Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2010/2011

Publikacje


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ RECYKLINGU W PRZEDSZKOLU W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ "KRAINA MARZEN" - 15.VI.2011

Nasze przedszkole włączyło się do akcji - II Ogólnopolskiego Dnia Recyklingu. Pojęcie "recyklingu" w naszym przedszkolu nie jest obce. Od kilku lat prowadzimy koło przyrodniczo-ekologiczne "Szyszkowe Ludki", które organizuje:
- we wrześniu "Sprzątanie Świata",
- 22 kwietnia- Dzień Ziemi i
- 6 czerwca Dzień Ochrony Środowiska.
Głównym celem zajęć w ramach koła jest kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych. Organizujemy pogadanki, zabawy dydaktyczne, sprzątamy place przedszkolne, segregujemy śmieci, zbieramy zużyte baterie, makulaturę, plastikowe korki, tonery.
Z chęcią i zapałem całe przedszkole przystąpiło do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Recyklingu. Przygotowaliśmy tablicowe gazetki informacyjne, pogadanki w grupach, zabawy dydaktyczne, zorganizowaliśmy sprzątanie placów przedszkolnych segregując śmieci do odpowiednio oznakowanych worków. Zorganizowaliśmy "Barwny marsz" wokół naszego przedszkola. Wykonaliśmy prace plastyczne dotyczące ochrony środowiska , prace z butelek plastikowych na temat "Rzeźby butelkowe" oraz logo swoich grup z szyszek.
Zaprosiliśmy także do przedszkola panią laborantkę z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Czarnej Białostockiej, która zapoznała nas z recyklingiem wody.
Wszystkie czynności i działania jakie podjęliśmy i podejmujemy w celu ochrony naszej Ziemi, zaprocentują w przyszłości w świadomości naszych dzieci.

Organizatorzy:
M.Rutkowska,
E. Toczydłowska,
M.Czaban

DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW W MUCHOMORKACH

W naszym przedszkolu "Kraina Marzeń" w oddziale w Czarnej Wsi Kościelnej w dniu 19 maja 2011 r. odbył się długo oczekiwany "Dzień dobrych uczynków", którego ideą, jak sama nazwa wskazuje, było spełnianie dobrych uczynków, rozumianych przez przedszkolaków jako niesienie pomocy i serdecznych gestów przyjaźni. Tego właśnie dnia w ramach akcji grupa ?Muchomorów? pod kierunkiem swojej wychowawczyni podjęła wiele godnych naśladowania bezinteresownych działań społecznych.
Dzieci służyły pomocą w porządkowaniu sali i pielęgnacji przedszkolnych roślin. Niesamowitą popularnością cieszyły się kolorowe chmurki z życzeniami, rozdawane na przerwach starszym kolegom i pracownikom szkoły. Sprawiały radość zarówno obdarowywanym jak i wręczającym.
Przedszkolaki miały zaszczyt wręczyć Pani dyrektor Agnieszce Znajdzie a także innym pracownikom szkoły jeden ze swoich własnoręcznie namalowanych obrazów. W taki sposób przedszkole chciało podziękować za gościnę i życzliwość jaka spotyka nas w Zespole Szkół w Czarnej Wsi Kościelnej.
Poza sprawianiem przyjemności innym, przedszkolaki zorganizowały zbiórkę baterii. Jej celem była segregacja odpadów na rzecz ochrony środowiska. W tym ekologicznym przedsięwzięciu dzieciom pomógł ?Bateriowy potworek?, który bardzo lubi zjadać baterie.
Dzięki tej akcji przedszkolaki sprawiły otoczeniu dużo radości, zaznaczyły również, jak ważne są w naszym codziennym życiu dobre uczynki (nawet te najmniejsze) pełnione na rzecz innych.


Organizatorzy:
K. Konończuk

"KRÓLEWNA ŚNIEŻKA" W REPERTUARZE PRZEDSZKOLAKÓW

Na przedszkolnej scenie koło teatralne "Pomponik" wystawia nową bajkę pt. : "Królewna Śnieżka". Przedszkolaki prezentowały już swoje umiejętności aktorskie na VI Przeglądzie Zespołów Dziecięcych w MDK w Białymstoku oraz w Miejskiej Bibliotece w Czarnej Białostockiej, gdzie widzami byli pierwszoklasiści.
Przedstawienie dzieci zagrają jeszcze raz - na Dzień Dziecka dla dzieci z przedszkola oraz wszystkich małych mieszkańców naszego miasta.
Przedstawienie przygotowano i wystawiono w ramach innowacji pedagogicznej - edukacji teatralnej w przedszkolu.


Organizatorzy:
R. Woroniecka,
L. Wójcik,
K. Skrzypińska

PATROL EKOLOGICZNY PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 29. 03. 2011 r. dzieci cztero i sześcioletnie w ramach programu ekologicznego "Kubusiowi Przyjaciele Natury" wybrały się na patrol ekologiczny po najbliższej okolicy.
"Skąd mamy ciepło w naszych domach?"- odpowiedzi na to pytanie dzieci z grupy "Pszczółki" szukały będąc na wycieczce w Ciepłowni Miejskiej. Zakład Energetyki Cieplnej zajmuje się produkcją i dystrybucją ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody na terenie naszego miasta. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda cały proces grzewczy oraz ogromne kotły opalane biomasą (zrębki drzewne, trociny). Dowiedzieliśmy się również, że dzięki temu zmniejszyła się ilość zanieczyszczeń gazowych dostających się do atmosfery, co wiąże się z ochroną środowiska.
Młodsze dzieci z grupy "Żabki" poznały miejsce, skąd czerpie się wodę potrzebną naszemu miastu i dowiedziały się jak się ją uzdatnia. Dzieci wiedzą, że wodę w naszym mieście czerpie się ze studni głębinowych, a następnie oczyszcza się ją naturalnymi filtrami ze żwirku i piasku i można ją pić prosto z kranu. Dzieci obiecały pić wodę zamiast słodkich napojów i oszczędzać ją zakręcając kran, gdy nie jest potrzebna.
Podczas spaceru przedszkolaki obserwowały czy w naszym mieście są kosze na śmieci i czy panuje porządek. Obiecały zawsze wrzucać śmieci do kosza i przypominać o tym innym.
Dziękujemy kierownictwu i pracownikom Przedsiębiorstwa Komunalnego w Czarnej Białostockiej za miłe przyjęcie i edukacyjne spotkania z przedszkolakami.

Organizatorzy:
A. Dąbrowska
B. Czarnecka
R. Woroniecka

RATUJMY ZIEMIĘ - OSZCZĘDZAJMY ENERGIĘ

W związku z realizacją ekologicznego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" w przedszkolu został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat "Ratujmy ziemie - oszczędzajmy energię". Zadaniem konkursowym było wykonanie dowolną techniką plastyczną plakatu promującego oszczędzanie energii, a zarazem uwrażliwienie dzieci na zagrożenie środowiska wynikające z niszczycielskiej działalności człowieka.
Na konkurs wpłynęły 22 prace indywidualne i grupowe. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia. Nagrody otrzymali:
Julia Łopatecka - Pszczółki
Przemek Horba - Pszczółki
Kamil Leszczyński - Pszczółki
Kasia Komło - Żabki
Dominik Sieńczykowski - Żabki
Krzyś Purzycki - Żabki
Kuba Sienkiewicz - Żabki

Wyróżnienia otrzymali:
Karolina Piechowska
Helena Kozłowska
Szczepan Jabłoński
Julian Małyszko
Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i udział konkursie. Laureatom gratulujemy!

Organizatorzy:
Dyrektor Przedszkola- Danuta Kowalewska,
Bożena Czarnecka, Alicja Dąbrowska Renata Woroniecka.

SMOLEŃSK 2011

Minął rok od tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku... Ta tragiczna chwila pozostała na zawsze w sercach wszystkich Polaków. 11 kwietnia nauczyciele i dzieci z przedszkola "Kraina Marzeń" wyruszyli pod pomnik aby zapalić znicze i uczcić pamięć tych którzy zginęli. Pani dyrektor Danuta Kowalewska wygłosiła krótkie przemówienie i wraz z wszystkimi odmówiła modlitwę za dusze zmarłych.

LEŚNIK

28 marca w przedszkolu gościliśmy leśników z Nadleśnictwa Czarna Białostocka - Panią Martę Piechowską, Nadleśniczego Pana Andrzeja Stobińskiego oraz Pana Tomasza Rudnika.
W spotkaniu uczestniczyły Misie, Żabki, Słoneczka, Biedronki oraz Pszczółki.
Leśnicy opowiadali dzieciom o tym jak zwierzęta przygotowują się do nadejścia wiosny oraz o tym jak należy zachowywać się w lesie.
Dzieci wykazały się już dużą wiedzą dotyczącą leśnego środowiska. Chętnie rozwiązywały zagadki i szybko rozpoznawały prezentowane przez gości zwierzęta. Zadawały też wiele pytań dotyczących pracy leśników w lesie.
Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły zaproszonym gościom kartki świąteczne. Pięknym prezentem dla całego przedszkola od leśników był domek dla ptaków oraz książeczki o tematyce przyrodniczej.

Opracowanie:
L. Klimczuk

SKRZATY I SMERFY W FIKOLANDZIE

Wszystkie przedszkolaki bardzo lubią wycieczki autokarowe i dlatego 23 marca dzieci 5-6 letnie z grupy Skrzaty i Smerfy wybrały się na wycieczkę do Fikolandu w Białymstoku. Celem wyjazdu były gry i zabawy ruchowe w Fikolandzie oraz uczestniczenie w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach chemiczno-fizycznych prowadzonych przez pracowników .
Dzieci pod czujnym okiem wychowawców jak i pracowników "Fikolandu" miały okazję poznać inne formy zabawy , niż te znane z przedszkola. Wesoło bawiły się w basenie z kolorowymi piłkami, skakały na dmuchanej trampolinie oraz zjeżdżały na zjeżdżalniach. Niektóre dzieci w ramach odpoczynku jeździły samochodami lub grały w piłkę na "miniboisku" pracownikiem Fikolandu.
Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały doświadczenia chemiczne- fizyczne przeznaczone dla dzieci. Okazało się, że chemia i fizyka może być kolorowa, bezpieczna i ciekawa. Dzieci mogły zaobserwować ciekawe doświadczenia , ukazujące np. jak rozpalić ogień bez użycia zapałek lub zaobserwować dlaczego bączek się kręci , a łódeczka z palącą się świeczką unosi się do góry wraz z wodą, jeśli ją przykryjemy butelką i po chwili świeczka gaśnie. Starszaki dzieliły się swoimi przemyśleniami oraz wnioskami na temat obserwowanych doświadczeń z prowadzącym , który udzielał wyczerpujących i jasnych wyjaśnień . Takie wyjazdy nie tylko dostarczają dzieciom zabawy ,ale ukazują ,że nauka tez może być przyjemnością. Przedszkolne wyjazdy umożliwiają lepsze poznanie otaczającego świata, wpływają na rozwój spostrzeżeń, wyobrażeń i myślenia.


Opracowanie:
K. Skrzypińska
L. Wójcik

KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY JULIANA TUWIMA

"Lokomotywa pana Tuwima jedzie sobie przez świat,
Czasem się obok ciebie zatrzyma - nieważne ile masz lat...""

Tymi słowami piosenki, przedszkolaki z koła literackiego "Mali literaci" 24.III rozpoczęły konkurs recytatorski. "Uśmiechnięte wiersze Juliana Tuwima" to tytuł, a zarazem tematyka tegorocznego konkursu recytatorskiego organizowanego w Przedszkolu "Kraina Marzeń w Czarnej Białostockiej".
W konkursie udział wzięło 21 uczestników ze wszystkich grup przedszkolnych. Najmłodsi wykonawcy mieli po 3 lata. Wśród występujących dzieci znalazły się także przedszkolaki z grupy "Muchomorki" z oddziału przedszkolnego w Czarnej Wsi Kościelnej.
W skład komisji oceniającej prezentację dzieci, weszły panie: Alicja Kublik, Anna Haponik, Justyna Chojnacka oraz dyrektor przedszkola - Danuta Kowalewska i wicedyrektor - Agnieszka Radkowska.
Przedszkolaki przypomniały wspaniałe wiersze Juliana Tuwima takie jak: "Okulary", "Słoń Trąbalski", "Murzynek Bambo", "O Grzesiu kłamczuchu" i wiele, wiele innych. Po zakończeniu występów dzielni artyści otrzymali gromkie brawa oraz pamiątkowe dyplomy.
Do etapu powiatowego zakwalifikowano Zosię Sakowicz (lat 6) i Weronikę Szutko (lat 6). Dziewczynki recytowały wiersze "Zosia Samosia" oraz "Rycerz Krzykalski".

Opracowanie:
J. Bujwicka-Łapińska
E. Toczydłowska
M. Wójcik

PIWERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Spadła kropla-
PLUM
Zawiał ciepły wietrzyk-
SZUM
Coś pachnie w powietrzu-
KWIAT
Zmienia się wokoło-
ŚWIAT
A co tak śpiewa?
PTAK
Czyżby przyszła wiosna?
TAK!!!


Wiosna to symbol nowego życia. Czekamy na nią z radością i nadzieją. Pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzeniem się przyrody do życia. Przedszkolaki również z niecierpliwością oczekiwały nadejścia wiosny- długich spacerów i zabaw na podwórku. Aby wiosna przyszła szybciej - jak każe starosłowiański zwyczaj przygotowaliśmy w przedszkolu Marzannę - symbol zimy, by ją spalić i "przegonić zimę".
Dnia 22. 03. 2011 r. wszystkie przedszkolaki ubrane "na zielono", ozdobione kwiatkami, trawkami i słoneczkami zaproszono na wiosenny bal z Marzanną. Dzieci z koła teatralnego i ekologicznego przygotowały i zaprezentowały teatrzyk, wiersze i piosenki o wiośnie. Była Pani Wiosna w zielonej sukience, ptaki, motylki, a nawet słońce, wiatr i deszcz.
Po zabawach w przedszkolu dzieci poszły na pierwszy wiosenny spacer ulicami miasta razem z Marzanną, ozdobami wiosennymi i transparentem "Zielono nam" przypominały dorosłym o wiośnie.
Zgodnie z tradycją Marzanna została spalona, zima wraz z dymem poszła za morza, a wiosna przyszła naprawdę!

Opracowanie:
A. Dąbrowska
R. Woroniecka

WIZYTA DZIECI Z PRZEDSZKOLA W TEATRZE "ARKADIA" W BIAŁYMSTOKU

Dnia 10 marca został zorganizowany wyjazd o teatru w Białymstoku dla dzieci z oddziałów: "Smerfy", "Skrzaty", "Słoneczka" oraz dzieci z koła teatralnego "Pomponik". Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Jaś i Małgosia i las cyferek", które wystawione zostało na scenie teatru "Arkadia" .Jest to spektakl przygotowany na podstawie znanej bajki "Jaś i Małgosia", dostarczający małym widzom wielu treści dydaktycznych i wychowawczych bardzo przydatnych i potrzebnych w życiu codziennym.
Mimo, iż treść popularnej bajki znana jest wszystkim dzieciom, to atmosfera teatru oraz ciekawa reżyseria sprawiły, że przedszkolaki oglądały spektakl z wielkim zainteresowaniem.
Wielkim przeżyciem dla dzieci była możliwość obejrzenia interesującej scenografii, kostiumów i gry aktorskiej oraz bezpośredniego kontaktu z aktorami.
Dzieci przeżyły niezapomniane chwile, żywo reagując na wesołe piosenki, barwne stroje artystów, chętnie też włączały się do proponowanej przez nich wspólnej zabawy.
Na zakończenie czekała na dzieci miła niespodzianka. Po obejrzeniu sztuki każdy przedszkolak miał możliwość wejścia na scenę i dokładnego obejrzenia "domku Babci Jadzi" ,a także spotkania się z głównymi bohaterami oraz babcia Jadzią, która każde dziecko częstowała słodkim lizakiem.
Po spektaklu wszystkie dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których wspólnie z pracownikami teatru i babcią Jadzią projektowały "Domek babci Jadzi". Wykonane przez siebie prace dzieci zabrały jako pamiątki do przedszkola.
Podczas powrotu do przedszkola przedszkolaki długo wymieniały się przeżyciami i wrażeniami, co świadczyło o tym, że przedstawienie i pobyt w teatrze bardzo im się podobały.
Wyjazd do teatru "Arkadia" był zaplanowany w ramach realizacji innowacji Edukacja teatralna w przedszkolu- koło teatralne "Pomponik"

Opracowanie:
L. Wójcik

KONCERT KOLĘD W PRZEDSZKOLU

Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas - czas radości, spotkań z najbliższymi, wyjątkowej atmosfery i wspólnego kolędowania. Jest to piękna tradycja, godna kontynuowania ze względu na specyficzny jej klimat oraz płynące przesłanie.
28 stycznia 2011 roku zgodnie już z kilkuletnią tradycją naszego przedszkola odbył się w naszym przedszkolu koncert kolęd pod hasłem "Zaśpiewajmy Jezuskowi". Otworzyła go uroczyście pani dyrektor przedszkola Danuta Kowalewska, która powitała w imieniu zebranych przedstawiciela Rady Miejskiej W Czarnej Białostockiej panią Bożenę Bieta. W koncercie wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, reprezentowanych przez dwoje dzieci z każdej grupy.
Mali wykonawcy zaprezentowali wiele pięknych kolęd i pastorałek. Można było między innymi usłyszeć takie kolędy jak: "Przybieżeli do Betlejem pasterze" czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki" oraz pastorałkę: "Bosy pastuszek". Podczas poszczególnych występów dzieci, do śpiewania kolęd włączali się również licznie zgromadzeni rodzice oraz inni goście. Wspólne śpiewanie stworzyło bardzo miłą i ciepłą atmosferę. W koncercie wzięło udział w sumie 18 dzieci. Każde z nich otrzymało dyplom oraz słodką niespodziankę za swój występ.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występów oraz obecność podczas koncertu. Na zakończenie wszyscy wspólnie , przy blasku zimnych ogni zaśpiewali kolędę "Dzisiaj w Betlejem".

Opracowanie:
R. Woroniecka
L. Wójcik
K. Skrzypińska

AKCJA ZBIÓRKA BATERII

AKCJA ZBIÓRKA BATERII jest częścią programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" prowadzonego przez nasze przedszkole w dniach 09.03.2011- 08.04.2011r. Program ma na celu:
- popularyzację ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych,
- wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury,
- uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw.

W trakcie realizacji tematyki związanej z ochroną środowiska naturalnego dzieci dowiadują się w jaki sposób można je uchronić przed zanieczyszczeniem odpadami.
Zużyte baterie są odpadami niebezpiecznymi, zawierają bowiem metale ciężkie i nie powinny trafiać na składowisko. Dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego odpadu i wyeliminowanie go ze środowiska.
Zbiórka zużytych baterii sprawi, iż nie trafią one na wysypisko śmieci, a zostaną przekazane do firmy specjalistycznej w celu poddania ich odzyskowi i recyclingowi.

Opracowanie:
A. Dąbrowska
R. Woroniecka

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W PRZEDSZKOLU

W okresie przedświątecznym w przedszkolu maluchy przygotowują jasełka i zapraszają swoich najbliższych na wspólne kolędowanie. Każda grupa przedszkolaków prezentuje własny program artystyczny.
13. 12. 2010 grupa "Misie" zorganizowała warsztaty świąteczne z udziałem rodziców. Miłą atmosferę uprzyjemniło słuchanie kolęd. Dzieci przedstawiły krótką część artystyczną nagrodzona gromkimi brawami. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędy i nauczycielki złożyły rodzicom i dzieciom serdeczne życzenia . Rodzice z ogromnym zaangażowaniem wykonali wraz z dziećmi choinkowe ozdoby. "Żabki" zaprosiły rodziców 16 grudnia 2010 r. W świątecznej atmosferze, w blasku choinki i melodii kolęd czterolatki przedstawiły jasełka o tym jak przedszkolaki i zabawki wędrowały do Betlejem. Po przedstawieniu dzieci zaprosiły najbliższych na warsztaty świąteczne, na których przygotowywały ozdoby na choinkę: aniołki, koszyczki i wspólny papierowy łańcuch. Wszystkie ozdoby powiesiliśmy na choinkę w sali, a jodełkowe gałązki wykorzystaliśmy do stroików, które dzieci zabrały do domu. Spotkanie zakończyliśmy wspólną kolędą i życzeniami oraz łamaniem się opłatkiem. Na spotkaniu opłatkowym "Słoneczka" z rodzicami spotkały się 15 grudnia 2010 r. dzieci z wielkim przejęciem zaprezentowały historię Narodzin Jezusa w stajence Betlejemskiej. Wspólnie śpiewaliśmy popularne kolędy. Pani dyrektor złożyła dzieciom i przybyłym gościom serdeczne życzenia. Aby dopełnić tradycji podzieliliśmy się opłatkiem. Wszyscy w świątecznych nastrojach udali się do domów z kolędą na ustach. Kolędą "O gwiazdo Betlejemska" rozpoczęły swoje przedstawienie jasełkowe 21 grudnia 2010 r. dzieci z grupy "Biedronki" . Przy dźwiękach popularnych kolęd przedszkolaki przypomniały historię wędrówki pasterzy oraz Trzech Króli do Betlejem. Spotkaniu towarzyszyła miła, a zarazem uroczysta atmosfera. Dzieci wspaniale odegrały swoje role, natomiast rodzice wspomagali swoje pociechy wspólnym śpiewem kolęd. Jasełka zakończyły życzenia oraz nastrojowy utwór "Idą święta..."
20. 12. 2010 r. odbyło się spotkanie jasełkowe w grupie "Pszczółki". Dzieci w tym roku pilnie ćwiczyły jasełka już od początku grudnia, co było największą niespodzianką dla rodziców. Uroczystość upłynęła w miłej atmosferze, a dzieci wykazały się wielkim talentem aktorskim. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę i złożyli sobie życzenia świąteczne. "Bóg się rodzi..." - popularna kolęda była wprowadzeniem do odegrania historii Bożego Narodzenia , którą 22 grudnia 2010 roku przedstawiły 5-6 latki z grupy "Skrzaty". Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w swoje role, wywołały łzy wzruszenia u zebranych gości. Po jasełkach i życzeniach złożonych przez panią dyrektor i wychowawczynię wszyscy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia. Było to wspaniałe wprowadzenie w nastrój zbliżających się świąt.
Dnia 23.12.2010 r. w grupie "Jagódki" odbyło się spotkanie przedświąteczne z rodzicami . Dzieci przebrane w odpowiednie stroje przedstawiły "Jasełka" . Wspólnie z rodzicami śpiewały piękne kolędy , pani wicedyrektor Agnieszka Radkowska złożyła wszystkim życzenia . Następnie wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem. Atmosfera była miła i radosna.
22. XII. 2010 r. o godzinie 10. 30 spotkanie opłatkowe połączone z przedstawianiem jasełkowym w odbyło się w grupie Smerfy, na które przybyło wielu rodziców. Po powitaniu zebranych gości przez panią dyrektor dzieci przybliżyły krótką historię choinki i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia , następnie przedstawiły jasełka pt .: " Idźmy do Betlejem". W przedstawieniu brały udział wszystkie dzieci z grupy. Zebrani goście byli bardzo wzruszeni i nagrodzili małych artystów gromkimi brawami.

Opracowanie:
Nauczycielki przedszkola

BASIOWY BAL PASIASTYCH

W przygotowaniach do balu w naszym przedszkolu wzięły udział wszystkie grupy dzieci, oprócz grupy "maluszków".
Planowanie prac związanych z balem rozpoczęliśmy już w październiku. Dzieci z każdej grupy systematycznie poznawały przygody Basi, słuchając opowiadań z serii "Basia". Przedszkolaki niecierpliwie oczekiwały kolejnych przygód Basi, którą bardzo polubiły i zaprzyjaźniły się. Poznawane przygody Basi stanowiły inspirację do działań plastycznych i innych twórczych działalności dzieci.
Pod koniec listopada ogłoszono, że w naszym przedszkolu odbędzie się "Basiowy Bal Pasiastych". Obowiązującym strojem na balu będzie ubranie w paski- ulubiony wzorek Basi. Towarzyszką zabaw każdego dziecka na balu będzie kukiełka Basia wykonana samodzielnie podczas zajęć.
Bal rozpoczął się powitaniem się głównego gościa balu - dużej kukiełki Basi. Następnie dzieci z koła teatralnego Pomponik" przedstawiły papierowy teatrzyk ilustrujący jedną z przygód Basi, inspirowany książką "Basia i bałagan".
Bal przebiegał w bardzo wesołej atmosferze i obfitował w wiele zabaw i konkursów. Wszystkie konkursy i zabawy przeplatane były swobodną improwizacją ruchową dzieci przy muzyce oraz tańcami z kukiełką Basią.
Jednym z wielu konkursów był konkurs podczas, którego dzieci mogły zabawić się w projektantów mody- przyklejanie kolorowych pasków papieru na sylwetę sukienki Basi. W ten sposób powstała nowa sukienka balowa Basi. Oprócz tego uczestnicy balu mięli okazję wziąć udział w porządkowaniu zabawek do oznaczonych pojemników-pomaganie Basi w porządkach, w quizie- rozwiązywanie ukrytych w balonach zagadek na temat przygód Basi oraz w wyszukiwaniu "obrazków w paski"- burza mózgów - podawanie przykładów przedmiotów, zwierząt i zjawisk w paski.
Na zakończenie balu Pani Dyrektor wyróżniła dyplomami dzieci, których strój był najbardziej pasiasty! Pozostałe dzieci otrzymały dyplomy - kolorowanki za udział w balu.
Wszystkie przedszkolaki zostały przyjęte do grona Pasiastych Przyjaciół Basi.
Mali Przyjaciele Basi postanowili, że wymyślą nowe historie o ulubionej bohaterce. Efektem ich twórczej zabawy będą książeczki o nowych przygodach Basi.

Opracowanie:
L. Wójcik,
K. Skrzypińska

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dnia 21 lutego 2011r w naszym Przedszkolu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Dzień ten został ustanowiony w 1999 r przez UNESCO i od 2000 roku jest obchodzony na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W tym dniu staraliśmy się przekazać dzieciom, że kulturę osobistą człowieka tworzy nie tylko jego zachowanie, sposób ubierania się, ale także to, jak się wypowiada. Czysta wymowa, staranny sposób formułowania myśli oraz dbałość o poprawność językową jest wysoko ceniona.
Dzień uczciliśmy prezentując piękno naszego języka polskiego, które jest ukazane m.in. w dorobku słynnych polskich twórców poezji dziecięcej.
Dzieci z koła literackiego dokonały inscenizacji wierszy: Jana Brzechwy "Kwoka" oraz Juliana Tuwima "Abecadło". Ponadto recytowały wiersze trudne w wymowie, takie jak: "Entliczek - Pentliczek", "Tadeuszek", "Czyżyk", "Królik", "Kruk", "Pchła", "Muszka".
Wszystkie dzieci uczestniczące w imprezie zostały zaangażowane do powtarzania trudnych do wypowiedzenia zdań tzw. "łamańców językowych" (lingwołamanek).
Na ten dzień przewidziany był też konkurs plastyczny pt. "Ukryj głoski w obrazku", w którym brały udział chętne dzieci. Poprzez inscenizację wiersza "Abecadło", wspólne odśpiewanie piosenek pt. "Urodziny literki O", "Urodziny literki A", "Urodziny literki "C" oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Ukryj głoski w obrazku" staraliśmy się dokonać prezentacji polskiego alfabetu.
W imprezie uczestniczyły dzieci z grup: Biedronki, Smerfy, Grzybki, Słoneczka.
Do konkursu plastycznego napłynęło 27 prac. Jury zmagało się z bardzo trudnym wyborem zwycięzców. Nagrody główne przypadły dla czwórki dzieci z oddziałów: Pszczółki, Grzybki, Jagódki i Biedronki, natomiast sześcioro dzieci zostało wyróżnionych. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowy dyplom oraz słodkie "co nieco".
Obchodzony przez naszych przedszkolaków dzień dostarczył im wielu miłych wrażeń, a najważniejsze sprowokował do odkrywania piękna ojczystego języka i delektowania się nim.
Reasumując, na zakończenie nasuwa się krótka, piękna myśl Mikołaja Reja:
"... niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. ..."

Opracowanie:
M. Dziemiach

WYCIECZKA DO CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFFA W BIAŁYMSTOKU

W dniach 10.02.2011 i 14.02.2011r. dzieci z grup "Pszczółki", "Słoneczka" i "Biedronki" miały okazję zwiedzić wystawę pt. "Dobranoc, kochanie..." w Centrum im. Ludwika Zamenhoffa w Białymstoku.
Na wystawie prezentowane były oryginalne lalki z filmów kukiełkowych, takich jak Miś Uszatek, Pingwin Pik- Pok, Kolorowy świat Pajacyka. Można było też zobaczyć oryginalne folie z kadrami filmów rysunkowych. Ciekawostką był zbiór przedmiotów codziennego użytku i zabawek związanych z dobranockami a także wyświetlony z aparatu "Ania" film rysunkowy.
Dzieci poznały historię dobranocek, filmów animowanych rysunkowych i lalkowych, wzbogaciły wiedzę na temat animacji, roli scenografii i rekwizytów w filmie.
Drugim etapem były zajęcia edukacyjne. Podczas tych zajęć każdy z uczestników mając do dyspozycji papier, plastelinę, materiał o różnorodnej fakturze tworzył swoją wymarzoną postać bajkową.
Dzieciom bardzo podobała się wystawa, przeżyły mnóstwo wrażeń, co zapewne na długo utrwali się w ich pamięci.

Opracowanie:
A. Dąbrowska

KAMPANIA SPOŁECZNA "ZŁY DOTYK"

Ogólnopolska kampania społeczna "Zły dotyk" poświęcona jest problemowi wykorzystywania seksualnego dzieci. Akcja pod hasłem "Dzieci skrzywdzone przez zły dotyk chcą stać się niewidoczne" jest skierowana głównie do rodziców i profesjonalistów (nauczycieli, pedagogów, psychologów), a jej celem jest edukacja w zakresie możliwości ochrony najmłodszych i pomocy dzieciom, które doświadczyły wykorzystywania.
Organizatorzy kampanii postulują także o jak najszybszą ratyfikację przez polski parlament Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych, przyjętej przez Komitet Ministrów w dniu 12 lipca 2007 r., a podpisanej przez Rzeczpospolitą Polską w dniu 25 października 2007 r. W ramach akcji Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła portal www.zlydotyk.pl, poświęcony wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Zarówno rodzice, jak i profesjonaliści znajdą na nim informacje jak zapobiegać problemowi i jak wspierać dziecko, które doświadczyło przemocy seksualnej.
Fizyczne wyrażanie uczuć ma podstawowe znaczenie dla rozwoju zdrowej emocjonalności. Fizyczny kontakt, który wydaje się nieszkodliwy, może stanowić dla dziecka problem. Przemoc seksualna jest naruszeniem intymności dziecka. Wykorzystywanie seksualne dziecka to włączanie go w aktywność seksualną, której nie jest w stanie zrozumieć i udzielić na nie świadomej zgody i/lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób i/lub która jest niezgodna z normami prawnymi lub obyczajowymi danego społeczeństwa. Z wykorzystywaniem seksualnym mamy do czynienia, gdy taka aktywność nastąpi pomiędzy dzieckiem a dorosłym lub dzieckiem a innym dzieckiem (wykorzystywanie seksualne dzieci to aktywność seksualna z udziałem dziecka (do 15 roku życia), podjęta przez dorosłego, nastolatka lub dziecko). Sprawca ma przewagę wiekową, fizyczną lub intelektualną nad swoją ofiarą.


Sposoby wyrażania przemocy seksualnej

Niektóre skutkiPRZEMOC SEKSUALNA

gwałt, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot, obmacywanie, zmuszanie do seksu z osobami trzecimi, wyśmiewanie wyglądu, ciała, zmuszanie do oglądania czynności seksualnych dokonywanych przez innych, dotykanie w miejscach intymnych, obnażanie, fotografowanie dziecka w seksualnych pozach, prowadzenie z dzieckiem rozmów o treści erotycznej, podglądanie dziecka, włączanie dziecka w oglądanie filmów pornograficznych, całowanie o charakterze seksualnym

obrażenia fizyczne, ból i cierpienie, obniżona samoocena i poczucie własnej wartości, utrata poczucia atrakcyjności i godności, zaburzenia seksualne, oziębłość, zamknięcie się (lęk, strach), uogólniona niechęć i obawa do przedstawicieli płci sprawcy przemocy, itp.Wykorzystywanie seksualne ma miejsce wtedy, gdy następuje bezpośredni kontakt fizyczny o charakterze seksualnym (dotykanie dziecka lub nakłanianie go do dotyku dorosłego, bądź do masturbacji), ale także, kiedy nie ma takiego kontaktu (np. obnażanie, pokazywanie pornografii, prowadzenie z dzieckiem rozmów o tematyce erotycznej wykraczających poza edukację seksualną).
Uważnie obserwując dziecko można jednak dostrzec pewne wskazówki świadczące o tym, że mogło ono doświadczyć czegoś złego. Takimi sygnałami mogą być następujące zachowania:
- Dziecko unika któregoś członka rodziny bądź kontaktu z innym dorosłym
- Próbuje powiedzieć o zdarzeniu niebezpośrednio (np. wspomina, że ktoś chciał, żeby dochowało tajemnicy)
- Opisuje zachowania osoby dorosłej wskazujące na to, że ta osoba próbowała je uwieść
- Dziecko jest przygnębione i wycofane, ma problemy ze snem
- Skarży się na dolegliwości fizyczne, które nie mają medycznego potwierdzenia
- Przejawia dolegliwości mogące wskazywać na wykorzystywanie, np. ból w okolicach genitaliów czy odbytu
- Nagle zaczyna mieć problemy związane ze szkołą - nie chce do niej chodzić, ma problemy z koncentracją uwagi czy z nauką
- Zaczyna zachowywać się agresywnie
- Przejawia nietypowe zachowania seksualne (np. publiczna masturbacja czy wypowiadanie się o seksie w dziwny sposób, inaczej niż do tej pory, wykazuje wiedzę seksualną nieadekwatną do wieku)
Rozwój Internetu przyczynił się do lepszego dostępu do potencjalnych ofiar. Wyposażył sprawców w nowe narzędzia wykorzystywania. Dzieci spędzając dużo czasu przed komputerem, narażone są na szkodliwe treści, niebezpieczne kontakty oraz cyberprzemoc. Rodzice zwykle nie zdają sobie sprawy z tych zagrożeń, dlatego rzadko wiedzą, jak chronić przed nimi dziecko. Jeśli przy korzystaniu z Internetu dziecko nie ma wsparcia ze strony dorosłych, może stać się ofiarą wykorzystania seksualnego
Konsekwencje przemocy seksualnej są (oprócz sfery fizycznej) traumatyczne dla dziecka w sferze emocjonalnej. Kiedy dziecko stanie się obiektem gwałtu zadanego przez drugiego człowieka, bezpośrednio czy pośrednio np. jako świadek, wówczas zostaje zachwiane w podstawach jego zaufanie do ludzi, pada w gruzy zburzone poczucie bezpieczeństwa - muszą nauczyć się ponownie, jak szanować swoje ciało, kochać je i być jego pewnym, jak odbudować, przynajmniej w pewnym stopniu, zachwiane poczucie własnej wartości. Przeżycie takie jest silnym urazem psychicznym wzbudzającym głębokie poczucie wstydu i alienacji (wyobcowania) z powodu tragicznych doświadczeń. Dzieci trzymają się na uboczu, starają się "być niewidocznymi", bo mają wrażenie, że jeśli ktoś spojrzy im w twarz od razu będzie znał ich "tajemnicę". Z drugiej strony mogą być nadmiernie agresywne bądź chorobliwie ambicjonalnie dążyć do osiągnięć.
Proces ujawniania problemu wykorzystywania seksualnego dzieci ma coraz większą dynamikę. Ponadto większa jest świadomość społeczna związana z koniecznością ujawniania takich zdarzeń, organizacje pozarządowe rozbudowują ofertę pomocy dzieciom wykorzystywanym i działania edukacyjne w tym zakresie, trwa kampania społeczna "Zły dotyk".

Opracowanie:
Agnieszka Mudrewicz
psycholog

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

"I w ogóle i w szczególe
Jesteś dziadku dzisiaj królem...
...a babcia królową"

Każdego roku w przedszkolu uroczyście obchodzimy Święto Babci i Dziadka. Do tej uroczystości dzieci przygotowują się dużo wcześniej: uczą się wierszy, piosenek, tańców, robią laurki i prezenty. Na ten szczególny dzień czekają również babcie i dziadkowie. Spotkania we wszystkich grupach rozpoczęły się od powitania gości i złożenia życzeń przez Panią Danutę Kowalewską. Do tych życzeń dołączyły się również wnuczęta prezentując programy artystyczne. Spotkania były również okazją do wspólnych zabaw z babcią i dziadkiem. Były konkursy, pląsy, udział w inscenizacji wiersza dla dzieci. Babcie i dziadkowie przypomnieli sobie swoje lata przedszkolne bawiąc się z wnukami przy takich piosenkach jak : "Stoi różyczka". Goście zatańczyli również walczyka i poleczkę. A potem był czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mamy nadzieję, że czas spędzony w przedszkolu zostanie na długo w pamięci życzymy babciom i dziadkom z okazji ich święta samych radosnych dni i do zobaczenia za rok.

Opracowanie:
B. Szumowska
B. Czarnecka
R. Woroniecka.

UTALENTOWANE PRZEDSZKOLAKI NA SCENIE

Rok 2010/2011 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rokiem odkrywania talentów.
Przedszkole w Czarnej Białostockiej "Kraina Marzeń" poszukuje talentu w każdym dziecku.
Maluchy, które są odważne, mają poprawną wymowę, szybko zapamiętują tekst, chętnie naśladują postacie, bez nieśmiałości wyrażają emocje zapraszamy do koła teatralnego "Pomponik" istniejącego w przedszkolu już wiele lat.
Dzieci, które wykazują predyspozycję do tańca rozwijają swe zdolności w kole folklorystycznym "Podlasiaczki". Dzieci oswajają się z warsztatem "aktorskim", pokonują tremę na przedstawieniach - najpierw w małym gronie, wśród kolegów przedszkolaków a następnie wśród szerszej publiczności.
W tym roku aktorzy z "Pomponika" wraz z nauczycielkami przygotowali jasełka, a dzieci z koła folklorystycznego "Podlasiaczki" tradycyjne "kolędowanie z gwiazdą" prezentując je przedszkolakom i osobom samotnym na wigilii zorganizowanej przez MGOPS w przedszkolu.
Dzieci z obu kół wystąpiły również w Kościele p. w. Jezusa Miłosiernego w naszym mieście oraz w Domu Kultury jako gość specjalny podczas XII Powiatowego przeglądu zespołów kolędniczych.
Występy aktorskie uczą dzieci jak pokonać nieśmiałość i tremę, dają poczucie sukcesu ze wspólnego wysiłku, motywację do rozwoju talentów . Dziś mali aktorzy i tancerze zadowoleni ze swoich sukcesów, świadomi własnych umiejętności to w przyszłości zapewne otwarci, z satysfakcją rozwijający własne talenty dorośli.

Opracowanie:
Nauczycielki - instruktorki przedszkolnego koła teatralnego "Pomponik": Lucyna Wójcik, Krystyna Skrzypińska, Renata Woroniecka oraz nauczycielki z koła folklorystycznego "Podlasiaczki": Bożena Czarnecka, Bożena Szumowska.

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY W PRZEDSZKOLU

W roku szkolnym 2010/2011 dzieci z przedszkola w Czarnej Białostockiej "Kraina Marzeń" realizują program ekologiczny "Kubusiowi Przyjaciele Natury" organizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz firmę Tymbark.
Założeniem programu jest:
- popularyzacja ochrony przyrody przedszkolaków ich rodziców i nauczycieli,
- wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury,
-uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw.
Pierwsze działania młodych ekologów zaplanowaliśmy na zimę. W styczniu, kiedy na świecie panuje zima przedszkolaki poznają warunki "zimowania" ptaków i innych zwierząt w naszym środowisku.
Aby dowiedzieć, jak najmłodsi mogą pomóc zwierzętom w przetrwaniu zimy zaprosiliśmy do przedszkola pana leśniczego.
Przyjaciel zwierząt - pan leśniczy- opowiedział dzieciom, które ptaki zostają, a które odlatują lub przylatują do nas na zimę. Dzieci poznały nazwy i wygląd niektórych ptaków oraz ich przysmaki- ziarna zatopione w tłuszczu.
Dzieci obiecały panu leśniczemu opiekować się ptakami i wraz z rodzicami wykonać karmniki. W związku z tym ogłosiliśmy akcję ekologiczną pt. : "Nakarmimy głodne ptaszki".
Kiedy karmniki były gotowe ponownie zaprosiliśmy pana leśniczego, który przyniósł ulubioną karmę ptaków tzw. pyzy, które wspólnie powiesiliśmy nowych karmnikach. Dzieci obiecały opiekować się ptakami przez całą zimę.
Wspólnie z panem leśniczym obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu dzieci z koła literackiego pt. : "Choinka dla zwierząt".
Umówiliśmy się z panem leśniczym na kolejne spotkanie, tym razem w lesie - będziemy podpatrywać sarny przy paśnikach!
Bardzo lubimy zimową przyrodę i wiemy już jak dbać o zwierzęta w trudny zimowy czas. Zapraszamy wszystkie dzieci do podglądania i dokarmiania ptaszków stołujących się w naszych karmnikach umieszczonych na placu przedszkolnym.
Dziękujemy panu leśniczemu - za edukację przyrodniczą dzieci w przedszkolu oraz pomoc w opiece nad ptakami.
Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy wspólnie wykonali karmniki dla ptaszków. Przykład dorosłych pomoże w wychowaniu dzieci żyjących w zgodzie ze środowiskiem przyrodniczym, świadomych jego roli w życiu człowieka.

Opracowanie:
R. Woroniecka,
A. Dąbrowska,
B. Czarnecka

GÓRA GROSZA

W grudniu dzieci z przedszkola przystąpiły do akcji "Góra grosza" zorganizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom". Głównym motywem do wzięcia udziału w tej akcji była świadomość, iż zebrane pieniądze mogą przyczynić się do poprawy losu dzieci ,które nie z własnej winy wychowują się poza rodziną , z dala od domu rodzinnego, od najbliższych. Przez dwa tygodnie dzieci z wszystkich grup przynosiły drobne monety groszowe do skarbonki , nieraz dzieląc się wszystkimi swoimi oszczędnościami. Po zakończeniu akcji komisja w składzie: E.Toczydłowska, K.Skrzypińska, R.Garbaczewska dokonały podsumowania akcji, sporządzając protokół:
Skrzaty- 101 zł 56 gr
Biedronki-75 zł 80 gr
Słoneczka - 32 zł 38 gr
Pszczółki - 32 zł 22 gr
Smerfy - 30 zł 8 gr
Misie - 28 zł
Grzybki -24 zł 29 gr
Żabki- 18 zł 9 gr
Jagódki - 9 zł 10 gr
Wspólnie zebrano : 351 zł 52 gr

Cieszy nas fakt, że dzieci kolejny raz pokazały, że potrafią dzielić się z innymi .

GRANATOWY TYDZIEŃ

Otaczający nas świat to wielość barw, a my jesteśmy jego nierozłączną cząstką.
W listopadzie, gdy wokół panował nastrój jesiennej szarugi zorganizowałyśmy w przedszkolu cykl zabaw pod hasłem "W czasie deszczu dzieci się nie nudzą". Przewodnim kolorem wykorzystywanym podczas różnych działań podejmowanych przez dzieci był granatowy. To właśnie ta barwa najbardziej kojarzy się z deszczem, chmurami i kałużami i jest zimna jak późna jesień. Przez pięć kolejnych dni dzieci brały udział w zabawach słownych, ruchowych, muzycznych i graficznych.
Uwieńczeniem granatowego tygodnia było uczestnictwo poszczególnych grup w zabawach plastycznych w specjalnie przygotowanej do tego sali wyposażonej w materiały do malowania, rysowania, dmuchania, rwania i klejenia. Dzieci najpierw zapoznały się ze sposobem łączenia barw, by uzyskać kolor granatowy oraz dowiedziały się o często używanych przez dorosłych przyborach piśmienniczych w tym kolorze, np. długopis, atrament, tusz. Potem miały możliwość tworzenia na swoim arkuszu papieru krajobrazu późnej jesieni. Powstałe prace można było oglądać w mini-galeriach utworzonych przy swoich salach lub w szatni.
Naszymi sprzymierzeńcami w przygotowywaniu kolejnego kolorowego dnia byli rodzice, którzy chętnie przygotowali ubrania swym dzieciom - właśnie granatowe.
Kolor granatowy był ostatnią barwą, która inspirowała nauczycielki i dzieci do zabaw do zabaw w ramach projektu "Kolorowa tęcza gra-7 barw w sobie ma". Wszystkie kolorowe dni stały się źródłem wyzwalającym pozytywne emocje i ciekawe pomysły i przyniosły satysfakcję w realizacji projektu.

Opracowanie:
B. Szumowska B. Czarnecka

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

"...Od tej chwil przedszkolakiem jestem prawdziwym."
Pasowanie na przedszkolaka to coroczna impreza w naszym przedszkolu. Uroczystość pasowania to wielkie przeżycie nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale również dla ich rodzin. Dzieci poznają nowe środowisko, jakim jest przedszkole. Nawiązują bliższy kontakt z rówieśnikami, integrują się we wspólnej zabawie dzieci, rodziców, nauczycieli i personelu. Tworzą atmosferę radości, przyjaźni i zaufania, zdobywając umiejętności i nawyki tak potrzebne w późniejszym dorosłym życiu.
"Pasuję Cię na przedszkolaka" - tymi słowami i za pomocą "wielkiego ołówka" pani dyrektor pasowała wszystkie dzieci ,które pierwszy rok uczęszczają do przedszkola. Zostały one przyjęte w poczet przedszkolaków naszego przedszkola.
W bieżącym roku szkolnym uroczystość ta odbywała się w trzech turach.
Jako pierwsze do pasowania przystąpiły dzieci z najmłodszej grupy naszego przedszkola-3-4 latki "Misie". Uroczyste pasowanie na przedszkolaka ,w tej grupie odbyło się dnia 10 XI 2010r. Maluszki przepięknie zaśpiewały przygotowane piosenki i wyrecytowały wiersze:
"Mam trzy latka
Trzy i pół
Brodą sięgam
Ponad stół
Mam fartuszek
Z muchomorkiem
Do przedszkola
Chodzę z workiem"

Zanim pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania wszystkie małe przedszkolaki złożyły przyrzeczenie:
"My dzieciaki przyrzekamy
Być od dziś przedszkolakami
Nie grymasić i nie szlochać
Zawsze swoje panie kochać
Grzecznie bawić się i fikać
W mig zjadać z talerzyka
Nauczymy się dziękować
I porządnie się zachować"

18. XI 2010 roku zostały pasowane starsze dzieci 4, 5,i 6 latki. Każda grupa przedstawiła krótki program artystyczny: inscenizacje, wiersze i piosenki przygotowane przez panie nauczycielki. Dodatkowo jako niespodzianka podczas uroczystości pasowania dzieci z oddziałów 5-cio godzinnych, wystąpili "artyści" z przedszkolnego kola teatralnego "Pomponik". Następnie wszystkie dzieci złożyły przyrzeczenie.
Na zakończenie uroczystości wszystkim dzieciom przyjętym do grona przedszkolnego wychowawczynie wręczały dyplomy pamiątkowe i drobne upominki, także zostały zrobione pamiątkowe zdjęcie.

Opracowanie:
R. Garbaczewska
K. Skrzypińska
R. Woroniecka
L. Wójcik
A. Dąbrowska

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ten dzień został ustanowiony na cześć pierwszego misia.
Pluszowy miś jest bohaterem wielu książek i bajek dla dzieci. Najbardziej znane z literatury pluszowe misie to Kubuś Puchatek i Miś Uszatek.
Niemal każde dziecko jest właścicielem pluszowego misia, stąd w naszym przedszkolu już po raz drugi 25 listopada b.r. wszystkie dzieci przyniosły swoje ukochane maskotki.
Przygotowania do obchodów światowego Dnia Pluszowego Misia rozpoczęliśmy dużo wcześniej. W trakcie przygotowań został ogłoszony Przedszkolny Konkurs Literacki pod hasłem "Najpiękniejszy wiersz o misiu". Uczestnikami konkursu były dzieci i ich rodziny. Na konkurs wpłynęło 19 wierszy. Spośród nich jury w składzie: pani dyrektor przedszkola Danuta Kowalewska, dyrektor Biblioteki Miejskiej pani Elżbieta Litwińska oraz polonistka pani Aneta Wolańska - wyłoniło zwycięzców. Nagrodzono wiersze: trzyletniej Ali Klimowicz i jej mamy oraz trzyletniej Weroniki Ciuruk i jej mamy, wyróżniono wiersze: czteroletniego Maćka Różańskiego i mamy Magdaleny Grabowskiej, sześcioletniego Michała Rećko i mamy Basi oraz pięcioletniej Tosi Woronieckiej i mamy Renaty. Nagrody - pluszaki, książeczki i słodkości - rozdano w trakcie misiowego balu.
Zabawa dla dzieci i ich misiów była zorganizowana w dwóch grupach: dzieci starszych i młodszych.
Dzieci bawiły się przy piosenkach "Mały miś", "Jadą, jadą misie", "Ja jestem niedźwiadek".
Wysłuchały historii powstania pluszowego misia. Zaprezentowały misie , które przyniosły z okazji urodzin :misie małe i duże, brązowe, żółte, białe i w wielu innych kolorach.

Na misiowym balu dzieci układały "najdłuższego misia" wykorzystując przyniesione z domu maskotki, wykazywały się znajomością bajek, w których występują misie, pokonywały z misiem tor przeszkód, a co najważniejsze miały wiele okazji do przytulania swoich Misiaków.
Innym zadaniem grup było wykonanie portretu misia dowolną techniką. Były misie malowane i wyklejane kaszą, wacikami, włóczką itd. Kolorowe misie ozdobiły salę w której odbywał się misiowy bal.
Najbardziej podobała się dzieciom zabawa degustacji tego, co misie lubią najbardziej. Wybrane dzieci z zamkniętymi oczami próbowały przysmaków: miodu, masła czekoladowego, białego sera, dżemu, po czym określały co to jest.
Atrakcją balu był duży miś ?tata Julii pan Krzysztof Andraka w przebraniu niedźwiadka! Zabawa z "prawdziwym" misiem była wielką niespodzianką dla maluszków.
Za udział w zabawie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy-kolorowanki , a na zakończenie zatańczyły razem z misiem pożegnalny taniec ,,Dwa malutkie misie". Dzieci udały się do swoich sal i tam bawiły się swoimi pluszakami, a na podwieczorek zajadały się słodkimi "misiami Lubusiami".
Dziecięcą twórczość literacką i plastyczną można teraz podziwiać na holu przedszkola. Zapraszamy na wystawę.
Na balu z misiem spotkamy się za rok!

Opracowanie:
B. Czarnecka,
B. Szumowska,
R. Woroniecka,
R. Garbaczewska,
A. Dąbrowska.

TURNIEJ "O PUCHAR MIKOŁAJA"

Największą radość sprawia dzieciom okres świąteczno- noworoczny. Jest to czas, na który czekają cały rok. I wreszcie nadchodzi. Ale najpierw są Mikołajki. Tradycyjnie, od pięciu już lat, w naszym przedszkolu obchodzimy ten dzień "na sportowo" ? dzieci z najstarszych grup w przedszkolu biorą udział w turnieju "O puchar Mikołaja".
Do rywalizacji przystąpiły grupy: "Skrzaty", "Pszczółki", "Biedronki", "Smerfy". Sportowe konkurencje połączone były z tematyką świąteczną. W trakcie sportowych konkurencji zawodnicy musieli między innymi "dostarczyć listy do Mikołaja", spakować prezenty do worka, przejść przez "komin", wykazać się zwinnością w skokach w workach. Ponadto układały hasła o Mikołaju i grupowe okrzyki radości .Dzieci także musiały wykazać się wiedzą o Mikołaju.
Zmagania przedszkolaków oceniał gość honorowy- Mikołaj oraz dyrektor przedszkola mgr Danuta Kowalewska. Jury miało nie lada problem w ocenie, gdyż rywalizacja między grupami była wyrównana.
Po zaciętej i pełnej emocji walce zwycięstwo przypadło dzieciom z grupy "Pszczółki" i "Smerfy", które otrzymały puchary i będą mogły z nich cieszyć się przez rok. II miejsce zajęły "Biedronki", III miejsce-"Skrzaty". Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodkie upominki.Turniej "O puchar Mikołaja" dostarczył wszystkim uczestnikom wiele radości ucząc jednocześnie przestrzegania norm i zasad uczciwej rywalizacji. Był znakomitą okazją do spontanicznej aktywności i integracji

Opracowanie:
B. Szumowska B. Czarnecka

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W PRZEDSZKOLU

Dnia 14 października o godzinie 10.00 w Przedszkolu "Kraina Marzeń" odbyły się uroczystości poświęcone obchodom Dnia Edukacji Narodowej.
Na zaproszenie dzieci z przedszkola, dyrekcji i nauczycieli przybyli zaproszeni goście: wiceburmistrz Pani Agnieszka Tarkawian oraz goście specjalni - emerytowani pracownicy przedszkola.
Uroczystości rozpoczęła Dyrektor Przedszkola Pani Danuta Kowalewska, która powitała przybyłych gości, a następnie złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim byłym pracownikom przedszkola oraz pracownikom czynnym zawodowo. Do życzeń dołączyła się również pani wiceburmistrz, która złożyła życzenia zebranym gościom w imieniu swoim, a także pana burmistrza.
W imieniu Burmistrza Czarnej Białostockiej, pani wiceburmistrz wręczyła Nagrodę Burmistrza nauczycielce pani B. Szumowskiej z podziękowaniem za wzorową pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.
Dyrektor Przedszkola wyróżniającym się w pracy nauczycielom oraz pracownikom administracji i wręczyła Nagrody Dyrektora oraz pochwały.
Następnie Dyrektor Przedszkola zaprosiła wszystkich zebranych do obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez koło teatralne "Pomponik" i zespół folklorystyczny "Podlasiaczki".
Mali aktorzy zaprosili gości do obejrzenia przedstawienia "Dary Jesieni", w strojach jabłek, cebulek i innych jesiennych darów i postaci opowiadali o urokach królującej pory roku. Dzieci z grupy "Smerfy" zatańczyły wiązankę tańców z wiewióreczką w roli głównej a przedszkolny folklorystyczny zespół "Podlasiaczki" zaprezentował tańce regionalne. Za swoje piękne występy dzieci otrzymywały gorące brawa.
Na zakończenie dzieci wręczyły kosz jabłek oraz upominki w postaci laurek zebranym gościom, swoim wychowawczyniom i personelowi przedszkola.
Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom przedszkola z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy życzenia owocnej pracy, a pracownikom emerytowanym dużo zdrowia i dobrych wspomnień z pracy w przedszkolu.

Opracowanie:
R. Garbaczewska,
R. Woroniecka,
L. Wójcik,
K. Srzypińska,
B. Czarnecka,
B. Szumowska

FIOLETOWY ARTYKUŁ

"Czy wy wiecie,
czy nie wiecie co
fioletowego jest na świecie?"

Ile jest kolorów tęczy? Siedem!
Przedszkolaki bawią się w rytm kolorów tęczy poznając je wielozmysłowo.
W październiku - miesiącu jesieni bawiliśmy się "na fioletowo". Fioletowy - smutny kolor jesieni- nam skojarzył się z wrzosem, śliwkami, bakłażanami i winogronami.
15 października dzieci ubrane na fioletowo pojawiły się na fioletowym balu oznaczone emblematami - każda grupa miała zadanie- dowiedzieć się, gdzie rosną, kiedy się zbiera i co można zrobić z fioletowych darów jesieni.
Na początek fioletowa wróżka - pani dyrektor przedszkola otrzymała czarodziejski fioletowy kwiat i przeniosła dzieci do fioletowej krainy wyczarowując fioletową barwę. Za pomocą magii wróżka połączyła kolorowe barwniki - niebieski i czerwony, a dzieci zobaczyły jak powstał fioletowy kolor. To było zaproszenie do tęczowego tańca. Nauczycielki rozsypały kolorowe-tęczowe paski, a dzieci wybrały ulubiony kolor i tańczyły aż zrobiło się kolorowo. Na umówiony sygnał każda grupa ułożyła tęczę z pasków i opowiadała, co jest na świecie w kolorach tęczy. Była też prezentacja grup- dzieci wyklejały śliwki z papieru na kontury śliwy, winogrona na pnącza, bakłażany z kolorowych skrawków oraz bukiety z prawdziwych gałązek wrzosu. Dzieci wiedziały gdzie i kiedy zbiera się fioletowe dary jesieni i do czego się je wykorzystuje. Była też fioletowa dyskoteka- dzieci przygotowały sobie nawzajem fioletowe dodatki z krepiny- krawaty, korale, paski, bransolety... zrobiło się naprawdę fioletowo!
Fioletowa wróżka zaczarował balony w kolorach tęczy, tak że te zmieniły się w instrumenty (balony wypełnione były ziarnami kaszy, ryżu, grochu), a dzieci akompaniowały na nich słuchając muzyki Vivaldiego "Jesień" pod batutą fioletowej wróżki. Koncert był bardzo udany! Balony fruwały do góry, a dzieci tańczyły na balonowej dyskotece.
Na zakończenie fioletowego balu maluchy smakowały winogrona i otrzymały od fioletowej wróżki jesienne podarki do kącika przyrody- bakłażany, śliwki, winogrona i wrzos. Zabawa się udała, dzieci były zachwycone, a nauczyciele zadowoleni z atrakcyjnie przeprowadzonych zabaw dydaktycznych , które utrwaliły wiedzę dzieci na temat kolorów. W październiku w przedszkolu króluje kolor fioletowy!
Wiedza zdobyta podczas zabawy, doświadczana wieloma zmysłami na pewno zostanie zapamiętana na długo!

PANI POLICJANT W PRZEDSZKOLU

Dnia 12.10.2010r. w naszym przedszkolu gościem była funkcjonariuszka Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku st. sierż. Katarzyna Borowska. Tematem spotkania z przedszkolakami były zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz płynące z tego zagrożenia. Dzieci dowiedziały się również jak wygląda praca policjantów pracujących w ruchu drogowym.
Nasze przedszkolaki doskonale wiedzą, że przez jezdnię można przechodzić tylko w wyznaczonym miejscu i przy odpowiednim świetle. Znają też niektóre znaki drogowe. Utrwaliły sobie również zasady bezpieczeństwa na ulicy. Pani policjantka pokazała i opowiedziała nam o przedmiotach i ich przeznaczeniu, jakie każdy policjant zawsze nosi przy sobie w pracy np. kajdankach, "lizaku". Dzieci miały okazję do zadawania pytań, na które funkcjonariuszka udzielała wyczerpujących odpowiedzi.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały pani policjantce, a gość podarował przedszkolakom film, dzięki któremu będziemy utrwalać bezpieczne zachowania w różnych sytuacjach

Opracowanie:
A. Dąbrowska
R. Woroniecka

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

Pierwsze miesiące pobytu dziecka w przedszkolu są dla niego okresem bardzo trudnym. Dziecko wchodzi w nowe środowisko z nowymi nauczycielami, kolegami; niekiedy po raz pierwszy na kilka godzin musi rozstać się z rodzicami. Zmiana ta, dla większości dzieci stanowi ogromne przeżycie. Czas przystosowania się do nowej sytuacji, nie zawsze wypełniony jest radością i dobrym samopoczuciem.
Aby pomóc dzieciom pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom jakie towarzyszą im przy przekraczaniu progu przedszkola w dniach 23-26.08.2010r zostały zorganizowane zajęcia adaptacyjne. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem przyszłych przedszolaków i ich rodziców.
Dzieci zapoznały się z osobami pracującymi w grupie, oswoiły się z nowym otoczeniem, przełamały niechęć do popołudniowego odpoczynku.
Mali goście mogli uczestniczyć we wspólnych zabawach integracyjnych i zajęciach plastycznych. Wspólne gry i zabawy były okazją do nawiązania wzajemnych kontaktów i integracji. Dzięki ładnej pogodzie dzieci miały także okazję pobawić się wspólnie na placu przedszkolnym.
Uśmiechy i zadowolenie na twarzach dzieci pozwalają stwierdzić, że wrześniowe spotkania w przedszkolu nie będą już tak bardzo trudne. Dzięki nim, szkrab będzie się czuł bezpieczniej i odważniej stawi czoło, nowej dla niego sytuacji.
Posyłając swoje dziecko na zajęcia adaptacyjne, zwiększamy szansę na to, że maluch stanie się uśmiechniętym i odważnym przedszkolakiem.

Opracowanie:
R.Garbaczewska

TĘCZOWE ZABAWY W PRZEDSZKOLU

"Każdy tydzień kolor ma, barwa tęczy wam go da
Gdy 7 tygodni minie- te siedem kolorów zasłynie
Z radości, zabawy, z uśmiechu i wrzawy,
Z mądrości, z nauki i waszej sztuki
Dzielenia się z nami doświadczeniami i wrażeniami."

Przedszkole "Kraina Marzeń" w Czarnej Białostockiej przystąpiło do realizacji projektu pt. : "Kolorowa tęcza gra- 7 barw w sobie ma. Maraton tęczowy siedmiokolorowy", która potrwa od stycznia do grudnia 2010r. projekt ma na celu rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającego świata w 4 porach roku, pobudzanie do działania i rozwijanie twórczej aktywności dzieci oraz kształtowanie postaw i pozytywnych cech charakteru dziecka.
Realizacja programu obejmuje siedem kolorów tęczowych, które przedszkolaki poznają wszystkimi zmysłami w ciągu całego roku, stosownie do pogody i kolorytu przyrody. Dzieci zapamiętują poszczególne barwy bawiąc się nimi w zależności od wieku i poziomu rozwoju. To dobry pomysł na naukę przez zabawę - doświadczanie świata i zdobywanie wiedzy o najbliższym środowisku.
Nauczyciele wspólnie z dziećmi przez wybrany tydzień organizują wokół jednego z kolorów tęczy różne formy aktywności. Poszczególne kolory zostały podzielone tak, aby moc w każdej porze roku je uwzględnić kolejno według poniższego harmonogramu:
ZIMA- niebieski
WIOSNA- żółty, zielony
LATO- pomarańczowy, czerwony
JESIEŃ- granatowy, fioletowy

Z pierwszym kolorem- niebieskim bawiliśmy się już zimą, kiedy śniegu było wyjątkowo dużo i mogliśmy z niego lepić różne budowle i dziwne figury barwiąc je na niebiesko, by było weselej i nietypowo. Kolor niebieski kojarzy nam się również z wodą, dlatego organizowaliśmy zabawy badawcze sprawdzając jej czystość oraz różne stany skupienia.
Kiedy przyszła wiosna, najpierw zorganizowaliśmy zabawy wokół koloru zielonego. Oparte one były przede wszystkim na kontakcie z budzącą się do życia przyrodą, a więc dzieci dostrzegały zmiany w wyglądzie otoczenia podczas spacerów i wycieczek, hodowały rośliny w kącikach przyrody, samodzielnie przekopywały grządki i wyrywały chwasty, a następnie sadziły rośliny na grządkach i doniczkach. Odwiedziły również las, by z panem leśniczym zwiedzić szkółkę leśną i zasadzić swoje drzewko na "leśnej grządce". Kolor żółty to radość ,więc jego realizacja nastąpiła podczas "Tygodnia uśmiechu". Wszystkie zaplanowane zabawy miały dostarczyć dzieciom jak najwięcej uciechy, tym bardziej, że był to czas obchodów Dnia Dziecka.
Czas letni - to okres dojrzewających owoców. Była to dobra okazja do zabaw związanych z kolorem czerwonym. W tym czasie nie tylko próbowaliśmy, samodzielnie przygotowując desery z ulubionych owoców, ale też wykonywaliśmy prace plastyczne różnymi technikami, by stworzyć dzieciom jak najwięcej sytuacji do aktywnego działania.
Realizacja programu "Kolorowa tęcza gra siedem barw w sobie ma" w dni sierpniowe w przedszkolu była nie lada zabawą. Przedszkolaki bawiły się na pomarańczowo! Malowały pomarańczowe zwierzaki- cudaki, słuchały "pomarańczowych" bajek, tańczyły i śpiewały piosenki w kolorze pomarańczowym, a nawet samodzielnie przygotowywały i degustowały deser na bazie pomarańczowej galaretki i skórek pomarańczy! Starszaki i maluchy bawiły się na podwórku wykorzystując tęczową chustę do zabaw ruchowych. Kolor pomarańczowy będzie się dzieciom kojarzył ze smakami i zapachami letnich zabaw w przedszkolu.
Przed nami jeszcze kolor fioletowy i granatowy- kolory ponure i jesienne które wraz z dziećmi odkryjemy na nowo jako soczyste barwy i niepowtarzalne smaki jesieni.
Każdy kolor był dodatkowo w szczególny sposób oznaczony barwą stroju, w którym dzieci przychodziły do przedszkola w jednym dniu "tęczowego tygodnia".
Była to dobra okazja do współpracy z rodzicami, którzy angażowali się w poszukiwanie odpowiedniego koloru stroju w swoich szafach i sklepach.
Od zabawy do nauki w naszym przedszkolu tylko krok- zachwycamy najmłodszych światem, jak nas- dorosłych ciągle zachwyca tęcza i jej siedem barw rysujących się na niebie!

Opracowanie:
B. Szumowska,
B. Czarnecka,
R.Woroniecka

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego