Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2012/2013

Publikacje

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS  
                
A kiedy czerwiec jak woda płynie ,
za oknem lata nadchodzi dzień.
Dla wszystkich chłopców i dla dziewczynek
przedszkole właśnie kończy się.

     Pożegnanie 6-latków to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, rodziców, jak  i pań nauczycielek. Dla wielu starszaków  kończy się bowiem  okres przyjaźni, wspólnych zabaw  i spotkań, wspólnej pracy.  W piątek 28 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się Uroczystość Pożegnania  Absolwentów. Jest już tradycją przedszkola, że sześciolatków żegnają koledzy   i koleżanki z młodszych grup. Tego zadania podjęły się pięciolatki pod kierunkiem pań nauczycielek. W części artystycznej dzieci z grup ,,Biedronki, Plastusie, Smerfy, Zajączki i Jeżyki  z entuzjazmem wystąpiływ przygotowanej części artystycznej, żegnając się w ten sposób ze swoimi koleżankami i kolegami oraz  nauczycielami . Swoją wdzięczność wyraziły słowami wierszy wyrecytowanymi z głębi serca.
Na ręce Pani Dyrektor dzieci złożyły najlepsze życzenia wszystkim pracownikom przedszkola. Nie odbyło się również bez podziękowania dla naszych wspaniałych rodziców, którzy  służyli pomocą , czynnie włączali się we wszystkie imprezy przedszkolne  i prezentowali postawę przyjaciół przedszkola.Po części artystycznej, nauczyciele grup w swoich salach życzyli  wychowankom  wspaniałych wakacji i samych radosnych dni  w szkole. Absolwenci otrzymali pamiątkowe zdjęcia i dyplomy.        
R.G.                                                                                            

„Przedszkolaki w szkole”
Już po wakacjach  sześciolatki i niektóre pięciolatki będą uczniami pierwszej  klasy. Aby poznać nauczycieli , obejrzeć szkołę i nowe   sale- przedszkolaki wybrały się z wizytą do szkoły podstawowej. Młodszymi kolegami  zaopiekowali się trzecioklasiści wraz ze swoimi nauczycielami. Starsi koledzy oprowadzili przyszłych uczniów po szkole pokazując świetlicę , bibliotekę, sklepik szkolny i salę gimnastyczną, w której uczniowie i przedszkolaki  razem grali w piłkę.
Wizyta w szkole uświadomiła przyszłym uczniom, że szkoła to przyjazne miejsce i chociaż żal będzie rozstawać się z przedszkolem – przyszedł czas by zacząć edukację w szkole!
Z życzeniami sukcesów w szkole – nauczyciele przedszkola.


„Pomponik” na scenie
Przedszkolne koło teatralne „Pomponik” odkrywa i kształtuje talenty aktorskie maluchów.  Dzieci chętnie odgrywają role, bawią się tworząc nową zmyśloną rzeczywistość, to jest ich świat pełen czarów i bohaterów bajek, którymi na chwilę się stają. Niezauważalnie dla siebie wyzbywają się nieśmiałości, tremy przed widownią, nabierają wiary w siebie i swoje zdolności. Mówiąc tekstem literackim nabywają umiejętności pięknego wysławiania się, głośnej i wyraźnej wymowy,  wyrażania przeżywanych emocji. Mali aktorzy poznają tajniki teatru dobrze się przy tym bawiąc. Podziwiane i oklaskiwane przez rówieśników i rodziców odnoszą swoje pierwsze sukcesy.
W sezonie wiosennym „Pomponik” przygotował i zaprezentował szerokiej widowni przedstawienie pod tytułem  „Wiosna radosna”.  Zajączki, biedronka i inni mieszkańcy łąki wystąpili w zabawnej historii  przygód  Pani Wiosny i okrutnego Dziubala.  Bajka z morałem i szczęśliwym zakończeniem bardzo podobała się młodej widowni.  Przedszkolaki zaprezentowały  ją swoim kolegom w przedszkolu oraz szkole podstawowej,  w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku podczas  VII Przeglądu  Kół Zainteresowań  oraz w Gimnazjum w Czarnej  Białostockiej  w ramach Gminnego Przeglądu Małych Form Teatralnych.
Przedstawienie bardzo się podobało, maluchy nagradzane były brawami widowni oraz dyplomami i pucharami.
Stawiając pierwsze kroki na scenie  mali aktorzy odkrywają w sobie potencjał i  talent, rolą dorosłych, wychowawców  jest pielęgnowanie zdolności  i ukierunkowanie rozwoju tak, by  w przyszłości same kreowały swoją rzeczywistość.
W podziękowaniu dzieciom z koła teatralnego „Pomponik” i ich rodzicom za trudy i zmagania z trudną sztuką  aktorską oraz  z życzeniami dalszych sukcesów –  nauczycielki : L. Wójcik, K. Skrzypińska, R. Woroniecka.

 ŚWIĘTO LEŚNIKA I DRZEWIARZA  W NADLEŚNICTWIE CZARNA BIALOSTOCKA PRZYGOTOWANE PRZEZ PRZEDSZKOLE ,,KRAINA MARZEŃ” Z CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ
„W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym z nas miłowanie lasu.
Atawizm ten jest tak silny, że miłość i przywiązanie do lasu nie da się z nas wykorzenić.”
( Prof. Ignacy Mościcki – Prezydent RP-podczas I w Polsce „Święta Lasu” 29.04.1933 Wilno)
Lasy są naszym, jakże wyjątkowym, wspólnym narodowym dobrem. Odziedziczone po przodkach powierzone naszej trosce powinny tak samo lub jeszcze bardziej piękne, bogate i zdrowe służyć przyszłym pokoleniom. Istnienie lasu decydowało w przeszłości i decydować będzie o istnieniu człowieka na ziemi. Zachowanie lasów stanowi więc dzisiaj jeden z naszych najważniejszych  obowiązków. Polskie lasy są największym bogactwem przyrodniczym naszego kraju pełniąc różnorodne funkcje z ochronnymi i środowiskotwórczymi na czele. Bezpośrednią opiekę w imieniu społeczeństwa nad lasami sprawują leśnicy. Pełniąc tę odpowiedzialną służbę korzystają z doświadczeń pokoleń swoich poprzedników oraz najnowszych osiągnięć  nauki.   Las dzisiaj staje się coraz bardziej poszukiwanym miejscem odpoczynku i turystyki. Jednak aby mądrze korzystać z darów natury, nie czyniąc szkód, ważne jest poznanie zasad jej funkcjonowania.  Im pełniejsza wiedza o lesie tym lepiej można współdziałać z leśnikami na rzecz ochrony i zachowania lasów. Dlatego tak istotne aby tajemnice natury zgłębiać od najmłodszych lat i dzieło to kontynuować, bo lasu można uczyć się całe życie a i tak do końca go nie poznać.  
    Pani dyrektor Danuta Kowalewska,  koło przyrodniczo- ekologiczne ,,Szyszkowe Ludki”, koło literackie ,,Mali literaci” oraz zespół folklorystyczny ,,Podlasiaczki” i dzieci z grupy ,,Krasnale” w podzięce za owocną współpracę i dużą wiedzę przyrodniczą oraz z okazji Święta Leśnika i Drzewiarza przygotowały podziękowania i montaż słowno- muzyczny. Po występie pan  nadleśniczy podziękował dzieciom i paniom za występ.  Następnie  dzieci zostały  zaproszone do Wyłuszczarni Nasion, gdzie pan Lech Chwaszczewski opowiedział i pokazał jak z szyszek pozyskuje się nasionka. Punktem kulminacyjnym był poczęstunek i upominki przygotowane przez Nadleśnictwo.
                                                                                    
              M. Pętkowska
                                                                                                   E.Toczydłowska
                                                                                                   R.Garbaczewska
                                                                                                   B.Szumowska

10 maja-II Ogólnopolski e Święto Optymizmu
Święto Optymizmu obchodzimy w ramach Ogólnopolskiego Programu ,,Optymistyczne Przedszkole”. Przygotowania do tego święta przedszkolaki  rozpoczęły od wykonania ,,Łańcucha Optymizmu” w jednym z kolorów  tęczy ,który wcześniej wylosowały oraz laurek  z optymistycznym przesłaniem.
10 maja odbył się Apel Optymistów. Uczestniczyły w nim dzieci i personel przedszkola. Każda grupa ubrana była w wybranym kolorze tęczy , przyniosła swoje łańcuchy oraz,, tęczowe’’ baloniki z wypisanymi cechami optymisty. Po powitaniu dzieci i zapoznaniu z celem spotkania nastąpiło przekazanie ,,iskierki przyjaźni” między całą zgromadzoną społecznością. Przedszkolaki porównały długość wykonanych przez siebie łańcuchów i  połączyły je jeden wspólny, który  został zawieszony na przygotowanym wcześniej  Drzewie Optymizmu.
Następnie w tęczowym korowodzie dzieci  maszerowały ulicami miasta rozdając kolorowe baloniki i informując przechodniów o obchodach Święta Optymizmu. Odwiedziły urzędy i instytucje naszego miasta  wręczając  laurki z optymistycznym przesłaniem.
B.Cz.

ŚWIĘTO TAŃCA
       Taniec pełni bardzo ważną rolę w naszej kulturze, ale jest istotny także dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest formą komunikacji, sposobem wyrażania emocji, jedną z najstarszych dziedzin sztuki, a jednocześnie ma walory terapeutyczne - pomaga pokonać stres i zachować zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Międzynarodowy Dzień Tańca przypada 29 kwietnia i tego dnia przedszkolaki spotkały się na przedszkolnym placu, aby wspólnie świętować. Umiejętnościami tanecznymi popisywały się dzieci uczęszczające do kół zainteresowań. W wykonaniu ,,Podlasiaczków” obejrzeliśmy tańce narodowe: krakowiaka i poloneza, zaś dzieci z koła tanecznego ,,Koraliki” zaprezentowały nowoczesne układy taneczne.
Gwiazdą  spotkania była tancerka Sylwia Sochejko(?). W jej wykonaniu obejrzeliśmy wspaniały ,,Taniec ze skrzydłami” oraz taniec cygański. Po występie pani Sylwia zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy przy popularnych przebojach dyskotekowych.
Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w naszym przedszkolu dostarczyły dzieciom nie tylko wielu wrażeń, ale były też okazją do wspólnej radosnej zabawy.
B.Cz.

„JAN PAWEŁ II – ŚWIADEK I NAUCZYCIEL” – KONKURS PLASTYCZNY
Postać Jana Pawła II jest znana każdemu Polakowi. Jego nauka i postawa życiowa jest wskazówką, jak należy szukać właściwej drogi życia. Te założenia były celem konkursu plastycznego pt. „Jan Paweł II – świadek i nauczyciel”, który został zorganizowany przez Gimnazjum w Czarnej Białostockiej w kwietniu b.r., i skierowany do dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Również nasze przedszkolaki chętnie wzięły w nim udział. Były to dzieci 5-6 letnie z grup: „Plastusie” (7 osób) i „Biedronki” (3 osoby). Dzieci wykonały projekt znaczka pocztowego techniką plastyczną mieszaną, w którym oprócz postaci Papieża, przedstawiły motywy charakterystyczne dla miasta Czarna Białostocka.
Na rozstrzygnięcie konkursu wszystkie dzieci, które wzięły w nim udział, zostały zaproszone do Gimnazjum. Podczas imprezy finałowej, przedszkolaków bardzo serdecznie powitali tamtejsi nauczyciele oraz uczniowie. Dla dzieci było to ważne wydarzenie, podczas którego mogły bliżej poznać życie Papieża Polaka. Na imprezie ukazano działalność Jana Pawła II, podczas jego posługi papieskiej, do której wykorzystano prezentację multimedialną oraz teksty czytane. To wszystko było przeplatane śpiewem zespołu dziewczęcego. Odbył się też test wiedzy na temat życia Papieża. Nasze przedszkolaki miały okazję do poznania charakterystycznych faktów z życia Jana Pawła II.
Komisja konkursowa była zachwycona pomysłowością prac naszych małych artystów, i dlatego też wszyscy zostali laureatami i uhonorowani nagrodami rzeczowymi. To wydarzenie i wiadomości, które dzieci zdobyły, na pewno na długo zapiszą się w ich pamięci.
M. Wójcik


DZIEŃ MAMY I TATY
Czy to zimą, czy to latem,
W dzień powszedni i od święta,
Wciąż i wszędzie -każde dziecko,
O rodzicach swych pamięta…
W maju w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w miłej i rodzinnej atmosferze w każdej grupie odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Mamy i Taty".
Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy  w przygotowanych specjalnie na to święto przedstawieniach, inscenizacjach i występach   wokalno-tanecznych. Ponadto każdy
z rodziców otrzymał własnoręcznie wykonany przez ich dziecko upominek: laurkę, serce, kwiatek, korale dla mam lub krawat dla taty.
Święto „Dnia Rodziców” ma niezwykle ważne znaczenie w społeczności przedszkolnej. Utrwala więzy rodzinne i tradycje naszego przedszkola.
Renata Garbaczewska


          DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka przedszkolacy świętowali kilka dni, i  spędzili je bardzo aktywnie i wesoło.
29 maja dzieci z grupy Słoneczka bawiły się w ,,Krainie Smyka” w Białymstoku
3 czerwca został zorganizowany turniej sportowy, w którym brały udział grupy 5-6 latków. Każdy uczestnik mógł wykazać się swoimi umiejętnościami ruchowymi, zwinnością i umiejętnością współpracy w zespole. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska, która po zakończeniu wszystkich konkurencji ogłosiła wyniki:
I miejsce- grupa Skrzaty         II miejsce- grupa Biedronki
III miejsce- grupa Zajączki      IV miejsce- grupa Plastusie
4 czerwca na placu przedszkolnym została zorganizowana zabawa dla wszystkich dzieci, którą prowadzili animatorzy ,,Zielonej Szkoły”w Supraślu. Pląsom i śpiewom nie było końca. Dodatkową atrakcją było spotkanie z policjantami, którzy przybyli do przedszkola. Dzieci mogły porozmawiać z policjantami o ich pracy, zadać im pytania, a chętne dzieci mogły usiąść na motocykl policyjny …i  włączyć syrenę!  Dla wielu dzieci była to wspaniała przygoda.

5 i 6 czerwca  grupy Biedronki ,Plastusie, Smerfy i Krasnoludki pojechały na wycieczkę do ,,Wioski Indiańskiej” w Jurowcach.
6 czerwca grupa  Misie pojechała na wycieczkę do ,,Bajkolandii” w Białymstoku, a grupy Zajączki, Jeżyki, Żabki i Skrzaty  udały się do ,,Fikolandu” w Białymstoku.
W dniach 5-7 czerwca w przedszkolu został zorganizowany ,,Dzień rowerowy.” Tego dnia dzieci, które potrafią jeździć, przybyły do przedszkola na rowerze lub hulajnodze. Na placu przedszkolnym została przygotowana specjalna ścieżka rowerowa, aby dzieci mogły utrwalić poznane znaki drogowe i zasady bezpiecznego w poruszaniu się rowerem.
…………………………………………ALE BYŁO WESOŁO

Renata Garbaczewska

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI
Dnia 17.05.2013r. odbyło się spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej
w Czarnej Białostockiej. Dzieci miały okazję zobaczyć sprzęt oraz poznać jego przeznaczenie i wykorzystanie w różnego rodzaju akcjach przeprowadzanych przez strażaków. Gospodarze pokazali dzieciom wyposażenie wozu strażackiego. Spotkanie było okazją do przypomnienia telefonów alarmowych. Przedszkolaki były bardzo zadowolone ze spotkania i możliwości użycia gaśnicy wodnej, co cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci.
A. Dąbrowska

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

Dnia 08.05.2013r. przedszkolaki odwiedziły gościnne progi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnej Białostockiej. Spotkanie rozpoczęło się życzeniami zdrowia i wielu sukcesów w pracy zawodowej. Z okazji Dnia Bibliotekarza dzieci przygotowały laurki i życzenia dla Pań Bibliotekarek, które wprowadzają nasze dzieci w świat książki. Dzieci grup starszych z naszego Przedszkola mają cały rok kontakt z biblioteką, gdyż raz w miesiącu uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez panie bibliotekarki w ich placówce. Zajęcia te sprzyjają i zachęcają do kontaktu z literaturą słowa. Zapewne nasi wychowankowie w przyszłości będą częstymi czytelnikami biblioteki.
A. Dąbrowska
B. Czarnecka

Obchody Święta Trzeciego Maja
Początek maja to czas radości związany z obchodami świąt narodowych- Święta Flagi i Święta Trzeciego Maja. To też wspaniała okazja do kształtowania postaw patriotycznych, rozbudzania zainteresowań naszą historią. To ważne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności.
           Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Rodziny z udziałem władz miast, pocztów sztandarowych , harcerzy  (harcerzy chyba nie było) i mieszkańców. Po mszy uczestnicy uroczystości obejrzeli część artystyczną o tematyce patriotycznej w wykonaniu dzieci z Przedszkola  w Czarnej Białostockiej "Kraina Marzeń" uczęszczających do kół zainteresowań: literackiego ,,Mali Literaci”  i  folklorystycznego ,,Podlasiaczki”. Przedszkolaki przypomniały historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jej główne założenia oraz wydarzenia historyczne od konstytucji po czasy współczesne. Wierszem, piosenką i tańcem wyrażały umiłowanie Ojczyzny.
           Następnie uczestnicy w pochodzie udali się na plac Konstytucji 3 Maja. Po wysłuchaniu przemówienia burmistrza  Tadeusza Matejki (przemawiała wiceburmistrz Agnieszka Tarkawian),  przedstawiciele lokalnych instytucji i zakładów pracy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja uświetnił występ orkiestry.

B.Cz.

22 kwietnia Dzień Ziemi w przedszkolu

Ekologia to problem wszystkich, a więc i nasz. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię na której rośniemy i która nas karmi. Dlatego ogłaszamy Alarm dla naszej planety.
Nasza Ziemia jest piękna i najbliższa, bo nasza.
Dobra jak oczy matki, kiedy patrzą na nas.
Tu rośniemy, tu co dzień nas zabawa zaprasza,
Tutaj budzi nas słońce ,nasze słońce z rana...
Nasza ziemia nas karmi, daje nam złote ziarno,
wiosną błękit i kwiaty ,latem słodkie wiśnie.
Więc kochamy tę ziemię i piaszczystą i czarną.
Zasypiamy spokojnie gdy gwiazda zabłyśnie.
Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się do Polski  przez 20 lat, gdyż kraj znajdował się za żelazną kurtyną. Inicjatorem Dnia Ziemi w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanął w 1990r. na czele sztabu ekologów którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczące święta Matki Ziemi. Oświadczenie poselskie w sprawie Dnia Ziemi ogłoszone przez dr Jana Rzymełkę, rozpoczęło przebudzenie ekologiczne w Polsce. Łańcuchy rąk ludzi dobrej woli osaczające wielkich trucicieli, czy polowe msze ekologiczne to pierwsze formy świętowania dnia Ziemi. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Na początku XXI wieku Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o środowisko. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w obchody Święta Ziemi.   Z  tej okazji panie w grupach prowadziły z dziećmi pogadanki na temat roli i znaczenia ziemi oraz potrzeby i konieczności  jej ochrony przed szkodliwą działalnością człowieka. Każdy z nas tego dnia miał na sobie zielony strój - prezentowaliśmy się wyjątkowo pięknie .  Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Ziemi w naszym przedszkolu było wyjście na plac przedszkolny gdzie sprzątaliśmy plac, segregując śmieci oraz malowanie farbami na folii zawieszonej między drzewami piękna otaczającej nas przyrody. Następnie obejrzeliśmy teatrzyk przygotowany przez koło teatralne z naszego przedszkola.
                                                                                 
         M. PĘTKOWSKA
         E. TOCZYDŁOWSKA

MAMA, TATA I JA -   POWIATOWY PRZEGLĄD PIOSENKI RZEDSZKOLNEJ
         
Dnia 26.04.2013r. w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym  odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolnej pt. ,,MAMA ,TATA I JA".  Jest to impreza cykliczna, odbywająca się co roku w naszym powiecie. Możliwość rozwijania zdolności wokalnych i dobra zabawa to korzyści jakie osiągają dzieci biorące udział  w festiwalu.
    W konkursie na szczeblu powiatowym  wzięli udział laureaci  wyłonieni w konkursie przedszkolnym.  Reprezentujący nasze przedszkole mali artyści bez cienia tremy prezentowali piosenki o rozmaitej tematyce na bardzo wysokim poziomie.  Jury konkursu wyróżniło wszystkich uczestniczących  wychowanków przedszkola i przyznało następujące nagrody  i wyróżnienia :                                                                        
 Kamila Boszko z grupy Plastusie - II miejsce      
 Oliwia Ptasińska z grupy Biedronki – III miejsce               
 Błażej Jatkowski z grupy Skrzaty – wyróżnienie                   
Julia Andraka z grupy Zajączki -wyróżnienie              
Dodatkowo wszyscy wykonawcy biorący udział  w  konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Do dalszego etapu konkursu, na szczeblu wojewódzkim jury wyłoniło: Kamilę Boszko i Oliwię Ptasińską.
Laureatom życzymy dalszych sukcesów oraz możliwości rozwijania swojego talentu.


PRZEGLĄD PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ „MAM TALENT”!
    Każdy może w sobie odkryć talent! Przedszkole pomaga w odkrywaniu i rozwijaniu talentów wszelakich. Koła zainteresowań  i zajęcia dodatkowe organizowane dla dzieci  kształtują  umiejętności, zdolności i zainteresowania przedszkolaków.
17. 04. 2013 r.  zorganizowano  Przegląd Piosenki Przedszkolnej  pod hasłem „Mam talent”.  Zaprezentowały się utalentowane przedszkolaki z koła muzycznego „Wesołe Nutki” oraz zespół „Koraliki” grający na flażoletach .
Dziesięcioro dzieci  z talentem  wokalnym zaprezentowało swoje umiejętności  śpiewając piosenki. Młodych artystów oceniało jury w składzie:  Małgorzata Skreczko, Katarzyna Kownacka, Danuta Kowalewska oraz  Andrzej Dobrowolski.  Jury oceniając występy małych artystów podkreśliło wysoki stopień przygotowania i umiejętności dzieci, wyróżniając Oliwkę Ptasińską, Kamilę Boszko, Julię Andraka i Błażeja  Jatkowskiego.  Będą oni reprezentowali nasze przedszkole na powiatowym Przeglądzie  Piosenki Przedszkolnej  „Mama, tata i ja” w Dobrzyniewie Dużym 27. 04. 2013 r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
R. Woroniecka


…SZUKAŁEM WAS, A TERAZ WY PRZYSZLIŚCIE DO MNIE
                  ROCZNICA ŚMIERCI  PAPIEŻA JANA PAWŁA II

    
Każdy z dorosłych  z pewnością pamięta Jana Pawła II – Jego postać, głos, uśmiech, ale chyba przede wszystkim słowa, które kierował do ludzi na całym świecie. Było w nich coś, co w szczególny sposób zaskakiwało, dotykało, poruszało i wskazywało życiową drogę.                                                                                       
Papież Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. To święto ustanowił On sam przekonany i ufny, że Bóg jest miłosierny  dla wszystkich swoich dzieci.                                                                              
       Dzieci z przedszkola poznały  Ojca Świętego poprzez opowiadania rodziców i nauczycieli, fotografie, filmy.   W ósmą rocznicę Jego śmierci stawiły się na Placu Jana Pawła II, by w ten sposób modlitwą  i chwilą ciszy uczcić pamięć naszego papieża. Postawa dzieci, pełna szacunku                       i skupienia, może świadczyć tylko o jednym –  dzień rocznicy (02.04.2013r.) pozostanie w ich pamięci.                                                       
       Na koniec spotkania przedstawiciele pracowników przedszkola złożyli pod pomnikiem Ojca Świętego  wiązankę kwiatów i zapalili znicz pamięci .      
Dziękujemy pani Joannie Kotkowicz za to, że po raz kolejny przygotowała  na tę niezwykłą okazję piękny stroik kwiatów.

R. Garbaczewska

Święta tuż, tuż   w przedszkolu

               
Chociaż za oknem zimowa aura, w przedszkolu 21 marca  2013 r. zapanowała już wiosna. Sprawiły to dzieci odganiając swoimi okrzykami w ulicznym happeningu zimę i paląc kukłę marzanny. Tego dnia po południu zebrali się u nas także rodzice, by uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych.
        „Przyszła wiosna, dobra wiosna, a z nią pora wielkanocna”- tymi słowami rozpoczęły przedstawienie dzieci z zespołu folklorystycznego „Podlasiaczki” prezentując zebranym rodzinom zapomniane już często zwyczaje obchodzone szczególnie na wsi: odwiedzanie domów z gaikiem ,dekorowanie stołu, oblewanie wodą panien, chodzenie z kogucikiem. Widzowie mogli również odczuć zwyczaj „lanego poniedziałku”.
        Po inscenizacji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego „Palma wielkanocna”, podczas którego p. Dyrektor wręczyła dyplomy i upominki nagrodzonym, wyróżnionym i wszystkim uczestnikom konkursu.
        Teraz rodzice wraz z dziećmi z ochotą przystąpili do działania tworząc różne formy wiosennego zdobnictwa: z zielonych gałązek bukszpanu, wierzby, kolorowych wstążek i suszonych dodatków powstawały tradycyjne i te bardziej nowoczesne palmy; w glinianych miseczkach z nasionami rzeżuchy i owsa komponowano wielkanocne stroiki, a dzieci szczególnie upodobały sobie tworzenie kartek i obrazków wielkanocnych z gotowych elementów.
        Dzieci pomagając rodzicom w wykonywaniu palm, stroików i pocztówek nie tylko świetnie się bawiły, ale kultywowały przy okazji nasze regionalne tradycje, a przede wszystkim twórczo spędziły czas ze swoimi rodzicami i rodzeństwem.
        Spotkanie to miało swój niepowtarzalny klimat, taki jaki mają Święta Wielkanocne.

                                                                                                     B. Szumowska

WITAMY WIOSNĘ… ?

21 marca- pierwszego dnia wiosny dzieci z przedszkola -zgodnie z ludową tradycją -  „przeganiały” zimę paląc słomianą kukłę- Marzannę.
„Marzanna to również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Zgodnie z opisanymi przez Jamesa Frazera zasadami magii sympatycznej wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.
Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.
Chrześcijaństwo próbowało zakazać tego starosłowiańskiego zwyczaju. W 1420 roku Synod Poznański nakazywał duchowieństwu: Nie dozwalajcie, aby w niedzielę odbywał się zabobonny zwyczaj wynoszenia jakiejś postaci, którą śmiercią nazywają i w kałuży topią. Rodzima tradycja okazała się jednak silniejsza. W konsekwencji na przełomie XVII i XVIII wieku próbowano tradycję topienia marzanny zastąpić (w środę przed Wielkanocą) zrzucaniem z wieży kościelnej kukły symbolizującej Judasza, co również zakończyło się niepowodzeniem. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca lub z przypadającym na ten właśnie okres Jarym Świętem.” – źródło- wikipedia.
Ten ludowy „obrządek” przyśpieszał” przyjście wiosny. I o to właściwie nam chodziło w  ten śnieżny, pierwszy wiosenny dzień. Chociaż dzieci bardzo lubią zimę - wszyscy tęsknią za ciepłą wiosną. Powitaliśmy nową porę roku spacerem ulicami miasta. Maluchy wymachiwały papierowymi kwiatami i skandowały hasła : „ Nie chcemy zimy!”  i „Kochamy wiosnę!”
Przechodnie uśmiechali się do dzieci i życzyli nam i sobie rychłego zakończenia zimy. Ale wiosny jeszcze nie widać! Sprawdziliśmy! „ Na razie bazie” J. Sztaudynger.

        
R. WORONIECKA.

LOKOMOTYWA PANA TUWIMA - KONKURS RECYTATORSKI
21 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Poezji  . To wydarzenie stało się przyczynkiem zorganizowania już po raz czwarty konkursu recytatorskiego. Z racji tego, iż rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima,  tegoroczny  konkurs przebiegał pod hasłem: ,,Lokomotywa Pana Tuwima”. Przedszkolacy pod okiem rodziców i nauczycieli prezentowali wybrany wiersz Juliana Tuwima.                                                                                                                                                                           W imprezie wzięło udział 20-cioro dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, od maluchów do starszaków. Głównym założeniem i celem  konkursu była popularyzacja poezji dziecięcej Juliana Tuwima   oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. Pomimo dowolności doboru wierszy wśród wybranych utworów królowały wiersze takie jak: ,,Abecadło”, ,,Okulary”, ,,Idzie Grześ " ,,Zosia Samosia” .Prezentowane umiejętności recytatorskie oceniała komisja w składzie: Pani wicedyrektor przedszkola Agnieszka Radkowska -przewodnicząca komisji Pani Anna Januszko-nauczycielka Gimnazjum w Czarnej Białostockiej, polonistka Pani Grażyna Lisowska -  pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Ewa Giemuła - Rosiak- członek komisji, Pani Ewa Giemuła-Rosiak jest poetką mieszkającą na terenie naszej gminy. Zawsze z chęcią przyjmuje zaproszenie od przedszkolaków, a także prezentuje swoją twórczość. Podczas spotkania   dzieci  z wielkim zainteresowaniem wysłuchały jednego z wierszy poetki, specjalnie przygotowanego na tę okazję . Była to chwila piękna, choć krótka. Za tę chwilę pani Ewie bardzo dziękujemy. Dodatkową atrakcją była inscenizacja wiersza ,,Lokomotywa” w wykonaniu koła literackiego.Wreszcie nadszedł czas ogłoszenia werdyktu  jury. Poziom był tak wysoki, że postanowiono nagrodzić wszystkich uczestników. Dzieci otrzymały dyplomy i  nagrody niespodzianki.  Dziękujemy wszystkim małym artystom za udział w spotkaniu. Życzymy dalszych sukcesów.                                                                                                                                                               

Organizatorzy: E.Toczydłowska, J.Bujwicka-Łapińska,  R.Garbaczewska                                                    

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
Dnia 27 lutego 2013r w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
W obchodach uczestniczyły dzieci 4 – 6 letnie. Impreza zorganizowana została przez nauczycieli prowadzących koło literackie- R. Garbaczewską E. Toczydłowską, J. Bujwicką – Łapińską przy współpracy logopedy M. Dziemiach - Krzywickiej.
Organizatorom imprezy zależało na tym, by  przekazać dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, uświadomić wagę poprawności językowej, ukazać możliwości wzbogacania słownictwa poprzez zapoznanie ze słownikami Języka Polskiego i Poprawnej Polszczyzny. Ponadto, zależało na ukazaniu dzieciom piękna rymu języka polskiego poprzez prezentację powszechnie znanych staropolskich wierszy i piosenek.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma promować różnorodność językową i pomagać w ochronie ginących oraz zagrożonych języków.
Święto to zostało ustanowione przez organizację UNESCO w 1999 roku i jest z pewnością okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony różnorodności językowej i docenić piękno ojczystego języka.
Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami.
Język jest doskonałym przewodnikiem po polskiej kulturze i wiąże grupy społeczne, pokolenia.
To między innymi za sprawą wspólnego języka ludzie, którzy żyją w różnych częściach świata, należą do różnych środowisk czy pokoleń – czują, że należą do jednej wspólnoty.
W polskim języku ta wspólnota nazywana jest Ojczyzną.
Język jest silnym czynnikiem świadczącym o przynależności narodowej człowieka.
Prawdziwy, polski, literacki język ojczysty jest tylko jeden i wszyscy mamy obowiązek dbać o niego oraz szanować zasady języka polskiego.
Współczesny, coraz bardziej cyfrowy świat niezbyt dobrze obchodzi się z naszym językiem. Mało ze sobą rozmawiamy, coraz rzadziej piszemy, niechętnie czytamy. Pisząc sms wyrażamy emocje „buźkami”, w emailach podobnie, zamiast sięgać po książki, słuchamy „ebooków”. Nawet instrukcje obsługi różnych sprzętów coraz częściej pisane są „pismem obrazkowym”. A nasz piękny język, a słowo……?
Dlatego dzieci w naszym przedszkolu miały kolejną okazję do przekonania się o pięknie i zachowaniu ojczystego języka za sprawą występów dzieci z koła literackiego, które recytowały rymowanki znane wszystkim od pokoleń np. „Wpadła gruszka do fartuszka”, „Siała baba mak”, „Tu sroczka kaszkę warzyła”, „W pokoiku na stoliku” itp.
Z uwagi na przypadający rok poświęcony twórczości Juliana Tuwima odbyła się inscenizacja wiersza pt. „Lokomotywa”.
Dzieci dowiedziały się do czego służą i jak są skonstruowane słowniki – Słownik Języka Polskiego i Słownik Poprawnej Polszczyzny.
Miały też możliwość ekspresji ruchowej, zabawy tanecznej przy znanych, prostych  piosenkach dziecięcych.
Na zakończenie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pt. „Nasze piękne polskie słowa”, którego celem było rozbudzenie twórczości plastycznej i wyobraźni dzieci, zwrócenie uwagi na piękno naszej ojczystej mowy, wzbogacenie zasobu słownictwa i rozwijanie mowy, szczególnie u dzieci z trudnościami w mówieniu. Konkurs też miał na celu prezentację indywidualnych możliwości, umiejętności i zdolności plastycznych. Dokonano prezentacji prac i nagrodzono zwycięzców tych najciekawszych.
      
opracowała: M. Dziemiach - Krzywicka


Z KOPYTA KULIG RWIE…
Zimą  dorosłym zimno, a dzieciom wesoło! A najweselej na podwórku, na śniegu, na sankach, a już na pewno najweselej na kuligu!
Z zimowej aury i śnieżnych zamieci – może już ostatnich tej zimy- cieszyliśmy się jadąc na saniach zaprzężonych w szybkie konie z janczarami. Wszystkie „przedszkolaki- starszaki” wybrały się w lutym na kulig. Z przyjemnością zwiedziliśmy dalekie okolice naszego miasta: lasy i bezdroża, okoliczne domostwa dzielnicy buksztel z wyłaniająca się raz po raz cerkwią. Ale najprzyjemniej  było głośno krzyczeć jadąc saniami  z górki na pazurki!
Po zimnej przejażdżce ogrzaliśmy się przy ognisku piekąc kiełbaski i popijając ciepłą herbatę. Potem były harce i zabawy na śniegu- nikt nie wrócił do przedszkola suchy! Można było zaprzyjaźnić się z koniem i pokarmić go sianem, czy też usiąść  na niego okrakiem; można też było ciągnąć innych na sankach czy saniach, robić „aniołki”, rzucać śnieżkami!  Każdy znalazł zajęcie dla siebie! Było wesoło! Bardzo wesoło! Jak to na kuligu!

R. Woroniecka.SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI WARSZTATÓW DLA DZIECI I RODZICÓW  W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 3- 6 LAT „PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA”  PROGRAMU „AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA” W PRZEDSZKOLU W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ „KRAINA MARZEŃ”.

Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”   w lutym 2013 r. Głównym  celem akcji było przybliżenie zagadnień dotyczących zdrowia i odporności  dzieciom w wieku 3-6 lat  uczęszczającym  do przedszkola w Czarnej Białostockiej oraz ich rodzicom.  Opracowując kolejne boki tematyczne programu nauczycielki  koncentrowały się  na poszczególnych problemach zdrowotnych.
„Zdrowie i choroba” to tematyka od której rozpoczęto  realizację programu. Metodą „ burzy  mózgów”  dzieci stworzyły słowne i rysunkowe definicje pojęć zdrowia i choroby. Przedszkolaki udały się także  z wizytą  do  lekarza pediatry. Celem spotkania było zmniejszenie stresu- napięcia, lęku-  towarzyszącym   wizytom w gabinecie lekarskim oraz przyjmowaniu  leków. W przedszkolu zorganizowano kącik tematyczny, gdzie dzieci mogły  bawić się atrybutmi lekarza,  wcielać się w role pani doktor lub pacjenta. Ćwiczyły  na zabawkowym telefonie sposób wzywania pomocy, gdy ktoś nagle zachoruje, poznały numer ratunkowy -112,  oraz sytuacje, w których  należy  wezwać pogotowie ratunkowe.
Po opracowaniu tematyki  „zdrowie i choroba”   realizowano  blok tematyczny „wirusy i bakterie”. Dzieci oglądały zdjęcia wirusów chorobowych za pomocą  szkieł powiększających. Dowiedziały się, że  wirusy i bakterie powodują choroby. Nauczyły się w jaki sposób zapobiegać zakażeniom  by nie chorować. W czasie zajęć  przedszkolaki puszczały bańki mydlane by zobrazować i zrozumieć sposób  przenoszenia  się zarazek drogą kropelkową. Dzieci oglądały  plakaty,  kolorowały plansze przedstawiające wirusy i bakterie,  lepiły  z masy solnej wymyślne kształty  zarazków. Na zakończenie  opracowywanej tematyki  przedszkolaki  poznały  głównych bohaterów bajki z serii „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka” utrwalając poznaną wiedzę.
Drugi blok tematyczny  -„odporność organizmu” był kontynuacją  warsztatów „Akademii Zdrowego Przedszkolaka”. Celem zajęć  było wyrobienie w dzieciach  świadomości i umiejętności  dbania o własne zdrowie, przestrzegania  zaleceń podnoszących odporność organizmu, rozpoznawania oznak choroby i złego samopoczucia.  Aby lepiej zrozumieć jak wirusy i bakterie atakują  nasz organizm  nauczycielki zaprosiły  dzieci do zabawy  pt. „Obrona fortecy”. Zabawa była ilustracją  do omówienia zagadnienia dotyczącego odporności naszego organizmu. Dzieci  samodzielnie wypracowały definicję  „odporności”  jako umiejętności  radzenia  sobie organizmu  z zakażeniem. W zorganizowanym w przedszkolu  „laboratorium  aptekarza” maluchy   poznały tradycyjne sposoby  wzmacniania odporności  organizmu, samodzielnie wykonały i smakowały syrop z cebuli. Na podstawie fragmentu bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka” dzieci tworzyły receptury leków  nadając im własne nazwy i degustowały  powstałe syropy.
Treści opracowywane w trzecim bloku tematycznym wskazały dzieciom ważną rolę higieny, ruchu i zdrowej zbilansowanej diety we wzmacnianiu  naturalnej odporności. Podczas zajęć i  zabaw dzieci uczyły się rozpoznawania i nazywania zdrowych i niezdrowych produktów. Stanowiło to bazę do układania piramidy zdrowej żywności.
Po zakończeniu tego cyklu tematycznego dzieci wiedziały jak dbać o higienę osobistą i chronić się przed chorobami. Poznały szczególne znaczenie częstego mycia rąk w różnych sytuacjach.  Przypominać o tym będzie plakat  pt. : „Stop bakteriom i wirusom”. Zdobyte wiadomości dzieci utrwalały  poprzez pląsy, tańce, zabawy oraz udział w przedstawieniu teatralnym na podstawie bajki pt. : „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka”.
Ostatnim blokiem tematycznym realizowanym w naszym przedszkolu była  higiena jamy ustnej. Po raz kolejny zajęcia rozpoczęły się od krótkiego przypomnienia definicji zdrowia i choroby oraz czynników stymulujących nasze zdrowie. Jednym z nich jest higiena jamy ustnej. Metodą „burzy mózgów” dzieci ustaliły jakie są przyczyny  chorób zębów. Aby dowiedzieć się w jaki sposób  należy prawidłowo dbać o higienę  jamy ustnej dzieci  udały się z wizytą  do gabinetu stomatologicznego. Pan stomatolog zaprezentował  prawidłowe szczotkowanie zębów i przedstawił   produkty żywieniowe szkodzące zębom. Wizyta u stomatologa  była też okazją do przełamania dziecięcego lęku  przed fotelem dentystycznym i wizytami u stomatologa.  Wystawa prac- płaskorzeźby pt. : „chory ząbek” z krótką informacją o zakończeniu akcji  została umieszczona  w kąciku dla rodziców.
Zwieńczeniem naszych działań  propagujących zdrowy tryb życia było spotkanie z rodzicami oraz lekarzem pediatrą.  Przed rozpoczęciem części artystycznej rodzice mieli okazję  odwiedzić przygotowane dla nich stanowiska.   W „laboratorium biologa”- gości oglądali przez lupę wirusy i bakterie powodujące groźne choroby. W  „laboratorium aptekarza” można było spróbować naturalnych syropów i leków , a także  otrzymać przepis na ich wykonanie. W „laboratorium zdrowia” rodzice sprawdzali swoje wiadomości na temat  produktów zdrowego żywienia. W części artystycznej dzieci zaprezentowały piosenki, wiersze i inscenizacje poznane w czasie realizacji programu.
Podczas prezentacji na temat „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”  rodzice poznali przyczyny powstawania chorób i sposoby ich zapobiegania. Obecna na zebraniu pani doktor udzieliła  odpowiedzi na pytania obecnych rodziców na temat profilaktyki zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym.  Spotkanie zakończyła niespodzianka przygotowana przez dzieci i nauczycielki- zdrowy i smaczny poczęstunek- warzywa podane wraz z  dresingiem koperkowym. Każdy znalazł smaczny kąsek dla siebie.
Podsumowaniem naszych działań  prozdrowotnych może być stwierdzenie przedszkolaków, które brzmiało:  „ dbanie o zdrowie nie jest  ani trudne ani nudne!”.
Opracowanie: koordynatorzy akcji : B. Czarnecka, A. Dąbrowska, E. Toczydłowska, R.  Woroniecka.JASEŁKA I KOLĘDOWANIE W PRZEDSZKOLU I NIE TYLKO…

Okres karnawału kojarzy się z czasem kolędowania. Zwyczaj ten dawniej bardzo popularny,  obecnie przypominany przez  dzieci. W przedszkolu staramy się kultywować tradycje naszego regionu. Dzieci poznają dawne zwyczaje  związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz  okresu karnawału.
Co roku w przedszkolu  dzieci z różnych grup przedstawiają jasełka  i kolędowanie. Natomiast dzieci z koła teatralnego  „Pomponik” i zespołu folklorystycznego  „Podlasiaczki”  swoje umiejętności artystyczne prezentują  mieszkańcom naszego miasta.
Dnia 20.01. 2013 r. w kościele pw. Jezusa Miłosiernego  mali artyści z przedszkola  po raz kolejny przedstawiły  jasełka i kolędowanie. Podczas swojego występu  przedszkolaki  przybliżyły historię narodzenia  Pana Jezusa, a także tradycję kolędowania. Swoim występem  stworzyły miły i bardzo ciepły, radosny nastrój, a także przywołały wspomnienia minionych świąt Bożego Narodzenia.
L. Wójcik, B. Czarnecka, R. Woroniecka.,,MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU”
Od rana w przedszkolu czuło się atmosferę radosnego oczekiwania na tego szczególnego gościa. I wreszcie po śniadaniu nasze maluchy z grup ,,Misiów” i ,,Krasnali” usłyszały najpierw cichy dźwięk dzwoneczków, a chwilę potem pojawił się Mikołaj. Dzieci z przejęciem odpowiadały na pytania gościa, śpiewały piosenki oraz przyrzekały, że zawsze są i będą grzeczne. Dlatego też Mikołaj każdemu z nich podarował słodki upominek.
6 grudnia jest szczególnym dniem, ponieważ tego dnia odchodzą imieniny wszyscy Mikołaje. Z tej okazji  dzieci z najstarszych grup przygotowały naszemu gościowi imieninową niespodziankę- turniej ,,O puchar Mikołaja”. Wzięły w nim udział dzieci z grup: ,,Skrzaty”, ,,Biedronki”, ,,Plastusie” i ,,Zajączki”.
Zmagania zawodników oceniało jury  w składzie: Danuta Kowalewska- dyrektor, Paweł Łozowicki- przewodniczący Rady Rodziców oraz przedstawiciele Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej  Katarzyna Błahuszewska i Wojciech  Rudnik.
Sportowe konkurencje turnieju połączone były z tematyką świąteczną. Zawodnicy musieli  miedzy innymi spakować prezenty do worka, ubrać choinkę, a także pomóc Mikołajowi rozwozić podarunki. Brały udział w wyścigach Mikołajów oraz trafiały ,,kulą śnieżną” do celu. Konkurencje sportowe przeplatane były pląsami.
Zwycięstwem podzieliły się grupy ,,Biedronek” i ,,Zajączków zajmując  pierwsze miejsce, zaś grupa  ,,Skrzatów” i ,,Plastusiów” zajęły miejsce drugie. Drużyny otrzymały puchary Mikołaja i dyplomy, a każdy uczestnik słodki upominek.
Rywalizacja między grupami wyzwoliła wiele pozytywnych emocji, ale dostarczyła także wiele radości.
Bożena Czarnecka, Bożena Szumowska

Przy okazji Mikołajek Przedszkole w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń” co roku podejmuje się organizacji akcji charytatywnej „Pomóżmy dzieciom znaleźć świętego Mikołaja”. Celem jej jest sprawienie radości wszystkim dzieciom uczęszczającym do naszej placówki. Pragniemy, aby w Mikołajki każde dziecko zostało obdarowane przez Mikołaja drobnym prezentem i dlatego w ramach akcji pozyskujemy od lokalnych przedsiębiorstw, sponsorów prywatnych, ludzi dobrej woli, m.inn. słodycze. Ze smakołyków wykonujemy paczuszki wychowankom przedszkola.
W bieżącym roku bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w organizację Mikołajek, a w szczególności Państwu:
• STOCKIM  MARZENIE I ADAMOWI,
• KOSSAKOWSKIM CELINIE I SŁAWOMIROWI,
• MRÓZ DANUCIE I ROBERTOWI,
• SZYMAŃSKIM KATARZYNIE I BRONISŁAWOWI
• TYSZKIEWICZ KINDZE  I MARCINOWI
• KLIMOWICZ BEACIE I WOJCIECHOWI
• FILIPOWICZ DOROCIE I JERZEMU
• SAK JUSTYNIE  I RADOSŁAWOWI
• SEPKO KATARZYNIE  I WOJCIECHOWI
• GREGORCZUK JOANNIE I TOMASZOWI
• TUREL IZABELI  I MIROSŁAWOWI
• DANIŁOWICZ MARCIE I ARTUROWI
• MONIUSZKO KINDZE  I DARIUSZOWI
oraz:
• PANU ANDRZEJOWI  TOCHWINOWI
• PANU PAWŁOWI ŁOZOWICKIEMU
• PANI KATARZYNIE ELIASZEWICZ
• PANU ANDRZEJOWI  STOBIŃSKIEMU
•  PANU WOJCIECHOWI  RUDNIKOWI
• PANI KATARZYNIE BŁAHUSZEWSKIEJ
• NADLEŚNICTWU  W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ
• RADZIE RODZICÓW DZIAŁAJACEJ PRZY PRZEDSZKOLU W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ

Dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna Przedszkola


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Miś ma łapy bardzo miękkie,
po to misiem jest
żeby trzymać go na ręce
kiedy tylko chcesz.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ten dzień został ustanowiony na cześć pierwszego pluszaka- niedźwiadka o imieniu Teddy   Pluszowymi misiami bawią się dzieci na całym świecie. Miś jest też postacią znaną z książeczek dla dzieci i bajek telewizyjnych. Najbardziej znane bajkowe misie to: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Padington, Miś Coralgol. Niemal każde dziecko  jest  właścicielem  pluszowego misia, stąd w naszym przedszkolu   już po raz czwarty w Dzień Pluszowego Misia wszystkie dzieci przyszły ze swoim przyjacielem misiem, misiaczkiem, miśkiem…Przygotowania do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia rozpoczęliśmy dużo wcześniej. W trakcie przygotowań został ogłoszony konkurs pod hasłem:  „ zbieramy misie”. Dzieci przez cały tydzień przynosiły swoje maskotki do przedszkola. Było ich tak dużo, że nie mieściły się na żadnej przedszkolnej półce. Największą ilość misiów zebrała grupa 5-6 latków ,,Zajączki”. Dzieci  zgromadziły aż 177 misiów-zabawek. Był to prawdziwy misiowy rekord !
         Dla dzieci i ich misiów tego dnia przygotowano wiele atrakcji. Zabawa  była zorganizowana w dwóch grupach: dzieci starszych i młodszych. Przedszkolacy uczestniczyli w zabawach, konkursach, quizach. Dzieci bawiły się przy piosenkach ,,Mały miś”, ,,Jadą , jadą misie”, ,,Ja jestem niedźwiadek”. Wysłuchały historii powstania pluszowego misia. Zaprezentowały misie, które przyniosły z okazji urodzin : misie  brązowe, żółte, białe  i w wielu innych kolorach, misie duże i całkiem malutkie. Na misiowym balu dzieci wykazywały się znajomością bajek, w których występują misie, rysowały misie, a co najważniejsze miały wiele okazji do  przytulania misiów. Na zakończenie dzieci ze swoimi ulubieńcami zostały zaproszone do tańca przy piosence :,,Pokochaj pluszowego misia. Ten lubiany przez wszystkie dzieci dzień, był naprawdę wyjątkowy i ,,misiowo” udany. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola jeszcze więcej misiów i będziemy  znowu wesoło się  bawić .  

                                                                                                                      R.Garbaczewska


Przedszkolaki świętują Dzień Niepodległości


,,Dzisiaj wielka jest rocznica –
Jedenasty  listopada!
Tym co padli za ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.
My przedszkolacy o tym pamiętamy
I dlatego dzisiaj się tu spotykamy”


11 Listopada- Święto Odzyskania Niepodległości , to najważniejsze polskie święto narodowe.       

Data 11 listopada 1918 roku  jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla przedszkolaków  te pojęcia są abstrakcyjne i bardzo trudne do przyswojenia . Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać małym dzieciom. Jako mali Polacy, przedszkolaki poznają znaczenia słowa  ,,patriotyzm” oraz symbole narodowe, uczą się hymnu. W czasie zajęć poznają bliższe i dalsze środowisko poprzez różne spotkania i wycieczki. Poznają legendy  i opowiadania dotyczące historii naszego kraju. W ten sposób uświadamiają sobie że są  Polakami.       
Aby przybliżyć dzieciom  znaczenie daty 11 listopada, w holu przedszkola powstała gazetka przypominająca o tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy. Natomiast  dzieci z kola teatralnego   ,,Pomponik” oraz zespołu folklorystycznego ,,Podlasiaczki” w Dniu Święta Narodowego wzięły udział w uroczystej  mszy świętej    w kościele p.w. Jezusa Miłosiernego, gdzie rozdawały zebranym własnoręcznie wykonane chorągiewki oraz kotyliony. Po mszy świętej mali artyści wystąpili   z uroczystą inscenizacją z okazji Święta naszej Ojczyzny. Swój występ  rozpoczęły Hymnem  Polski .   Zaprezentowały  wiele wierszy przybliżających  dzieje z naszej historii oraz  patriotyczne pieśni. Występ zakończyły uroczystym polonezem.  Dzieci w pięknych strojach, w sposób podniosły ukazały lekcję patriotyzmu i przynależności narodowej,   właściwego stosunku do kraju i symboli narodowych.   Swoim występem dostarczyły oglądającym wiele wzruszeń, niejednej osobie zakręciła się w oku łza. Nagrodzone zostały gromkimi brawami  .
Dziękujemy księżom parafii pw. Jezusa Miłosiernego oraz wszystkim obecnym za ciepłe przyjęcie przedszkolaków.
L. Wójcik, K. Skrzypińska, R. Woroniecka.
Pasowanie na przedszkolaka w Przedszkolu ,,Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej


Pasowanie na przedszkolaka to uroczystość, w której uczestniczy cała społeczność przedszkola- dzieci,  rodzice i nauczyciele.
Dzieci najmłodsze po dwumiesięcznym pobycie w przedszkolu mają  opanowane reguły życia przedszkolnego i czują się na tyle swobodnie w budynku przedszkola, że nie stanowi już problemu przyjście do sali i podjęcie próby nauczenia maluszków piosenki lub wiersza.
W dniach 25 i 30 października  dzieci z grupy ,,Jeżyki“, ,, Żabki“ , ,,Słoneczka“  , a 8  listopada dzieci z grupy ,,Misie“, ,,Krasnoludki“ i ,,Smerfy“ przystąpiły do uroczystego“ Pasowania na Przedszkolaka“.  Wszystkich przybyłych gości powitała pani dyrektor Danuta Kowalewska.
Wszystkich gości  dzieci przywitały wierszem:
,,My jesteśmy przedszkolaki
  Maluszki kochane
  Zapraszamy wszystkich gości
  Na nasze pasowanie.“
Dzieci dzielnie i odważnie recytowaly wiersze, śpiewały piosenki oraz pięknie ztańczyły przy piosence  ,,Kolorowe listki“. Zaproszeni goście byli pełni podziwu jak nasi najmłodsi artyści wspaniale radzily sobie  występując przed taką dużą publicznością.
Śpiewając tyle piosenek i recytując dużo pięknych wierszy dzieci udowodniły, że są prawdziwymi przedszkolakami.  Zanim przedszkolaki  przystąpiły do pasowania, rodzice musieli złożyć przysięgę.
W obecności  rodziców, pani dyrektor, nauczycielek, koleżanek i kolegów dzieci złożyły swoją pierwszą  w życiu obietnicę-  być dzielnym przedszkolakiem!. Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania  najmłodszych  z naszej braci na  prawdziwych przedszkolaków!


                                                                                                  A.Bogdzia
                                                                                                  E. Toczydlowska
                                                                                                  A.Dąbrowska
                                                                                                  L.Wójcik
                                                                                                 J.Łapińska- Bujwicka
                                                                                                 B.Jopich
                                                                                                 K.Pezowicz


DZIEŃ EDUKJACJI NARODOWEJ W PRZEDSZKOLU JUŻ PO RAZ 25!

  Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela obchodzony jest
14 października. W  tym roku w naszym przedszkolu  uroczystość związana z tym dniem odbyła się w piątek 12 października 2012 r.
 Już po raz 25  z tej okazji w obchodach Dnia Nauczyciela  brali udział zaproszeni goście  wśród nich pani sekretarz gminy Joanna Kulesa oraz emerytowani pracownicy naszego przedszkola.
    W tym wyjątkowym dniu pani sekretarz gminy  podziękowała wszystkim pracownikom za trud włożony  w nauczanie  i wychowanie najmłodszych mieszkańców  naszego miasta. Na ręce pani dyrektor przekazała wiązankę kwiatów z najlepszymi życzeniami wszystkim pracownikom -  sukcesów w życiu zawodowym.
      Następnie dyrektor przedszkola wręczyła wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym nagrody dyrektora oraz pochwały.
   Uroczystość uświetnił występ dzieci z koła teatralnego ,,Pomponik” i z koła folklorystycznego ,,Podlasiaczki”. Mali artyści  poprzez humorystyczną  inscenizację,  piosenki  i taniec złożyli  życzenia  wszystkim pracownikom  Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”.
   Ten radosny dzień minął bardzo szybko, a my wróciliśmy do naszej przedszkolnej rzeczywistości... ale z pewnością nie jest to szara rzeczywistość.


                                                                                                                R. Woroniecka
                                                                                                                L. Wójcik


            ,,ŚWIĘTO DRZEWA” W ,,KRAINIE MARZEŃ”         

,,Dzień Drzewa” wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu
10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne,  szkoły, nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.
Dzieci z przedszkola po raz drugi obchodzą ,,Święto Drzewa” , które rozpoczęliśmy
,,Niezwykłym koncertem” muzyki ekologicznej (szum strumyka , śpiew ptaków, szelest liści, gwizd wiatru)-jako  punkt wyjścia do rozmowy, o lesie, o drzewie. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki, kojarzyły odpowiedzi z ilustracjami drzew. ,,Jestem drzewem” świetnie się bawiły przy improwizacji ruchowej przy muzyce, wykonały ,,Grupowe drzewo” dowolną techniką i dowolnymi materiałami .
Punktem  kulminacyjnym było spotkanie z panem leśnikiem Lechem Chwaszczewskim i panią Haliną Chorąży opiekunką szkółek leśnych, którzy przekazali dzieciom ciekawą lekcję przyrody o naszych lasach,  zwierzętach tam żyjących , drzewach i roślinach.  Wspólnie z naszymi gośćmi złożyliśmy życzenia naszemu świerkowi ,,Lechowi” (drzewo posadzone przed rokiem w dniu Święta Drzewa), ofiarowaliśmy słodki tort, którym poczęstował  dzieci. Otrzymaliśmy od Nadleśnictwa z Czarnej Białostockiej dwa drzewka, które posadziliśmy w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dziękujemy serdecznie Nadleśnictwu, panu leśniczemu oraz pani Halince za interesują lekcję przyrody.


                                                                                                     M. Pętkowska
                                                                                                     E. Toczydłowska

IMIENINY PRZEDSZKOLA

Dnia 9 września Przedszkole w Czarnej Białostockiej obchodziło swoje imieniny. Dokładnie przed czterema laty placówka przyjęła nazwę "Kraina Marzeń".
Z tej okazji następnego dnia dzieci z naszego przedszkola wyszły na osiedla naszego miasta, aby dzielić się radością z mieszkańcami. Napotkani przechodnie częstowani byli przez przedszkolaków cukierkami. Jak to bywa podczas imienin, w tym szczególnym dniu dzieci i rodzice mieli możliwość złożenia życzeń. Dzieci uczyniły to rysując laurki, a rodzice wpisując życzenia do księgi imieninowej. Na imieninach naszego przedszkola było bardzo przyjemnie. Ten dzień na długo zagości w sercach przedszkolaków.

Autorzy:
R. Garbaczewska

AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W dniu 14 września 2012 roku dzieci z naszego przedszkola, wzorem lat ubiegłych włączyły się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątania Świat", która w tym roku przebiegła pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję. nie śmiecę". Sprzątnie placu przedszkolnego poprzedzone było zajęciami dydaktycznymi, które przeprowadzone były w każdej grupie. Rozpoczęły się zabawą integracyjną, następnie pogadanką na temat segregacji śmieci, po której wszystkie dzieci wyszły na plac przedszkolny, by chwilę poćwiczyć przed wielką akcją. Grupy otrzymały worki na śmieci i zabrały się za sprzątanie. Nawet maluszki, które uczęszczają do przedszkola pierwszy rok, z wielkim zapałem i chęcią porządkowały ogród przedszkolny.

Akcja odbyła się w formie zabawy, dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę i ją chronić, by móc korzystać z jej uroków.

Organizatorzy:
Elżbieta Toczydłowska
Magda Pętkowska

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

"Dajmy dzieciom możliwość czerpania radości z bycia przedszkolakiem!"

"Od rana uśmiech masz na twarzy
Bo wiesz że dzisiaj coś się zdarzy,
przedszkolny świat, przyjazny tak
tu poznasz wielkich przygód smak !

Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP wystąpił z inicjatywą ustawodawczą o ustanowienie 29 września Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego, by w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. Zaznaczyć, że pobyt dziecka w przedszkolu nie jest tylko sposobem spędzaniem przez nie wolnego czasu, ale okresem nabywania ważnych doświadczeń społecznych i emocjonalnych oraz rozwoju poznawczego.

Każdy przedszkolak dobrze wie
Że kiedy wrzesień zaczyna się
Od najmłodszego aż do starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka !
D. Błażejczyk i M. Urbaniak

29 września był w przedszkolach dniem wyjątkowym, świątecznym, pełnym entuzjazmu dla idei nowoczesnego wychowania przedszkolnego."
W Przedszkolu w Czarnej Białostockiej świętowaliśmy już od rana. Dzieci wycinały kolorowe serduszka i rysowały na nich swoje marzenia - życzenia. A potem odbył się bal: tańce z balonami, konkursy zręcznościowe i zabawy z chustą animacyjną oraz słodkie smakołyki! Tańcom i zabawom nie było końca. Serduszka z życzeniami zawiesiliśmy na "drzewkach marzeń przedszkolaków" by rosły. aż do nieba i spełniały marzenia maluchów! Dzień tak miło rozpoczęty zakończył się słodko - na podwieczorek było masło czekoladowe i ciasteczka - ulubione smakołyki wszystkich przedszkolaków! To było prawdziwe święto!

Organizatorzy:
R. Woroniecka,
A. Dąbrowska,
L. Wójcik,
K. Skrzypińska,
B. Czarnecka


MOJA PIERWSZA WIZYTA W MUZEUM

Dnia 4 października dzieci z grupy "Biedronki" i "Plastusie" wzięły udział w wycieczce autokarowej do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku. Ekspozycje Muzeum mieszczą się w kompleksie budynków Pałacu Branickich. Dzieci obejrzały pomieszczenie dawnej apteki ,a także wykonały dawne naczynie apteczne z gliny. Dużą atrakcją było zwiedzanie gabinetów lekarskich takich jak: okulistyczny, dentystyczny, ginekologiczny, których wyposażenie liczyło ponad sto lat. Dzieciom najbardziej podobało się pomieszczenie wyposażone w eksponaty szpitala polowego z okresu II wojny światowej. Podczas zwiedzania mogły położyć się na łóżkach szpitalnych, usiąść na fotelu dentystycznym, drewnianymi słuchawkami posłuchać bicia serca a także przymierzyć binokle.

Wycieczka zakończyła się spacerem alejkami Ogrodu Branickich, gdzie przedszkolacy mogli podziwiać ogrody barokowe z XVIII w, przy których wciąż trwają prace rekonstrukcyjne.


Organizatorzy wycieczki:


POLICJANT W PRZEDSZKOLU

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, to podstawowe zadanie, przed którym stoją dorośli. Wraz z rozwojem dziecka musimy liczyć się z koniecznością wyposażenia go w umiejętności przewidywania zagrożeń oraz ich unikania.
W związku z tym w naszym przedszkolu jest realizowany program "Bezpieczny Przedszkolak". W ramach tematyki związanej z ruchem drogowym zaprosiliśmy do nas p. asp. Andrzeja Bednarka. Pan policjant opowiedział dzieciom o swojej pracy, a następnie udał się z nimi na najbliższe skrzyżowanie, gdzie wyjaśnił im pojęcie drogi: jezdni i chodnika. Zwrócił uwagę na znaki drogowe znajdujące się w pobliżu oraz przećwiczył z dziećmi prawidłowe przechodzenie przez ulicę. Dzieci miały okazję również zobaczyć policyjne auto, co stanowiło największą atrakcję! Po spotkaniu z p. policjantem nasze przedszkolaki będą doskonale znały zasady ruchu drogowego i sposób, w jaki należy ich przestrzegać oraz będą miały zaufanie do policjanta, jako osoby mogącej pomóc dziecku w sytuacji zagrożenia.

Autorzy:
Alicja Dąbrowska
Renata Woroniecka

PRZEDSZKOLE W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA”.

We współczesnym świecie konsumentami stają się już małe  dzieci. Do nich skierowanych jest wiele reklam, dla nich produkuje się zabawki określonej marki, ubranka, smakołyki itp. Do nich należy wybór! ?
W takim świecie dorośli starają się nauczyć najmłodszych jak  w nim  funkcjonować- jakie produkty wybierać, jak sią odżywiać i  zdrowo żyć.  Maluchom brakuje wiedzy i doświadczenia, którymi powinny się kierować  wybierając w domu lub w sklepie ulubione smakołyki, zabawki, a nawet formy spędzania wolnego czasu.
Nauczyciele Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń” postanowili  włączyć się do ogólnopolskiej akcji „Akademia Zdrowego  Przedszkolaka” oraz realizacji programu „Konsumenckie ABC” by przekazywać dzieciom i rodzicom wiedzę potrzebną  do wychowania  konsumenta, który zna swoje prawa, rozumie mechanizmy promocji i reklamy, podejmuje świadome  decyzje-  mądrego i zdrowego dziecka- przyszłego dorosłego.
W „Akademii Zdrowego Przedszkolaka”  już zimą zorganizujemy akcję pod hasłem: ”Przedszkolak pełen zdrowia”. Celem  zajęć z dziećmi i rodzicami będzie przekazanie informacji:
- o budowaniu odporności  u dzieci,
-o domowych sposobach leczenia dzieci,
-o dbaniu o higienę ciała i  jamy ustnej,
- o roli aktywności fizycznej w budowaniu odporności dziecka,
-oraz o wpływie odpowiednio zbilansowanej diety na zdrowie dzieci.

Zapraszamy zainteresowanych  rodziców i dzieci  na zajęcia do Przedszkolnej Akademii Zdrowego Dziecka.

Koordynatorzy akcji.PRZED ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA W PRZEDSZKOLU

„Wesołych  świąt,
a w święta niech snuje się kolęda
i anioły nad nami
niech staną  z rozłożonymi skrzydłami. „

Świąteczne życzenia, jasełka, łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewania kolęd i uśmiechy, a czasem rozrzewnienie. Tyle  emocji  dostarczają  nam dorosłym,  dzieci.  Jak co roku przed Świętami  Bożego Narodzenia  w przedszkolu robi się odświętnie. Dzieci i pracownicy  zapraszają  do przedszkola gości- bliskich, samotnych i odgrywają dla nich historię  narodzenia Pana Jezusa. Po raz kolejny  w jasełkach rodzi się Dzieciątko Boże, Maryja i Józef znowu utrudzeni  i bezdomni cieszą się  z narodzenia , a wraz z nimi pastuszkowie, królowie i dzieci.
Jak co roku rodzi się w nas nadzieja, spokój , radość i duma, że maluchy są coraz mądrzejsze i starsze,  i że uczą nas istoty świąt-czasu dla nowonarodzonego Jezusa, czasu dla siebie nawzajem, składania i spełniania życzeń najbliższych.
Dziękujemy wszystkim gościom, którzy odwiedzili nas w czasie przedświątecznym, za obecność, życzenia, życzliwość. Tego roku po raz pierwszy gościliśmy w warsztatach terapii zajęciowej  w naszym mieście. Utalentowane przedszkolaki z koła teatralnego „Pomponik”  oraz koła folklorystycznego „Podlasiaczki” przestawiły jasełka i kolędowanie  pensjonariuszom  warsztatów, a na zakończenie wszyscy wspólnie ubierali choinkę  i śpiewali kolędy.  To było bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy za zaproszenie.
„Wesołych świat, a w święta niech snuje się kolęda…”


ZIMOWE UROCZYSTOŚCI W PRZEDSZKOLU.

Tuż po świętowaniu Bożego  Narodzenia w przedszkolu zapanował nastrój  karnawałowy. Na początku stycznia  maluchy bawiły się  na balu z bohaterami bajek oraz z Mikołajem, który przyniósł wszystkim grzecznym dzieciom prezenty!
W jeden  ze styczniowych, mroźnych wieczorów w przedszkolu rozbrzmiewały kolędy i pastorałki !  To przedszkolaki  „śpiewały Jezuskowi” !  Przedszkolny Koncert Kolęd  2013 roku uświetniła obecność  przedstawiciela  Rady Miejskiej  oraz rodziców małych kolędników.
Jednak najwięcej gości zgromadziły uroczystości Dnia Babci i Dziadka  przypadające  w dniu 21 i 22 stycznia, ale w przedszkolu obchodzone już od 16 stycznia. Wszystkie przedszkolaki zaprosiły ukochane babunie i dziadziusiów, aby śpiewać  im piosenki, deklamować wiersze, składać życzenia, ściskać, całować i tulić…! Po wszystkich występach młodzi i starsi razem zasiadali do stołów częstując się herbatką i słodkościami przygotowanymi wcześniej przez rodziców.
Dziękujemy  wszystkim miłym gościom za to, że o nas pamiętają, doceniają talenty i starania  najmłodszych, wspierają w przygotowaniu uroczystości przedszkolnych.
Wszystkim Babuniom i Dziadziusiom w dniu Ich święta  życzymy dużo zdrowia, pociechy z wnucząt i wielu szczęśliwych lat życia!
Dzieci i pracownicy Przedszkola w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”.


METODA WERONIKI SHERBORNE W PRACY PRZEDSZKOLA

W naszym przedszkolu rozpoczęły się zajęcia z dziećmi metodą Weroniki Sherborne w ramach koła zainteresowań „Drużyna RR”. Odbywają się one raz w tygodniu (w środę)  
i trwają ok. pół godziny. W zajęciach uczestniczy 12 dzieci z grupy „Krasnoludki”. Projektując zajęcia tą metodą prowadząca uwzględniła następujące zasady:

• uczestnictwo w zajęciach jest dobrowolne,
•  nawiązanie indywidualnego kontaktu z każdym dzieckiem
•  zajęcia powinny być dla dziecka przyjemne i dawać możliwość przeżywania satysfakcji i radości z: aktywności ruchowej,  kontaktu z innymi osobami, pokonania własnych trudności i lęków,  poczucia większej sprawności ruchowej,
• brak krytyki, pochwały za wysiłek, starania, nowe osiągnięcia,  
• unikanie rywalizacji,
• ćwiczenia wprowadzane są stopniowo w parach, następnie w trójkach i na końcu, z całą grupą
•  stosowanie zasady stopniowania trudności oraz przemienność ćwiczeń dynamicznych i relaksacyjnych.

Zajęcia mają na celu:

• Wyzwalać swobodę zachowań i naturalność.
• Dać radość.
• Dać okazję do rozładowania energii.
• Wyzwalać zaangażowanie.
• Dać pozytywne odczucie w kontakcie z drugim człowiekiem.
• Dać możliwość zaspokojenia własnych potrzeb.
• Zbliżyć do siebie uczestników zajęć.
• Dać radość z działania w grupie.
• Dać poczucie bezpieczeństwa.
• Dać pewność siebie.
• Dać poczucie harmonii z innymi.
• Dać poczucie partnerstwa
• Przyjemność dawania innym radości.
• Są próbą pokonania własnych zahamowań.

Dlaczego metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne?

Odpowiedź na to pytanie tkwi w jej założeniach. Jest metodą niewerbalną, poprawia komunikację dziecka z otoczeniem, uaktywnia „język ciała i ruchów”. Ruch jest podstawowym i naturalnym środowiskiem porozumiewania się, wychodzącym z centrum naszego ciała, do którego w pierwszym rzędzie sięgają dzieci i osoby z utrudnioną komunikacją słowną. Podstawą porozumiewania się za pomocą „języka ruchów” jest świadomość swojego ciała.

Kategorie ćwiczeń w metodzie Weroniki Sherborne:

1. Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała:
   Poznanie własnego ciała oraz umiejętność kontrolowania go jest podstawową potrzebą każdego człowieka. W rozwoju wiedzy o własnym ciele możemy wyróżnić kolejne etapy: wyczuwanie własnego ciała, nazywanie części ciała, utrwalanie wiedzy o naszym ciele. Na tej podstawie wykształca się świadoma kontrola ciała i jego ruchów.
   Stopy, kolana, uda, nogi to części ciała, których poznanie i opanowanie powinno nastąpić jak najwcześniej. Są one szczególnie ważne ze względu na rolę jaką pełnią. Kontrola ich jest niezbędna do utrzymania pełnej równowagi ciała.

2. Ćwiczenia pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa
w otoczeniu:
   Są to ćwiczenia ściśle związane z poprzednią grupą. Należy znać siebie, mieć pewność działania, aby nawiązywać kontakty z innymi osobami. Ćwiczenia te umożliwiają poznanie otoczenia, dzięki czemu dziecko może czuć się swobodnie i nie obawiać się go. Charakterystyczną cechą tych ćwiczeń jest to, że wykonywane są wyłącznie na podłodze. Mogą być to ćwiczenia indywidualne, w parach lub w grupie.

3. Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu możemy podzielić na cztery grupy:
• ćwiczenia "z" w parach
przykłady ćwiczeń „z” w parach  (partner „aktywny” i partner „bierny”):
a) pozycja siedząca: ćwiczący siedzi opierając się plecami o partnera ( nogi ugięte w kolanach):
b) pcha plecami partnera, starając się pokonać jego opór (zmiana ról),
c) pozycja jak wyżej - kładzenie się na przemian plecami na plecach partnera z unoszeniem bioder,
• ćwiczenia "przeciwko" w parach
a) „Skała”: ćwiczący staje stabilnie w rozkroku podpartym lub siedzi mocno podparty o podłoże; współćwiczący próbuje przesunąć „skałę”, pchając lub ciągnąc w różnych kierunkach
b) „Worek”: to samo ćwiczenie ze współćwiczącym leżącym na plecach lub brzuchu, a także próbowanie przewrócenia współćwiczącego na drugą stronę,
• ćwiczenia "razem" w parach
a)  partnerzy siedzą złączeni plecami, po czym wstają, nie odrywając się od siebie, napierając na siebie plecami tak, aby obydwaj powstali
b) kołysanie się: siedząc przodem do siebie z lekko zgiętymi nogami, ćwiczący trzymają się za ręce lub przeguby; na zmianę kładą się na plecy i są przeciągani przez partnera (ze zmianą ról)
• ćwiczenia "razem" w grupie
wszyscy pracują razem jako grupa. - trzy osoby:
a) kołysanie: dwóch ćwiczących siedzi naprzeciwko, pomiędzy nimi trzeci, kolana lekko ugięte i rozsunięte, ręce wyciągnięte do przodu; ćwiczący w środku jest kołysany na boki przez partnerów; uwaga skupia się na podtrzymywaniu jego głowy i ramion, należy czuwać nad płynnością ruchów.
4. Ćwiczenia twórcze:
   Wszystkie aspekty ruchu są rozwijane w ćwiczeniach proponowanych przez członków grupy. Szczególnym rodzajem ćwiczeń twórczych godnych polecenia w pracy z małymi dziećmi są ćwiczenia przy muzyce w formie tańca. Ćwiczenia "twórcze" pozwalają nawiązać i pogłębić stosunki międzyludzkie, poznać sytuacje, których ćwiczący mógłby nie doświadczyć w innych warunkach. W trakcie zajęć każde dziecko może być twórcą w takim stopniu, w jakim sobie życzy.


Opracowała:
Magdalena PętkowskaPOMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

11 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się, jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu. Jak pomagamy zwierzętom przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku -na to pytanie odpowiadał pan leśniczy Wojciech Kowalski z Nadleśnictwa Czarna Białostocka, którego mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu.
Wstępem do spotkania z panem leśniczym był występ dzieci z koła literackiego, które w przygotowanej inscenizacji ukazały los zwierząt i potrzebę ich dokarmiania podczas zimy. Przedszkolacy dowiedzieli się ,że zwierzęta nie mogą same wydobyć jedzenia spod warstwy śniegu                                       i lodu. Wtedy dokarmianie zwierząt  jest niezbędne.
Pan Leśniczy odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania. Dzieci dowiedziały się , że jeleniom i sarnom pożywienie zostawiane jest w paśnikach. Żywi się je najczęściej sianem oraz specjalną karmą dostarczającą odpowiedniej  ilości wody. Ptakom-  wróblom, sikorkom i kosom, zawieszane są  na drzewach kule zrobionej z tłuszczu z zatopionymi w środku ziarnami słonecznika i zbóż. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu wiążą się trzy zasady: czyni się to systematycznie, w stałych miejscach i w czasie surowej zimy. Na zakończenie pan leśniczy przekazał,, kule” dla ptaków. Dzieci z koła ekologicznego mogły przekonać się, jak w praktyce zorganizować ,,ptasią stołówkę „

Organizatorzy: . E.Toczydlowska ,Magda Pętkowska , Justyna Bujwicka- Łapińska, R.GarbaczewskaWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego