podczas wizyty w pracowni krawieckiej, którą prowadzą Panie Grażyna Trochim i Jolanta Kundzicz w Czarnej Białostockiej.  Na  własne oczy zobaczyły,  jak powstaje ubranko dla misia. Z zaciekawieniem patrzyły na  specjalny przyrząd, który  potrafi  ciąć na raz kilkanaście kawałków materiału. Za pomocą mydła rysowały własne wykroje. Zaskoczeniem była dla nich maszyna komputerowa, w której wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk a ona sama wszystko wyszywa ( kwiatki, listki, literki).  Dzieci wyszyły nawet nazwę swojej grupy „Bączki”. Deska do prasowania, która się nagrzewa a materiał sam do niej przywiera, wprawiła dzieci w osłupienie. Największym powodzeniem cieszyło się ogromne lustro,  w którym dzieciaki mogły zobaczyć się „od stóp do głów”. Panie z Zakładu Krawieckiego na koniec poczęstowały dzieci słodkimi lizakami, dzieci zaś wręczyły Paniom podziękowanie. Takie wizyty są obopólną korzyścią i dla dzieci i dla dorosłych,  każdy może się od siebie czegoś nauczyć albo czegoś o sobie dowiedzieć.

Beata Bednarek

Wiosna !Wiosna! Wiosna! Przedszkolaki powitały wiosnę tuż po jej astronomicznym nastaniu - 23 marca.
"Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca."
Tradycyjnie maluchy spacerowły z Marzanną ulicami miasta.
"Marzan(n)a,  to bogini   symbolizująca zimę i śmierc.
Śmierć Marzanny wraz z końcem zimy przeciwstawia ją symbolizującemu wiosnę Jaryle,  który rodził się wraz z nadejściem wiosny.
Zwyczajem słowiańskim było topienie kukły, przedszkolaki palą ją by odpędzić zimę.
Marzanna to również nazwa kukły, którą  w rytualny sposób palono bądź topiono  aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.
Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem i  zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca  w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy:  nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek
śmierć w ciągu najbliższego roku."
Wraz ze spaleniem Marzanny na świecie zakrólowała wiosna, a wraz z nią Wielkanoc.
Tuż przed świętami w przedszkolu organizowane są przedświąteczne warsztaty, na których dzieci wraz z rodzicami oglądają przedstawienie  wielkanocne w wykonkonaniu przedszkolnego zespołu folklorystycznego "Podlasiaczki",  oraz wykonują ozdoby na święta. W   tym roku  pod okiem utalentowanych pań ze stowarzyszenia "Aktywni" dzieci kleiły kolorowe pisanki na patyku i zielone kogutki. Można było również ozdobic palmę, zasiac rzeżuchę do stroika światecznego i "wykręcic " jajeczka i serduszka z "gazetowej wikliny". Wszyscy mieli pełne ręce roboty i nie było nikogo, kto by wyszedł z warsztatów z pustymi rękoma!
Tradycja przekazywana z ojców na synów przetrwała stulecia, dziś my nauczyciele i rodzice dbamy o to by zwyczaje wiosenne i wielkanocne poznawali najmłodsi.
Życzymy Wesołych Świąt!
Renata Woroniecka.

Jak śpiewał Jerzy Stuhr „śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi, jak co komu wychodzi”.  Chodzi o to żeby się dobrze bawić i czerpać z tego radość.  25 marca 2015 r. w naszym przedszkolu było koncertowo, imprezowo i muzycznie. Niesamowite wokalistki i wokaliści wprawili nas w wesoły nastrój. Zaczęliśmy energiczną „sambą”, potem był nam potrzebny „parasol dla kota” a w oddali słychać już było „marcowe żaby” które zapewne siedziały na „łące”. Potem zawitał do nas zwierzyniec , bo i „pieski małe dwa” i „pieski Tereski”, nawet na „jamniczka trzeba tyło popatrzeć” . Następnie wybraliśmy się „ bajkową łódką” na „zieloną wyspę” , gdzie spadały „kolorowe liście”. Wszystko to śpiewały „dzieci w przedszkolu”, nie tylko te które mają 4 lata, ale też te które „odkrywają siebie” i lubią „Puszka okruszka”. Cóż to była za przyjemność dla naszych uszu, słuchać tak pięknych piosenek w wykonaniu tak zdolnych wykonawców. Nasi adepci sztuki wokalnej byli fantastyczni. Gratulujemy wykonawcom i czekamy na kolejne emocje i wspaniałe występy. Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników.

Beata Bednarek

„Koncert Kolęd w przedszkolu”
Do pięknych polskich tradycji należy śpiewanie kolęd. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, ale coraz rzadziej można spotkać kolędników chodzących od domu do domu z turoniem, tudzież inną maszkarą: kozą, bocianem, koniem, kogutem lub żurawiem. Kolędnicy chodzili także ze świecącą gwiazdą, umocowaną na kiju, prowadziła ona ich niczym gwiazda betlejemska Trzech Króli.
29 stycznia 2015 w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej, kolędników było bez liku. Jak wiemy, domownicy do których kolędnicy zawitali mogli liczyć na szczęście w nadchodzącym roku. My mamy szczęście, że mamy tak zdolne dzieci. Przedszkolaki zaczynając od najmłodszych 3-latków a skończywszy na starszakach, wyśpiewały najstarsze polskie kolędy oraz nowe pastorałki.  Wszystkie włożyły w to swoje serce,  aby zaśpiewać jak najpiękniej. Tak też było, ponieważ publiczność nie przestawała bić braw. Nikt nie odszedł do domu z pustymi rękami, każdy z uczestników został nagrodzony dyplomem oraz skromnym upominkiem. Koncert uświetnił występ zespołu „Wesołe nutki”, które zaśpiewały piosenkę pt. „Zawsze bądź wśród nas Mikołaju”. Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Pan Jacek Chrulski oraz radna miasta Czarnej Białostockiej Pani Anna Siemienowicz.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu a rodzicom i gościom dziękujemy za przybycie. Zapraszamy za rok.
Beata Bednarek

Na początku grudnia grupa „Bączków” z naszego przedszkola, energicznym krokiem podążyła na spotkanie z  Panią weterynarz,  Marianną Radulską, właścicielką  zakładu weterynaryjnego  w  Czarnej Białostockiej. Już sam widok gabinetu weterynaryjnego wywarł na nas niemałe wrażenie. Tam dzieci dowiedziały się co nie co o pielęgnacji zwierzaków, ich odpowiednim odżywianiu i oczywiście rozpieszczaniu. W tym celu Pani weterynarz pokazała przedszkolakom przykładowe zabawki dla naszych domowych pupili. To zachwyciło dzieciaki najbardziej! Nie małą uwagę przykuł  kot, który towarzyszył nam w tym spotkaniu przez cały czas, wywołując uśmiech na niejednej buzi . Na jego przykładzie został bardzo sprytnie omówiony temat zachowania zasad bezpieczeństwa w stosunku do zwierząt, one czasem potrafią pokazać swoje pazury. Dzieci dowiedziały się również  wiele o pracy weterynarza, która tak jak żadna, nie jest łatwa, za to sprawia wiele radości, dzięki wdzięczności jaką potrafią okazać zwierzęta. Po tej wizycie temat grudniowej wyprawy długo nie schodził z ust „Bączków”.

Przytul mocno swego misia
      Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 112 lat temu i do dziś pozostaje jedna z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
      Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia dzieci w przedszkolu świętowały 26 listopada. Było sporo atrakcji i radości. Każde z dzieci przyniosło swojego ulubionego pluszaka. Uczestniczył on razem z dzieckiem w konkursach, grach i zabawach ruchowych, które odbyły się w dwóch turach – dla dzieci młodszych i starszych. Dzieci poznawały też zwyczaje niedźwiedzi oraz postacie z bajek.
     W Dzień Pluszowego Misia zaangażowani zostali również rodzice. Wspólnie ze swoimi pociechami przygotowali portrety misiów wykonane techniką dowolną. Ich pomysłowość przerosła nasze oczekiwania. Najciekawsze prace zostały wybrane przez jury i wyróżnione  dyplomami  i nagrodami rzeczowymi. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano upominki.
     Pluszowe zabawki towarzyszą zarówno małym dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. Są przy nas od najmłodszych lat, w chwilach radości, wtedy gdy  się bawimy czy też potrzebujemy otuchy.
Bożena Szumowska
Justyna Bujwicka- Łapińska

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIAŁOSTOCKIM TEATRZE LALEK
Dnia 7 listopada dla dzieci z grupy ,,Misie” i ,,Skrzaty” został zorganizowany wyjazd do teatru na przedstawienie pt.,,Misiaczek”. Jest to spektakl o małym niedźwiadku, który pomimo zbliżającej się zimy, nie mógł zapaść w sen. Przedstawienie dostarczyło małym widzom wiele treści dydaktycznych. Atmosfera spokoju i ciepła sprawiła, że przedszkolacy oglądali spektakl z wielkim zainteresowaniem. Dzieci żywiołowo reagowały na piosenki i pytania stawiane przez aktorów. Na zakończenie miała miejsce miła niespodzianka. Wszyscy obecni na przedstawieniu zostali zaproszeni przez aktorów na scenę, gdzie pośród kołder i poduszek zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
                                                                                                                          Renata Garbaczewska

Wycieczka do Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej.
15 października 2014 roku dzieci z grup ,,Motylki”, ,,Smerfy” i ,,Tygryski” gościły w Nadleśnictwie w Czarnej Białostockiej.
Na początku naszej wizyty spacerowaliśmy  ścieżkę edukacyjną. Poznaliśmy pracę leśnika oraz zagadnienia związane z tematyką leśną: hodowla i ochrona lasu. Dzieci dowiedziały się również jakie zwierzęta zamieszkują nasze lasy.
Następnie zaproszono nas do zwiedzania wyłuszczarni nasion, gdzie można było zobaczyć metody łuszczenia nasion, dowiedzieliśmy się jak wyglądała kancelaria leśniczego dawniej, a  jak dziś. Zapoznaliśmy się też  z zajęciem żywicowania oraz ze sposobami zastosowania i wykorzystania drewna w życiu człowieka.
Po zakończonej wizycie na terenie Nadleśnictwa udaliśmy się do lasu na teren szkółki leśnej. Jak sama nazwa wskazuje, szkółka to miejsce,  gdzie hoduje się i pielęgnuje małe drzewka, w celu przesadzenia ich w odpowiednim czasie na terenie lasu, w miejscach do tego wyznaczonych.  
Następnie udaliśmy się na małą polankę, gdzie panowie leśnicy przygotowali nam ognisko.
Wzbogaceni o nowe wiadomości i z  uśmiechem na twarzy wróciliśmy do przedszkola.
Dziękujemy panom leśnikom za  zaproszenie i przybliżenie nam interesujących wiadomości o lesie.
Alicja Dąbrowska.

Dzieci z koła przyrodniczo- ekologicznego ,,Szyszkowe Ludki”  przy  Przedszkolu  w Czarnej Białostockiej  ,,Kraina Marzeń” po raz pierwszy włączyły się do akcji ,,Pola Nadziei”. Pierwszym etapem sadzenia żonkili była rozmowa z dziećmi- wyjaśnienie jaki jest główny cel  akcji i co oznacza żółty żonkil. Następnie dzieci  z panią wysadziły  żonkile  w ogrodzie przedszkolnym.

Dzień nauczyciela w naszym przedszkolu ,,Dziękujemy za trud i wychowanie”
Pod takim hasłem obchodzony był w naszym przedszkolu Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji przybyli do naszego przedszkola goście- byli emerytowani nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi. Tradycją stało się to, że święto pracowników oświaty obchodzimy wspólnie z nimi.
Pani dyrektor Danuta Kowalewska serdecznie powitała gości, złożyła życzenia oraz podziękowała wszystkim pracownikom za trud włożony w wychowanie przedszkolaków. Następnie wręczyła nagrody i pochwały nauczycielom i pracownikom, którzy w szczególny sposób zasłużyli na nie swoją pracą i zaangażowaniem w życie naszego przedszkola.
Dzieci uczęszczające do koła teatralnego ,,Pomponik” oraz koła folklorystycznego ,,Podlasiaczki”  złożyły  życzenia wierszem i piosenką.
W imieniu zaproszonych gości pani Irena Zalewska podziękowała  dzieciom i nauczycielom za przygotowanie  pięknego występu.
Wiele radości było podczas wspólnej  zabawy przy dawnych tańcach  przedszkolnych: ,,Mam chusteczkę haftowaną”, ,,Kółko graniaste”, ,,Julijanka” czy też ,,Rolnik sam w dolinie”. Czas upłynął w miłej atmosferze i po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia.
Bożena  Czarnecka.

„Dzień Drzewa” w Przedszkolu w Czarnej BIAŁOSTOCKIEJ ,,Kraina Marzeń” 10.10.2014R.
Jak co roku w naszym Przedszkolu uczciliśmy ,,Święto Drzewa”
. Kilka dni wcześniej wszystkie grupy przedszkolne przygotowały piękne kolorowe drzewa, pod hasłem ,,Najweselsze drzewo”. Każda grupa przedstawiła swoją pracę oryginalnymi i niepowtarzalnymi technikami. Pracami ozdobiliśmy salę, do której zaprosiliśmy naszych gości z Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej, pana leśniczego Lecha Chwaszczewskiego oraz panią leśnik Katarzynę Błahuszewską. Koło przyrodniczo- ekologiczne wraz z kołem literackim przygotowały montaż słowno- muzyczny, który był kopalnią wiedzy na temat drzew oraz korzyści jakie dają nam ludziom i zwierzętom. Państwo Leśnicy przekazali dzieciom  sadzonkę drzewka jarzębiny dla naszego przedszkola. Nazwaliśmy ją imieniem pani leśnik ,,Katarzyna” i wspólnie posadziliśmy  w naszym ogrodzie przedszkolnym. Pozdrowiliśmy i złożyliśmy życzenia świerkowi ,,Lechowi”, sosence ,,Halince” oraz królowi drzew dębowi ,,Andrzejowi”. Wszystkie drzewa ubrały się odświętnie dzięki przedszkolnej wróżce. Złożyliśmy również obietnicę, że zawsze będziemy dbać o drzewa w naszym otoczeniu.
                                      Toczydłowska
                                      Łapińska-BujwickaDZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.Tego dnia, już od rana w salach zajęć rozbrzmiewała wesoła muzyka i zapraszała dzieci do świętowania. Aby podkreślić przynależność do grup,  dzieci ubrały się w kolorach nawiązujących do nazwy. I tak w przedszkolu pojawiły się brązowe  Misie i Jeżyki, zielone Skrzaty i Żabki, czerwone w białe kropki Muchomorki, pomarańczowe Tygryski, niebieskie Smerfy, czerwone Bączki i fioletowo-różowe Motylki. Po śniadaniu w kolorowych orszakach dzieci udały się do sali teatralnej na przedstawienie pt.:,,Doktor Zdrówko i Jego pacjenci”. Aktorzy dostarczyli dzieciom wiele wspaniałych wrażeń i radości. Po przedstawieniu, w doskonałych humorach wszyscy zebrali się na placu przedszkolnym. Każda grupa czuła się wyjątkowo, gdyż wyróżniały ją opaski  z logo grupy .Pani Dyrektor po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu celu spotkania zaprosiła do dalszej zabawy. Dzieci nie szczędziły głosu, aby wykonać okrzyk przedszkolaka: ,,Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały”. Równie żywiołowo wykonały piosenkę,, Jestem sobie przedszkolaczek”. Cała społeczność prezentowała się bardzo barwnie, a to za sprawą kolorowych wstążek, które w tańcach wirowały nad głowami dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie wszystkich: małych i dorosłych. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały pamiątkową kolorowankę i słodką niespodziankę.
R. Garbaczewska


„Myjemy zęby- bijemy rekord Guinessa !”
Z danych  Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce zaledwie 14 proc. dzieci w wieku sześciu lat nie ma próchnicy zębów.
Mycie zębów po każdym posiłku zapobiega próchnicy.
Próchnicy można zapobiegać stosując równolegle kilka metod. Są to: utrzymanie higieny jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru, wczesne leczenie próchnicy (również zębów mlecznych) i edukacja zdrowotna.
Żadna pojedynczo stosowana metoda nie będzie w pełni skuteczna.
W  przedszkolach należy stwarzać warunki do mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku.
W naszym przedszkolu  wszystkie starsze dzieci myją zęby, a raz do roku spotykają się ze stomatologiem, który prezentuje właściwy sposób mycia zębów oraz uświadamia dzieciom,  jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej.
Już od kilku lat w przedszkolu realizujemy z dziećmi program Akademii Aquafresh.
30 września 2014 r. o godz. 12:00 w całej Polsce odbyła się akcja Akademii Aquafresh dotycząca  bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym myciu zębów. Wzięły w niej udział dzieci  z przedszkoli w całej Polsce.
W naszym przedszkolu szorowało zęby 256 dziec!
Akcja Akademii Aquafresh  uświadomiła dzieciom, że mycie zębów może być zabawnym obowiązkiem!
R. Woroniecka.

„Przedszkolaki na szlaku.”
Wśród najważniejszych zadań  naszego przedszkola jest poznawanie własnego regionu. Zapraszamy dzieci  na spacery i wycieczki po bliższej  i dalszej okolicy naszego miasta.  Korzystając z pięknej jesiennej pogody starszaki wybrały się do Czarnej Wsi Kościelnej szlakiem „Rękodzieła Ludowego”.
Odwiedziliśmy kowala p. Mieczysława Hulewicza, który zaprosił nas do swojej kuźni. Dzieci poznały pracę kowala dawniej i dziś, ponieważ  panowie Hulewiczowie są kowalami z dziada pradziada. Kowal pokazał jak rozpala ogień za pomocą miecha i jak wyprawia żelazo zmieniając je w podkowy czy też w piękne listki i płatki róż.
Nieopodal kuźni ma swoją pracownię garncarz pan Jan Kudrewicz, który zaprosił nas na pokaz wyrabiania naczyń z gliny za pomocą koła i własnych rąk. Dzieci przyglądały się urzeczone, jak kawałek gliny  powoli zmieniał się w dzbanek lub butelkę, zadawały pytania i wybierały kolory  do ozdabiania  wytworów. Pan Jan pokazał dzieciom wielki piec, w którym muszą „wypiekać” się dzbanki, niektóre  nawet przez siedem dni!
Wycieczkę zakończyliśmy w szkole w Czarnej Wsi Kościelnej, gdzie przedszkolaki  posiliły się na świeżym powietrzu i zaprzyjaźniły się z uczniami i przedszkolakami bawiąc się wspólnie na szkolnym  placu zabaw.
R. Woroniecka

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego