Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2011/2012

Publikacje


DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO!

Stwierdzenie, że "życie jest ruchem" jest szczególnie trafne w odniesieniu do małych dzieci. Większość przejawów ich aktywności związana jest z ruchem. W ruchu sześciolatek poznaje otoczenie i poprzez ruch może także się z nim komunikować. W miarę dorastania wzrośnie oczywiście znaczenie innych form aktywności życiowej, jednak jeszcze przez wiele lat dziecięcy głód ruchu będzie dawał o sobie znać, przysparzając niejednej osobie wiele...no właśnie ? wcale nie muszą to być kłopoty. Ponieważ człowiek uczy się przez działanie, umiejętne spożytkowanie naturalnej w tym wieku chęci ruchu sprawi, że dzieci w trakcie zajęć będą aktywne i będą dobrze się rozwijały.
Do najważniejszych zysków rozwojowych związanych ze wzmożoną aktywnością ruchową dzieci należą:
-harmonijny rozwój fizyczny i prawidłowo przebiegający proces formowania się postawy ciała,
-tworzenie pozytywnego nastawienia do podstawowego elementu zdrowego stylu życia - aktywności ruchowej,
-rozładowanie napięć emocjonalnych charakterystycznych dla tego wieku, wynikających z braku zrównoważenia procesów psychicznych (przewagi pobudzania nad hamowaniem),
-stymulacja rozwoju społecznego, w tym umiejętności współdziałania i współzawodniczenia, między innymi dzięki prowadzeniu zabaw ruchowych
-zwiększenie potencjału zdrowotnego dzięki wzrostowi zdolności przystosowawczych organizmu, na przykład zahartowania i odporności na zmęczenie.
Właśnie takiej aktywności ruchowej dostarczył dzieciom zorganizowany z okazji Dnia Dziecka turniej sportowy ,, Euroturniej 2012". Był on także zwieńczeniem realizowanego w przedszkolu projektu ,,Jestem Polakiem- jestem Europejczykiem". Udział wzięły przedszkolaki z najstarszych grup. Zanim przystąpiono do rywalizacji przedstawiciele poszczególnych grup wylosowali nazwy państw, które mieli reprezentować: "Skrzaty" -Anglię , "Wiewiórki"- Niemcy, "Biedronki- Polskę, "Grzybki"- Włochy.
Zawodników oceniała komisja w składzie: mgr Danuta Kowalewska-dyrektor ,mgr Agnieszka Radkowska- wicedyrektor, mgr Jolanta Cimoch- nauczyciel Szkoły Podstawowej. Dzieci wystartowały w sześciu konkurencjach: ,, Wyścig piłek w rzędach", "Strzał w bramkę", "Wyścig pchełek", "Slalom z piłkami", "Wyścig numerów", "Rzut piłką z autu".
Zawodnicy walczyli z pasją i zaangażowaniem dopingując sobie nawzajem. Po pełnej emocji rywalizacji I miejsce zajęły Włochy ("Grzybki"), II miejsce- Anglia("Skrzaty"), III miejsce- Niemcy ("Wiewiórki"), IV miejsce ?Polska("Biedronki").
Przewodnicząca jury mgr Danuta Kowalewska podziękowała zawodnikom za sportową postawę i walkę fair play. Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali medale oraz słodycze. Wszystkie dzieci czuły się zwycięzcami, gdyż wychodziły z imprezy uśmiechnięte i zadowolone.
Pozostaną wspomnienia i oczywiście medale!

Autorzy:
B. Czarnecka,
B. Szumowska

KRAINA KRASNOLUDKÓW

Z okazji Dnia Dziecka dzieci z różnych grup naszego przedszkola wyruszają na organizowane dla nich z tej okazji wycieczki.
15 maja przedszkolaki spędziły czas w nadleśnictwie "Poczopek". Dzieci zwiedziły Silvarium - unikalny w skali kraju leśny ogród odtwarzający niepowtarzalną atmosferę Puszczy Knyszyńskiej. Na ogromnej polanie wielkości kilkunastu hektarów leśnicy stworzyli niezwykły obiekt przyrodniczy. Zgromadzili w nim wiele gatunków roślin i drzew występujących w Puszczy Knyszyńskiej. Wędrując po Silvarium można zobaczyć nie tylko mnóstwo typowych dla tych terenów roślin, ale także liczne mostki nad strumieniami, rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, trzcinową oczyszczalnię ścieków, stawy i wiele innych atrakcji. Twórcy ogrodu opracowali i ustawili niepowtarzalny na skale europejską słoneczny zegar pokazujący nie tylko pory dnia i godziny, ale również pory roku. Jest także inny zegar ? poromierz analematyczny, w którym za wskazówkę służy cień człowieka. Przez ogród prowadzą ścieżki edukacyjne, tak utworzone by pokazać bogactwo puszczańskiej przyrody. Trasy są oznaczone. Przy poszczególnych roślinach stoją plansze informacyjne. Na tablicach znajdują się także opisy zamieszkujących tutejsze okolice zwierząt. Wśród leśnych alej na uwagę zasługuje ta obsadzona ziołami wykorzystywanymi w medycynie ludowej. Obok roślin umieszczono objaśnienia i "uproszczone recepty". Na trasach ścieżek znajdziemy także barć na drzewie, ślady różnych zwierząt odciśnięte w betonie, a także leśną, drewnianą kapliczkę. Część Silvarium zajmują stawy z wieloma gatunkami ryb, wśród których spacerują bociany. Kilka ptaków nie odleciało do ciepłych krajów. W obrębie ogrodu znajduje się także jedyny w swoim rodzaju megalitowy park z mnóstwem ogromnych głazów narzutowych. Przypomina angielską budowlę Stonehenge i podobnie jak ona, nawiązuje do zjawisk astronomicznych. Część głazów ustawiono w taki sposób, żeby wyznaczały miejscowy południk. Inne kamienie ukierunkowano na północ. Każdy głaz waży kilkanaście ton i ma tabliczkę z opisem. Zrekonstruowano również celtycki, energetyczny krąg kamienny. Wędrując po Silvarium nie można nie wstąpić do galerii "Na skraju puszczy" ? specyficznego muzeum przyrodniczego, w którym także można podziwiać świat przyrody.
Wycieczkę zakończyliśmy posiłkiem przy ognisku. Polecamy spędzanie czasu wspólnie z rodziną w tym pięknym zakątku Puszczy.
Dnia 24 maja dzieci z grupy ,,Biedronki" ,,Wiewiórki" i grupy łączonej z całego przedszkola, wybrały się na wspaniałą wycieczkę do ,,Krainy krasnoludków". Mieści się ona w ośrodku ,,Młyn Myśliwiec" w samym środku Puszczy Knyszyńskiej. Czekało tam na dzieci wiele niespodzianek. Z licznych atrakcji najbardziej dzieciom podobały się :
- przejażdżka zaprzęgiem konnym po pięknym lesie pełnym zieleni
- pływanie tratwą po zalewie rzeczki Kulikówki
- zabawy na leśnym torze przeszkód i prób sprawnościowych
- zabawa pośród figurek i zabudowań ,,mini wioski krasnoludków"- w ich otoczeniu dzieci wysłuchały bajki o powstaniu tej krainy
- kontakt ze zwierzętami domowymi dał dzieciom wiele radości, a szczególnie karmienie niektórych zwierząt (kozy, króliki, świnki)
- przejażdżka na osiołku i koniku kucyku
Niesamowita historia o krasnoludkach i zabawy na świeżym powietrzu uzupełnił spacer ścieżką edukacyjną w poszukiwaniu roślin i zwierząt puszczy.
Wspaniała pogoda, mnóstwo atrakcji oraz doświadczeni opiekunowie sprawiły, że dzieci wróciły z wycieczki pełne miłych wrażeń i dobrego humoru.
Wyjazd do "Krainy krasnoludków" jest godny polecenia i odwiedzenia! Większość dzieci, szczególnie chłopcy lubi bawić się w Indian i w szeryfów. Aby umożliwić im przeżycie takiej przygody w prawdziwej scenerii zorganizowałyśmy wyjazd do Wioski Indiańskiej i Krainy Westernu w Jurowcach. Na terytorium "Dzikiego Zachodu" wódz indiański. przywitał 10.05. 2012r grupy "Skrzatów", "Grzybków", "Zajączków" i "Jagódek". Dzieci przeniosły się w świat beztroskiej zabawy poznając jednocześnie zwyczaje, ubiory i zajęcia w kulturze rdzennych Amerykanów. Z pomalowanymi twarzami doskonaliły swoją sprawność w strzelaniu z łuku i z wiatrówki, pokonując tory przeszkód, przeciągając linę i chodząc po równoważni szejeńskiej. Dodatkową atrakcją była przejażdżka konna dla każdego uczestnika wycieczki. Dla wielu dzieci był to pierwszy w życiu kontakt z końmi, więc kilkoro miało obawy przed jazdą na siodle, inne natomiast chciały jeszcze. Po spróbowaniu własnych sił w "indiańskich zabawach" dzieci ochoczo przystąpiły do pieczenia kiełbasek. Kto miał jeszcze ochotę mógł spróbować swojego szczęścia w szukaniu złota tradycyjną metodą płukania.
Jednym z zadań realizowanym w przedszkolu jest zainteresowanie dzieci życiem ludzi na ziemi i poznawanie ich zwyczajów, a edukacja poprzez zabawę, ruch na łonie natury i nowe doświadczenia to atuty, których nie zastąpi sala przedszkolna.
W ostatnich dniach maja i pierwszych dniach czerwca 2012 przedszkolaki z grup "Smerfy", "Tygryski" , "Misie", "Jagódki" oraz "Zajączki" wybrały się na wycieczkę do centrum zabaw w Białymstoku ? Krainy Smyka. Miejsce to od lat wybierane jest przez nasze przedszkole ponieważ:

- Kraina Smyka jest miejscem gdzie dzieci poprzez zabawy edukacyjne rozwijają swoje umiejętności.
- Zapewnia moc wrażeń dla wszystkich przedszkolaków
- Znajdują się w niej m.in. suche baseny z tysiącami piłeczek, małpi gaj czyli system korytarzy połączony ze zjeżdżalniami, plansze edukacyjne, samochodziki, konsola do gier oraz wiele innych miejsc z rozrywką dla najmłodszych.
- Panuje tam doskonała przyjazna dziecku atmosfera i warunki: sala jest w pełni klimatyzowana i wentylowana co poprawia komfort zabawy i zapewnia ochronę przed wirusami i bakteriami.

- Misją Krainy Smyka jest rozwijać poprzez naukę i zabawę.

Autorzy:
R. Woroniecka,
R. Garbaczewska,
B. Czarnecka,
B. Szumowska,
K. Pezowicz

DZIEŃ MAMY

Dzień 26 maja Święto Matki ? to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Matka ? to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia , przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko co piękne i szlachetne. Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, wierszach i utrwalano na płótnie. Przedstawiano tę spracowaną, zmęczoną i tę uśmiechniętą , radosną, dumną ze swojego macierzyństwa i tę zapracowaną, zagonioną.
Święto Matki zaczęto obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 r. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 r. w Krakowie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości.
W przedszkolu wszystkie dzieci zaprosiły na uroczystość swoich rodziców- obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Maluchy i starszaki wyznawały swoją miłość rodzicom w różny sposób: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, prezentowały swoje talenty, obdarowywały rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami- laurkami, kwiatkami, dzbanuszkami? Rodzice oglądali swoje pociechy, a także bawili się wspólnie podczas konkursów, zabaw integracyjnych, wspólnego grillowania. Wszystkim Mamom i Tatusiom w dniu ich święta życzymy długiego i szczęśliwego życia, spełnienia wszystkich marzeń, pociechy z dzieci.


Autorzy:
R. Woroniecka,
B. Czarnecka

STRAŻAK

16 maja 2012 roku nasze przedszkolaki miały okazję spotkać się ze Strażą Pożarną w Czarnej Białostockiej. Wozy strażackie przyjechały do nas na sygnale, aby w czasie spotkania przybliżyć nam, na czym polega praca strażaka. Dowiedzieliśmy się, że to nie tylko gaszenie pożarów, ale też ratowanie ludzkiego życia w czasie wypadków i klęsk żywiołowych.
Strażacy pokazywali nam specjalistyczny sprzęt używany do akcji ratunkowych. Każdy z przedszkolaków mógł również obejrzeć wóz strażacki z zewnątrz i zwiedzić go od środka, a także przez krótką chwilę poćwiczyć gaszenie pożaru.
Spotkanie to było dla nas wspaniałą lekcją, gdyż nic tak doskonale nie utrwala się w pamięci przedszkolaków, jak poznawanie świata przez samodzielne doświadczenia i praktykę.
Dziękujemy Straży Pożarnej w Czarnej Białostockiej!

Autor:
K. Pezowicz

MALI ARTYŚCI NA SCENIE

Po etapie przedszkolnych zmagań, laureaci konkursu recytatorskiego i piosenki przedszkolnej uczestniczyli w dalszych eliminacjach.
25 kwietnia w Przedszkolu "Bajkowa kraina" w Białymstoku odbył się V wojewódzki konkurs recytatorski pod hasłem "Z lokomotywą Jana Brzechwy i Juliana Tuwima". Wśród 31 wykonawców nasze przedszkole reprezentowały dwie sześcioletnie dziewczynki: Wiktoria Lisowska z wierszem "Kłamczucha" oraz Martyna Podskarbi, która recytowała "Ryby"- oba utwory autorstwa Jana Brzechwy. Konkurencja przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Nasze wychowanki bardzo ładnie zaprezentowały się na scenie i otrzymały wyróżnienia.
28 kwietnia w Domu Kultury w Dobrzyniewie Dużym odbyły się powiatowe eliminacje piosenki przedszkolnej "Mama, tata i ja". Reprezentowały nas 4 uczestniczki, które zaśpiewały: Tosia Woroniecka- "Puszek Okruszek", Ula Andruszkiewicz ? "Maszeruje wiosna", Ania Jakimik- "Kolega z zerówki", Julia Gotówko- "Mama najlepsza na świecie". Tu również dziewczynki zaprezentowały pięknie swoje utwory. Po burzliwych obradach jury do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Tosia, zaś Ula i Ania otrzymały wyróżnienia. Wszystkim wykonawcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 11 maja Tosia Woroniecka otrzymała wyróżnienie w wojewódzkich eliminacjach konkursu piosenki przedszkolnej "mama, tata i ja". Gratulujemy.

Autorzy:
K. Skrzypińska,
E. Toczydłowska,
R.Woroniecka.

W KRÓLESTWIE KRÓLA MACIUSIA

"W KRÓLESTWIE KRÓLA MACIUSIA"
- KONFERENCJA PRASOWA Z BURMISTRZEM TEDEUSZEM MATEJKO
W PRZEDSZKOLU W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ "KRAINA MARZEŃ"

Sejm Rzeczypolitej Polskiej jednogłośnie podjął 16 września 2011r. uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W tym roku obchodzimy 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka i setną rocznicę założenia przez niego Domu Sierot. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak stwierdził: "Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie działalność i myśli Janusza Korczaka. On zauważył w dziecku człowieka, walczył o podmiotowość dziecka. Zostawił wiele dobrych wskazówek, warto o nich przypominać". Jedną z takich wskazówek była nauka dzieci zasad demokratycznego życia. W naszym przedszkolu staramy się wcielać w życie idee Janusza Korczaka i uczyć dzieci demokracji. Dlatego też po całym tygodniu przygotowań, cyklu zajęć w grupach, dzieci miały okazję wziąć udział w wyborach władz naszego przedszkola. I oto 24 kwietnia 2012 r. Danuta Kowalewska dyrektor Przedszkola przekazała wybranemu demokratycznie przez brać przedszkolną Królowi Maciusiowi I (Kubie Wynimko), Pierwszej Damie (Oliwii Matuk) i siedmiu ministrom władzę w przedszkolu. Nasz nowo wybrany parlament postanowił spotkać się z królem naszej gminy- burmistrzem Tadeuszem Matejko na konferencji prasowej, aby omówić różne sprawy związane z rządzeniem naszą społecznością lokalną. "Dziecięce władze" przedszkola powitały pana burmistrza wierszem: "Rządy dzieci w przedszkolu nastały, Król Maciuś z Pierwszą Damą chociaż jeszcze mały panią dyrektor i pana burmistrza oraz dzieci wita i o zdrowie i samopoczucie pyta?!" Następnie dzieci wręczyły zaproszonemu gościowi koronę ? oznakę godności królewskiej. Podczas konferencji dzieci zadawały burmistrzowi pytania dotyczące jego pracy, zainteresowań oraz przyszłości naszego miasta, a także miejsca dzieci w planach rozwoju gminy Czarna Białostocka. Burmistrz wyjaśnił dzieciom jakie ma zadania, na czym polega jego praca, a więc przede wszystkim: spotkania z mieszkańcami, podejmowanie ważnych decyzji dotyczących gminy. "Berłem" burmistrza jest pióro do podpisywania decyzji. Pan Matejko określił obszar i granice "swojego królestwa" ? miasta i gminy Czarna Białostocka, wyjaśnił dzieciom, że w pracy pomagają mu "ministrowie" zwani Radą Miejską, a postanowienia wykonują pracownicy instytucji i urzędnicy. W odpowiedzi na pytanie dzieci o to jak się rządzi naszym miastem, burmistrz podkreślił rangę współpracy z mieszkańcami , którzy są: "twórczy, tolerancyjni i otwarci". Dzieci zapytały pana burmistrza, czy nasze miasto się zmienia i jak będzie wyglądało za 100 lat? T. Matejko stwierdził, że w przyszłości nasze miasto będzie miastem z czystym powietrzem i wodą. "Najważniejsze, by nasze miasto nie truło ludzi". Dzieci zainteresowane były osobą pana burmistrza, ciekawe czy burmistrz też był dzieckiem i czy chodził do przedszkola. Pan Matejko potwierdził, że był dzieckiem, pokazał zdjęcia ze swego dzieciństwa, a nawet stwierdził, że wewnątrz nadal trochę czuje się dzieckiem. Do przedszkola nie chodził, ponieważ wychowywał się w dużej rodzinie, miał wiele sióstr i braci. Obecnie jest tatą dwójki dzieci, z którymi bardzo lubi spędzać wolny czas i bawić się np. budować z klocków lego. Po pracy pan burmistrz najbardziej lubi pracę w ogrodzie, majsterkowanie, czytanie książek popularnonaukowych, psychologicznych, ekonomicznych i o tematyce- wynalazki! Jednak na to hobby ma niewiele czasu. Na pytanie o ulubioną bajkę pan Matejko odpowiedział, że jest nią bajka "Mały książę": "to ulubiona bajka z mego dzieciństwa, ciągle o niej myślę, zastanawiam się nad jej sensem". Dzieci były zainteresowane, czy władza burmistrza jest nieograniczona, czy burmistrz może spełniać życzenia, czy ma czarodziejską różdżkę? "Niestety nie mam czarodziejskiej różdżki"- padła odpowiedź. "Zaczarowany ołówek był moim marzeniem, chciałbym go mieć, by spełniać marzenia i życzenia innych osób potrzebujących". Dzieci słuchały odpowiedzi pana burmistrza z wielkim zainteresowaniem, a gdy konferencja prasowa dobiegła końca, nagrodziły gościa brawami. Pani dyrektor odczytała list od dzieci do włodarza naszego miasta : "Szanowny Panie Burmistrzu !
My dzieci z Przedszkola w Czarnej Białostockiej "Kraina Marzeń" lubimy nasze miasto i nasze przedszkole. Lubimy bawić się, zdobywać nowe wiadomości i umiejętności. Chcemy poznawać swoje prawa i z nich korzystać . Doceniamy to, że stwarza nam Pan warunki, w których możemy realizować swoje dziecięce marzenia, rozwijać się i wyrastać na dobrych i mądrych ludzi." Dzieci uhonorowały Tadeusza Matejkę medalem "burmistrza najlepszego na świecie" oraz ogromnym lizakiem. Aby dostać nominację i prezenty pan burmistrz musiał przejść "próbę uśmiechu"- wypicie soku z cytryny. Próba powidła się i pan burmistrz wyszedł z niej z szerokim uśmiechem. Pani dyrektor wraz z dziećmi ogłosiła konkurs plastyczno- literacki pod hasłem "Gdybym był królem Czarnej Białostockiej?", a T. Matejko objął honorowy patronat nad konkursem. Konferencja prasowa z burmistrzem odbyła się ostatniego dnia rządów Króla Maciusia w naszym przedszkolu, więc dyrektor Danuta Kowalewska podziękowała królowi, Pierwszej Damie i ministrom za dobrze sprawowaną władzę, po czym dzieci zwróciły jej symboliczny "klucz do bram przedszkola". Dzieci pożegnały gościa wierszem i piosenką o naszym mieście i przedszkolu. Pan burmistrz podziękował dzieciom za zaproszenie, wręczył podarunki- znaczki z herbem naszego miasta oraz słodkości. To było bardzo pouczające spotkanie. Parlament dziecięcy poznał kulisy sprawowania władzy, spotkał się z "królem miasta". Dzieci zrozumiały jak trudne i odpowiedzialne jest "rządzenie innymi", całym przedszkolem i miastem. Dzieci rzeczywiście poznały swoje prawa i obowiązki. Zrozumiały, że w demokracji " wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej."

Autorzy:
D. Kowalewska,
L. Wójcik,
R. Woroniecka

PARLAMENT DZIECIĘCY W PRZEDSZKOLU

Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił rok 2012 rokiem Janusza Korczaka. Właśnie wtedy mija 70 rocznica jego śmierci i 100 lat od założenia przez Korczaka pierwszego domu dziecka w Warszawie. Włączając się w obchody tego wydarzenia nasze przedszkole na wzór pomysłu zawartego w książce J. Korczaka "Król Maciuś I" zorganizowało wybory do Parlamentu Dziecięcego. 24 kwietnia 2012 r. poznaliśmy króla Maciusia I , Pierwszą Damę i ministrów. Zostały nimi dzieci wytypowane w każdej grupie w demokratycznych wyborach według opracowanych wcześniej kryteriów. Kandydaci musieli wykazać się przed komisją w składzie: D. Kowalewska- Dyrektor, A. Radkowska ? wicedyrektor, A. Mudrewicz-psycholog, M. Dziemiach-Krzywicka- logopeda znajomością zasad dobrego wychowania, wiedzy i sprawności fizycznej. Do wyborów przystąpili następujący kandydaci: Oliwia Matuk z grupy "Wiewiórek", Jakub Wynimko z grupy "Biedronek", Kacper Borys z grypy "Misiów", Michalina Kossakowska z grupy "Smerfów", Przemek Filipkowski z grupy "Tygrysków", Wanesa Czaplejewicz z grupy "Zajączków", Szymon Costa z grupy "Jagódek", Mateusz Bykowski z grupy "Grzybków" oraz Oliwia Brojek z grupy "Skrzatów". Po pierwszym ważnym egzaminie w ich życiu komisja orzekła, że Królem Maciusiem I został Jakub Wynimko, a Pierwszą Damą Oliwia Matuk. Pozostałe dzieci zostały mianowane na ministrów. Nasz Dziecięcy Parlament otrzymał od pani Dyrektor insygnia władzy, a król dodatkowo symboliczny klucz uprawniający do objęcia jednodniowych rządów w przedszkolu(dnia 26.04. 2012 r.)

Autorzy:
B. Szumowska
B. Czarnecka

IDZIEMY Z DUCHEM CZASU - WSPÓLNIE DBAMY O ZDROWIE NASZYCH DZIECI

Kształtowanie pozytywnych postaw wobec zdrowia i życia, nawyków wzmacniających zdrowie oraz rozbudzanie potrzeby tworzenia zdrowego środowiska to główne cele realizowanego w tym roku przez wszystkie grupy przedszkolne programu "Dobre rady dla smyka". Dzieci systematycznie zdobywały wiedzę, umiejętności i doświadczenia z zakresu profilaktyki zdrowotnej, higieny i bezpieczeństwa, które będą potrzebne im w życiu codziennym.
Wyrabiając postawę prozdrowotną szczególną uwagę poświęcamy na ukazanie zależności zdrowia człowieka i zdrowej naturalnej żywności oraz czystego i przyjaznego środowiska łącząc zagadnienia z programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" i projektu "Czyste powietrze wokół nas". W realizacji tych założeń współpracujemy również z instytucjami działającymi w naszym mieście, szczególnie z Nadleśnictwem i "Naszą Przychodnią".
Aby podziękować im za częste wizyty i wspomaganie w nabywaniu wiedzy i zdrowych nawyków naszych dzieci zaprosiłyśmy do przedszkola 25 kwietnia 2012r. przedstawicieli tych instytucji na wspólną uroczystość. Swoją obecnością zaszczycili nas:
p. Izabela Małyszko-lekarz rodzinny, p. E. Kuklik- Pankiewicz-stomatolog, p. Andrzej Stobiński- Nadleśniczy oraz jego pracownicy: p. W. Rudnik, p. P. Łozowicki.
Przybyli goście obejrzeli program artystyczny złożony z wierszy, piosenek i inscenizacji, w których główną rolę odgrywały "duchy"- ten sportowy i nasze leśne z Puszczy Knyszyńskiej. Przygotowały go dzieci z grup: "Zajączki", "Biedronki", "Wiewiórki", "Tygryski" oraz koła literackiego "Mali Literaci" i tanecznego "Wesołe Nutki".
Była to też okazja do wręczenia dyplomów i upominków dzieciom biorącym udział w konkursie plastycznym pt. "W zdrowym ciele- zdrowy duch". W kategorii 3-4 latków nagrody otrzymali: Karolina Kimborowicz, Kamila Boszko, a wyróżnienie Aniela Szumowska ( wszyscy z grupy "Tygrysków"), w kategorii 5-6 latków nagrody przyznano: Wiktorii Lisowskiej i Paulinie Suchockiej z grupy "Skrzatów" oraz Oliwii Marcinowicz grupy "Biedroneki"; wyróżnienia natomiast otrzymali: Szymon Czajkowski z grupy "Skrzatów", Laura Frask i Mateusz Kudaj z grupy "Zajączków".
Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując odpowiednie postawy możemy ułatwić im zdrowy styl życia. Edukacja zdrowotna to fundamentalne prawo dziecka Jest to najbardziej opłacalna, choć długofalowa inwestycja w zdrowie społeczeństwa. Dlatego należy wprowadzać ją jak najwcześniej, na pierwszym etapie kształcenia.

Autorzy:
B. Szumowska
J. Bujwicka-Łapińska

KONKURS PIOSENKI W PRZEDSZKOLU

Dnia 19.04.2012 r. w naszym przedszkolu odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs piosenki dziecięcej.
Celem konkursu było: wspieranie najzdolniejszych wokalnie przedszkolaków i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci, twórcza wymiana doświadczeń muzycznych wśród dzieci, promocja dziecięcej twórczości, promocja młodych wykonawców biorących udział w konkursie, popularyzacja piosenek, walorów artystycznych i wychowawczych, wyłonienie utalentowanych dzieci, rozwijanie talentów estradowych, kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.
Dzieci oceniało jury w składzie:
- Danuta Kowalewska- dyrektor przedszkola
- Bożena Bieta i Irena Staniaszek- radne Rady Miejskiej
- Małgorzata Skreczko- wicedyrektor szkoły podstawowej

Konkurs piosenki rozpoczęło koło muzyczne "Koraliki" występem piosenki granej na flażoletach. Wspaniałe wykonanie piosenki "Mała strojnisia" wraz z układem tanecznym pokazała grupa wokalno-taneczna "Wesołe Nutki".

Po rozgrzaniu publiczności przez nasze dzieci z kół zainteresowań, zaczęli występować mali artyści prezentujący swe umiejętności wokalne. A byli to:
1. Milena Zalesko, 5 lat, "Moja piłka"
2. Karolina Łozowicka, 5 lat, "Co powie tata"
3. Oliwia Ptasińska, 5 lat, "Telefon do przyjaciela"
4. Weronika Piekunko, 4 lata, "Kwiatowa wróżka"
5. Gabrysia Wysocka, 4 lata, "Ogrodniki"
6. Wiktor Radecki, 3 lata, "Kicia"
7. Ania Turel, 3 lata, "Kotek Puszek"
8. Dominika Marzyńska, 4 lata, "Pieski małe dwa"
9. Karolina Kimborowicz, 4 lata, "Ufoludki"
10. Patrycja Skobodzińska, 4 lata, "Wiosna"
11. Julia Gotówko, 4 lata, "Bursztynek"
12. Szymon Costa, 4 lata, "Ser z malinami"
13. Weronika Stuczyk, 5 lat, "Wiosna w błękitnej sukience"
14. Kuba Wynimko, 5 lat, "Świeć nam słoneczko"
15. Tosia Woroniecka, 6 lat, "Puszek Okruszek"
16. Zuzia Garbaczewska, 6 lat, "Abrakadabra"
17. Ula Andruszkiewicz, 6 lat, "Maszeruje wiosna"
18. Ania Jakimik, 5 lat, "Mój kolego z zerówki"
19. Martyna Podskarbi, 6 lat, "Piosenka z zagadkami"

Wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom wokalny, przez co byli gorąco oklaskiwani przez zgromadzoną publiczność.

Mali artyści zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami , a do dalszych eliminacji powiatowego etapu w Dobrzyniewie zakwalifikowane zostały następujące dzieci:
1. Ania Jakimik
2. Ula Andruszkiewicz
3. Tosia Woroniecka
4. Julia Gotówko

Autorzy:
L. Klimczak

ŚWIĘTO OPTYMIZMU W PRZEDSZKOLU W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ "KRAINA MARZEŃ

"Optymizm - z łac. optimum ? najlepszy. Podkreśla stosunek do życia, w którym świat postrzegamy przede wszystkim jako pozytywne miejsce, jako coś dobrego. Optymiści generalnie postrzegają ludzi i zdarzenia jako dobre. Mają tak zwany "pozytywny" stosunek do życia, wierząc w to, że rzeczy z czasem ułożą się poprawnie i że nigdy nie jest tak, aby wszystko było stracone, zawsze można znaleźć inne, lepsze wyjście z danej sytuacji" (Opaliński, 1978).

Dnia 10 maja przedszkolaki z Czarnej Białostockiej wraz z nauczycielami i rodzicami obchodziły święto optymizmu. Celem imprezy było: rozwijanie wzorów zachowań postawy optymisty; integracja poprzez zabawę i działanie: dzieci, rodziców i nauczycieli; rozwijanie inteligencji wielorakich u dzieci w wieku przedszkolnym; czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

Tego dnia cała społeczność przedszkola ubrana była w siedem kolorów tęczy- znak święta optymizmu. Każdy "tęczowy" przedszkolak przypomniał sobie nazwy kolorów, a starszaki utrwaliły kolejność kolorów tęczy podczas powitania metodą : "witam wszystkich, którzy mają na sobie kolor...
Tęczową uroczystość rozpoczęła pani dyrektor recytując wspólnie z dziećmi wiersz pt. : "Święto optymizmu". Dzieci głośno powtarzały:

"...wierzmy wszyscy w swoje siły,
bądźmy względem siebie mili.
Bardzo wszystkich pozdrawiamy
i tak mocno się ściskamy..."

Był to sygnał do przekazania sobie wzajemnie iskierki przyjaźni. W tej chwili iskierka przyjaźni wędrowała z rąk do rąk przedszkolaków w całej Polsce.
Optymistyczne przedszkolaki to dzieci, które wierzą w siebie i w swoje umiejętności. Zaprosiliśmy więc wszystkie grupy przedszkolne na rewię talentów . Dzieci tańczyły, śpiewały, recytowały, a najmłodsi zaprezentowali galerię wesołych obrazków. Zaprezentował się także optymistyczny dorosły- pan Paweł Łozowicki- przewodniczący Rady Rodziców naszego przedszkola. Pan Paweł opowiedział dzieciom optymistyczną bajkę " O białym misiu". Bajka bardzo nam się podobała.
Największą niespodzianką tego dnia było poszukiwanie "optymistycznego kamienia" z wymalowanymi na nim kolorami tęczy. Kamień miał wskazywać miejsce posadzenia drzewka optymistów. Aby znaleźć kamień dzieci musiały pokonać różne trudności i rozwiązać trudne zdania: usypać jak największą górę z piachu w piaskownicy, ozdobić drzewko kolorowymi wstążkami czy też narysować najdłuższy obrazek kredą na chodniku. Za dobrze rozwiązane zadania dzieci otrzymywały nagrodę- kolorowy pasek, który przyklejaliśmy do "tęczowej bramy", przez którą dzieci przeszły by odnaleźć "optymistyczny kamień". Szukaliśmy tego kamienia pełni emocji, aż wreszcie odnaleźliśmy z niewielką pomocą pani dyrektor, pana Pawła i "tęczowej bramy". W miejscu gdzie leżał kamień- pan Paweł- optymistyczny leśniczy - posadził "optymistyczne drzewko", które będzie nam przypominało, że w sprzyjających warunkach dzieci wyrosną na optymistów tak jak nasze drzewko!
Żeby wszyscy mieszkańcy naszego miasta wiedzieli, że dziś święto optymizmu wyruszyliśmy na "optymistyczną paradę" i aby poprawić przechodniom humory rozdawaliśmy wszystkim cukierki z życzeniami: "miłego dnia". Nie zapomnieliśmy też o rodzicach ? w holu przedszkola wystawiliśmy Księgę Optymizmu, a obok hasło: "temu szczęście dopisze, kto do naszej księgi coś optymistycznego wpisze, a my podziękujemy i cukierkiem poczęstujemy!". Łasuchów nie brakowało!

Autorzy:
R. Woroniecka,
B. Czarnecka

IM WCZEŚNIEJ, TYM LEPIEJ

Rozwój małego dziecka jest rozpatrywany całościowo jako rozwój psychoruchowy. Dziecko jest jednością i jakość jego funkcjonowania poznawczego, fizycznego, społecznego oraz emocjonalnego jest uzależniona od harmonijnego kształtowania się wszystkich możliwości psychicznych i fizycznych.
Poszczególne sfery rozwojowe dziecka ( poznawcza, fizyczna, społeczna i emocjonalna) silnie wpływają na siebie i wzajemnie się warunkują.
Rozwój dziecka w obrębie:
1. Sfery fizycznej dotyczy:
- fizjologii (rozwój fizyczny, somatyczny, zdrowie dziecka),
- dużej motoryki (duże ruchy całego ciała i jego przemieszczanie się w przestrzeni),
- małej motoryki (precyzyjne ruchy ręki i palców).
2. Sfery poznawczej dotyczy:
- aktywności poznawczej dziecka (zbierania informacji, wiedza),
- aktywności matematycznej (myślenie logiczne),
- aktywności komunikacyjnej (sprawność językowa, mowa),
- percepcji (odbiór i interpretacja wrażeń zmysłowych z otoczenia np. percepcja wzrokowa i percepcja słuchowa)
3. Sfery społeczno - emocjonalnej dotyczy:
- relacji interpersonalnych dziecka (kontakty dziecka z innymi dziećmi oraz z dorosłymi),
- emocji i uczuć dziecka.
Prawidłowy rozwój dziecka jest możliwy tylko wtedy gdy dziecko przejdzie kolejno przez wszystkie etapy rozwojowe. Niemożliwe jest pominięcie któregoś z etapów i dlatego bez względu na wiek życia w pracy z dzieckiem zawsze odnosimy się do wieku umysłowego, to znaczy do etapu osiągniętego dla danej funkcji psychicznej. Jeśli więc dziecko nie potrafi gryźć, nie będzie mogło uczyć się mówić, jeśli nie skupia wzroku na twarzy dorosłego, nie będzie mogło oglądać obrazków i uczyć się rozumienia nazw przedmiotów. Jeśli nie chwyta, przeciwstawiając kciuk, nie będzie mogło manipulować przedmiotami.
Kolejność etapów rozwojowych u każdego dziecka jest taka sama, ale tempo nabywania zdolności i umiejętności bywa różne. Te poszczególne etapy rozwoju dziecka we właściwej kolejności wyznaczone są wewnętrznym zegarem, zgodnie z którym pojawia się gotowość fizyczna i psychiczna do podjęcia nowego wyzwania rozwojowego.
"Od mozolnego główki dźwigania do biegania" - rozwój motoryki dużej U dzieci w wieku przedszkolnym obserwuje się dynamiczny rozwój ruchowy "głód ruchu". Poczynając od 1 roku życia do 5 roku życia opanowywane czynności ruchowe ulegają wyraźnemu doskonaleniu, pojawiają się coraz to nowe umiejętności ruchowe. Dziecko przedszkolne swobodnie chodzi i biega, uczy się jeździć na rowerze, pływać, wspinać.
Od rączek niezdarnych do nad wyraz zręcznych" - motoryka mała Od pierwszych miesięcy życia dziecka rozwija się wyraźnie jego zwinność manualna. Dziecko w okresie przedszkolnym ćwiczy rękę poprzez rysowanie, lepienie z plasteliny, nawlekanie koralików na sznureczek, rzucanie i chwytanie piłki, wycinanie papieru nożyczkami itp. Ćwiczenia te mają na celu ukształtowanie zdolności grafomotorycznych niezbędnych do nauki pisania.
Rozwój ruchowy jest nierozerwalnie powiązany z prawidłowym rozwojem koordynacji wzrokowo - ruchowej. Jest to umiejętność łączenia tego, co oczy widzą z tym, co dłonie wykonują. Dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa jest niezbędna do wykonywania wielu czynności takich jak: pisanie, rysowanie, manipulowanie, ćwiczenia gimnastyczne. U dzieci w wieku przedszkolnym zaburzona koordynacja wzrokowo-ruchowa objawia się małą precyzją ruchów i trudnościami w czasie wykonywania prostych zadań. Widać tu, że rozwój ruchowy jest nierozerwalnie powiązany ze spostrzeganiem tj. z rozwojem percepcji wzrokowej.
Właściwy poziom rozwoju percepcji wzrokowej jest warunkiem koniecznym do opanowania umiejętności czytania i pisania. Ponadto opanowanie tychże umiejętności szkolnych nie jest możliwe bez właściwie rozwiniętej percepcji słuchowej, a dokładnie słuchu fonematycznego. Jest to zdolność słuchowego różnicowania fonemów (głosek) oraz umiejętności dokonania analizy i syntezy dźwiękowej (podział słowa na sylaby i głoski). Słuch fonematyczny jest podstawowym elementem czynności prawidłowego rozwoju mowy.
Wyróżnia się 4 etapy rozwoju mowy dziecka:
1. OKRES MELODII (okres niemowlęcy, 0 - 1 r.ż.)- w tym też okresie, gdy dziecko próbuje już stać na własnych nogach powinniśmy usłyszeć pierwsze proste słowa.
2. OKRES WYRAZU (okres poniemowlęcy 1 - 2 r.ż.),
3. OKRES ZDANIA - (2 - 3 r.ż.). W tym okresie dziecko mówi dużo, posługuje się zdaniami. Często występuje seplenienie i reranie (niepoprawna wymowa głosek: sz, ż, cz, dż; r). Zniekształcenia głosek wynikają w dalszym ciągu jeszcze ze słabej sprawności narządów artykulacyjnych. Tu kończy się "złoty okres" rozwoju mowy.
4. OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ ( 3 - 7 r.ż), okres przedszkolny
Tu dziecko prowadzi swobodną rozmowę, ale jeszcze ma prawo popełniać błędy w wymowie wielu trudniejszych słów. Może tu występować brak płynności wypowiedzi tzw. "zachłystywanie się powietrzem" słyszalne szczególnie w czasie recytacji wierszyków.
W tym okresie (od 4 r.ż) konieczna jest praca logopedy nad nieprawidłowościami artykulacyjnymi dziecka.
Rozwój społeczny i emocjonalny dziecka.
Dzieci widzą i czują emocje, nawet gdy nam się wydaje, że tak nie jest. Jeżeli zaprzeczamy odczuwanym emocjom dzieci wykształcą unikający lub agresywny sposób zachowania zamiast podejmowania wyzwań. Mamy prawo do odczuwania wszystkich emocji, złości też - ważne jest, aby dziecku o tym powiedzieć i pokazać, jak ma się w takim przypadku zachować. Dzieci uczą się naśladując nas.
W ostatniej fazie wieku przedszkolnego gwałtownie rozbudowywane jest doświadczenie społeczne dziecka dzięki wchodzeniu w inne niż rodzina grupy społeczne. W tym okresie dochodzi do stopniowego zmniejszania się roli rodziny w zaspokajaniu podstawowych potrzeb dziecka, wzrasta natomiast rola innych osób i grup, głównie rówieśników, co rozszerza zainteresowania dziecka poza najbliższe otoczenie.
Korzystne środowisko domowe i przedszkolne stymuluje rozwój dziecka we wszystkich obszarach.
Mózg dziecka jest bardzo plastyczny, aby się rozwijać potrzebuje dobrze dobranych i adekwatnych do wieku i stopnia rozwoju dziecka pobudzeń.
Nie tylko różnorodność zabawek, ale także rodzaj zabaw, odpowiednio dobrane książki, interakcje z innymi dziećmi, przedszkolne koła zainteresowań oraz zajęcia specjalistyczne w tym wieku mają największą skuteczność.

Niezbywalną rolą przedszkola jest zapewnienie dziecku jak najlepszego przygotowania, startu do podjęcia edukacji w szkole.
Gotowość, dojrzałość szkolna jest rozpatrywana w następujących aspektach:
- dojrzałość emocjonalno - społeczna (dziecko samodzielne, nawiązuje kontakty, współpracuje, podporządkowuje się wymaganiom, wytrwałe)
- dojrzałość intelektualna (dziecko aktywne poznawczo, chce się uczyć)
- dojrzałość fizyczna (prawidłowa budowa ciała, dobra sprawność ruchowa, prawidłowo funkcjonujące narządy wewnętrzne, sprawny układ nerwowy).
Podkreślić należy brak gotowości szkolnej u tych dzieci, które mają trudności emocjonalne. Dotyczy to zwłaszcza tych dzieci, które podczas zabawy często reagują gniewem, złoszczą się i obrażają, łatwo wybuchają płaczem i mają tendencje do reakcji impulsywnych.
Dla nich jeszcze jeden rok w przedszkolu to szansa na lepszą kontrolę emocji na starcie szkolnym. Podobnie dzieci lękowe, wycofujące się, potrzebujące stałego wsparcia nauczyciela czy innej osoby dorosłej. Bardzo niepokojące jest także unikanie przez dziecko sytuacji wymagających samodzielności.
Przedszkole jest miejscem, w którym najwcześniej zwraca się uwagę na problemy rozwojowe dziecka. Na terenie przedszkola jest organizowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna, która polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i możliwości psychofizycznych dziecka. Jest ona udzielana w formie zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, psychologicznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym w zależności od potrzeb dziecka. Z pomocy mogą także korzystać rodzice w formie porad i konsultacji, warsztatów, szkoleń.
Ponadto w przedszkolu każde dziecko ma szansę rozwinąć swoje zdolności, dzięki bogatej ofercie edukacyjnej, w ramach której odbywają się różnorodne bezpłatne zajęcia dodatkowe - koła zainteresowań.
Reasumując informacje zamieszczone w powyższym tekście nasuwa się jedna myśl, że warto zapisać dziecko do przedszkola, spokojnie przetrwać okres adaptacji, obdarzyć zaufaniem nauczycieli i specjalistów pracujących z dzieckiem, a wówczas pozostanie tylko obserwować postępy w jego rozwoju, bo "im wcześniej, tym lepiej".
Przedszkole wyposaży dziecko, stosownie do jego możliwości, w potrzebne umiejętności umożliwiające mu rozpoczęcie nauki w szkole.
Na zakończenie warto przywołać słowa filozofa Roberta Fulghuma:
"Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat".

Organizatorzy:
M. Dziemiach?Krzywicka

"AMBARAS W BAJKOWYM LESIE" PRZYSZLI UCZNIOWIE Z WIZYTˇ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

"Starszaki" wybierają się do szkoły już niemal od początku roku! Powoli żegnają się z przedszkolem i przypominają wszystkim, że po wakacjach będą już w szkole!
W oczach przedszkolaków szkoła to już niemal "dorosłość", następny krok ku dojrzałości. Dzieci niecierpliwie oczekują pójścia do szkoły, a jednocześnie obawiają się zmiany środowiska.
Aby zmniejszyć stres, a jednocześnie odpowiedzieć na zainteresowanie dzieci organizujemy wycieczki do szkoły podstawowej i spotkania ze starszymi kolegami.
Tego roku nauczyciel ze szkoły podstawowej mgr Małgorzata Sadlak zaprosiła przedszkolaki na przedstawienie teatralne przygotowane przez dzieci ze szkolnego koła teatralnego. Z radością odpowiedzieliśmy na zaproszenie - dzieci będą mogły obejrzeć szkołę, poznać nauczycieli i spotkać starszych kolegów z przedszkola. Równie interesujący był główny cel wizyty w szkole - obejrzenie przedstawienia pt. : "Ambaras w bajkowym lesie" przygotowany przez starszych kolegów. Mali aktorzy z przedszkolnego koła teatralnego "Pomponik" z dużym zainteresowaniem oglądali i z zapałem oklaskiwali swoich kolegów - aktorów, a nauczycielki z przedszkola podkreślały zauważalny rozwój zdolności aktorskich zainicjowanych w przedszkolu.
Bajka w wykonaniu najmłodszych uczniów bardzo się podobała. Przyszłym uczniom podobała się także szkoła. Dzieci stwierdziły, że bardzo chętnie wstąpią w szeregi nowych uczniów Szkoły Podstawowej w Czarnej Białostockiej.
Bardzo dziękujemy dyrekcji szkoły i pani M. Sadlak za zaproszenie, gratulujemy aktorom z klasy I "a" talentu i życzymy sukcesów na "wielu scenach teatralnych".


Organizatorzy:
R. Woroniecka

JESTEM POLAKIEM. JESTEM EUROPEJCZYKIEM

W bieżącym roku szkolnym nauczycielki z Przedszkola w Czarnej Białostockiej "Kraina Marzeń" opracowały projekt edukacyjny "Jestem Polakiem. Jestem Europejczykiem". W placówce funkcjonuje 10 grup przedszkolnych, jednak projekt z uwagi na realizowane zagadnienia przygotowany jest dla dzieci 5-6 letnich. W bardzo naturalny sposób rozszerzyliśmy tym samym treści realizowanej podstawy programowej. Z 241 wychowanków w projekcie bierze udział 95 milusińskich.
Myśl zapoznania z tematyką Unii Europejskiej najmłodszych obywateli- przedszkolaków nasunęły nam ważne dla wszystkich wydarzenia - objęcie przez Polskę Prezydencji w Unii od 1 lipca 2011 roku.
Dzieci wiedzą, że są Polakami, znają hymn i barwy ojczyste. Ale jesteśmy również Europejczykami ? należymy do Unii Europejskiej, więc zadaniem nauczyciela jest przybliżać dzieciom niektóre wiadomości o innych krajach. Wprowadzenie elementów edukacji europejskiej poprzez zabawę i stosowanie różnych technik plastycznych jest istotne, gdyż dziecko właśnie przez zabawę uczy się i zdobywa nowe doświadczenia, które będą procentowały w póĽniejszym, dorosłym życiu.
Realizacja zagadnień związanych z edukacją europejską ma na celu zapoznanie dzieci z miejscem Polski w Europie i ukazanie jej wartości oraz dostarczenie dzieciom podstawowych informacji o niektórych państwach należących do Unii Europejskiej.
Edukację patriotyczną i europejską dzieci rozpoczęły od poznania społeczności lokalnej, państwa polskiego, społeczności europejskiej i światowej. Stworzy to podstawy do rozwijania poczucia tożsamości narodowej i europejskiej oraz umożliwi najmłodszym otwarcie się na inne kultury i społeczności. Nauczy dzieci szacunku, przyjaĽni, tolerancji i solidarności w stosunku do innych narodów.
W trakcie realizacji projektu dzieci poznają sześć państw należących do Unii Europejskiej: Finlandię- ojczyznę św. Mikołaja, Francję- kraj serów, żab i ślimaków, Włochy-kraj wulkanów, pizzy i spagetti, Danię-kraj, w którym wymyślono klocki, Wielką Brytanię- kraj na wyspie i Niemcy-naszych najbliższych sąsiadów.
Poprzez różnorodne formy i metody dzieci poznają flagę i hymn Unii Europejskiej oraz barwy narodowe, położenie poznawanych państw na mapie Europy, charakterystyczne budowle, zabytki, kuchnię, ciekawostki regionalne, bajki i zabawy dzieci z innych krajów.
Właśnie dotarliśmy do Włoch. Teraz przygotowujemy listy do dzieci z Włoch i Wielkiej Brytanii, aby nawiązać kontakt z rówieśnikami z innych krajów i poznać ich zabawy i zwyczaje. Wybraliśmy te kraje ponieważ kilkoro naszych kolegów z przedszkola jest pochodzenia włoskiego, a język dzieci z Wielkiej Brytanii poznajemy w przedszkolu, więc razem z lektorem języka angielskiego dzieci zredagują list do kolegów z kraju na wyspie.
Podsumowaniem wiadomości o poznanym kraju będzie album wykonany przez dzieci oraz inne prace plastyczne zgromadzone w portfolio.


Projekt zostanie zakończony w czerwcu quizem pod hasłem "Wszystkie dzieci chcą pokoju" utrwalającym wiedzę o krajach europejskich. Cztery grupy staną do "rywalizacji", a po zmaganiach umysłowych oczywiście zaplanowaliśmy coś dla ciała i ducha- bal "Małych Europejczyków". W planie mamy także rozgrywki sportowe "Przedszkolne Euro 2012". My zaczniemy rozgrywki turniejowe 01.06.2012 r. Najlepszym (czyli wszystkim uczestnikom zabawy) przygotowaliśmy medale i dyplomy. Młodsze przedszkolaki będą dopingować swoich starszych kolegów.

Poznanie niektórych państw unijnych uświadomi dzieciom, że będąc Polakami, są również Europejczykami. Na gruncie miłości do małej ojczyzny dzieci będą budowały miłość do wielkiej ojczyzny - Europy, a tym samym rozwijały tożsamość europejską.

Organizatorzy:
L. Wójcik,
R. Woroniecka.

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dnia 21 lutego 2012r nasze Przedszkole obchodziło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Od 2000r w dniu 21 lutego Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 2005r. Dzień został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury - UNESCO w celu ukazania i ochrony bogactwa, różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, z których ponad połowa jest już rzadko używana tj. wyparta przez inne języki (np. język angielski). Głównym celem obchodów takiego dnia w przedszkolu było ukazanie dzieciom piękna, niepowtarzalności naszego języka polskiego. Mottem przewodnim w tym dniu stała się myśl Mikołaja Reja: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają." W imprezie uczestniczyły 4-6 latki z grup: Wiewiórki, Biedronki, Tygryski, Grzybki, Zajączki. W trakcie prowadzonej uroczystości dzieci miały możliwość zapoznania się z krótką historią języka polskiego i jego najważniejszymi zabytkami m.in. z pierwszym polskim zdaniem zapisanym w księdze Henrykowskiej w 1270r a wypowiedzianym prawdopodobnie przez pewnego młynarza do swej żony: "daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj", co miało oznaczać "daj, niech ja pomielę na żarnach, a ty odpoczywaj" oraz miały możliwość wysłuchania nagrania średniowiecznej pieśni rycerskiej "Bogurodzicy". Wszystkie dzieci przekonały się, że język polski wcale nie należy do łatwych. Nasze dzieci z koła literackiego wyrecytowały "wierszyki łamiące języki" autorstwa polskiej pisarki dziecięcej Małgorzaty Strzałkowskiej. Czyż nie fascynujące jest brzmienie naszej polszczyzny:

"Trzynastego w Szczebrzeszynie
chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie:
- Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza,
Zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!
A chrząszcz odrzekł niezmieszany:
- Przyszedł wreszcie czas na zmiany!
Drzewiej chrząszcze w trzcinie brzmiały,
Teraz będą się tarzały."

Ponadto wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach pt. "Murzynek Bambo" oraz "Okulary".
Dzieci zapoznano z popularnymi przysłowiami, porzekadłami polskimi np.

- Nie mów drugiemu, co tobie nie miłe.
- Pieniądze szczęścia nie dają.
- Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała.
- W marcu jak w garncu.
- Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
Tu zadaniem naszej małej publiczności stało się podanie najtrafniejszego wyjaśnienia przysłowia. Dzieci, którym to się udało były nagradzane drobiazgiem i gromkimi brawami. Na zakończenie imprezy dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego nt. "Wierszyk ukryty w obrazku". Na konkurs wpłynęło 44 prace, w związku z czym jury miało bardzo trudne zadanie. Trzy pierwsze miejsca zajęły prace:
1) Wiktorii Lisowskiej z grupy "Skrzaty", która zilustrowała wiersz J.Brzechwy "Kaczka Dziwaczka"
2) Martyny Jaworuckiej z grupy "Tygryski", która również przedstawiła w bardzo ciekawy sposób "Kaczkę Dziwaczkę"
3) Stasia Brzozowskiego z grupy "Skrzaty", który ukazał w obrazku wiersz J. Tuwima pt. "Lokomotywa"
Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci książek i słodyczy.
Prace 10 uczestników konkursu zostały wyróżnione, a pozostałe 31 prac nagrodzonych pochwałami. Pomysłowość i trud włożony w wykonanie prac zrekompensowany dzieciom został słodkościami oraz pamiątkowymi dyplomami.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dostarczyły naszym przedszkolakom niezapomnianych wrażeń, mamy nadzieję, że pozwoliły uchwycić piękno i wyjątkowość naszego rodzimego języka.

Organizatorzy:
M. Dziemiach - Krzywicka
R. Garbaczewska
J. Bujwicka - Łapińska
L. Klimczak
E. Toczydłowska

ŚPIEWAMY KOLĘDY W PRZEDSZKOLU

Po raz kolejny 12 stycznia 2012 roku zgodnie już z kilkuletnią tradycją naszego przedszkola odbył się koncert kolęd w wykonaniu przedszkolaków.
Otworzyła go uroczyście pani dyrektor przedszkola Danuta Kowalewska witając w imieniu zebranych rodziców oraz organizatorów księdza dziekana proboszcza parafii pw. Jezusa Miłosiernego A. Rynkowskiego. W koncercie wzięły udział dzieci z wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola , w tym z oddziału przedszkolnego w Czarnej Wsi Kościelnej.
Wieczór rozpoczął zespół wokalno - taneczny "Wesołe nutki" przedstawiając improwizację ruchową do piosenki "Jest taki dzień" oraz składając wszystkim życzenia na Nowy Rok.
Następnie rozpoczęły się występy dzieci z różnych grup wiekowych.. W koncercie wzięło udział 16 dzieci. Przedstawiony repertuar był bardzo szeroki: od pastorałek po tradycyjne kolędy. Można było między innymi usłyszeć takie kolędy jak: "Przybieżeli do Betlejem pasterze" czy "PójdĽmy wszyscy do stajenki ", pastorałki, a także współczesne kolędy, śpiewane nawet w języku białoruskim. Mali artyści prezentowali bardzo wysoki poziom, za co byli nagradzani gromkimi brawami. Do śpiewania kolęd włączali się również licznie zgromadzeni rodzice. Wspólne śpiewanie stworzyło bardzo miłą i ciepłą atmosferę. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy oraz słodkie niespodzianki.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występów oraz obecność podczas koncertu.

Organizatorzy:
L. Wójcik

DZISIAJ WSZYSTKIE SMUTKI - PRECZ! ŚWIĘTO DZIADKÓW - WAŻNA RZECZ!

Dzień Babci i Dziadka to szczególny dzień, w którym wnuczki i wnukowie mogą wyrazić wdzięczność wszystkim swoim Babciom i Dziadkom za trud, poświecenie i pomoc w ich wychowaniu. Dlatego każdego roku w styczniu, kiedy zbliża się Święto Dziadków, wszystkie dzieci z naszego przedszkola wspólnie z paniami przygotowują występy i słodki poczęstunek dla swoich babć i dziadków.
Nie ma chyba większej radości dla babci i dziadka, niż podziwianie swoich wnucząt w solowych czy zespołowych popisach w przedszkolu.
W tym roku dzieci ze wszystkich grup również zaprosiły swoje babcie i dziadków, aby poprzez swoje występy wyrazić im swoją wdzięczność oraz skierować w ich stronę swoje gorące uczucia. Dzieci dobrze wiedzą kim dla nich jest babcia i dziadek i co te słowa oznaczają.
Mali przedszkolacy w swoich grupach przygotowali "dziadkom" najpiękniejsze piosenki, wiersze i laurki. Dzieci pięknie występowały, a Babcie i Dziadkowie gromkimi brawami oklaskiwali swoje pociechy.
Do przebiegu uroczystości włączyli się także rodzice dzieci, przygotowując słodki poczęstunek. Na twarzach dziadków było widać wzruszenie oraz szczęście kiedy ich wnuki recytowały wiersze, śpiewały piosenki , tańczyły, bądĽ przedstawiały Jasełka.

Organizatorzy:
L. Wójcik

JASEŁKA, JASEŁKA ZIELONA JODEŁKA...

Dzieci z przedszkola : koło teatralne "Pomponik" i koło folklorystyczne "Podlasiaczki" jak co roku przygotowały jasełka i tradycyjne kolędowanie. Maluchy prezentowały swoje umiejętności artystyczne na scenie przedszkolnej przed gośćmi , którzy przed świętami zawitali do przedszkola- panem burmistrzem T. Matejko, radymi , księżmi, uczestnikami wigilii dla samotnych, jak również przed pracownikami przedszkola i kolegami z młodszych i starszych grup. Z wielkim przejęciem dzieci wystąpiły przed szerszą dnia 8 01. 2012 r. W kościele pw. Jezusa Miłosiernego. Występ małych aktorów oklaskiwano długo, a rodzice byli dumni z utalentowanych pociech.
W dniach 15 i 22 stycznia 2012 r. dzieci z "Pomponika" i "Podlasiaczki" wzięły udział w gminnym i powiatowym "Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Teatrów Wiejskich i Obrzędowych". Występy dzieci wpisały się w regionalne tradycje związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia, przyniosły radość oglądającym, jury konkursów przyznało zespołom wyróżnienia i nagrody pieniężne, które zespoły przeznaczą na zakup nowych strojów i rekwizytów. Gratulujemy małym aktorom!

Organizatorzy:
R. Woroniecka,
L. Wójcik.

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO

Największą radość sprawia dzieciom okres świąteczno- noworoczny. Jest to czas, na który czekają cały rok. I wreszcie nadchodzi. Ale najpierw są Mikołajki. Tradycyjnie, od ośmiu już lat, w naszym przedszkolu obchodzimy ten dzień "na sportowo" - dzieci z najstarszych grup w przedszkolu biorą udział w turnieju "O puchar Mikołaja".
W tym roku do rywalizacji przystąpiły grupy: " Skrzaty", "Wiewiórki", "Biedronki", "Grzybki". Honorowym gościem turnieju był Mikołaj oraz przedstawiciele Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej pani A. Błahuszewska , P. Łozowicki i W. Rudnicki
Sportowe konkurencje turnieju połączone były z tematyką świąteczną. Zawodnicy musieli między innymi "dostarczyć listy do Mikołaja", spakować prezenty do worka , ubrać choinkę, a także pomóc Mikołajowi rozwozić prezenty. Ponadto układały hasła o Mikołaju i grupowe okrzyki radości . Jury w składzie: A. Chodziutko, A. Błahuszewska , P. Łozowicki i W. Rudnicki miało nie lada problem w ocenie, gdyż rywalizacja między grupami była wyrównana.
Po zaciętej i pełnej emocji walce zwycięstwo przypadło dzieciom z grupy "Skrzaty", II miejsce zajęły "Wiewiórki", III miejsce- "Grzybki", IV- Biedronki. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodkie upominki i dyplomy oraz gry ufundowane przez nadleśnictwo.
Turniej "O puchar Mikołaja" dostarczył wszystkim uczestnikom wiele radości ucząc jednocześnie przestrzegania zasad uczciwej rywalizacji. Był znakomitą okazją do spontanicznej aktywności i integracji.

Organizatorzy:
B. Czarnecka,
B. Szumowska

W organizacji Mikołajek (turnieju sportowego i paczek wszystkim dzieciom) wsparli nas:
- RADA RODZICÓW działająca przy przedszkolu (szczególnie dziękujemy p. PAWŁOWI ŁOZOWICKIEMU i p. MARCIE ROSZKO),
- p. ANDRZEJ STOBIŃSKI ORAZ PRACOWNICY NADLEŚNICTWA w Czarnej Białostockiej,
- MARZENA i ADAM STOCCY
- IRINA i MARIUSZ KONON
- KATARZYNA ELIASZEWICZ
- EDYTA MATYS
- MARTA i ARTUR DANIŁOWICZ
- BEATA i MAREK MATEJCZYK
Wszystkim sponsorom w imieniu własnym i dzieci bardzo dziękujemy.

Organizatorzy:
Danuta Kowalewska, dyrektor

KONKURS KOLĘD

"Wyśpiewać święta" - pod takim hasłem w dniach 10.XIIi i 17.XII grudnia w świetlicy środowiskowej "Przystań nadziei" odbył się "Konkurs Kolęd , Pastorałek i Piosenek Świątecznych" zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej. Konkurs przeznaczony był dla solistów i duetów z naszej gminy w sześciu kategoriach.
Przedszkolaki z entuzjazmem przystąpiły do przygotowania repertuaru pod czujnym okiem nauczycielek. W przeglądzie wzięły udział dzieci z następujących grup: Smerfy, Jagódki, Wiewiórki, Biedronki, Skrzaty i Grzybki.
Jury w składzie: Joanna Maculewicz, Joanna Kowalewska i Patrycja Siemionow po wysłuchaniu prezentacji przedszkolaków wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce: Zuzanna Garbaczewska i Martyna Podskarbi,
Wyróżnienia przyznano: Weronice Piekunko, Kamili Pawełkowskiej, Oliwii Maksymowicz,
Weronice Stuczyk, Ani Jakimik. Za udział w konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
Nauczyciele przedszkola dziękują za zaproszenie Stowarzyszeniu CAL. Cieszymy się, że dzieci miały możliwość prezentacji i konfrontacji umiejętności z rówieśnikami. Takie spotkania sprzyjają także promocji przedszkola oraz integracji środowiska lokalnego.

Organizatorzy:
R.Garbaczewska,
E.Toczydłowska

CHOINKI, BOMBKI, ANIOŁKI... - OKRES PRZEDŚWIˇTECZNY W PRZEDSZKOLU

Grudzień w przedszkolu to miesiąc zimy, świąt Bożego Narodzenia, choinek, światełek, kolęd i czaru oczekiwania na Pana Jezusa, na Świętego Mikołaja, na prezenty...
W grudniu rodzice są częstymi gośćmi w przedszkolu. Najpierw zaprosiliśmy rodziców do wykonania bombki świątecznej w ramach rodzinnego konkursu plastycznego. Za najpiękniejsze bombki jury w składzie: Danuta Kowalewska, Elżbieta Litwińska, Małgorzata Stasiełuk- przyznało nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Wystawę bombek zaprezentowaliśmy w holu przedszkola.
16 grudnia zaprosiliśmy rodziców z dziećmi na warsztaty świąteczne pod hasłem : "Najpiękniejsze są ozdoby wykonane z mama i tatą". Wspólnie wykonywaliśmy stroiki, bombki, kartki świąteczne, aniołki itp. Dzieci i rodzice wspólnie spędzili czas, pracowali bawiąc się i samodzielnie wykonali ozdoby domów i choinek na święta.
Tuż przed świętami wszystkie dzieci zaprosiły swoich najbliższych na spotkania opłatkowe i jasełkowe - często pierwsze w życiu maluchów i ich rodziców. Dzieci poznały i przybliżyły dorosłym historię narodzenia Jezusa, a dorośli podziwiali pociechy w nowych rolach i może z innej perspektywy spojrzeli na Święta Bożego Narodzenia.


Organizatorzy:
R. Woroniecka
B. Czarnecka.

JESIENNE DZIAŁNIA KOŁA LITERACKIEGO

Gdy jesienna szaruga na dworze warto wprowadzić w codzienność trochę radości. Dzieci z koła literackiego listopadowe dni urozmaiciły występem, przedstawiając dwie inscenizacje do wierszy Jana Brzechwy: "Na straganie" i "Pomidor". Mali artyści wspaniale wcielili się w powierzone im role. Wesołe wiersze przeplatane były następującymi piosenkami: "Jesień- jesieniucha", "Ogórek wąsaty", "Sałatka owocowa". Każde z dzieci wystąpiło w kolorowym stroju przedstawiającym jedno z jesiennych warzyw.
Kolejną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności był udział wybranych dzieci w III edycji konkursu recytatorskiego pt.: "Wiersze Jana i Juliana". Organizatorem imprezy było Przedszkole Samorządowe nr 46 w Białymstoku. Martyna Podskarbi i Magda Rutkowska recytowały wiersze Juliana Tuwima: "Okulary" i "Słoń Trąbalski". Dziewczynki bardzo się starały, aby ich występ spodobał się jury i publiczności.


Organizatorzy:
E. Toczydłowska,
R. Garbaczewska,
J.Bujwicka-Łapińska,
L. Klimczak

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902 w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie. Myśliwi w trakcie polowania ustrzelili niedĽwiedzicę, zaś w gawrze pozostał jej synek niedĽwiadek, którego myśliwi również postanowili zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował życie małego niedĽwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Zapewne czytelnikiem tej gazety był pan Morris Michton, który poruszony historią uratowanego niedĽwiadka wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Producent zwrócił się do pana prezydenta z prośbą o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia ? Teddy i zaczął je sprzedawać pod nazwą Teddy Bear.
Dzień 25 listopada, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki został ustanowiony Światowym Dniem Pluszowego Misia.
Tego dnia każdego roku już od kilku lat obchodzimy to miłe święto w naszym przedszkolu. Każdy maluch przychodzi z misiem- przecież to jego święto! Wszystkie dzieci i misie zapraszane są na wielki bal.
W tym roku były też tańce, zabawy, zagadki, degustacja misiowych przysmaków, wyścigi misiów , wspólne rysowanie portretu pluszaka oraz quiz wiedzy o misiach. Misie i dzieci bawiły się doskonale, a w nagrodę otrzymały słodkości, medale i dyplomy potwierdzające, że wszystkie przedszkolaki są przyjaciółmi misia!
W Dniu Pluszowego Misia otworzyliśmy wystawę pięćdziesięciu pięknych misiów , które przedszkolaki wykonały razem ze swoimi rodzinami biorąc udział w konkursie plastycznym pt. : " Mój miś". Jury oceniło wszystkie misie i przyznało nagrody, wyróżnienia oraz pochwały. Najpiękniejsze misie już od początku grudnia można oglądać w Bibliotece Miejskiej.
A wszystko zaczęło się od misia o imieniu Teddy Bear...

Organizatorzy:
B. Czarnecka,
R. Woroniecka.

PASOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW

"Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku sobie gram,
Ram tam, tam, ram tam, tam..."

Tak swój występ 9 listopada 2011 r. z okazji uroczystości pasowania na przedszkolaka rozpoczęły dzieci z grupy "Słoneczka", a po południu grupa "Smerfów" dzieci 3-4 letnich oraz 6 letnich z grupy "Biedronki".
Natomiast dzieci z oddziałów pięciogodzinnych: "Jagódki", "Zajączki", "Skrzaty" i "Grzybki", które w tym roku szkolnym po raz pierwszy przybyły do przedszkola przystąpiły do pasowania 17 listopada. Zaprezentowały na początku wiersze i piosenki związane z nazwą grupy.
Pasowanie w grupie "Misie" odbyło się 24 listopada 2011 r. Uroczystość rozpoczęła się wejściem dzieci do sali w takt piosenki "Jedzie pociąg".
Pasowanie na przedszkolaka to coroczna impreza w naszym przedszkolu. Uroczystość pasowania to wielkie przeżycie nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale również dla ich rodzin. Dzieci poznają nowe środowisko, jakim jest przedszkole. Nawiązują bliższy kontakt z rówieśnikami, integrują się we wspólnej zabawie dzieci, rodziców, nauczycieli i personelu. Tworzą atmosferę radości, przyjaĽni i zaufania, zdobywając umiejętności i nawyki tak potrzebne w póĽniejszym dorosłym życiu.
Przedszkolaki po ponad dwu miesięcznym pobycie w przedszkolu mają w większej mierze opanowane reguły życia przedszkolnego i czują się swobodnie nie tylko w sali , ale i w budynku przedszkola. Potrafią nauczyć się nowej piosenki lub wierszyka.
Wszystkie dzieci wzięły udział w części artystycznej, prezentując tym samym swoje umiejętności nabyte podczas pobytu przedszkolu i dając dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowo ? inscenizacyjne do piosenek oraz taniec.
Dziecięcy repertuar w większości nawiązywał do uroków jesieni, którą przedszkolaki podczas występu mogły uroczyście pożegnać.
Gdy zakończyły się występy, dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie przed panią dyrektor i zgromadzonymi rodzicami. Przyrzekły zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pań, pomagać kolegom, dbać o porządek w sali i być dzielnym przedszkolakiem.
Następnie dyrektor przedszkola Danuta Kowalewska dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka za pomocą zaczarowanego ołówka oraz do niego specjalnego zaklęcia "Gdy dotkniesz ołówkiem dzieciaka to zrobisz z niego dzielnego przedszkolaka", gratulując im przyjęcia w poczet wychowanków Przedszkola "Kraina Marzeń".
W grupie "Misie" odbyło się jeszcze jedno pasowanie ? na nauczycielkę została "pasowana" pracująca pierwszy rok w przedszkolu Pani z maluszków mgr Magda Pętkowska!
Na pamiątkę pasowania na przedszkolaka każde dziecko otrzymało dyplom, znaczek i słodycze, a każdy ze zgromadzonych na widowni rodziców i opiekunów uwiecznił występ swojej kochanej pociechy kamerą lub aparatem fotograficznym.


Organizatorzy:
L. Wójcik,
K. Konończuk,
B. Szumowska,
B. Jopich

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Kręci się, kręci koło
Nad kołem ręce
Gliniany wazon lepią
O! już patrzy na niego gliniany kogucik
A garncarz piosenkę nuci,
Że dobra jest glina,
Że ludziom służy,
By kwiat do wazonu
Wstawili z uśmiechem.
S. Grabowski

Każdy zakątek naszego kraju jest przedmiotem zainteresowania dziecka, tu ono mieszka, tu jest jego rodzina.
Dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie rozumieć, że każdy region ma specyficzną twórczość ludową, piękną i ciekawą. Wprowadzając sztukę ludową do przedszkola nie tylko realizujemy zadania wychowawcze, lecz spełniamy także poważną rolę pomagając ocalić ją od zapomnienia. Przybliżenie regionalnej sztuki ludowej to pierwsze lekcje ojczystej historii. W naszym przedszkolu realizujemy to zadanie poprzez umożliwienie dzieciom bezpośrednich kontaktów z dziełami sztuki i uczenie patrzenia, jak one powstają oraz poprzez organizowanie własnej twórczości dziecięcej.
W piękny listopadowy dzień dzieci 4-5letnie z grup "Zajączków" i "Jagódek" wybrały się na wycieczkę autokarową częścią Szlaku Rękodzieła Ludowego. Odwiedziły warsztat p. Kudrewicza, poznając ręczną technikę wykonywania glinianych naczyń oraz ich zdobienia. Były również w kuĽni p. Hulewicza, aby poznać ginącą już sztukę formowania z metalu podków i innych przedmiotów codziennego użytku. Obejrzały też rzeĽby , wszystkie zrobione z metalu udostępnione przez kowala w jego galerii.
Uczestnicy wycieczki z każdego miejsca chcieli mieć pamiątkę w postaci podkówki i glinianego dzbanuszka.
Po obejrzeniu pracy w warsztatach przyszedł czas na samodzielną twórczość dzieci. Dzięki uprzejmości p. Anny Stefańczuk, która udostępniła nam miejsce do pracy i zabawy w swoim gospodarstwie agroturystycznym "Ruczaj" w Karczmisku, dzieci mogły same tworzyć różne "ulepianki" z gliny przekazanej nam przez p. Kudrewicza. Zobaczyły tu również dawny warsztat tkacki i sposób przygotowania przędzy do tkania. Na podwórku p. Ani, w urokliwym miejscu dzieci upiekły kiełbaski w ognisku i skorzystały z jej placu zabaw.
Była to dla dzieci interesująca forma ekspresji plastycznej, kultywowania tradycji regionu, a przede wszystkim dobra zabawa , w której poznały elementarz rzemiosła od wieków uprawianego przez miejscowych artystów.

Organizatorzy:
Bożena Szumowska
Alina Bogdzia

CO SŁYCHAĆ JESIENIˇ W LESIE?

W życiu dziecka przyroda jest często pierwszym Ľródłem konkretnych wiadomości i tych radosnych przeżyć, które zapamiętuje na całe życie. Jednak obcując z przyrodą na co dzień, często nie dostrzega wielu ciekawych rzeczy, ani urody otaczającej natury, ani niezwykłych procesów, jakie się w niej dokonują. Dlatego poprzez zastosowanie różnorodnych form pracy dydaktycznej chcemy nauczyć dzieci zauważać ciekawe momenty w życiu roślin i zwierząt, piękno, radość i smutek związany z mijającymi porami roku, a tym samym wzbogacić jego wiedzę przyrodniczą.
Jesień to pora, która szczególnie oddziałuje na dziecko barwą, kształtem, smakiem i zapachem. Jesienią idziemy z dziećmi do lasu i parku, aby poznały drzewa, krzewy, czasem grzyby. Zbieramy tworzywo przyrodnicze, kolorowe liście, tworząc z nich przeróżne kompozycje plastyczne. Wzbogacamy przedszkolne kąciki przyrody o nowe eksponaty. Przy okazji prowadzimy rozmowy na temat kulturalnego zachowania się w lesie, by dzieci nie śmieciły, nie łamały gałęzi, nie niszczyły trujących grzybów, nie hałasowały, bo hałas przeszkadza mieszkańcom lasu.
W przekazywaniu wiedzy przyrodniczej bardzo pomagają nam pracownicy Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej. Po raz kolejny gościem w naszym przedszkolu był leśniczy, pan Wojciech Rudnik, który odwiedził nas 7 paĽdziernika. W ciekawy sposób opowiedział dzieciom, jak zwierzęta rozpoznają oznaki jesieni i zbliżającej się zimy oraz o przygotowaniach do jej przetrwania. Dzieci dowiedziały się też o sposobach dokarmiania zwierząt podczas zimy przez pracowników nadleśnictwa. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziły naturalne okazy gałęzi drzew iglastych występujących w naszych lasach, szczególnie "dziwny" modrzew.
Kontynuacją spotkań z leśnikami w naszym przedszkolu było włączenie się w IX edycję "Święta Drzewa", które obchodziliśmy 10 paĽdziernika, programu, który umożliwia bezpośrednie i konkretne działania na rzecz środowiska i klimatu. Sadzenie drzew pozostaje jedynym z najbardziej opłacanych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa dają nam cień i wytchnienie w czasie upałów, osłonę przed deszczem w czasie ulewy, zwierzynie miejsce do życia- dom, zaś poeci i pisarze czerpią zeń natchnienie dla swojej twórczości, jednak przede wszystkim są olbrzymią fabryką tlenu. Drzewa to naturalny filtr powietrza, chroniący nas przed ulicznym kurzem i zanieczyszczeniami, to żywe fabryki tlenu, zielone płuca naszych miast.
Święto Drzewa rozpoczęliśmy od zajęć w grupach poprzez opowiadanie nauczycielek pt. : "Dwa drzewa" oraz pogadanki na temat historyjki obrazkowej "Czego nie wolno robić w lesie?". Następnym etapem było spotkanie z panem leśnikiem Lechem Chwaszczewskim, który przyniósł drzewko do posadzenia- świerk. Opowiedział nam o drzewach, jakie rosną u nas w lasach , jakie dają nam korzyści i w jaki sposób powinniśmy o nie dbać.
Świerk, który otrzymaliśmy od Nadleśnictwa z Czarnej Białostockiej, jest niezwykłym drzewem. Ponieważ jego nasionka były poświęcone przez papieża Benedykta XVI w czasie pielgrzymki do Polski w dniu 26 maja 2006 roku podczas Mszy Świętej na placu Piłsudskiego, w Warszawie i przekazane dla nadleśnictw w Polsce. Drzewko to z nasionek było hodowane pod czujnym okiem pana leśniczego Lecha Chwaszczewskiego. To wspaniałe drzewko posadziliśmy w naszym ogródku przedszkolnym, każde z dzieci brało aktywny udział. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że nadamy niezwykłemu drzewku imię Lech od imienia naszego leśniczego. Wszyscy obiecaliśmy, że będziemy dbać o nasze drzewko oraz o środowisko wokół nas. Uwieńczeniem tego spotkania był konkurs plastyczny na temat "Czarodziejskie Drzewo".


Organizatorzy:
B. Szumowska E. Toczydłowska M. Wójcik K. Kononczuk M. Pętkowska

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W PRZEDSZKOLU

PaĽdziernikowe dni w przedszkolu mijają spokojnie. Dzieci już "oswoiły" się z przedszkolem i pokochały swoje panie.
W tym miesiącu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej - Dzień Nauczyciela!
Każdy przedszkolak uczy się wierszy, piosenek i tańców, bo 14 paĽdziernika w przedszkolu -święto wszystkich pań! Tego dnia zapraszamy emerytowanych pracowników przedszkola, z którymi się już rozstaliśmy, a o których pamiętamy- nasze panie, koleżanki, kolegów, dyrektorki.
Przedszkolaki przygotowują uroczystość , składają życzenia , a pani dyrektor wręcza nagrody i pochwały wyróżniającym się pracownikom.
To bardzo miłe święto, podkreślające trud pracy i znaczenie pierwszych nauczycieli i innych pracowników w życiu maluchów. To możliwość spotkania się nauczycieli i pracowników administracyjnych czynnych zawodowo i emerytowanych, to okazja do wspomnień , wymiany poglądów na temat pracy w przedszkolu dawniej i dziś. To moment wzruszający dla emerytów, kiedy znowu mogą spotkać się z przedszkolakami, podziwiać zdolności maluchów, podzielić się doświadczeniami z młodszymi koleżankami, wspomnieć nauczycieli i pracowników administracyjnych, którzy odeszli.
W Dniu Edukacji Narodowej życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola wielu sukcesów, satysfakcji z wykonywanej pracy i tego aby zostali w pamięci swoich wychowanków jako te "ukochane" panie z przedszkola!


Organizatorzy:
Lucyna Wójcik
Renata Woroniecka

AKCJA SPRZˇTANIA ŚWIATA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W dniu 21 września 2011 roku koło ekologiczne i dzieci z przedszkola wzorem ubiegłych lat przyłączyły się do ogólnej akcji "Sprzątanie Świata". Wielkie sprzątanie poprzedzone było zajęciami dydaktycznymi, które odbyły się w każdej grupie: opowiadaniem nauczycielki "Losy papierka z czekolady" oraz zabawą dydaktyczną "Segregujemy śmieci". Dzieci najbardziej zainteresowały się recyklingiem- ponownym wykorzystaniem surowców wtórnych. Następnie wszystkie przedszkolaki, nawet najmłodsze grupy, z wielkim zaangażowaniem posprzątały terem wokół przedszkola. Głównym celem akcji było ukazanie skutków zaśmiecania "świata", wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska i segregacja śmieci.

Organizatorzy:
E.Toczydłowska
M.Wójcik
K.Konończuk

PPOLICJANT - PRZYJACIEL DZIECI

Maluchy w naszym przedszkolu od pierwszych dni września poznają swojego dzielnicowego. Pan policjant zapraszany jest do przedszkola każdego roku , by opowiedzieć i pokazać dzieciom jak bezpiecznie poruszać się w pobliżu ulicy.
Pan policjant systematyzuje wiedzę, którą dzieci zdobyły na zajęciach w przedszkolu i od rodziców, uzupełnia informacje, słucha pytań, "odpytuje" ze znajomości niektórych ważnych dla małych pieszych znaków drogowych. Ale przede wszystkim podkreśla jak ważne jest stosowanie się do znaków i nakazów bezpiecznego pieszego, aby uniknąć wypadków.
Po zajęciach z panem dzielnicowym dzieci wybrały się na spacer by nauczyć się prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Dzieciom bardzo podobało się, gdy policjant wstrzymywał ruch, by maluchy bezpiecznie przechodziły przez ulicę. Każdy maluch mógł obejrzeć, a nawet posiedzieć w samochodzie policyjnym, dotknąć prawie wszystkiego , co pan policjant miał przy swoim umundurowaniu.
Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci zadawały panu policjantowi dużo pytań i dopytywały jak zostać policjantem/ policjantką.
Mamy nadzieję, że dzieci na dłużej zapamiętają zasady bezpiecznego poruszania się przy ulicach, a także będą wiedziały, że pan policjant jest przyjacielem dzieci i zawsze służy pomocą.
Nauczyciele i dzieci dziękują za ciekawe spotkania z panem policjantem - aspirantem Andrzejem Bednarkiem, który jest przyjacielem przedszkolaków już od wielu lat.


Organizatorzy:
R. Woroniecka

PRZEDSZKOLAKI W DNIU PIERWSZEGO WRZEŚNIA

Dzień pierwszego września to początek roku szkolnego. Tego dnia wszystkie maluchy pojawiły się w przedszkolu. Spotkali się przyjaciele, koledzy sprzed wakacji, powitaliśmy nowych przedszkolaków w swoim gronie. Były wspomnienia, radość ale i pierwsze troski rozstania z rodzicami. Jeszcze kilka dni, tygodni i nawet najmłodsi poczują się w naszym przedszkolu jak w domu.
Dzień pierwszego września to również data historyczna- rocznica wybuchu II wojny światowej. Najstarsze przedszkolaki wraz z panią dyrektor i nauczycielkami zebrały się tego dnia na Placu Konstytucji Trzeciego Maja, by wraz z dorosłymi i przedstawicielami władz, Rady Miejskiej, kombatantami, przedstawicielami różnych instytucji, uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej datę pierwszego września. Pan burmistrz Tadeusz Matejko w swoim przemówieniu zwrócił się również do najmłodszych, w tym przedszkolaków, spadkobierców walk i śmierci wielu żołnierzy w obronie wolnej ojczyzny.
Dzieci wraz z nauczycielkami złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Walce za Ojczyznę i wróciły do swoich dziecięcych zabaw. Warto przekazywać dzieciom wartości patriotyczne i historyczne kształtując świadomość przyszłych Polaków.

Organizatorzy:
R. Garbaczewska

ZAJĘCIA WAKACYJNE W PRZEDSZKOLU W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ "KRAINA MARZEŃ"

W miesiącu sierpniu 2011 roku w Przedszkolu w Czarnej Białostockiej "Kraina Marzeń" zorganizowane zostały zajęcia wakacyjne dla dzieci od 3 do 6 roku życia, oparte o program "Podróże po Polsce", na który składały się cztery kategorie tematyczne: "Wakacje nad wodą", "Góry", "Las", "Wieś, łąka".
Uczestnikami zajęć były dzieci podzielone na dwie grupy ? maluszków i starszaków (razem 41 dzieci).
Celem głównym programu "Podróże po Polsce" było poznawanie i odkrywanie uroków najbliższego otoczenia oraz regionów Polski.
Zajęcia prowadzone były zgodnie z zasadą "nauczania poprzez zabawę".
Organizowano je w formach: zabaw integrujących grupę, rytmiczno ? tanecznych oraz relaksacyjnych, gier i zabaw dydaktycznych, zabaw rozwijających myślenie i twórczość artystyczną.
Każdego dnia dbano o to, by czas spędzony w przedszkolu mijał w sposób atrakcyjny dla dziecka. Program zajęć był dostosowywany do poziomu wiekowego dzieci. Treści były modyfikowane na potrzeby rozwojowe każdego dziecka.
Największym entuzjazmem dzieci cieszyły się zabawy ruchowe organizowane na placu przedszkolnym, jak też zabawy rytmiczno ? taneczne z muzyką i instrumentami.
Dzieciom starszym dużo radości sprawiało wykonywanie prac plastycznych, a dzieci młodsze miały możliwość rozwijania swej sprawności manualnej i grafomotorycznej rączek.
Zajęcia oddziaływały bardzo stymulująco na rozwój dzieci. Dały one podstawę do rozwijania różnego rodzaju zainteresowań. Umożliwiły poznanie piękna środowiska naturalnego Polski. Podczas prowadzonych zajęć kształtowane były również pozytywne postawy wobec zdrowia, spędzania czasu wolnego. Podkreślić należy też fakt, iż dzieci, które pierwszy raz zetknęły się z przedszkolem otrzymały przygotowanie do przyszłego pobytu w tym wspaniałym miejscu.


Organizatorzy:
M. Dziemiach - Krzywicka
Archiwum

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego